PDA

Επιστροφή στο Forum : Δεν ανοιγει το PC



Phatt
30-09-10, 13:52
Λοιπον καταπως φαινεται ενος κακου μυρια επονται...Και μετα το θεμα με τον σκληρο του λαπτοπ, ηρθε το εξης.Κολλησε το σταθερο pc εχθες και απο τοτε δεν ξαναανοιξε.Οταν το ανοιγω κανει πως φορτωνει κανονικα, διαβαζει μνημες και BIOS, δειχνει πως φορτωνει τα XP, δεν μπαινει στην οθονη επιλογης χρηστων ουτε στο "καλως ορισατε" για να δειξει επιφανεια εργασιας, αλλα βγαζει τον κερσορα του ποντικιου και τα παντα απο πισω ειναι μαυρα.Ο κερσορας δουλευει κανονικα, αλλα δεν εχεις που να κανεις κλικ.ctrl+alt+del και λοιποι συνδιασμοι δεν λειτουργουν.Σε προσπαθεια με ασφαλη λειτουργεια κανει ακριβως το ιδιο, φαινονται ολα αυτα που γραφουν "ασφαλης λειτουργεια" στις 4 γωνιες και ο κερσορας δουλευει αλλα ολα σε μαυρο φοντο χωρις να φαινεται τιποτε και χωρις να μπορεις να κλικαρεις πουθενα...Τι εχετε να πειτε;

servicekotoulas
30-09-10, 14:48
Γράψε ένα δισκάκι με linux (ubuntu) και μέσα από το bios επέλεξε να κάνει το pc boot από το drive του dvd ξεκινά τον υπολογιστή σου και μην το κάνεις εγκατάσταση αλλά διάλεξε την επιλογή δοκιμή από live cd περίμενε λίγη ώρα και αν δεις το γραφικό περιβάλλον του ubuntu και μπορείς να δουλέψεις μέσα σε αυτό τότε από θέμα υπολογιστή είσαι εντάξει. Θα κάνεις ένα format και θα βάλεις πάλι το λειτουργικό που σε ενδιαφέρει και θα είσαι ok

jim.ni
30-09-10, 15:02
Από πολλά μπορεί να προερχεται το πρόβλημα και πολλές μπορεί να ει ναι οι λύσεις, όπως και το format ή η διόρθωση τον ΧΡ μέσα απο το cd εγκατάστασης. Πες μας μερικά πράγματα παραπάνω. Ειναι το ιδιο μηχάνημα που σου χάλασε ο δίσκος?
Οσο για την γνωστή λύση του live cd linux δεν είναι κανόνας οτι αν θα δουλέψει σε αυτα θα δουλεύει και στα windows. Εγω ο ίδιος αν θυμάστε καλά σε αυτο το φορουμ σας εχω πει για μια μητρική με χαλασμένη κάρτα γραφικω που παίζει ΜΟΝΟ σε linux και μάλιστα καλά.
Επίσης μπορείς να κατεβάσεις το hire's boot cd και να κάνεις μερικά τεστ που έχει για καρτ γραφικών δίσκους κτλ.
Δοκίμασε αρχικά να κανεις ενα fixboot και fixmbr αν εχεις στον δίσκο μέσα μόνο τα XP και δεν έχεις χωρισμένο partition

navar
30-09-10, 16:07
Δοκίμασε αρχικά να κανεις ενα fixboot και fixmbr αν εχεις στον δίσκο μέσα μόνο τα XP και δεν έχεις χωρισμένο partition
καλή λύση αλλα είναι όταν δεν bootαρει καθόλου η βγάζει NTLDR missing.
κατεβάζεις ERD commander και κάνεις έλεγχο τις registry ή επαναφορά ! (αυτή είναι η λύση )

αν και μετά απο αυτό (που έπαθες) λογικά τα windows δεν θα είναι ποτέ ίδια , απλά έτσι θα τα επαναφέρεις σε λειτουργική κατάσταση ωστε με ηρεμία να κρατήσεις ότι χρειάζεσαι και μετά format !

