PDA

Επιστροφή στο Forum : Ερώτημα : Πόσο χρήσιμα βρίσκεται τα 4GB Ram στην πράξη ?



ΚΥΡΙΑΚΟΣ 69
10-10-10, 20:41
Ερώτημα : Πόσο χρήσιμα βρίσκεται τα 4GB Ram στην πράξη ?

Όσοι έχουν 32Βιτ Windows , τα βλέπουν ως 3.2GB
Όσοι έχουν 64Βιτ Windows , τα βλέπουν ως 4GB

Η ουσία είναι ... τα είδατε ποτέ να δουλεύουν ?

Αποστόλης1
10-10-10, 21:10
Ερώτημα : Πόσο χρήσιμα βρίσκεται τα 4GB Ram στην πράξη ?

Όσοι έχουν 32Βιτ Windows , τα βλέπουν ως 3.2GB
Όσοι έχουν 64Βιτ Windows , τα βλέπουν ως 4GB

Η ουσία είναι ... τα είδατε ποτέ να δουλεύουν ?


Αφού είναι περιττά Βάλε 256ΜΒ, γιατί χωρίς, δεν.....

dovegroup
10-10-10, 21:48
Ερώτημα : Πόσο χρήσιμα βρίσκεται τα 4GB Ram στην πράξη ?

Όσοι έχουν 32Βιτ Windows , τα βλέπουν ως 3.2GB
Όσοι έχουν 64Βιτ Windows , τα βλέπουν ως 4GB

Η ουσία είναι ... τα είδατε ποτέ να δουλεύουν ?

Όσοι έχουν 64Βιτ Windows , τα βλέπουν ως 4GB

Ναι τα είδαμε και είδαμε και τέρμα τσίτα τα γκάζια στο memory usage, και βάλαμε και 8GB και πάλι είδαμε 90% τσίτα τα γκάζια... και? ε τώρα θα δούμε και 16Gb όπως πάει... εξαρτάται τι κάνεις με ενα σύστημα αν το έχεις για internet και κανα παιχνιδάκι ε όχι, αν παίζεις με Virtual Machines έλα να δείς για τι χρήση μιλάμε...

button
10-10-10, 21:51
καλα ειναι με win7

moutoulos
10-10-10, 21:53
Κυριάκο θα σου απαντήσω προσωπικά ...

Εγώ ας πούμε δεν παίζω ποτέ στο PC παιχνίδια, εννοώ τα "βαριά" σημερινά παιχνίδια τύπου 10GB +.
Απλά έχω PS3 :laugh:. Στο PC παίζω (σχεδόν ποτέ), μόνο παιχνίδια τύπου ΜΑΜΕ. Αυτό σημαίνει οτι
προσωπικά δεν χρειάζομαι 4GB RAM αλλά 2GB μου φτάνουν ...

Βέβαια δεν λεω οτι μόνο τα Games ρουφάνε πόρους, υπάρχουν πολλά προγράμματα που το κάνουν αυτό.

Επίσης εξαρτάται τι φορτώνει ο υπολογιστής στο StartUp, εξαρτάται αν έχεις WinXP ή Win7 κτλ.

Εγώ με WinXP και οτι έχω χρησιμοποιήσει δεν έχω δεί πάνω απο 2GB. Βέβαια με Win7
τα πράγματα είναι διαφορετικά, μιας και το ίδιο το σύστημα απο την αρχή τραβάει σχεδόν 1GB.

Πιστεύω πάντως για Win7 καλό θα ήταν, να είναι 4GB η RAM, για να δουλεύει σαν σύστημα Οκ.

button
10-10-10, 22:12
με ΧΡ 2GB είναι για πλάκα αλλα σε win7 ultimate ειναι ΚΌΛΑΣΗ δεν θα αναφέρω το netbook με 1GB Ραμ
Και το μόνο game που παίζω είναι BF2 που με ΧΡ είναι μια χαρά ενω με 7 κολλάει .
Και με browser.core video studio εχει θεμα

dovegroup
10-10-10, 22:19
καλα ειναι με win7

Αν και με πρόλαβες!!!
Win7 ναι αλλά τί...32 η 64 και με τι εφαρμογές, και με τι ταχύτητα εργάζετε ή θέλει να εργάζεται ο χρήστης?
Για το μέσο χρήστη τα 4gb είναι μιά χαρά, τα 2gb όχι, ακόμη και στα win xp 32 τα 2gb αν έχεις ανεβάσει framework 4 + μερικά fix κλάφτα...αν παίζεις με SP1 ή SP κανένα πύραυλος!!!
Θέλει πολύ συζήτηση το θέμα...δεν είναι τόσο απλά όλα...
Χρήση + Configuration = αποτέλεσμα x %.
Όλα έχουν το τίμημα τους...:001_rolleyes:

h@ris
10-10-10, 22:35
αν παίζεις με Virtual Machines έλα να δείς για τι χρήση μιλάμε...

