PDA

Επιστροφή στο Forum : Επιλογές για εργαστήριο!



bbm4n
06-10-10, 11:52
Καλησπέρα παιδιά, 2 γρήγορες ερωτήσεις σχετικά με Εξοπλισμό.
1)Που μπορώ να βρω αυτά τα ραφάκια για να βάζω μέσα τα ηλεκτρονικά εξαρτήματα (πυκνωτές, αντιστάσεις κτλ)?
2) Μπορεί κάποιος να μου προτείνει ένα ένα αρκετά καλούτσικο κολλητήρι? Με ενδιαφέρει να έχει λεπτή μύτη γιατί αυτό που έχω τώρα μου έχει σπάσει τα νεύρα!

tasosmos
06-10-10, 12:07
1) Σε οποιοδηποτε μαγαζι με ηλεκτρονικα ή σε praktiker ή alex pak (νομιζω το φτηνοτερο).

2) Ποσα € διατιθεσαι να ξοδεψεις και τι θελεις να κολλησεις?
Αν εννοεις αρκετα ψιλη για να κολλας smd με μικρες αποστασεις τοτε μαλλον θα πρεπει να παρεις εξτρα μυτη, αν και με περισσοτερη εξασκηση η μυτη μπορει να μην κανει και μεγαλη διαφορα...
Γενικα βεβαια ενα κολλητηρι των 30-40€ πχ antex, weller, ersa (κατα σειρα προσωπικης προτιμησης) εχει μεγαλη διαφορα απο ενα των 10€...

bbm4n
06-10-10, 12:28
Καταρχάς ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση,

Μάλλον βλέπω να πάω για αυτό:
http://www.markidis.gr/product_info.php?products_id=28672
Βασικά μεταξύ ενός κολλητηριού ~30Euro και πχ http://www.markidis.gr/product_info.php?cPath=31_404_415&products_id=30305
Υπάρχει διαφορά? Η αλήθεια είναι ότι δεν θέλω μέχρι στιγμής ελεγχόμενη θερμοκρασία...


Εννοώ αν υπάρχει διαφορά στην ποιότητα κατασκευής των κολλητηριών (των σκέτων) από αυτά που έχουν στους σταθμούς κόλλησης...

tasosmos
06-10-10, 13:12
E νταξει το antex νομιζω ειναι αρκετα καλυτερο σε κατασκευη απο τον συγκεκριμενο σταθμο...

navar
06-10-10, 14:51
το ίδιο antex (εμφανισιακά είναι ίδιο ) έχω εδώ και 6 χρόνια ! τρομερό εργαλείο απλά αν πάς να ξεκολλήσεις μεγάλη κόλληση κει με παλιό καλάι (πχ θωράκιση απο tuner ) δέν έχει δύναμη , κρυώνει και σου σπάει τα νευρά ! για όλα τα υπόλοιπα είναι τρομερό

SV1EDG
06-10-10, 15:36
Είναι ένα μαγαζί,Πειραιώς χαμηλά,πριν βγεις στο λιμάνι.Στο φανάρι απέναντι από την στατιστική υπηρεσία.Εχει μόνο θήκες,ντουλάπες γενικά αποθηκευτικούς χώρους.Δεν θυμάμαι το site.

JOUN
06-10-10, 17:02
το ίδιο antex (εμφανισιακά είναι ίδιο ) έχω εδώ και 6 χρόνια ! τρομερό εργαλείο απλά αν πάς να ξεκολλήσεις μεγάλη κόλληση κει με παλιό καλάι (πχ θωράκιση απο tuner ) δέν έχει δύναμη , κρυώνει και σου σπάει τα νευρά ! για όλα τα υπόλοιπα είναι τρομερό
Ακριβως ετσι ειναι και με το δικο μου που το εχω πανω απο 15 χρονια μπορει και 20..Να φανταστεις οταν το πηρα εβγαινε το ιδιο μοντελο σ'ολη την ευρωπη και το αγοραζες χωρις φις για να βαλεις αυτο που εχει η χωρα σου!Το εχω ξεχασει δεν θυμαμαι ποσες φορες στην πριζα μερες ολοκληρες και μια φορα μονο μου εκαψε αντισταση!
Αληθεια ειναι μικρο και δεν κανει π.χ για να κολλησεις κονεκτορα RF(θηλυκο με βιδες επανω σε σασι) αλλα πηρα ενα 100W της πλακας και ησυχασα..

KarlBarks
06-10-10, 18:52
και τα weller αφοβα ειναι παρε με κλειστα ματια

bbm4n
07-10-10, 20:26
Τελικά πήρα το antex των 18Watt. Έδωσα βέβαια μια 30ρα αλλά φαίνεται πολύ καλο!

Stergios_[.gr]
08-10-10, 13:36
Ντροπή μου, αλλά ως χομπίστας, έχω μόνο φτηνά κολλητήρια..