Phatt
30-09-10, 16:17
Ο σκληρος δισκος που ειχε προβλημα δεν ηταν σε αυτο το μηχανημα.Εκεινος εφαγε full φορματ και τωρα εγινε δισκος για backup, και σε εκεινο το μηχανημα μπηκε καινουριος δισκος.

Το μηχανημα αυτο εχει χωρισμενο partition για το λειτουργικο συστημα.Το πιο πιθανο ειναι να φορμαριστει το partition αυτο και να μπει καινουριο λειτουγικο.Απλα πειτε μου εναν τροπο να κρατησω backup απο εκει γιατι δεν μπορω να τον βαλω σε usb για να τον δω απο το αλλο μηχανημα, που ειναι λαπτοπ.Αλλιως θα τον εβαζα slave και θα τα επαιρνα τα πραματα...Καντε το μου λιγο λιανα γιατι δε νιωθω και πολλα, βημα βημα πως να παρω οτι μου χρειαζεται(εστω να τα πεταξω σε διπλανο partition).

Επισης, επειδη το μηχανημα ειναι παλιο, P4@2.66 με 1GB ram και δεν θυμαμαι τι καρτα γραφικων, υπαρχει η δυνατοτητα να βαλω win7 και να τρεξουν αξιοπρεπως;Τωρα ειχε XP το μηχανημα.Σας ευχαριστω ολους.

navar
30-09-10, 16:23
και ναι μπορείς να βάλεις 7 , συμπαθητικά θα πάνε ... πολύ λίγο χειρότερα απο XP ,βέβαια απο μνήμη είναι απαραίτητη η αναβαθμίσουλα (αν και δεν μας είπες πόση έχεις ).
ψάξε και κατέβασε μια το ERD commander ! και θα τα γίνουν όλα τα υπόλοιπα !

jim.ni
01-10-10, 00:30
Ο σκληρος δισκος που ειχε προβλημα δεν ηταν σε αυτο το μηχανημα.Εκεινος εφαγε full φορματ και τωρα εγινε δισκος για backup, και σε εκεινο το μηχανημα μπηκε καινουριος δισκος.

Το μηχανημα αυτο εχει χωρισμενο partition για το λειτουργικο συστημα.Το πιο πιθανο ειναι να φορμαριστει το partition αυτο και να μπει καινουριο λειτουγικο.Απλα πειτε μου εναν τροπο να κρατησω backup απο εκει γιατι δεν μπορω να τον βαλω σε usb για να τον δω απο το αλλο μηχανημα, που ειναι λαπτοπ.Αλλιως θα τον εβαζα slave και θα τα επαιρνα τα πραματα...Καντε το μου λιγο λιανα γιατι δε νιωθω και πολλα, βημα βημα πως να παρω οτι μου χρειαζεται(εστω να τα πεταξω σε διπλανο partition).

Επισης, επειδη το μηχανημα ειναι παλιο, P4@2.66 με 1GB ram και δεν θυμαμαι τι καρτα γραφικων, υπαρχει η δυνατοτητα να βαλω win7 και να τρεξουν αξιοπρεπως;Τωρα ειχε XP το μηχανημα.Σας ευχαριστω ολους.

Ξεκινάω απ το τέλος: ναι μια χαρά θα τρέξει το 7 και στο λέω με σιγουριά γιατί απο ίδιο μηχάνημα σου γράφω τώρα P4 2.66 με 1,5Gb ram το ειχα δοκιμάσει και με 1gb ram και ήταν το ίδιο. Το μονο πρόβλημα σου θα είναι (μάλλον ) η κάρτα γραφικών σου, αν ειναι παλιά δεν θα έχει drivers και δεν δείχνει τα aero (διαφανες παράθυρα κτλ).