Αυτό πιστεύω τα λέει όλα! Όση μνήμη και να έχεις, σε αυτήν την περίπτωση (και ανάλογα πόσα δουλεύεις ταυτόχρονα) ποτέ δεν σου φτάνει!

Προσωπικά τα 4GΒ για απλές δουλειές για win7 τα βλέπω οκ. Αλλά για κάτι πιο απαιτητικό τα 8GB είναι must! :001_rolleyes:

button
10-10-10, 22:42
για μενα τα 4GB ειναι λιγα ... τα 8 ειναι ΟΚ!!!

ΚΥΡΙΑΚΟΣ 69
10-10-10, 22:53
Προσωπικά είμαι αρκετά χρόνια στα 2GB και με νόμιμα XP Pro.
Και δεν είδα πότε το σύστημα να φορτώνει πάνω από 450ΜΒ ,
Με σκέτο το λειτουργικό..
Ενώ ο μέσος όρος χρήσης παίζει στα 600-700ΜΒ

Σε κάποια παιχνίδια έφτασε Η χρήση στα 1.2 GB

Και στο τελευταίο πρόγραμμα που αγόρασα για επεξεργασία Βίντεο,
κάνει ένα εικονικό δίσκο στην RAM και φορτώνει εκεί το βίντεο για ταχύτερη επεξεργασία.
Περίπου δημιουργεί 400ΜΒ όγκο για 10 λεπτά βίντεο Full HD .

Συμπερασματικά , κανένα παιχνίδι δεν κατάφερε φάει μνήμη πάνω από 2GB,
και μόνο το πρόγραμμα επεξεργασίας Βίντεο,
μοιάζει αδηφάγο ..
:001_smile:

SoulStripper66
10-10-10, 22:55
Σύμφωνα πάντως με την εμπειρία μου στους υπολογιστές και με υπαρκτό παράδειγμα το παρόν συστημά μου με Core i5 clocked και dual channel DDR3 με πολύ καλά timings 4gb, με Παράθυρα7 ultimate 64bit, έχω το πιο σταθερό και αξιόπιστο σύστημα που έχω δει και last but not least μπορώ ΜΕ ΕΥΚΟΛΙΑ πραγματικά να κάνω διαδικασίες ταυτόχρονα όπως streaming, rendering, recording με software ήχου, καθώς και παραθυράκια media player, φυλλομετρητές κλπ.

Περιττό θεωρώ να σας πω την κεκτημένη ταχύτητα startup του συστήματος παρά τα δεκάδες tasks που πρέπει να τρέξουν. Καθώς και την εκπληκτική απόδοση σε games
ακόμη και με μια low-budget υδρόψυκτη HD4870 με λίγο τσιτάρισμα στους χρόνους.

Κατα τη γνώμη μου λοιπόν, 4gb is the way to go εκτός αν το μηχάνημα προορίζεται για Hi-End χρήση επιπέδου στούντιο επεξεργασίας κλπ. Που ύστερα μιλάμε για άλλες ταχύτητες διαύλου, triple channels και πάνω άπο 16gb. (Βλέπε Macs της κλάσης Mac Pro, G5 κλπ.)

Με συγχωρείτε για το μακρυνάρι που προηγήθηκε.

