PDA

Επιστροφή στο Forum : κεντραρισμα κατοπτρου 0, 80cm televes στην σεριφο



alex20
27-09-10, 17:13
γεια σας. εχω ενα καοπτρο στη σεριφο με 2lnb στην σεριφο και πιανω τον holdbrind(13,0) παρακεντρα και θελω να πιασω κατον astra(19,2) πρεπει α γυρισω το πιατο η μονο το lnb ΧΩΡΙΣ να χαθει ο holdbrind; σας ευχαριστω

navar
27-09-10, 17:15
πρέπει να βάλεις διπλό Lnb ή κινητήρα αν θέλεις να τους πιάνεις και τους 2 ταυτόχρονα ! με ένα LNB δεν γίνεται !

rep
27-09-10, 17:27
μπορεις.βαζεις το κεντρικο lnb να βλεπει τον αστρα γιατι ειναι πιο δυσκολος και μετα ρυθμηζεις χωρις να πειραξεις το πιατο παρα μονο το δευτερο lnb.Η ρυθμηση χωρις πεδιομετρο ειναι λιγο δυσκολη.(τηλεωραση και δεκτη στην ταρατσα)

navar
27-09-10, 17:29
μπορεις.βαζεις το κεντρικο lnb να βλεπει τον αστρα γιατι ειναι πιο δυσκολος και μετα ρυθμηζεις χωρις να πειραξεις το πιατο παρα μονο το δευτερο lnb.Η ρυθμηση χωρις πεδιομετρο ειναι λιγο δυσκολη.(τηλεωραση και δεκτη στην ταρατσα)
αυτό λέω καιο εγώ χρειάζεται δεύτερο lnb και υπάρχουν και ειδικές βάσεις με έτοιμη την διαφορά σε μόιρες για αυτούς τους 2 δορυφόρους !

rep
27-09-10, 17:33
ετσι ετσι.και lnb υπαρχει 2πλο με ενσοματομενους και τους 2 δορυφορους.

stom
27-09-10, 18:12
Ο ανθρωπος λεει απο την αρχη οτι ΕΧΕΙ δυο lnb.
Τα 80cm ειναι καπως οριακα για παρακεντρη ληψη αυτων των δυο δορυφορων... Με ενα μετρο τα πραγματα βελτιωνονται πολυ.
Οσο για τα ετοιμα διπλα lnb τυπου monoblock, δεν ειναι πολυ καλη ιδεα γιατι στην Ελλαδα πρεπει να δωσουμε και περιστροφη, κατι που στις βορειες χωρες δεν χρειαζεται...
Αρα δυο lnb και τα φτηνα λαμακια που πουλανε για αυτή τη δουλεια.
Φυσικα θα χρειαστει και ενας διακοπτης diseq για να γυριζει ο δεκτης στον αναλογο δορυφορο.

navar
27-09-10, 18:23
Ο ανθρωπος λεει απο την αρχη οτι ΕΧΕΙ δυο lnb.
ναι τώρα που το έγραψες το είδα και εγώ έστω και λίγο καθυστερημένα ! sorry !