PDA

Επιστροφή στο Forum : Σχέδιο Cb



dimb
03-10-10, 19:51
Στα τέλη της δεκαετίας του 70 είχα φτιάξει, όπως και αρκετοί φίλοι και συμμαθητές τότε το Cb που φαίνεται στην εικόνα. Ήταν το Rtx1, έκανε θραύση εκείνη την εποχή και νομίζω ότι είχε ξεκινήσει από το Ιταλικό Nuova Elektronika. Τότε είχα κάποιες φωτοτυπίες με κάποιες κακομεταφρασμένες οδηγίες οι οποίες βέβαια μετά από τόσα χρόνια έχουν χαθεί. Το Cb όμως το βρήκα πρόσφατα σε μία αποθήκη και θα ήθελα αν κάποιος τυχαίνει να έχει το σχέδιο να το ανεβάσει με κάποιο τρόπο, περισσότερο για ιστορικούς αλλά και για πρακτικούς λόγους. (Θα ήθελα να του ρίξω μια ματιά). Ευχαριστώ.
16065

gf
03-10-10, 20:14
Τι μου θυμισες τωρα!?!!?
Καπου το εχω, μαλλον απο το Ηλεκτρονικες Κατασκευες.
Θα κανω ανασκαφες και οταν το βρω θα το ανεβασω.

gf
03-10-10, 21:00
https://sites.google.com/site/gfaudioelectronics/various (https://sites.google.com/site/gfaudioelectronics/various/SCN_0001.pdf?attredirects=0&d=1)
Βουαλά!

dimb
03-10-10, 21:15
Ευχαριστώ πολύ! Στις Ηλεκτρονικές Κατασκευές ήταν τελικά;

Τρελός Επιστήμονας
03-10-10, 22:10
Γιατί παίρνω μήνυμα ότι το αρχείο του σχεδίου είναι κατεστραμμένο;

GeorgeVita
03-10-10, 22:24
Το πρώτο μου CB! Αγορασμένο έτοιμο. Χαρακτηριστικό A342 (εγώ ο 3ος χειριστής), και η άδεια αργότερα σε αυτό βγήκε!
G

Υ.Γ. το σχέδιο κατέβηκε κανονικά σε εμένα, δικό μου link (http://acomelectronics.com/GeorgeVita/SCN_0001.pdf) (Γιώργο αν ενοχλεί να το βγάλω)

Τρελός Επιστήμονας
03-10-10, 22:42
Παιδιά, κατεβαίνει! Μήπως σας είναι εύκολο να σκανάρετε όλο το άρθρο, να το κατεβάσω, να το "περιποιηθώ" και να το ανεβάσω στα Αρχεία; Αυτό το μηχάνημα είναι ιστορικής αξίας, κάποτε είχα προσπαθήσει να συντονίσω ένα τέτοιο χωρίς επιτυχία, όμως δεν είχα πείρα τότε. Μου είχαν πει ότι καιγόταν συχνά το τρανζίστορ εξόδου. Το έφερνε ο Μουστόπουλος στην πλατεία Κάνιγγος, αν θυμάμαι καλά.

