PDA

Επιστροφή στο Forum : Μπαταρία Nokia (7610)



PsychotIC_N4n0b0t
26-09-10, 18:14
Καλησπέρα σε όλα τα μέλη του forum,

έχω μια καλή ερώτηση πιστεύω που έχει να κάνει με μια τυπική μπαταρία Nokia (παίζει σε 7610) τριών επαφών. Δεν έχω ασχοληθεί ποτέ με αυτές τις μπαταρίες και είπα λίγο να δω τι γίνεται με αυτές.

Στις επαφές + και - μετράω τάση 3,80V πάντα όπως και να έχει η κατάσταση της μπαταρίας. Μεταξύ των 2 τελευταίων επαφών μετράω 0V, ενώ ελέγχω για συνέχεια, η οποία όμως δεν υπάρχει. Μετράω πάλι τάση στα άκρα των 2 πρώτων επαφών και παίρνω πχ 3,4V.

Το ερώτημά μου είναι, γιατί δεν παίρνω έστε και 0,3V στην μέτρηση των επαφών 2 και 3; Πώς γίνεται η δεύτερη ακίδα να έχει τέτοια λειτουργία;

Όποιος γνωρίζει κάποια πληροφορία για τέτοιου είδους μπαταρίες παρακαλώ ας την μοιραστεί μαζί μου γιατί σκέφτομαι να χρησιμοποιήσω τουλάχιστον τη συγκεκριμένη σε ένα project μου με GSM module.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

leosedf
27-09-10, 09:16
Ενοείς το μεσαίο BSI? Δέν είμαι σίγουρος αν καταλαβαίνω τι ενοείς.

PsychotIC_N4n0b0t
01-10-10, 19:09
Ναι αυτό ενοώ Κωνσταντίνε, Η πρώτη επαφή είναι το + η μεσαία δεν αναγράφει τίποτα και η τρίτη το -. Επίσης, ξέρεις καθόλου πως μπορώ να φορτίσω μία τέτοια μπαταρία; Σε ποιές επαφές πρέπει να εφαρμόσω ποιά τάση ώστε και ενώ αυτή παρέχει τροφοδοσία σε ένα κύκλωμα, παράλληλα να την φορτίζω;

leosedf
01-10-10, 19:14
Αλέξανδρε στις παλιότερες μπαταρίες όπως αυτή στο μεσαίο pin (BSI) υπάρχει συνδεμένο ένα θερμίστορ. Η άλλη του άκρη είναι στη γείωση. Στις καινούριες υπάρχει συνδεμένος μικροελεγκτής που εκτός απο στοιχεία μπαταρίας πέρνει και διάφορες μετρήσεις και τις στέλνει στη συσκευή.
Αγνόησε τελείως το μεσαίο pin και χρησιμοποίησε το σύν και πλήν της μπαταρίας για να κάνεις τη δουλειά σου. Απο εκεί φορτίζει η μπαταρία και απο εκεί ξεφορτίζει.
Η φόρτιση κατα τη λειτουργία καθορίζεται απο το τροφοδοτικό που έχεις και όχι απο την μπαταρία. Η τάση φόρτισης είναι 4.3V περίπου και αυτό ανάλογα με την μπαταρία.

meremetis
01-10-10, 21:01
Μπορεις να παρεις και ενα πολυφορτιστη μπαταριων απο ενα καταστημα κιν.τηλεφωνιας και φορτιζεις
οπιαδηποτε μπαταρια κινητου στοιχιζη περιπου 10 ευρω

leosedf
01-10-10, 23:30
Το θέμα είναι να τη φορτίζει ενώ θα είναι ήδη εγκατεστημένη στο κύκλωμα του και όχι μεμονωμένα.

PsychotIC_N4n0b0t
02-10-10, 03:13
Το θέμα είναι να τη φορτίζει ενώ θα είναι ήδη εγκατεστημένη στο κύκλωμα του και όχι μεμονωμένα.