Πήρα 3 με 20€ πριν 2 χρόνια, το ένα το έχω ακόμα στην συσκευασία για εφεδρεία, το ένα το δουλεύω και το άλλο τα έχω αφήσει στα Γιάννενα όπου κάνω διακοπές.......

tasosmos
08-10-10, 18:51
Ε ενταξει, εχει αλλη χαρη ενα καλο κολλητηρι.

Ακομα και η τσιπικη σειρα της antex που εχουν 13€ ειναι αισθητα καλυτερα απο αυτα του κιλου.

xampos
08-10-10, 19:43
http://www.tele.gr/ έχει κα κολλητήρια και ραφάκια που θες.

BESTCHRISS
02-11-10, 00:29
εγω αγορασα παραπλησιο με αυτο και το εχω 18 χρονια
http://cgi.ebay.co.uk/ANTEX-XS25-25W-Soldering-Iron-13A-Plug-Cabled-851140-/380279349146?pt=UK_Home_Garden_PowerTools_SM&hash=item588a6a5f9a

και μυτη
http://cgi.ebay.co.uk/ANTEX-25-WATT-SOLDERING-IRON-TIP-1mm-DIAMETER-/290493867779?pt=UK_Home_Garden_PowerTools_SM&hash=item43a2c8a703

sakis
02-11-10, 11:51
μια ιδανικοτατη λυση για κολλητηρι υψηλης ποιοτητας με ανταλλακτικαν ειναι το ct 922-923 της TELE το οποιο παρολον οτι ειναι φτηνον ειναι απιστευταν καλον ...Τα δικαν μου ( εχω πεντε ) δυο απο αυταν ειναι αναμμεναν σχεδον 6 χρονιαν και δεν εχουν παθειν τιποτα ...εχουν και ανταλλακτικες μυτες επισης φτηνες .Μακραν καλυτεραν απο τα ANTEX WELLER τα οποια ειναι και κατα πολυν ακριβοτεραν .

Επισης μια παρα πολυ καλη λυσην για τακτοποιησην ανταλλακτικων η οποια προσφερεταιν σε επισης πολυ καλυτερην τιμην απο τα γνωσταν ραφακιαν και κουτακιαν ηλεκτρονικων καταστηματων ειναι οι δοκιμαστικοι σωληνες απο γυαλιν που χρησιμοποιουν οι μικροβιολογοιν .... Διατιθονται σχεδον τζαμπαν απο σχετικα φαρμακευτικα καταστηματαν σε βασεις που τους κρατανε ορθιους ...ειναι γυαλινοι οποταν με μια ματια βλεπεις τι εχουν μεσα και ενας απο αυτους φιλοξενει με ανεση 50 αντιστασεις 1/4 η 30 τρανσιτορ τυπου BC547 ...

το βασικοτερο ομως ειναιν οι με αυτο το συστημαν δεν καταναλωνεις ενα ολοκληρον κουτακιν για να βαλεις μεσα μονο 10 αντιστασεις απο καθε νουμερον ...

enjoyν ...

Stergios_[.gr]
02-11-10, 11:56
Επισης μια παρα πολυ καλη λυση για τακτοποιηση ανταλλακτικων η οποια προσφερεται σε επισης πολυ καλυτερη τιμη απο τα γνωστα ραφακια και κουτακια ηλεκτρονικων καταστηματων ειναι οι δοκιμαστικοι σωληνες απο γυαλι που χρησιμοποιουν οι μικροβιολογοι ....
Να τον ακούμε τον παλιό!!
Τα έχω δει στο εργαστήριό του, πολύ χρήσιμα!

navar
02-11-10, 12:08
εμένα μάρεσε όπως τα είπε όλα μονοκοπανιά και με μπόλικα ν :P :P

xsterg
02-08-15, 23:27
μιλαμεν και καθαρευουσαν!!

SProg
03-08-15, 01:47
1.

Τα 'ραφακια' ειναι ακριβα. Εψαχνα αν θυμαμαι στο ebay και σε καταστηματα στη Θεσσαλονικη και ηταν πολυ ακριβα.
Μαλιστα μου ειχε κανει εντυπωση γιατι λεω "ελα μωρε απο πλαστικο ειναι ποσο να κανουν..." .

Καλυτερα να κανεις κατι δικο σου.


2.

Δεν αναφερεις κοστος.. απλα κοιτα να εχει ρυθμιζομενη θερμοκρασια.

SeAfasia
03-08-15, 08:04
το lidl είχε ραφάκια πριν μια εβδομάδα στις 9,99 ευρώ και πήρα ένα....πολύ καλο!
Κοίτα μήπως τους έχει ξεμείνει κανένα!

elektronio
03-08-15, 08:07
Φίλε μου Legolas69
ρίχνε και καμιά ματιά στις ημερομηνίες.... πρόκειται περί νεκρανάστασης!.