Γαληνίτης
04-10-10, 01:27
Το είχε δημοσιεύσει ο Λάμπρος Κολέκας ("CB ΛK") στο περιοδικό του "Ηλεκτρονικές Κατασκευές". Κακή αντιγραφή/μετάφραση από το "Nuova Electronica", χωρίς αναφορά στην πηγή και με κάποιες ανεύθυνες και υστερόβουλες ; τροποποιήσεις, για μεγαλύτερη ισχύ εξόδου κλπ. Αποτέλεσμα: Το τρανζίστορ εξόδου (2Ν3504?) να καίγεται. Ήταν ακριβό, δεν υπήρχε στην ελληνική αγορά και το έφερνε μόνο ο Κολέκας (κατάστημα ηλεκτρονικών "Μπονέλης - Κολέκας", στην πλατεία Βάθης ; . Είχα αγοράσει (κάψει) αρκετά, στην προσπάθειά μου να επιτύχω τα 5W για τον σχετικό διαγωνισμό που είχε προκηρύξει ο Κολέκας. Όταν τελικά το πέτυχα, του πήγα περιχαρής το RTX1 μου στο εργαστήριό του στου Ζωγράφου. Πράγματι, η ισχύς μετρήθηκε ενώπιον μαρτύρων και ήταν πάνω από 5W. Με συνεχάρη και ...μου έδειξε χαμογελώντας μια ανακοίνωση που είχε κρεμάσει πίσω από την πόρτα, ότι η προθεσμία του διαγωνισμού είχε μόλις λήξει!
Την εποχή εκείνη δεν είχαν δοθεί ακόμα άδειες CB και βγαίναμε κρυφά (και παράνομα) από τα σπίτια μας με ιδιοκατασκευές. Στο "RTX1" χρησιμοποιούσαμε 2 κρυστάλλους, για εκπομπή/λήψη, τους οποίους γυρίζαμε "τούμπα" για να έχουμε κι άλλο κανάλι. Λέγαμε χαρακτηριστικά "πάμε τούμπα!".
Και εγώ το διατηρώ για ιστορικούς λόγους, ξεχασμένο κάπου στο shack. Η πρώτη μου κεραία ήταν ένα "αόρατο" οριζόντιο δίπολο λ/2, σε χαμηλό ύψος στην ταράτσα, με κάθοδο κοινό κοάξιαλ 75Ω (ακριβέστερα 60Ω) τηλεοράσεως. Το RG58 δεν υπήρχε ακόμα στην ελληνική αγορά. Αργότερα μου δόθηκε το διακριτικό "Α124" και τελικά, όταν επί τέλους δόθηκαν οι πρώτες άδειες mobile, το PA118. Αυτή τη φορά με μηχάνημα του εμπορίου, που αγόρασα από τον Μουστόπουλο, ιδρυτή του συλλόγου CB "Παρθενών" (PA).
Οι ραδιοερασιτεχνικές άδειες ήταν τότε "μακρινό όνειρο", για τους περισσότερους από εμάς.

dimb
04-10-10, 08:27
Χαίρομαι για τη συζήτηση που ξεκίνησε.
Από το Μουστόπουλο είχαμε πάρει με ένα φίλο τα υλικά και όταν το συναρμολόγησα, το συντόνισα με τη βοήθεια ενός τελειόφοιτου τότε Σχολής εργοδηγών Ηλεκτρονικών που είχε φτιάξει ήδη ένα και διέθετε γεννήτρια RF και παλμογράφο Leader. Το είχα πάει στο σπίτι του, το συντονίσαμε και το βράδυ είχαμε τη πρώτη πανηγυρική μας επαφή.
Δίπολο οριζόντιο από κεραιόσυρμα και κάθοδο ομοαξονικό κεραίας τηλεοράσεως είχα και εγώ και παρότι είχα δοκιμάσει διάφορα τρανζίστορ έφτασα μόνο μέχρι δύο watt. Με αυτά όμως πέτυχα την κορυφαία επαφή μου με Περσικό Κόλπο. Όσοι είχαν ασχοληθεί θα θυμούνται κάπου-κάπου κλήσεις από ψαράδικα στον Περσικό που "πέρναγε" σχετικά εύκολα. Έτσι ένα ήσυχο μεσημέρι χωρίς κίνηση στο κανάλι 6 που χρησιμοποιούσα άκουσα να καλεί ένας μαρκόνης –από Περσικό, από Περσικό ακούει η Αθήνα; Απάντησα δειλά-δειλά και ω του θαύματος με άκουσε! Μου είπε ότι με άκουγε καθαρά αλλά χωρίς ένδειξη στο S-meter -λίγο το κακό εγώ ήδη από τη χαρά μου δεν ήξερα για αρκετή ώρα που βρισκόμουνα!

GeorgeVita
04-10-10, 08:29
Τελικά όλοι τρέχαμε στον εργαστήριο του Κολέκα για το 2Nxxxx!