Spirtos
10-10-10, 23:10
Τα 4Gb, είναι χρήσιμα υπό προυποθέσεις. Εξαρτάται όντως από τι χρήση κάνει κάποιος στον υπολογιστή του. Nα απαντήσω, ακριβώς στην ερώτηση, ναι τα έχω δει να δουλεύουν και να μη φτάνουν όπως είπανε και κάποιοι πιο πριν. Παράδειγμα: Autocad 2007, 2 σελιδες ανοιχτές full (κατόψεις η/μ & δίκτυο) και να μην σε αφηνει η μνήμη να ανοιξεις τρίτη, όχι να επεξεργαστεις, και Photoshop, σε επεξεργασία υψηλών αναλύσεων για περιοδικά (κάτι ξέρουν τα mac :001_tt2:), για να μην πω για παιχνίδια και ειδικες εφαρμογές π.χ εξομειώσεις δικτύου τύπου OPNET, virtual machines κλπ. Ειδικά στα Win 7 η κατάσταση είναι τραγική από το λειτουργικό και μόνο:saad:.
Είναι καθαρά θέμα χρήσης και απαιτήσεων.

jim.ni
11-10-10, 01:40
συμφωνώ είναι καθαρά θεμα χρήσης, εγω είμαι ευχαριστημένος απόλυτα με 1,5Gb σε ολα τα λειτουργικά που εχω (και εχω πολλα) αλλά ξέρω ανθρώπους που φορτώνουν στην μνήμη VST για ηχογράφηση και επεξεργασία μουσικής που δεν τους φτάνει ποτέ η μνήμη τους είτε είναι 4-6-8-κτλ
Όσο έχουν τόσο φορτώνουν. Αρα ειναι θεμα τι θελει να κανει ο καθενας, για γραφιο και ιντερνετ, mp3 ktl υπολογιστές μια 2Gb είναι υπεραρκετή νομίζω, εγω αυτη τη στιγμή στο kubuntu είμαι στα 400Mb φυσικής μνημης

Λυκιδευς
11-10-10, 07:12
πιστευω οτι τωρα οι περισσοτερες αναγκες καλυπτονται απο την 4αρα ανετα αλλα σε μερικα χρονια ισως να μην ειναι αρκετη...αναλογα και με την εξελιξη της τεχνολογιας!

GeorgeVita
11-10-10, 09:10
Η σωστή απάντηση (δόθηκε παραπάνω) είναι: ανάλογα με την εφαρμογή που θα δουλέψεις
Τα βασικά δουλεύουν και σε 512MB RAM.

Αρα να διαβάσεις τι απαιτήσεις έχει το s/w σύμφωνα με τον κατασκευαστή του. Μπορεί να προτείνουν συγκεκριμένες κάρτες γραφικών ή version λειτουργικού συστήματος κάτι που θα είναι πιο σημαντικό.
Λ.χ. αν θέλεις να δουλέψεις το RenderMan Studio (https://renderman.pixar.com/products/tools/rms.html) της Pixar (http://www.pixar.com/) χρειάζεσαι οπωσδήποτε Maya 2010 (http://usa.autodesk.com/adsk/servlet/pc/index?id=13577897&siteID=123112) της Autodesk (http://usa.autodesk.com/) που δουλεύει σε 'qualified workstation (http://download.autodesk.com/us/qualcharts/2010/maya2010_qualifiedworkstations_win.pdf)' με 'qualified graphics card (http://download.autodesk.com/us/qualcharts/2010/maya2010_qualifiedgraphics_win.pdf)'.

Αλλά μήπως είμαστε εκτός θέματος; Τόσα αγόρασες, θα πάρεις και τη μνήμη!

Φιλικά,
Γιώργος

Υ.Γ. προσωπικά χρησιμοποιώ γύρω στο 1GB RAM και H.D. έως 160GB με 2-3 λειτουργικά επάνω τους

Nemmesis
11-10-10, 09:22
και εγω με 2gb ram ειμαι μια χαρα αλλα ειμαι με "ελαφρωμενα" χp sp3 και εχω κοψει τα παιχνιδια εδω και χρονια... (βασικα εμεινα πιστος σε παλιους τιτλους μιας και τα νεα παιχνιδια ειναι σπαστικα...)
χρηση: λιγο απο ολα. eagle, autocad, streaming, λιγο 3d modeling, mozila κλπ κλπ...
εχω δουλεψει ομως και σε 4 και σε 8gm... και αν ξεκινουσα να φτιαξω ενα καλο μηχανημα τωρα που θα κρατησει για κανα "2-3 χρονια" 8gb is the way to go...
(σε εισαγωγικα γιατι οσο νανε ενα κατι τις 8α το χρειαστει..."

billtech
11-10-10, 12:12
φιλε μου Κυριακο το ποσο χρησιμα ειναι τα 4G η τα 2G ειναι σχετικο για τον καθε χρηστη...
ας πουμε τα 4G για καποιον που παιζει παιχνιδια , η για καποιον αλλον που ειναι γραφιστας ειναι παιζει με βαριες εφαρμογες(μαζι altium,photoshop,mikrobasic,virtual) τοτε τους ειναι αναγκαια αυτα τα G ισως και λιγα μην σου πω.επισης οσοι εχουμε win7 τοτε ειναι αναγκαιο μην σου πω να τα εχουμε στα 4G.
τωρα αμα ασχολειτε καποιος με μικροεφαρμογες ιντερνετ και τετοια με XP τοτε ναι ειναι αρκετα τα 2G.