Στο θέμα μας τωρα: θέλεις να κάνεις backup prin to format? καψε ενα ubuntu live cd, φτιάξε και ενα καφεδάκι και με την ησυχία σου ξεκίνα, το ποιο εύκολο πράγμα. Αν παλι θέλεις να αλλάξεις το μέγεθος των διαμερισμάτων και να μεγαλώσεις το δεύτερο που δεν έχει τα ΧΡ τότε η λύσει λέγετε partition magic αν και αυτά τα κόλπα καλο είναι να τα επιχειρείς μετα το backup (αν και το έχω ρισκάρει πολλές φόρες χωρίς να χάσω τίποτα και χωρίς backup), βέβαιε μπορείς να κάνεις φορματ και από ubuntu με το πολύ κάλο και τζάμπα gparted (αφού πρώτα τελειώσεις με τα αρχεία)......

ελπίζω να (μην) σε κούρασα :001_smile:

navar
01-10-10, 10:42
αυτή είναι η ομορφία των πιτσί !
ο καθένας έχει τον τρόπο του να λύνει τα προβλήματα με αλλη μεθοδολογία και άλλα εργαλεία !
και το καλύτερο απόλα ? χωρίς κανένας να κάνει λάθος σε αυτά που συμβουλεύει !

και μιας και είπατε για partition magic και gparted ! ειλικρινά αποφύγετε το πρώτο ! είναι επικίνδυνο ! πραγματικά επικίνδυνο να καταπιεί τα δεδομένα σας !
gparted υπάρχει και σκέτο ,έτοιμο για boot απο cd

Phatt
01-10-10, 15:44
Aυτην την στιγμη που μιλαμε δουλευει το ERD αν και δεν ειχα καταλαβει οταν συζητουσατε πως ακριβως δουλευει, καταλαβα οτι ειναι κατι σαν bootable εικονικονικο λειτουργικο που μπορει να σου κανει τυπικη διαχειρηση αρχειων για να σωσεις οτι προλαβεις πριν την εκρηξη.Τελοσπαντων, ετοιμαζω τα backup και βουρ για τα 7ρια...Δεν θα χρειαστω να αλλαξω partitions, μια χαρα ειμαι με τους χωρους μου.Ευχαριστω πολυ και θα σας ενημερωσω με την εξελιξη, ελπιζω να ειναι απροβληματιστη...

jim.ni
01-10-10, 15:46
χρόνια εμπιστεύομαι το partition magic (και επαγγελματικά 4 χρόνια που δούλευα) και δεν με έχει προδώσει ποτέ και δεν μπορείς να φανταστείς τι εχω κάνει με αυτό, δεν μιλάμε για απλό φορματ, αυτή την στιγμή εχω 6 λειτουργικά πάνω σε έναν δίσκο και τόλμησα να μικρύνω ενα διαμέρισμα δίσκου που ήταν μισό γεμάτο και να το κάνω απο 100GB se 50GB, με 45 GB σημαντικότατα αρχεία. Κάποτε η microsooooft έλεγε πώς δεν γίνετε να αλλάξεις ενα διαμέρισμα με win την ώρα που δουλεύει και τώρα το κάνει και η ιδια με τα 7. Επισης κάποιοι έχουν βαλθεί να αποδείξουν οτι τα άλλα δυο γνωστα προγραμματα ειναι καλύτερα απο το magic άλλα εμένα δεν με χαλάνε αυτές οι διαφημιστικές λασπολογίες.


αυτή είναι η ομορφία των πιτσί !
ο καθένας έχει τον τρόπο του να λύνει τα προβλήματα με αλλη μεθοδολογία και άλλα εργαλεία !
και το καλύτερο απόλα ? χωρίς κανένας να κάνει λάθος σε αυτά που συμβουλεύει !

ετσι ακριβώς, κάτω τα Μακ χαχα

navar
01-10-10, 15:59
εγώ απο το partition magic την έχω πατήσει πολλές φορές ! ξέροντας τι ήθελα να κάνω ! βέβαια έχω και 3 χρόνια πλέον να το πιάσω μιας και απο τότε που με πούλησε το παράτησα ! (και εγώ για επαγγελματική εμπειρία μιλάω στην 5ετια που δούλευα ως τεχνικός)