Να συμπληρώσω την ιστορία: ο πρώτος σύλλογος CB ήταν ο ΣΡΠΕ (CB1) με έδρα τον Προφήτη Ηλία στον Πειραιά. Η νομοθεσία τότε φτιάχτηκε για 'ειδικό ραδιοδίκτυο' και όχι για μπάντα πολιτών (δεν είμαστε Αμερική εδώ ...). Δώθηκε μόνο μία άδεια βάσης και οι πρώτες mobile με χαρακτηριστικό CBxxx. Ιδρυτής-πρόεδρος ο Γιώργος Βαρδινογιάννης (CB9) που αργότερα έγινε και πρόεδρος για τα CB παγκοσμίως. Κυκλοφόρησε και ένα περιοδικό τότε (έχω μερικά τεύχη). Αργότερα ο Παναγιώτης Μουστόπουλος άνοιξε ένα 2ο σύλλογο που σιγά σιγά έδωσε και άδειες mobile.
G

gf
04-10-10, 09:37
Το πρώτο μου CB! Αγορασμένο έτοιμο. Χαρακτηριστικό A342 (εγώ ο 3ος χειριστής), και η άδεια αργότερα σε αυτό βγήκε!
G

Υ.Γ. το σχέδιο κατέβηκε κανονικά σε εμένα, δικό μου link (http://acomelectronics.com/GeorgeVita/SCN_0001.pdf) (Γιώργο αν ενοχλεί να το βγάλω)

No problem! :001_cool:

gf
04-10-10, 09:39
Παιδιά, κατεβαίνει! Μήπως σας είναι εύκολο να σκανάρετε όλο το άρθρο, να το κατεβάσω, να το "περιποιηθώ" και να το ανεβάσω στα Αρχεία; Αυτό το μηχάνημα είναι ιστορικής αξίας, κάποτε είχα προσπαθήσει να συντονίσω ένα τέτοιο χωρίς επιτυχία, όμως δεν είχα πείρα τότε. Μου είχαν πει ότι καιγόταν συχνά το τρανζίστορ εξόδου. Το έφερνε ο Μουστόπουλος στην πλατεία Κάνιγγος, αν θυμάμαι καλά.

Δημητρη θα το σκαναρω και θα σε ειδοποιησω με Π.Μ.

gf
04-10-10, 19:59
https://sites.google.com/site/gfaudioelectronics/various/RTX1.ZIP?attredirects=0&d=1
4 σελιδες 6.3Mb zip file.

Τρελός Επιστήμονας
04-10-10, 22:35
Ευχαριστώ, θα το τακτοποιήσω σύντομα. Θα ανέβει στα Αρχεία, στις κατασκευές πομπών HF.

Γεώργιος
04-10-10, 23:43
Georgevita μήπως θα μπορούσες να σκανάρεις τα περιοδικά που έχεις για να τα αποκτήσουμε και εμείς; Πολύ καλό το RTX1 το είχα και εγώ 2 τεμάχια και συνομιλούσα με φίλο μου 60 χιλιόμετρα μακριά, έβγαινα με κάθετο δίπολο και καλώδιο TV 75Ω πήγαινε πολύ καλά το είχα κρατήσει και έγβαινα που και που μέχρι και το 1997 που τα δώρισα σε ένα φίλο μου. Πολύ καλές εποχές.

Γαληνίτης
05-10-10, 02:22
Το ακριβό (τότε) τρανζίστορ εξόδου που καιγόταν ήταν, αν θυμάμαι καλά, 2Ν3924 (& όχι 3504, που έγραψα πιο πάνω).

gf
05-10-10, 10:03
Σωστα! 3924! Ποσα ειχα παρει απο τον Πασχο και τον Μουστοπουλο και εγω δεν θυμαμε. και 1711.
Εχω ακομα τα TAA611 και ισως τον μετασχυματικη προσαρμογης.
Τι ασχετοσυνη που υπηρχε τοτε. Οποιος διαβασε το αρθρο θα καταλαβε για τι αερητζηδες/κομπογιανιτες/αλμπανηδες μιλαμε!
Οτι θελαν γραφανε και εμεις προσπαθουσαμε να ψυχανεμιστουμε τι θελει να πει ο ποιητης, με δεδομενη και την δικη μας απειρια!
Ευτυχως υπηρχαν και τα καλιτερα οπως το κορυφαιο "Ηλεκτρονικα Νεα" και κατα δευτεροτριτο λογο, η Τεχνικη Εκλογη.