Φιλικα Βασιλης.

navar
11-10-10, 17:13
άκυρο θέμα !!!!
ότι ανάγκες έχεις , αυτές ψάχνεις να καλύψεις !!!!
έχω δεί κόσμο να βολεύεται άψογα με 1gb και κόσμο να καταπίνει τα 4 και να θέλει και άλλο !

και εγώ στα 4 είμαι και νομίζω πως τον μέσο χρήστη τον καλύπτουν !
και για games (εκτός απο σχεδιαστικά και προσωμειώσεις , εκεί είναι τα ζόρια ).

ένα μέγιστο λάθος που κάνουν όλοι και νομίζουν πως το μηχάνημα τους σέρνεται είναι το να αφήνουν ενα σκασμό άχρηστα πράγματα στο startup και με το που ξεκινάει το μηχάνημα τρώει το 60% και δεν πάει βήμα !

άλλωστε την διαφορά δεν την κάνει μόνο το μέγεθος της μνήμης αλλα και η ταχύτητά της όπως και το CAS Latency

υγ: είμαι σίγουρος οτι παρείγειλες μνήμες και όπως πάντα είπες να κάνεις ενα thread επι του θέματος

ΚΥΡΙΑΚΟΣ 69
11-10-10, 17:45
φιλε μου Κυριακο το ποσο χρησιμα ειναι τα 4G η τα 2G ειναι σχετικο για τον καθε χρηστη...
ας πουμε τα 4G για καποιον που παιζει παιχνιδια , η για καποιον αλλον που ειναι γραφιστας ειναι παιζει με βαριες εφαρμογες(μαζι altium,photoshop,mikrobasic,virtual) τοτε τους ειναι αναγκαια αυτα τα G ισως και λιγα μην σου πω.επισης οσοι εχουμε win7 τοτε ειναι αναγκαιο μην σου πω να τα εχουμε στα 4G.
τωρα αμα ασχολειτε καποιος με μικροεφαρμογες ιντερνετ και τετοια με XP τοτε ναι ειναι αρκετα τα 2G.

Φιλικα Βασιλης.


Βασίλη άκου το γέλιο ... Έχω Photoshop 7 νόμιμο .. ανοίγει σφαίρα , και με το άνοιγμα καταναλώνει 40 ΜΒ .

Ο βλακας ο Firerfox , με το καλημέρα τραβάει 150ΜΒ .. άντε βγάλε άκρη !!

Σωστά είπε παραπάνω ένας φίλος , ότι η μνήμη βοηθά να ανοίγεις πολύ μεγάλα αρχεία φωτογραφίας - βίντεο - και παιχνίδια τα οποία αποσυμπιέζουν μεγάλο αριθμό δεδομένων .

Το θέμα ως θέμα και ερώτημα, έχει να κάνει με το χρήστη, που δουλεύει κοινές εφαρμογές ,
επεξεργασία Φωτογραφίας - βίντεο - ακόμα και ήχου ( Cubase με VST) κλπ. and Gaming

ΚΥΡΙΑΚΟΣ 69
11-10-10, 17:52
Αλλά μήπως είμαστε εκτός θέματος; Τόσα αγόρασες, θα πάρεις και τη μνήμη!

Φιλικά,
Γιώργος

Υ.Γ. προσωπικά χρησιμοποιώ γύρω στο 1GB RAM και H.D. έως 160GB με 2-3 λειτουργικά επάνω τους

Εχω 2GB σε 4Χ512 , Η νέα μητρική παίρνει μόνο δυο Dimm από κάθε τύπο.
Αμα έβαζα αυτά που είχα, έπεφτα στο 1GB . ( OCZ DDR 3200 2-2-2-5)
Χτύπησα στο ebay 2Χ1GB ( OCZ DDRII PC4200 4-4-4-12 ) 23€:001_cool:
Ας οψετε ο διπύρηνος με το 266 Mhz 1:1
Πρέπει να πήγε γούρι, η χθεσινή μέρα 10/10/2010 :wiink:

Thanos10
11-10-10, 17:59
Aυτο απο που το ειδες οτι ο Firerfox θελει 150ΜΒ?

