PDA

Επιστροφή στο Forum : προβλημα στον ηχο



Xarry
11-10-10, 17:31
Αντιμετωπιζω ενα προβλημα με τον ηχο μετα απο φορματ που εκανα. Περνωντας τους drivers της μητρικης μιας και η καρτα ηχου μου ειναι on board οταν εφτασε η σειρα του οδηγου για τον ηχο μου εβγαλε μηνυμα οτι η αγκατασταση απετυχε. Εγω κοιταξα στη διαχειριση υλικου και ειδα οτι μου το εμφανιζε κανονικα χωρις να εμφανιζει το γνωστο κιτρινο ερωτηματικο. Οταν ετρεξα ενα δοκιμαστικο απο το λογισμικο της μητρικης ειχα κανονικα ηχο αλλα τα windows δεν βλεπουν την καρτα ηχου με αποτελεσμα να μην εχω ηχο. Ξαναπροσπαθησα να περασω τους οδηγους αλλα και παλι μου εμφανισε οτι απετυχε η εγκατασταση. Τι μπορω να κανω;

rep
11-10-10, 17:39
τι windows ειχες πριν και τι τωρα?

navar
11-10-10, 17:42
οι drivers που ρίχνεις είναι για το λειτουργικό που έβαλες?
και αν ναί είναι η ίδια έκδοση ? 32bit 64bit ?
όταν σου βγάζει σφάλμα , τί άλλο σου λέει ? ποιό είναι το σφάλμα που σου βγάζει ?

Xarry
11-10-10, 17:48
win xp ειχα και πριν και τωρα. Δεν τα περναω για πρωτη φορα.
Οταν παω να κανω χειροκινητη εγκατασταση μου πεταει στο τελος ενα παραθυρο που λεει "Η εγκατασταση του προγραμματος οδηγησης της συσκευης ηχου realtek απετυχε".

SoulStripper66
11-10-10, 17:58
Πρώτη ενέργεια είναι να κατεβάσεις άπο την ιστοσελίδα της εταιρίας της μητρικής σου τους οδηγούς του audio. Φρόντισε να ειναι συμβατοί.
Ύστερα τρέξε Safe-mode (F8 κατα την εκκίνηση και επιλογή "Ασφαλής Λειτουργία") και μέσω της διαχείρησης υλικού κάνε κατάργηση την παρούσα εγκατάσταση. Και μετά άπο μια επανεκκίνηση προσπάθησε να εγκαταστήσεις άπο την αρχή τους οδηγούς με το αρχείο που κατέβασες. Αν δε λυθεί το πρόβλημα πιθανό είναι να λείπει κάποιο αρχείο των γουίντος, ή να τα έφτυσε το on-board ή να έσπασε ο εωσφόρος τα σκέλια του.

navar
11-10-10, 17:58
στα xp τα πράγματα είναι εύκολα !
δοκίμασε φρέσκους drivers απο το site της realtek και μην ρίχνεις τον "πακετο " driver της μητρικής !

rep
11-10-10, 18:00
κατεβασε απο το internet νεους drivers μπας και υπαρχει προβλημα στο δισκακι σου.

SoulStripper66
11-10-10, 18:00
Α! Και ύστερα στον πίνακα ελέγχου του ήχου, έλεγξε αν έχεις σωστά επιλεγμένη ως αναπαραγωγή την Realtek τάδε τάδε.

Xarry
11-10-10, 18:05
Το να κατεβασω χωρια τους drivers ηταν το πρωτο που εκανα. Στον πινακα ελεγχου στην επιλογη για προεπιλεγμενη συσκευη δεν εχει καν κατι να επιλεξω.

SoulStripper66
11-10-10, 18:49
Δοκίμασε μια επιδιόρθωση windows άπο βοοτ...

Radiometer
11-10-10, 19:07
τη Service Pack έχεις περασμένα στα XP ??
απο το BIOS αλλαξες τίποτα καμιά ρύθμιση για τον ήχο ?