GeorgeVita
05-10-10, 10:20
Georgevita μήπως θα μπορούσες να σκανάρεις τα περιοδικά που έχεις για να τα αποκτήσουμε και εμείς;
Ανοίγω κούτες ...

... Τι ασχετοσύνη που υπήρχε τότε... τι θέλει να πει ο ποιητής, με δεδομένη και την δική μας απειρία!
Αργότερα δημοσιεύτηκε κύκλωμα VFO για τα FM (μάλλον στην T.E.) και περιέγραφε ένα 'ποτενσιόμετρο miltigiri'. Που να το βρεις αυτό, κανείς δεν ήξερε τον όρο, αλλά τπ σωστό ήταν 'multi giri' (χαμένοι στη μετάφραση) και ήθελε να πει δηλ. πολύστροφο.
Τις πιο πολλές φορές τα λάθη ήταν επίτηδες για να επωφεληθούν οι αρθρογράφοι προσφέροντας αργότερα βοήθεια με το ανάλογο αντίτιμο, δεν υπήρχαν τα internet forums να τα βλέπουν όλοι!
G

Τρελός Επιστήμονας
05-10-10, 14:32
Το άρθρο του RTX1 αναρτήθηκε στα Αρχεία/e-Articles/Κατασκευαστικά άρθρα/Εκπομπή και Λήψη/Πομποί-Linears Βραχέων.
Παιδιά μια παράκληση: Αν σκανάρετε από παλιά περιοδικά, καντε το σε ασπρόμαυρο bitmap γύρω στα 300dpi (ασπρόμαυρα pixels) και όχι σε γκρι ή έγχρωμο. Αποφεύγετε τις κιτρινίλες από το παλιό χαρτί και το μέγεθος του αρχείου μειώνεται αισθητά. Είναι εις βάρος των φωτογραφιών αλλά βελτιώνεται πολύ το κείμενο και το σχέδιο.

Τρελός Επιστήμονας
05-10-10, 14:38
To 2N3924 δεν αντέχει διαμόρφωση από συλλέκτη με τάση τροφοδοσίας 12V. Καλύτερα θα συμπεριφερθεί το 2Ν3553 που αντέχει 28V αλλά όλα αυτά τα τρανζίστορ ανήκουν πια στο παρελθόν. Ίσως ένα 2SC2078...

kiros
05-10-10, 15:11
To 2N3924 δεν αντέχει διαμόρφωση από συλλέκτη με τάση τροφοδοσίας 12V. Καλύτερα θα συμπεριφερθεί το 2Ν3553 που αντέχει 28V αλλά όλα αυτά τα τρανζίστορ ανήκουν πια στο παρελθόν. Ίσως ένα 2SC2078...
Και όμως έχω αρκετά από τα παλιά καλά χρόνια.

Τρελός Επιστήμονας
05-10-10, 15:53
Κάποτε, όταν πήρα τη άδεια ραδιοερασιτέχνη γύρω στο 1984 προσπάθησα να συντονίσω ένα τέτοιο κιτ για ένα νεαρό που ήθελε να γίνει και αυτός ραδιοερασιτέχνης. Η κατασκευή είχε κάποια παράξενα tubo στα πηνία του ταλαντωτή, όχι ακριβώς όπως στο σχέδιο. Πάντως δεν τα κατάφερα και δεν δούλεψε και μάλλον ο παλιός φίλος δεν έγινε ποτέ ραδιοερασιτέχνης. Σαν κατασκευή πάντως θέλει προσοχή, το άρθρο δεν έδινε τυπωμένο κύκλωμα (μάλλον εκβιαστικά για να πουληθεί το κιτ) και το στάδιο εξόδου απλώς δεν μου αρέσει! Ούτε και το (ανύπαρκτο) στάδιο προσαρμογής εξόδου. Ένας πομπός με τρανζίστορ 12V και ισχύος 1,5βατ περίπου έχει μια αντίσταση εξόδου της τάξης των 50Ω και προσαρμόζει κατευθείαν με φορτίο κεραίας 50Ω. Τι γίνεται όμως με το φιλτράρισμα των αρμονικών; Μάλλον τίποτα. Θα προτιμούσα ένα κλασικό στάδιο σε τάξη C γειωμένου εκπομπού. Η ταυτόχρονη διαμόρφωση ταλαντωτή-εξόδου είναι σωστή.

