PDA

Επιστροφή στο Forum : Warning system.



leosedf
12-10-10, 12:53
Ενεργοποιήθηκε σήμερα το σύστημα με τα infractions.
Αυτό σημαίνει οτι όσοι μαζέψουν κάποια points η ποινή είναι 7 μέρες ban και μετά επιστρέφει στο κανονικό.
Έχει γίνει για την καλύτερη διαχείρηση και προστασία μελών του forum και ήδη χρησιμοποιείται απο αρκετά forum σε Ελλάδα και εξωτερικό.

Καλή συλλογή. :lool::lool:

kiros
12-10-10, 14:39
Ναι αλλά τα points πρέπει να φαίνονται
πχ
Όνομα Κωνσταντίνος
Εγγραφή Jan 2004
Περιοχή Θεσσαλονίκη
Μηνύματα 2.630
Downloads 0
Uploads 0
Points .......

leosedf
12-10-10, 14:44
Φαίνονται στο προφίλ του χρήστη.

klik
12-10-10, 15:09
ποιόν πρέπει να βρίσουμε για να το εγκαινιάσουμε και να το δούμε σε λειτουργία;:laugh: (να κάνουμε και test drive δηλαδής...)

leosedf
12-10-10, 15:12
lol
Δε χρειάζεται, είναι ήδη εν ενεργεία.

blueriver
12-10-10, 15:14
Κώστα επειδη εχω συνηθίσει απο το super market και μαζευω ποντους με κουπονια για να παρω ενα προιον με εκπτωση ,μπορεις να μου πεις τι θα κερδισουμε εμεις στο forum οταν μαζεψουμε ποντους,αν καταλαβα ενα infractions θα ειναι το δωρο (αλλα τι ειναι δεν καταλαβα) ? και με ποιον τροπο μαζευονται οι ποντοι ?
Και το δωρο απο που θα το παιρνουμε απο το ban ? που ειναι αυτο το σημειο ? η το ban ειναι πολυημερο ταξιδι 7 ημερων,στον Σκαραμαγκά.

Αν θελεις ριξε ενα ποντο δοκιμαστικα να δουνε και τα υπολοιπα μελη που θα μπορουμε να τους βλεπουμε

Ευχαριστώώώ

leosedf
12-10-10, 15:23
Κάτι τέτοιο είναι και εδώ.
Στην ουσία γίνεται αυτόματο, αν πχ βρίσεις κάποιον σε ένα θέμα παίρνεις infraction (παράβαση). Αν μέσα σε ενα χρονικό διάστημα πάρεις παραπάνω απο κάποιες κόκκινες κάρτες (παραβάσεις) τότε το σύστημα αυτόματα απενεργοποιεί το λογαριασμό σου στη σελίδα για 7 ημέρες. Μετα τις 7 ημέρες ενεργοποιείται αυτόματα αλλα και πάλει αν φάς αρκετές κόκκινες κάρτες σου ξανακάνει ban.

Το ban σου απενεργοποιεί τη δυνατότητα να χρησιμοποιήσεις το forum και σε στέλνει στον κήπο σου να φυτεύεις ραπανάκια ή μελιτζάνες για 7 ημέρες κλπ.

Φυσικά όποιος το κάνει σύστημα θα φάει μόνιμο ban απο το διαχειριστή.
Έχεις ήδη μια κάρτα στο προφίλ σου απο παλιότερες συζητήσεις.

blueriver
12-10-10, 15:30
Α μαλιστα,άρα σωστά το κατάλαβα οτι ειναι κατι περιπου σαν τα κουπόνια που μαζεύω στο super market,μέ τήν διαφορά ότι το δώρο είναι δώρον-άδωρον
Τωρα για να ξερουμε να μην ξεφυγουμε απο τα ορια ,ποσο ειναι το χρονικο διαστημα ,που αν φαει καποιος κοκκινες και ποσες ?, παει διακοπες στον Σκαραμαγκά ?

navar
12-10-10, 15:44
ναι ναι εγώ είχα μία κίτρινη απο την προηγούμενη εκδοσή του site !!!
κρίμα έληξε !!!!


πάντως ένα άλλο τυχαίο προφίλ που κοίταξα δεν έχει ακόμα καμία ....... παράξενο ............. !

leosedf
12-10-10, 15:45
Τυχαίο ε?

Είσαι σίγουρος? Γιατί μόνο σήμερα έπεσαν 3.

blueriver
12-10-10, 15:53
Απλα το καθε μελος μπορει να δει μονο τις δικες του καρτες (points) και οχι αλλου μελους ,ετσι για να μην γινεται σύγχυση και κοντρες με τα κουπόνια γιά τις δωρεάν διακοπες στον Σκαραμαγκά.

navar
12-10-10, 16:09
καλό θα ήταν να βλέπαμε και των άλλων μελών !!! το πιό σωστό , κάτι σαν το "κάρμα " που έχουν κάποια φορουμ με τις θετικές και αρνητικές αξιολογήσεις !!!
πχ βλέποντας να στα χώνει ενας άσχετος και πριν νευριάσεις , δεις οτι έχει "κάρμα" -20 , λές καλά αυτός τέτοιος είναι , οπότε δεν αγχώνεσαι για τον στραβό του φόρουμ !

και εν αντιθέση βλέποντας ενα μέλος με "κάρμα" +οο καταλαβαίνεις πως είναι αξιόλογος συνομιλητής και δίνεις λίγη μεγαλύτερη βάση σε αυτά που λέει !!!

