PDA

Επιστροφή στο Forum : αναλογικό buffer με κατάσταση άπειρης αντίστασης



yanis
08-10-10, 13:58
ψαχνω ενα κυκλωμα που να έχει τις ίδιες λειτουργείες με ενα ρελε, θελω να ελεγχω ένα κανάλι που θα περνάει απο αυτο ενα αναλογικο σημα 30V(p-p)
δηλαδη να εχει δυο καταστάσεις στη μια κατασταση θα βραχυκυκλώνει τα δύο σημεια (θα περναει το σήμα), και στην αλλη κατασταση θα ανοιγει το κοικλωμα (άπειρη αντισταση).

yanis
08-10-10, 16:03
δηλαδη ψαχνω κατι σαν το 74LS125
αλλα για αναλογικο σημα

kitMAN
08-10-10, 17:36
Δηλαδή κάτι σαν το CD4066;

yanis
08-10-10, 18:03
Το είδα, καλο ειναι, ειναι τετραπλος διακοπτης,
αλλα στο datasheet δεν λεει πουθενα για απειρη αντισταση,
και το χειροτερο είναι πως δεν υπαρχει στο OrCad.... και δε μπορω να κάνω προσομοίωση

mariosm
08-10-10, 18:24
Αυτο που ψαχνεις για 30V(p-p) δεν νομιζω να το βρεις πουθενα.
Μεχρι 18V(p-p) μπορεις να χρησιμοποιησεις το MC14551
Δεν ξερω τι θελεις να κανεις αλλα αυτο χρησιμοποιω σε πολλες εφαρμογες μου χωρις κανενα προβλημα.

yanis
08-10-10, 18:56
εγω ουσιαστικα θέλω ένα ολοκληρωμένο ή ένα κυκλωμα που να κάνει ακριβώς τη δουλεια που κάνει ένας διακόπτης, να κλείνει ένα κύκλωμα και να το ανοίγει

mariosm
08-10-10, 19:08
Δεν μας λες ομως τι θα περναει μεσα απο αυτο το διακοπτη. Αλλο ειναι να ψαχνεις ενα διακοπτη που να κοβει την τροφοδοσια ενος κυκλωματος και αλλο να κοβει ενα σημα στην εξοδο του ή οπουδηποτε αλλου.

yanis
08-10-10, 19:18
οπως εγραψα και στην αρχη, θα περναει ενα αναλογικό σήμα, το οποίο θα παιρνει τιμες θετικές και αρνητικές (εναλλασσόμενο)
και θέλω έναν διακόπτη που να έχει 2 καταστάσεις 1) μηδενική αντίσταση 2) απειρη αντίσταση (θεωρητικά)

mariosm
08-10-10, 19:35
Οποτε η προηγουμενη απαντηση μου σε καλυπτει εκτος απο το πλατος της τασης που λες οτι θα ειναι 30V(p-p) γιατι δεν υπαρχει τετοιο ολοκληρωμενο για τοσο μεγαλη ταση

yanis
08-10-10, 19:50
ενταξει δε με πειράζει και τόσο το πλάτος, μπορώ να το προσαρμόσω,
το προβλημα είναι η άπειρη αντίσταση

FILMAN
11-10-10, 15:42
Δυστυχώς στον πραγματικό κόσμο δεν υπάρχουν ούτε άπειρες αντιστάσεις ούτε μηδενικές. Στη θέση σου εγώ με το 4066 δεν θα ανησυχούσα τόσο για την άπειρη αντίσταση όσο για τη μηδενική, διότι ακόμα και με 15V τροφοδοσία η αντίστασή του δεν πέφτει κάτω από αρκετές δεκάδες Ω... Βέβαια μπορείς να παραλληλίσεις τους 4 διακόπτες ώστε να πέσει, αλλά ίσως θάπρεπε να εξηγήσεις πιο αναλυτικά τί θες να κάνεις, μήπως και η προσέγγιση στη λύση του προβλήματος από τη μεριά σου είναι λάθος...