Γαληνίτης
06-10-10, 00:28
Το αρχικό σχέδιο (από Nuova Electronica) ήταν για ισχύ 1.5W. Τα προβλήματα άρχιζαν με τις τροποποιήσεις για όσο το δυνατόν μεγαλύτερη ισχύ κλπ. To τυπωμένο σκόπιμα δεν δημοσιευόταν σε φυσικό μέγεθος, για να αναγκαστείς να το αγοράσεις. Τον μετασχηματιστή διαμορφώσεως έπρεπε να τον πάρεις από τον Κολέκα. Συνέχεια προτείνονταν και δοκιμάζονταν νέες τροποποιήσεις/αντικαταστάσεις/ προσθήκες κλπ. Στο τεύχος Νο 6 προτείνονταν τέτοιες "βελτιώσεις".
Τρανζίστορ εξόδου είχαν δοκιμαστεί πολλά, πχ. ΒD135, BFY50, BFY51, 2Ν2218Α, 2N3553.
Κοάξιαλ "52Ω" υπήρχε στον Μουστόπουλο, αλλά ήταν ακριβό.
Παρ'όλα τα μειονεκτήματά του, το "RTX1" ήταν ένα ερέθισμα για μελέτη, πειραματισμό και εξάσκηση και μια εισαγωγή στην "μπάντα πολιτών" που τότε δεν υπήρχε ακόμα στην Ελλάδα και τελικά στον Ραδιοερασιτεχνισμό, που για τους περισσότερους από εμάς ήταν "άπιαστο όνειρο".
Είναι χαρακτηριστικό ότι πολλοί από όσους γνώρισα μέσω της ενασχόλησής μας με το RTX1 είναι σήμερα ραδιοερασιτέχνες.

risk
06-10-10, 01:19
Αγαπητοι φιλοι εαν θελησω να το κατασκευασω τι μου προτεινεται ???? Αξιζει να ασχοληθω???? επισης με ποιες τροποποιησεις δουλευει σωστα???
Οσον αφορα τις διοδους γρεμανιου ΟΑ που δεν τις βρισκεις με τπτ με ποιες μπορει να αντικαταστηθουν???Επισης το μ/τ 8Ω σε 50Ω βρισκεται????Πλακετιτσα υπαρχει????

Ευχαριστω πολυ.....

Τρελός Επιστήμονας
06-10-10, 10:53
Για δίοδο φώρασης βάλε μια schottky πχ ΒΑΤ85 που έχει μικρό κατώφλι γύρω στα 0,3-0,4V ή παλιά δίοδο γερμανίου από ραδιοφωνάκι τρανζίστορ. Μπορείς να ξηλώσεις και τους μετσχηματιστες IF, αν είναι σε καλή κατάσταση και να τους χρησιμοποιήσεις. Ο μετασχηματιστής εξόδου από παλιό ραδιοφωνάκι δεν είναι κατάλληλος γιατί το πρωτεύον έχει αντίσταση προσαρμογής 800Ω (αν είναι από μικρό ραδιόφωνο) ή γύρω στα 400-600Ω αν είναι από μεγαλύτερο. Το μισό τύλιγμα πρωτεύοντος θα είναι το 1/4 της ολικής αντίστασης, από 100-200Ω οπότε ούτως ή άλλως δεν προσαρμόζεται. Μάλλον πρέπει να κάνεις μετατροπή ανοίγοντας ένα μετασχηματιστή ξαναυπολογίζοντας και ξανατυλίγοντας τις σπείρες του πρωτεύοντος χρησιμοποιώντας πιο χοντρό σύρμα. Μου βάζετε ιδέες να κατασκευάσω τώρα το RTX1, τώρα που το CB παρήκμασε και δεν μιλάει σχεδόν κανένας στους 27MHz...