εν ολίγοις βοηθάει στο "ξεχωρίσει η ήρα από το στάρι"

GeorgeVita
12-10-10, 16:23
Γειά σας, αφού συζητάτε για τα στοιχεία στο profile τί είναι το 'έχω προτείνει';



..."ξεχωρίσει η ήρα από το στάρι"
[off topic]
Και όπως ξέρουμε ο λεξάριθμος (http://www.lexarithmos.gr/contents/?page_id=104&lang=el) του σίτος είναι 780 και αφαιρώντας την ήρα (λεξάριθμος=109) έχουμε αποτέλεσμα άρτος με λεξάριθμο=671. Τυχαίο;
[off topic]

navar
12-10-10, 16:33
Και όπως ξέρουμε ο λεξάριθμος (http://www.lexarithmos.gr/contents/?page_id=104&lang=el) του σίτος είναι 780 και αφαιρώντας την ήρα (λεξάριθμος=109) έχουμε αποτέλεσμα άρτος με λεξάριθμο=671. Τυχαίο;
[off topic]
πολύ σωστό το έλενξα και ο ίδιος μόνο και μόνο για να πειστώ , αν και οτι το είπε ο Γιώργος ήταν εγγύηση !!!!

edit: διορθώθηκε και το δικό μου πόστ με το ασήμαντο λαθάκι !

GeorgeVita
12-10-10, 16:43
[off topic]

πώς γίνεται ο σίτος να έχει λεξάριθμο και 780 (ισχύει) αλλα και 671 (αυτό δεν το κατάφερα )...
Λάθος μου, το διόρθωσα.
[/off topic]

leosedf
17-10-10, 00:47
btw Στον χρήστη ΚΥΡΙΑΚΟΣ69 επιβλήθηκε αυτόματα ban απ' το σύστημα λόγω του οτι ξεπέρασε τις παραβάσεις.
Και φυσικά της παραβάσεις τις πήρε για την απαράδεκτη συμπεριφορά προς όλους τους χρήστες, νέους και παλιούς, γνώστες και μή γνώστες.

navar
17-10-10, 01:28
μετά απο πόσο καιρό λήγουν οι προειδοποιήσεις και μετά απο πόσο καιρό τα ban ?
μιας και την είχα και εγώ την κιτρινούλα μου !

jim.ni
17-10-10, 01:28
Εγω γενικώς είμαι κατά σε οποιαδήποτε τέτοια μέθοδο που στιγματίζει, βαθμολογεί, αξιολογεί, βαφτίζει, απειλεί και τρομοκρατεί, βραβεύει, λογοκρίνει και γενικότερα αλλάζει συμπεριφορές (ίσως δημιουργεί και κλίκες, ανταγωνισμό, φόβο, και γλείφτες) αλλα τι να κάνουμε αφού το επιλέξατε θα το σεβαστώ ετσι κι αλλιώς οι φασαρίες δεν ηταν ποτέ αυτοσκοπός για μένα.
Εχω τις χειρότερες εμπειρίες απο διάφορα foroum με βαθμολογίες, ποινές και κάρμα κτλ και το ποιο ειρηνικό φορουμ που συμμετέχω αυτήν την στιγμή είναι ενα που έχει καταργήσει τα πάντα δηλ αστεράκια, ονομασίες παλιός νέος αρχαίος, εχει επιλέξει να μην φαίνονται οι αριθμοί τον ποστ, να μην φαίνεται ο τοπ ποστερ κτλ και πιστέψτε με αυτο το φορουμ είναι το ποιο ειρηνικό.
Οταν το ιδιο το φορουμ προκαλεί με αστυνόμευση πάντα θα υπάρχουν αντιδράσεις (και το λεω εγώ αυτό που κάποτε φώναζα εδω μέσα "που είναι οι συντονιστές" και με κράζανε χεχε οχι δεν άλλαξα στρατόπεδο αλλά είμαι πάντα με το δίκαιο και το σωστό οσο μπορώ)

leosedf
17-10-10, 01:43
Οι κάρτες είναι για να μπαίνει μέτρο, δεν μπορεί ο διαχειριστής να τσεκάρει έναν έναν εδω μέσα και να αποφασίζει. Τα αναλαμβάνει το σύστημα απο δώ και πέρα γιατί κάρτες δεν βάζει ένας αλλα όλοι οι συντονιστές. Δεν προκαλεί καθόλου σε πληροφορώ, κλίκες και διάφορα αστεία δεν υπάρχουν εδω μέσα απλούστατα γιατί είμαστε μικρό φόρουμ. Αντιδράσεις προκαλεί μόνο απο αυτούς που έχουν δημιουργήσει προβλήματα.

georgz
17-10-10, 18:10
Που βλέπουμε τους πόντους μας οεο?

Thansavv
17-10-10, 18:23
Που βλέπουμε τους πόντους μας οεο?

Στον καθρέφτη :wiink:..:biggrin:

Λυκιδευς
17-10-10, 18:37
παιδια δεν βλεπω τους ποντους που ακριβως ειναι;

leosedf
17-10-10, 18:39
Όταν δεν υπάρχουν δεν τους βλέπεις. Δεν είναι πόντοι είναι παραβάσεις.

Λυκιδευς
17-10-10, 18:40
ειμαι καθαρος δηλαδη...nice...