SoulStripper66
11-10-10, 18:02
Ναι αν είναι δυναμόν...
Δεν υπάρχει πιο ελαφρύς φυλλομετρητής άπο θέμα πόρων για Win..

Thanos10
11-10-10, 18:05
Εγω πανω απο 30ΜΒ περιπου δεν εχω δει να θελει.

SoulStripper66
11-10-10, 18:06
Και πολλά λες, τώρα έκανα μια δοκιμή με 6 καρτέλες ανοιχτές, 2 pdf και 1 youtube εξ αυτών και μου τραβάει 300 Kb

navar
11-10-10, 18:08
ναί είναι ενα θέμα ο firefox και αυτός αμα βρεί πόρους καταπίνει!!!!
επίσης έχει σχέση με το πόσο παλιά εγκατάσταση είναι !
εδώ και 4 χρόνια ακόμα και μηχάνημα να φορμαρο η να αλλάξω του κάνω backup και συνεχίζει απο εκεί που ήταν !
του κάνω και αναβαθμήσεις κανονικά βέβαια αλλα έχει βαρύνει αρκετά !

πχ τώρα που μιλάμε με 3 tabs ανοιχτά είναι στα 246mb

ΚΥΡΙΑΚΟΣ 69
11-10-10, 18:10
Ναι αν είναι δυνατόν...
Δεν υπάρχει πιο ελαφρύς φυλλομετρητής από θέμα πόρων για Win..

Θα ξεβολευτώ πολύ εαν φύγω απο τον Firefox ...τον δουλεύω πολλά χρόνια τώρα.
Εχω μέσα όλους τους κωδικούς και passwords.

Θεωρητικά πάντα , κάποιοι λένε τον Opera για ελαφρύ ... αλλά δεν τον έχω δοκιμάσει.
Μονο και μόνο που έμαθα οτι πατάει επάνω στον Internet explorer της Microsoft , μου έφτανε , ώστε να μην το ακουμπήσω.

Look

Thanos10
11-10-10, 18:11
Εκτος αν εχεις τιποτα spyware.

billtech
11-10-10, 18:14
ε ρε παιδια ειπαμε...οχι και δεν τρωει ο firefox....
καταπινει...αμα βρισκει ειδικα.....
δεν τον λες και ελαφρυ....
τωρα γτ μερικων δεν τραβαει καθολου??? ειναι ενα θεμα....
Λες να ειναι ρατσιστης και ο ατιμος ο firefox?:001_tt2::lool:

navar
11-10-10, 18:19
αν είναι ρατσιστής εγώ μάλλον είμαι Πακιστανός !!! :lool::lool::lool::lool::lool:
και σε μένα βρίσκει και καταπίνει !!!

ΚΥΡΙΑΚΟΣ 69
11-10-10, 18:25
Έκανα επεξεργασία παραπάνω και έβαλα εικόνα.

plouf
12-10-10, 01:34
Θεωρητικά πάντα , κάποιοι λένε τον Opera για ελαφρύ ... αλλά δεν τον έχω δοκιμάσει.
Μονο και μόνο που έμαθα οτι πατάει επάνω στον Internet explorer της Microsoft , μου έφτανε , ώστε να μην το ακουμπήσω.


δεν ισχυει αυτο ο OPERA ειναι αυτόνομος κωδικας τελειως

ΚΥΡΙΑΚΟΣ 69
12-10-10, 02:28
Ωραία ,είναι δεν είναι αυτόνομος , πόσα τραβάει με μια σελίδα ανοιχτή ? στα XP !!

leosedf
12-10-10, 12:26
Εμένα πιό καλός μου φένεται ο Chrome. Μου τη σπάει αφάνταστα ο firefox. Και με τον explorer τόσο καιρό ποτέ δεν είχα πρόβλημα.

JOUN
12-10-10, 16:47
Παντως και εγω αν και χρησιμοποιω Firefox εδω και χρονια,τελευταια εχει γινει αδηφαγος..Τα 150 ΜΒ τα εχει για πλακα..