GeorgeVita
06-10-10, 11:18
...Μου βάζετε ιδέες να κατασκευάσω τώρα το RTX1, τώρα που το CB παρήκμασε και δεν μιλάει σχεδόν κανένας στους 27MHz...
Θα έχουμε και 'ηχητική' άποψη για τους χρήστες του forum!
Και είναι και 'χαλαρή' μπάντα... (τυπικά και ουσιαστικά)
Το χαρακτηριστικό το διαλέγεις εσύ, άρα εγώ διακόπτω με "break ο GeorgeVita!", ή να το κάνουμε "διακοπή";

Να φτιάξω δίπολο στο μπαλκόνι;
G

dimb
06-10-10, 11:26
Για τις αρμονικές που αναφέρθηκαν πράγματι υπήρχαν γειτονιές που υπέφεραν, δεν μπορούσαν να παρακολουθήσουν καθόλου TV, όλο κάτι break άκουγαν…
Στις δε ταράτσες δεν προλάβαινες να μετράς τις κεραίες που ξεφύτρωναν. Δεν νομίζω πάντως ότι ακόμα και οι εμπορικές συσκευές είχαν αξιόπιστα φίλτρα αρμονικών άσε που από ένα σημείο και μετά έγιναν πολύ της μόδας και οι λεγόμενες "παντόφλες" με ανεξέλεγκτες ισχείς εκπομπής. Όσοι ήθελαν να μην ενοχλούν έβαζαν κανένα εξωτερικό φίλτρο πράγμα που και σήμερα θα μπορούσε να βρεθεί…

dimb
06-10-10, 11:32
Γενικά τώρα το RTX-1 ήταν πολύ μεγάλο σχολείο για τους τότε πιτσιρικάδες, μας έμπασε σε αυτό που λέμε "τεχνολογική κουλτούρα" της εποχής και μας έμαθε και πολλά πράγματα. Σήμερα με το Internet, με τους μικροεπεξεργαστές και όλη την εξέλιξη δεν ξέρω τι θα μπορούσε να προσφέρει η κατάσκευή του. Πάντως αν είναι να συμφωνήσουμε από τώρα για κανάλι :laugh:

GeorgeVita
06-10-10, 11:46
...Πάντως αν είναι να συμφωνήσουμε από τώρα για κανάλι :laugh:

...Στο "RTX1" χρησιμοποιούσαμε 2 κρυστάλλους, για εκπομπή/λήψη, τους οποίους γυρίζαμε "τούμπα" για να έχουμε κι άλλο κανάλι. Λέγαμε χαρακτηριστικά "πάμε τούμπα!".
Κανονικό ή "τούμπα";
G

Τρελός Επιστήμονας
06-10-10, 11:50
Πάντως πρέπει να βρούμε κοινούς κρυστάλλους εκπομπής-λήψης (νομίζω έχει ο Παπαθέου στην Καλλιθέα). Αν το προσπαθήσω, θα χαλάσω ένα παλιό ραδιόφωνο της πλάκας και θα πάρω τα εξαρτήματα να συναρμολογήσω το δέκτη. Για τον πομπό είναι πολύ εύκολο: Ταλαντωτής 2Ν219 ή 2Ν4427, έξοδος κάποιο τρανζίστορ Cb (2SC2078) και διαμόρφωση πομού με κάποπιο ολοκληρωμένο. Φίλτρα lowpass στον πομπό και T/R Switch ηλεκτρονικό από τα κυκλωματα του Doug DeMaw W1FB (Qrp design κλπ).

GeorgeVita
06-10-10, 11:56
Πάντως πρέπει να βρούμε κοινούς κρυστάλλους εκπομπής-λήψης

16115

Βρήκα αλλά δεν είναι ζευγάρι! Να κάνουμε 'split';
Αντιστοιχίες καναλιών CB σε συχνότητες (http://www.hlektronika.gr/index.php?page=theory?pinakes#CBchan) (δείχνει συχνότητες εκπομπής, λήψη -455KHz)


Οσον αφορά το TVI, δείτε τα συνημμένα!

Εξώφυλλο 16114 Περιεχόμενα 16113 Θέμα TVI 16111 16112
G

risk
06-10-10, 11:59
ok Περιμενω νεα θα ηθελα να κανω εναν πομπο cb!!!!!!Επισης εαν ειναι ευκολο καθε βοηθεια με την κατασκευη του μ/τ και μιας pcb θα ηταν οτι καλυτερο!!!!!