Ακριβώς. Ευχαριστώ Κωνσταντίνε, μου έδωσες ένα μπούσουλα. Μάλλον θα πρέπει να βρώ κάποιο datasheet για την μπαταρία. Έχεις δίκιο, είχα ανοίξει μία παλιά, έχουν μέσα κυκλωματάκια A/D και διάφορα άλλα και πρέπει να στέλνουν πληροφορίες με κάποιο πρωτόκολλο (τουλάχιστον οι καινούριες).

Έβαλα το 7610 το οποίο δουλεύει μια χαρά στο τροφοδοτικό του χωρίς την μπαταρία και μέτρησα την τάση στα αντίστοιχα + και -. Το αποτέλεσμα ήταν +0.45 ~ +0.50V!!! Μάλλον είναι κάτι περισσότερο από τροφοδοτικό ο μηχανισμός φόρτισης του κινητού.

...μάλλον έχω δουλειά ακόμα!

PsychotIC_N4n0b0t
02-10-10, 03:19
Μπορεις να παρεις και ενα πολυφορτιστη μπαταριων απο ενα καταστημα κιν.τηλεφωνιας και φορτιζεις
οπιαδηποτε μπαταρια κινητου στοιχιζη περιπου 10 ευρω

Μάλλον αυτό θα κάνω και θα αντιγράψω το κύκλωμα. Αν βρω τα ολοκληρωμένα που λογικά θα έχει μέσα στο εμπόριο, τυχερός θα είμαι...

leosedf
02-10-10, 03:50
Αλέξανδρε ο φορτιστής της συσκευής βρίσκεται μέσα στο τηλέφωνο. Αν θέλεις να πάρεις μια ιδέα κατέβασε απο εδώ http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=49891 το service manual της συσκευής. Αν δεν υπάρχει ήδη μέσα θα στο ανεβάσω εγώ.
Δεν είναι τόσο περίπλοκο όσο φαντάζεσαι να το κάνεις. Χρειάζεσαι ένα τροφοδοτικό που να τροφοδοτεί το κύκλωμα σου και ταυτόχρονα να φορτίζει τη μπαταρία.
Θα ψάξω αύριο μπάς και βρώ κάποιο κύκλωμα.

PsychotIC_N4n0b0t
02-10-10, 04:49
Θα ψάξω αύριο μπάς και βρώ κάποιο κύκλωμα.

Αν έχεις την καλοσύνη Κωνσταντίνε, θα το εκτιμήσω ιδιαίτερα. Δεν θέλω να μπω στη διαδικασία να ανοίγω συσκεύες κλπ.

Υ.Γ. Το ξέρω ότι το τροφοδοτικό βρίσκεται εντός του κινητού, ανέφερα ως τροφοδοτικό τον φορτιστή (AC/DC με καλώδιο που εφαρμόζει στο κινητό με βίσμα τέλοσπάντων) που μπαίνει στην πρίζα, λάθος δικό μου.

PsychotIC_N4n0b0t
03-10-10, 03:43
Μπορώ να χρησιμοποιήσω αυτό;

(http://www.circuitstoday.com/battery-charger-circuit-using-l200)http://www.circuitstoday.com/battery-charger-circuit-using-l200

Λέει ότι με αλλαγή των τιμών των R2 και R3 μπορώ να καθορίσω το ρεύμα και την τάση φόρτισης. Το θέμα είναι, θα μπορώ ενώ φορτίζει η μπαταρία να έχω καθόλου ισχύ στο υπόλοιπο κύκλωμα, ή θα ρουφάει όλο το ρεύμα η μπαταρία, κάνοντας το υπόλοιπο κύκλωμα να υπολειτουργεί; Κάπου διάβασα επίσης, ότι η τάση φόρτισης μιας μπαταρίας, είναι παράλληλα η μέγιστη τιμή τάσης που μπορεί να αποδώσει αυτή όταν είναι πλήρως φορτισμένη. Ισχύει κάτι τέτοιο;

Τα φώτα σας παρακαλώ!