Λυκιδευς
12-10-10, 20:37
Εμένα πιό καλός μου φένεται ο Chrome. Μου τη σπάει αφάνταστα ο firefox. Και με τον explorer τόσο καιρό ποτέ δεν είχα πρόβλημα.

ο chrome παει σφαιρα!!!!

moutoulos
12-10-10, 21:26
Παντως και εγω αν και χρησιμοποιω Firefox εδω και χρονια,τελευταια εχει γινει αδηφαγος..
Τα 150 ΜΒ τα εχει για πλακα..

Μπά ..., και λίγα λες ..., κοίτα το δικό μου

Αν και εκτός θέματος ...

Thanos10
12-10-10, 22:52
Εμενα παντος δειχνει 42.445Κ με σελιδα ανοιχτη.

JOUN
12-10-10, 22:53
@ moutoulos:Ναι δεν μου φαινεται παραξενο,εχω δει και τοσα.Το θεμα ειναι τι αλλη επιλογη υπαρχει;Τον ΙΕ δεν τον θελω,το Chrome το δοκιμασα αλλα δεν εχει καθολου προσθετα και γενικα μου φαινεται "φτωχο" τι αλλο υπαρχει;

Λυκιδευς
12-10-10, 23:03
και ο opera ειναι καλος

navar
12-10-10, 23:31
Μπά ..., και λίγα λες ..., κοίτα το δικό μου

Αν και εκτός θέματος ...
γρηγόρη καλά είσαι και εσύ ! σε φτάνω σιγά σιγά 246mb τώρα που μιλάμε !

jim.ni
13-10-10, 00:58
Μπά ..., και λίγα λες ..., κοίτα το δικό μου

Αν και εκτός θέματος ...

ναι πρόσθεσε και τα 22 του plugin container :wiink:

πάντως 288+22 δεν είναι απο μια καρτέλα πρέπει να είχες ανοιχτές τουλάχιστον 20 ή
κανένα βιντεο HD και βαλέ. Το δεύτερο που εχω να προσθεσω και μου κάνει εντύπωση είναι οτι όλοι κατηγορούν τον καημένο τον FF αλλα κανένας (ερώτηση) δεν μπήκε στον κόπο να δει πόσο τρώει ο IE ο Opera και ο chrome γιατί εχω την εντύπωση οτι πάνω κάτω τα ίδια είναι για να μην πω χειρότερα (τουλάχιστον στον ΙΕ που παρακολουθούσα και σύγκρινα κάποτε).

leosedf
13-10-10, 08:41
Ο Chrome τρώει λίγα σχετικά. Απο plugins έχει άπειρα και αυτός, έχω ήδη εγκατεστημένα. Έχω αντικαταστήσει τον explorer με αυτόν πλέον.

GeorgeVita
13-10-10, 09:04
Ο Chrome τρώει λίγα σχετικά.
Χαίρετε! Νομίζω πως ο chrome είναι σχεδιασμένος με τεχνικές cloud. Μερικά χρήσιμα όπως o ορθογραφικός έλεγχος υπάρχει στο δίκτυο και όχι στο PC. Δηλαδή αν χρησιμοποιείς mobile internet σου κάνει οικονομία στη RAM και σου τρώει 3g-bytes. Αν έχεις 'unlimited' mobile internet (30GB/μήνα) δεν σε πειράζει. Οταν έχεις 4GB ανά πάσα στιγμή (RAM) με τα 2-3GB ελεύθερα τι σε πειράζει η δέσμευση μνήμης από το firefox; Αν δεν τα πάρει από τη μνήμη θα τα πάρει από το δίσκο (swap) όπως όλα τα προγράμματα. Πιο γρήγορο και ασφαλές είναι να τα πάρει από τη RAM. Αν είχαμε όλοι 8GB RAM και φορτώναμε τα πάντα εκεί δε θα είχαμε 'full speed';
G

ΚΥΡΙΑΚΟΣ 69
13-10-10, 14:51
Οταν έχεις 4GB ανά πάσα στιγμή (RAM) με τα 2-3GB ελεύθερα τι σε πειράζει η δέσμευση μνήμης από το firefox; Αν δεν τα πάρει από τη μνήμη θα τα πάρει από το δίσκο (swap) όπως όλα τα προγράμματα. Πιο γρήγορο και ασφαλές είναι να τα πάρει από τη RAM. Αν είχαμε όλοι 8GB RAM και φορτώναμε τα πάντα εκεί δε θα είχαμε 'full speed';
G

Ένσταση κύριε πρόεδρε !! :laugh:

Πριν μερικά χρόνια , σφαζόμασταν συγκρίνοντας προγράμματα ,
βάση της ποιότητας στην εγγραφή του κώδικα .
Η ποιο καλογραμμένη εφαρμογή , έκανε κατά πρώτον, μεγάλη οικονομία στην χρήση μνήμης ( Foot print ), και κατά δεύτερων είχε γρήγορη συμπεριφορά στο θέμα ταχύτητα ..