Xarry
11-10-10, 20:30
Πρώτη ενέργεια είναι να κατεβάσεις άπο την ιστοσελίδα της εταιρίας της μητρικής σου τους οδηγούς του audio. Φρόντισε να ειναι συμβατοί.
Ύστερα τρέξε Safe-mode (F8 κατα την εκκίνηση και επιλογή "Ασφαλής Λειτουργία") και μέσω της διαχείρησης υλικού κάνε κατάργηση την παρούσα εγκατάσταση. Και μετά άπο μια επανεκκίνηση προσπάθησε να εγκαταστήσεις άπο την αρχή τους οδηγούς με το αρχείο που κατέβασες. Αν δε λυθεί το πρόβλημα πιθανό είναι να λείπει κάποιο αρχείο των γουίντος, ή να τα έφτυσε το on-board ή να έσπασε ο εωσφόρος τα σκέλια του.
Το εκανα και δουλεψε!

Τωρα γιατι επρεπε να το κανω σε ασφαλη λειτουργια για να το παρει δεν ξερω και ουτε θελω να μαθω.
ΥΓ Το msn για ΧΡ απο που μπορω να το κατεβασω; Κατεβασα ενα αλλα λεει οτι δεν ειναι εγκυρη εγαρμογη win32 και το δοκιμασα και σε αλλο pc με xp και λεει το ιδιο.

SoulStripper66
14-10-10, 13:13
To μόνο που χρειάζεται να ξέρεις είναι ότι όταν έχεις προβλήματα ή θες να κάνεις αλλαγές σε οδηγούς, τρέχε ασφαλής λειτουργία.. Εκτός αν το ζητά η περίσταση..

Με το safe mode, ο υπολογιστής κάνει εκκίνηση ΜΟΝΟ με τους απαραίτητους οδηγούς έτσι ώστε να μην υπάρχουν "ασυμφωνίες" μεταξύ άλλον "παρίσακτων".

Όσον αφορά το msn, windows live στο google. Το google είναι ο δεύτερος καλύτερος φίλος του χρήστη H/Y κατα τη γνώμη μου :001_tt2:

(Αν βαριέσαι ή για να είσαι σίγουρος, http://explore.live.com/windows-live-messenger?os=other πάτα άμεση λήψη.. και ακολούθα τις οδηγίες)

Xarry
14-10-10, 13:19
Όσον αφορά το msn, windows live στο google. Το google είναι ο δεύτερος καλύτερος φίλος του χρήστη H/Y κατα τη γνώμη μου :001_tt2:

(Αν βαριέσαι ή για να είσαι σίγουρος, http://explore.live.com/windows-live-messenger?os=other πάτα άμεση λήψη.. και ακολούθα τις οδηγίες)

Το λινκ που δινεις δεν ειναι για τα ΧΡ. Αυτο ειχα βρει και γω. Το κατεβασα απο αλλου για τα ΧΡ.

ac81f
16-10-10, 23:36
Γειά σας
Ένα παρόμοιο πρόβλημα έχω και έγω και είπα να το βάλω εδώ αφού είναι ίδι ανοιχτό το θεμα.
Πριν 2 εβδομάδες περιπού άλλαξα μητρική και έβαλα την ίδια ( asrock 939A785GMH/128M ) με ενσωματομένη καρτα ηχου. Βαζω τα drivers και δειχνουν οτι δουλευουν κανονικα . Το προβλημα ειναι οτι δεν εχω καθολου ηχο στην εξοδο . το μικροφωνω δουλευει κανονικα καθως οταν το δοκιμασα εβγαζε στην μπαρα την σταθμη του ηχου. Το αλλο περιεργο ειναι οτι οταν μιλαω στο μικροφωνω ο ηχος βγαινει στα ηχεια . Εχω XP με SP3 , ( και παλια αυτο χρησιμοποιουσα ).
Εαν εχετε καμια ιδεα καλοδεχουμενη .
Σας ευχαριστω

BESTCHRISS
16-11-10, 01:16
επειδη εγινε αποτυχια install στους drivers του ηχου δεν σου κανει τους νεους
λυση αποσυμπιεσε ολα τα αρχεια που εχουν οι drivers και γραψτα σε ενα cd
στην συνεχεια πηγαινε στον πινακα ελενχου συστημα-υλικο-διαχειρηση συσκευων και αν σε βγαζει ερωτηματικο καποια συσκευη κανε ενημερωση του προγραμματος οδηγησης και βαλτο να ψαξει αυτοματο απο το cd