PDA

Επιστροφή στο Forum : Σκληρός μετά από διακοπή ρεύματος



panvas
01-10-10, 16:13
Έγινε διακοπή ρεύματος και όταν ήρθε και ξανάνοιξα τον υπολογιστή δε μου άνοιγε τον δίσκο. Ο σκληρός είναι εξωτερικός. Ενώ στις μονάδες σκληρών δίσκων έβρισκε κάτι (έλεγε μόνο ''τοπικός δίσκος G'' χωρίς περαιτέρω χαρακτηριστικά), όταν πήγαινα να τον ανοίξω μου έβγάζε
"Δεν είναι δυνατή η πρόσβαση στο G:\. Το αρχείο ή ο κατάλογος έχει καταστραφεί και δεν είναι δυνατόν να αναγνώσει.''
Μετά από πολλές ώρες ψαξίματος στο internet βρήκα την εντολή chkdsk. Το έκανα και ο σκληρός άνοιξε, απ΄τα αρχεία όμως χάθηκε το 80%... Μου βγάζει ελέυθερο σχεδόν όλο τον δίσκο ενώ ήταν σχεδόν γεμάτος. Δοκίμασα κάποια προγράμματα ανάκτησης αλλά βρίσκω αρχεία που είχα σβήσει παλιότερα, απ΄αυτά που χάθηκαν τώρα τίποτα. Δοκίμασα το testdisk αλλά το μόνο που κατάφερα ήταν να αλλάξει όνομα ο δίσκος από 250GB (που είναι) σε 320GB. Αυτό δικαιολογείται επειδή έχω έναν ίδιο εξωτερικό 320 GB που τον είχα βάλει παλιότερα σ΄αυτόν τον υπολογιστή και μάλλον κάτι είχε κρατήσει. Δεν καταλαβαίνω όμως γιατί έγινε. Αν γνωρίζει κανείς τι μπορεί να συμβαίνει και τι μπορεί να γίνει ας με βοηθήσει.

panvas
03-10-10, 19:00
Υπάρχει περίπτωση να υπάρχουν μέσα και να μην τα βρίσκει να τα διαβάσει; Το λέω επειδή δεν χαθήκαν όλα και γιατί μου βγάζει συνολικά τη χωρητικότητα του δίσκου όσο είναι και και μ΄αυτό πιστεύω πως δεν καταστράφηκε κάποιο τμήμα του.

Sadamiraq
05-10-10, 18:18
Δεν καταστραφηκε αλλα για καποιο λογο χαθηκαν τα αρχεια,ακομα και να μην χαθηκαν με την ανακτηση των παλιων αρχειων που εκανες χαθηκαν τα νεα,αντικατασταθην δλδ τα αρχεια που ηταν στα ιδια clusters πολυ πιθανον πριν να μπορουσες να τα ανακτησεις αλλα τωρα πια χλωμο...

cyberlord_64
05-10-10, 18:42
ειχα ενα παρομοιο προβλημα αλλα διορθωθηκε με την χρηση ενος προγραμματος. To get data back (NTFS εκδοση) Ειναι trial αλλα μπορεις να βρεις πολυ ευκολα τον serial number απο τα γνωστα sites. (δεν ξερω κατα ποσο μου επιτρεπετε να δινω τετοιου ειδους πληροφοριες σε αυτο το forum). Το προβλημα ομως ηταν οτι τα ονοματα πολλων αρχειων ειχαν αλλαξει. Πχ απο wolverine.avi μου το εκανε WOLVE~.AVI και γενικα οσο μεγαλο και να ηταν το ονομα αρχειου κρατουσε μονο τους 5 πρωτους χαρακτηρες. Να εχεις κατα νου οτι η διαδικασια διαρκει περιπου 8 ωρες για εναν γεματο 160GB σκληρο δισκο (Pentium 4 2.22 GHz). Επισεις καλο θα ηταν να εχεις ενα UPS για να αποφυγεις στο μελλον τετοιου ειδους προβληματα. ΠΡΟΣΟΧΗ!!! Πριν κανεις την ανακτηση των δεδομενων φροντισε να μην γραψεις ΑΠΟΛΥΤΟΣ ΤΙΠΟΤΑ στον σκληρο δισκο. ακομα και ενα μικρο αρχειο μερικων kb μπορουν να μετατρεψουν τεραστια αρχεια σε μη ανακτησιμα

oberon
06-10-10, 10:03
Δοκιμασε το δίσκο έχοντας ξεκινήσει με άλλο λειτουργικό. Υπάρχει πιθανότητα με Linux να δει τα περιεχόμενα.

1. πας εδώ. http://www.ubuntu.com/desktop/get-ubuntu/download
2. Ψήνεις δισκάκι με το iso που κατέβασες
3. Αλλάζεις ρυθμίσεις μητρικής να ξεκινάει από το cd (θα το αναφέρει κάπου ως boot sequence)
4. Έχοντας το δισκάκι στο drive ξεκινάς τον Η/Υ.
5. Τελικά θα βρεθείς στο περιβάλλον του Ubuntu οπότε και καρφώνεις το δίσκο και αν όλα πάνε καλά κάνεις αντιγραφή των αρχείων σου.

Σε παρόμοια περίπτωση με MacOs έγινε αντιγραφή των αρχείων παρόλο που είχε καταστραφεί το header του δίσκου αν και όλα τα αντίστοιχα win προγράμματα είχαν αποτύχει...