Απαιτώ έναν Firefox με 12 MB/s ( Foot print ) , και άμα τον γεμίσω με έχτρα μπιχλιμπίδια - συμπληρωματικά βοηθήματα και κουστούμια ( looking good ) να φταίω εγώ !!

navar
13-10-10, 16:03
Απαιτώ έναν Firefox με 12 MB/s ( Foot print ) , και άμα τον γεμίσω με έχτρα μπιχλιμπίδια - συμπληρωματικά βοηθήματα και κουστούμια ( looking good ) να φταίω εγώ !!
τα παράπονα σας και τις απαιτήσεις σας εδώ ! http://www.mozilla.org/contribute/

moutoulos
13-10-10, 16:12
... πρέπει να είχες ανοιχτές τουλάχιστον 20 ή
κανένα βιντεο HD και βαλέ.


Όχι Δημήτρη, σου επισυνάπτω φωτό. Δυο καρτέλες μόνο (απο το Forum μας), 250mB.

GeorgeVita
13-10-10, 16:54
Αλλη μια σημείωση σε περίπτωση συγκρίσεων:
1. Το firefox σε ubuntu δημιουργεί 2 processes ενώ το chromium πολύ περισσότερες άρα αθροίζουμε για να συγκρίνουμε
1a. τό ίδιο κάνει και ο internet explorer (πολλαπλές διεργασίες όταν ανοίγεις καρτέλες)
2. Πιθανό ρόλο παίζει η οθόνη (ανάλυση)
3. στο Firefox όταν 'καταληφθεί' ο χώρος επανέρχεται με κλείσιμο-άνοιγμα του FF

Στο συνημμένο δείχνω 'κατάληψη' 140MB για 9 tabs σε netbook με 2GB RAM.

16205

G

Αποστόλης1
13-10-10, 21:55
Firefox 3.6.1 με 1 καρτέλα ανοιχτή 17ΜΒ, με 4 και να παίζει βίντεο 94ΜΒ,

jim.ni
14-10-10, 01:37
Όχι Δημήτρη, σου επισυνάπτω φωτό. Δυο καρτέλες μόνο (απο το Forum μας), 250mB.

ε τότε Γρηγορη να είσαι σίγουρος οτι κάτι δεν παει καλα με το πιτσι σου και στο λεω αυτό με σιγουριά γιατι είχα ψύχωση με αυτό το θεμα και παρακολουθούσα συνέχεια την μνήμη που "τρώει" ο ff και ιδικά οταν αναβάθμιζα απο 2 σε 3 σε 3.5 σε 3.6 κτλ (σε XP πάντα)
Βλέπεις οτι στα υπόλοιπα παιδιά παραπάνω δεν είναι τόσο οσο σε εσένα και υποψιάζομαι τα δεκάδες (αν βλέπω καλά) πρόσθετα που τρέχεις.

nikosp
27-04-14, 21:51
Μου κάνει εντύπωση ότι όλοι έχετε αφιερωθεί στο πόσο τρώει ο κάθε 'φυλλομετρητής' λες και άλλα προγράμματα δεν υπάρχουν
Εγώ χρησιμοποιώ αρκετά κομπιουτερ σε δίκτυο για προγραμματισμό εφαρμογών και αναγκαστικά τα έχω αναβαθμίσει με τουλάχιστον 4 G RAM τουλάχιστον ο δε Server 16G
Μιλάμε για Windows Server 2008 r2 και Windows 7 Workstation, Suse linux με compilers κλπ

leosedf
27-04-14, 22:04
Post 4 χρονών....


Μένα το προμπουκ έχει 8

moutoulos
27-04-14, 22:06
Γειά σου Νίκο

Απάντησες σε θέμα σχεδόν 4 ετών. Η αλήθεια είναι οτι τώρα
τα 4GB τα θεωρώ απαραίτητα ειδικά δε όταν έχουμε > Win7.