PDA

Επιστροφή στο Forum : "Νεράκι" υδρόψυξης!



SoulStripper66
11-10-10, 17:54
Καλημέρα καλησπέρα !

Ήρθε η ώρα για κάτι πολύ "αξιοσυζητήσιμο"..

Τι υγρούλι βάζετε στο σύστημα υδρόψυξης σας (όσοι έχετε)?

ΟΥΛΕΝάτο νεράκι?
Καλολανσαρισμένα ψυκτικά για χρήση W/C στυλ Feser UV ?
Απιονισμένο?
ΑΠΕΣΤΑΓΜΕΝΟ ?
Παραφλού?
Τίποτα εξωγήινο πειραμάτικο που προέκυψε μετά άπο ένα μπουκάλι ουίσκι και ένα χωρισμό ?

Τυχόν προβλήματα διάβρωσης στα μπλοκς ύστερα άπο ανάμιξη ή "λάθος" υγρό?

(Εγώ χρησιμοποιούσα της Feser το UV watercooling fluid αλλά λόγω της τιμής πήγα στο Feser Aqua - Pure Water, το οποίο είναι μισή τιμή, έχει ύψιστη απόδοση και απλά δεν έχει χρώμα.. Λίγο UV color της feser, κάνει τη δουλειά !!!

Περιμένω γνώμες-εμπειρίες φίλοι μου !

tasosmos
11-10-10, 17:57
Αν και το εχω εγκαταλειψει το αθλημα εδω και καναδυο χρονια... Χρησιμοποιουσα απεσταγμενο απο φαρμακειο με ελαχιστη ισοπροπυλικη αλκοολη μεσα.
Με αλλαγη καθε μερικους μηνες ηταν μια χαρα.

Radiometer
11-10-10, 18:05
εγώ στο pc μου έχω βάλει το Cooland 1000 της Thermaltake http://www.thermaltakeusa.com/Product.aspx?C=1446&ID=1641#Tab0
είναι και UV Sensitive :001_smile:

kitMAN
11-10-10, 18:37
Τα δύο πρώτα χρόνια, νεράκι από τη βρύση. Αποτέλεσμα: Το σύστημα γέμισε με μια λευκοκίτρινη ουσία. Τα σωληνάκια από διάφανα έγιναν ματ λευκά.
Στη συνέχεια για ένα χρόνο το έτρεξα με απιονισμένο νερό. Αποτέλεσμα: Το σύστημα εκτός από τη λευκή ουσία (μικροοργανισμοί φαντάζομαι), γέμισε και με σκουριά. Μιλάμε για τη σκουριά της αρκούδας, που λέμε. Εδώ και δύο χρόνια το δουλεύω με αυτό.
16174
Αποτέλεσμα: Το σύστημα είναι πεντακάθαρο. Η αντλία έγινε τελείως αθόρυβη, δεν καταλαβαίνεις αν δουλεύει ή όχι. Παλαιότερα έκανε κάτι πολύ εκνευριστικούς θορύβους, ακόμα και όταν ήταν καινούρια. Η θερμοαπαγωγηκή ικανότητα είναι χειρότερη από τις δύο προηγούμενες περιπτώσεις, με καλύτερη την πρώτη. (όχι μεγάλη διαφορά)

Από εξωγήινα υλικά, το καλύτερο, απο θέμα απόδοσης, είναι η μπίρα, κουνημένη μέχρι να σταματήσει να βγάζει αφρό. Μετά είναι έτοιμη προς χρίση.:hahahha:

SoulStripper66
11-10-10, 18:44
Χαχαχαχα ! Mπύρα για ψυκτικό...Πόσο άρρωστος πρέπει να είσαι για να βάλεις ? :P Παρεπιπτόντως, θα ήθελα να δοκιμάσω και υγρό άζωτο σε κάποια φάση.. να δώ τι παίζει. Είναι εφικτό να βρώ ?

(Με τα UV πάντως έχω παρατηρήσει ότι στα μπλόκ μένει μια χρωματιστή γλίτσα... Τα φοβάμαι πολύ τώρα πια)

SIERA
11-10-10, 18:47
Δοκιμασε με τσιπουρο...:lool::lool::lool:αλλα προσεξε να ειναι με γλυκανησο...:wiink:

leosedf
11-10-10, 19:16
Χαχαχαχα ! Mπύρα για ψυκτικό...Πόσο άρρωστος πρέπει να είσαι για να βάλεις ? :P Παρεπιπτόντως, θα ήθελα να δοκιμάσω και υγρό άζωτο σε κάποια φάση.. να δώ τι παίζει. Είναι εφικτό να βρώ ?

(Με τα UV πάντως έχω παρατηρήσει ότι στα μπλόκ μένει μια χρωματιστή γλίτσα... Τα φοβάμαι πολύ τώρα πια)
48 ευρώ το ειδικό μπουκάλι μεταφοράς και 5 ευρώ τα 5 λίτρα που χωράει.
Το μόνο κακό είναι οτι αν έχεις διαροη η κανένα ατύχημα bye bye PC, χέρια, πόδια κλπ.
Βέβαια δεν μπορείς να το βάλεις να κυκλοφορεί με αντλία γιατί θέλει πίεση να μείνει υγροποιημένο.

ΚΥΡΙΑΚΟΣ 69
11-10-10, 19:33
Εγώ πιστεύω οτι ο KitMAN έκανε την καλύτερη επιλογή ..

Βέβαια είμαι φανατικός φίλος του αέρα , αλλά αυτό είναι μια άλλη υπόθεση.