Σύνδεση

Επιστροφή στο Forum : ....να διαλέγω μεταξύ boiler και ηλιακού



jim.ni
09-10-10, 00:46
γεια σας
θέλω έναν επιλογέα διακόπτη για να διαλέγω μεταξύ boiler και ηλιακού, ποιο θα ανάβω δηλαδή με το ρεύμα. Έχετε να μου προτείνετε κατι γιατι ψάχνω στο νετ και δεν βρίσκω τίποτα και φαντάζομαι υπάρχει τέτοιος διακόπτης τοίχου. όχι? :glare:

Λυκιδευς
09-10-10, 10:25
γεια σας
θέλω έναν επιλογέα διακόπτη για να διαλέγω μεταξύ boiler και ηλιακού, ποιο θα ανάβω δηλαδή με το ρεύμα. Έχετε να μου προτείνετε κατι γιατι ψάχνω στο νετ και δεν βρίσκω τίποτα και φαντάζομαι υπάρχει τέτοιος διακόπτης τοίχου. όχι? :glare:

για τον κομμιτατερ που εχουμε και στα κυκλωματα φωτισμου λες;

ILI
09-10-10, 13:40
Ξεχώρισε τους διακόπτες
ILI

jim.ni
09-10-10, 23:56
Ξεχώρισε τους διακόπτες
ILI



ε??


για τον κομμιτατερ που εχουμε και στα κυκλωματα φωτισμου λες;

οχι ρε παιδιά εναν διακόπτη τοίχου θέλω οχι χωνευτό αλλα εξωτερικό στον τοίχο, να βάλω στο πατάρι και να επιλέγω απο την ιδια γραμμή που εχει τώρα το ηλιακό να στέλνω στο μποιλερ. Δεν είναι καινούργια η εγκατάσταση του ηλιακού και δεν θα αλλάξει η γραμμή. Ασφάλεια υπάρχει και στον πινάκα άλλα και έξω απο το μπάνιο και απο εκεί ανοίγω το ηλιακό.

ILI
10-10-10, 11:56
Σκέφτομαι ένα μεταγωγικό 0-Ι-ΙΙ στο 0 συνδέεις την φάση στο Ι τον ηλιακό και στο ΙΙ το μπόϊλερ.
Υπάρχουν σε ηλεκτρολογία και αν είναι διαχειρήσιμα τα καλώδια πιστεύω ότι γίνετε.

ILI

jim.ni
11-10-10, 01:24
ναι κάτι τέτοιο ήθελα άλλα δεν ήξερα πώς λέγετε, το καλώδιο ευτυχώς είναι χύμα στο πατάρι και έχει μια κλεμα που πάει στον ηλιακό.
(δεν ξέρω βέβαια κατα πόσο "επιτρέπετε" να κάνω κάτι τέτοιο, ασ μας πει όποιος ξέρει)

thanks ILI

Λυκιδευς
11-10-10, 07:09
δεν θα μπορουσε να χρησιμοποιησει ρελε αντι για διακοπτη θα τα ειχε μανδαλωσει και μεταξυ τους ωστε οταν θελει να δουλευει το ενα χωρις να δουλευει και το αλλο...ε;

ILI
11-10-10, 08:15
Καλημέρα,

Το μπόϊλερ ζεσταίνει νερό και με το πετρέλαιο καλύτερα να μην τα μπλέξει.
Καλή ιδέα αλλά νομίζω ότι θα χρειαστεί και άλλα πράγματα για την υλοποίησή της.
Όσο ποιο απλά τόσο το καλύτερο.

ILI

FILMAN
11-10-10, 15:07
Δεν ξέρω να υπάρχει τέτοιος διακόπτης εξωτερικός ή χωνευτός, υπάρχει όμως ως ραγοδιακόπτης ή ως διακόπτης για στήριξη σε σασί (συνήθως πόρτα πίνακα). Εγώ θα έβαζα έναν μονοπολικό μεταγωγικό Ι-ΙΙ (δεν χρειάζεται θέση 0, ούτε μεταγωγή του ουδέτερου).

jim.ni
12-10-10, 02:39
οκ παιδιά καταλαβα περίπου τι να ψάξω να βρω, σας ευχαριστώ πολύ όλους, Παναγιώτη, Ηλία και φυσικά τον Φίλιππο που με έχει βοηθήσει και σε άλλα θέματα που άνοιξα, πάντα παρών και είναι παράδειγμα προς μίμηση οχι σαν κάτι άλλους παλιούς που ήταν μόνο λόγια και δεν θα μου λείψουν καθόλου. :001_rolleyes:

FILMAN
15-10-10, 11:05
Παιδιά, τελικά υπάρχει τέτοιος διακόπτης και χωνευτός! Βρήκα ότι η legrand βγάζει μονό διακόπτη αλέ - ρετούρ με επαφές 20Α στη σειρά Mosaic... Αυτός λοιπόν μπορεί να χρησιμοποιηθεί γι αυτή τη δουλειά! Πρέπει όμως να πάρετε έξτρα το πλαίσιο, το σχετικό κουτί επίτοιχης τοποθέτησης, όπως επίσης και μια τάπα, γιατί το πλαίσιο δέχεται δυο πλήκτρα οπότε η δεύτερη θέση περισσεύει. Ή αντί για τάπα στη δεύτερη θέση μπορείτε να βάλετε ένα ενδεικτικό λαμπάκι της ίδιας σειράς!

jim.ni
16-10-10, 01:03
ευχαριστώ για την πληροφορία, κανένα έτοιμο λινκ έχεις ή να googl-αρω legrand ?

Λυκιδευς
16-10-10, 08:54
http://www-intg50.legrandelectric.com/greece/Mosaic_GR/