PDA

Επιστροφή στο Forum : ΑΘΑΝΑΤΑ ΕΛΤΑ



SIERA
12-10-10, 18:56
http://tro-ma-ktiko.blogspot.com/2010/10/blog-post_4887.html#more

leosedf
12-10-10, 19:27
Πρακτικά δεν μπορεί να κάνει τίποτα το ταχυδρομείο εφ' όσον δεν είναι ασφαλισμένα. Μπορεί αυτός που θα σου τα στείλει με ταχυδρομείο να συνενοηθεί μαζί σου και με έχτρα 3-4 ευρώ να στο ασφαλίσει.
Φόρο πλήρωσες τελωνείου?
Είσαι σίγουρος οτι αυτός που τα αγόρασες δεν είχε πέτρες μέσα?
Γιατί σε αγορά 1400$ δεν πλήρωσε EMS ή κάποιο κούριερ? Δεν δίστασε να δώσει 1400 και ζορίστηκε να δώσει 40-50 για κούριερ?


EDIT

Βλέπω οτι το δέμα έχει αποσταλλεί με αξία 50$ Οπότε και ασφαλισμένο να ήταν 50 θα έπαιρνες. Μην δηλώνουμε και αθώοι όταν προσπαθούμε να ξεγελάσουμε το τελωνείο.



Το θέμα μεταφέρθηκε στη γενική συζήτηση διοτι δεν αποτελεί είδηση σχετική με το θέμα του φόρουμ και επίσης όλοι γνωρίζουν οτι τα ταχυδρομεία suck.

Αποστόλης1
12-10-10, 19:41
Προφανής απάτη αποστολέα, ακόμα και τα δικά του "στοιχεία" γραμμένα με το χέρι.

Φωτο και αποστολή στο εβαυ.

leosedf
12-10-10, 19:44
Φαίνεται οτι κάτι πήγε στραβά απο την αρχή. Κουτιά δεν είχαν? Έτσι χύμα στα έριξε μέσα? Άλλα αξεσουάρ? Όταν λές ανοιγμένο πώς ήταν ακριβώς?
Η συσκευασία είναι ΜΑΠΑ. Θα έκανα αυτό που λέει ο Αποστόλης. Το ταχυδρομείο έτσι κι αλλιώς το ξεχνάς γιατί εκεί δεν έχεις δίκιο και να θές.

stom
12-10-10, 19:52
Καλα τωρα, δημοσιευσεις του τρομακτικου ειναι, μην πιστευουμε και πολλα, τα περισσοτερα ειναι παραπληροφορηση.

H3
12-10-10, 20:29
Απο που προκειπτει οτι την δουλεια την εκανε "το αθανατο ελληνικο κρατος " και τα "αθανατα ΕΛΤΑ " ,πολυ βολικο ετσι ?

Τωρα εαν καποιοι θελουν να σκασουν 1400 $ για κατι απο το E-bay ,χωρις να πληρωσουν για Courier και ασφαλεια ,για να μην πληρωσουν τελωνειο ,ας αναλαβουν πρωτα τις αυτοι τις ευθυνες τους και μετα να κατηγορουν τους αλλους

moutoulos
12-10-10, 21:49
Ναι ναι στην Ελλάδα γίνονται όλα ...

Καταρχήν ..., έχω παραγγείλει 225 προϊόντα απο eBay. Απο αυτά έχω πάρει τα 224. Το άλλο δεν επιβιβάστηκε
ποτέ στο αεροπλάνο για Ελλάδα (με βάση τα χαρτιά τουλάχιστον), το έφαγαν "ντόπιοι" (New York) . Όλα τα
προϊόντα απο υπεύθυνο και σωστό στο προφίλ του seller, έρχονται με εκτυπωμένη την διεύθυνση του παραλήπτη.
Αυτό που βλέπω είναι τόσο πρόχειρο ..., που αμφιβάλω να ήταν ο seller 100%.

Άρα λοιπόν ο "μάγκας" τα βρήκε πάρα πολύ φθηνά κάνα 200 δόλαρο, και σου λέει "δεν παίρνω δυο, να πουλήσω
το ένα να βγάλω και τα έξοδα". Δεν ήξερε όμως οτι έπιασε τον Πάπα απο τα παπά :laugh:.

Παιδιά μην τσιμπάτε:
Αποκλείεται seller με 100% FeedBack, να έστειλε τέτοια συσκευασία. Καθαρό λάθος του "αγοραστή".

Ήθελε να το ρισκάρει ...

Αποστόλης1
12-10-10, 21:54
Γρηγόρη το 100% που το είδες??

moutoulos
12-10-10, 21:57
Γρηγόρη το 100% που το είδες??

Δεν το είδα κάπου, απλά εννοώ οτι αν έκανε μια σωστή αγορά απο seller που έχει >99.5%,
δεν θα είχε πρόβλημα. Γιατί αν είχε τόσο δεν θα είχε αυτή την συσκευασία ...

Δεν δέχομαι δηλαδή οτι το πήρε απο κάποιον που έχει >99.5%, και πχ 2000 FeedBack ...

Αποστόλης1
12-10-10, 22:08
Μα και η αντίδραση του είναι λάθος!!!

SIERA
12-10-10, 23:21
Προφανής απάτη αποστολέα, ακόμα και τα δικά του "στοιχεία" γραμμένα με το χέρι.

Φωτο και αποστολή στο εβαυ.

αυτος τωρα δεν μπορει να κινηθει νομικα:confused1:ετσι στον αερα ειναι οι αγορες μας:confused1:
και ποιος ομως μας λεει οτι δεν ανοιχτηκε το δεμα στην ελλαδα πηρε τα τηλεφωνα αυτος που το ανοιξε και τρεχα γυρευε να βγαλεις ακρη, μαλλον ειναι μην σου τυχη...

SIERA
12-10-10, 23:35
http://tro-ma-ktiko.blogspot.com/2010/10/getitnowgr.html#more

για να μην ανοιγουμε αλλο θεμα ριξτε μια ματια και εδω ο καθενας βαραει οσο θελει..:blink::blink:

navar
12-10-10, 23:45
συμπληρώνοντας τον Γρηγόρη έχω να πώ το εξής . απο τα 23 προιόντα που έχω παραγγείλει έχω παραλάβει τα 22 ! το μόνο που έχει χαθεί ήταν ενα σετ με PCB USB female απο VirtualVillage !
κατόπιν επικοινωνίας μαζί τους , μου είπαν οτι το δέμα είχε αποσταλεί κανονικά απο αυτούς αλλα εγώ κακός ΔΕΝ ζήτησα να ασφαλιστή οπότε δεν ευθύνονται αυτοί για την απώλεια του αλλα τα ελληνικά ταχυδρομεία!
παρόλαυτα όμως μου έκαναν μια προσφορά για να πάρω το ίδιο προιόν πληρώνοντας μόνο τα μεταφορικά ξανά μιας και δεν θέλουν δυσαρεστημένους πελάτες !!!

σήμερα ερχόμενος στο γραφείο βρήκα δύο φακέλους (αυτούς τους προστατευτικούς ) σφηνομένους απο την έξω πλευρά της πόρτας , το γραφείο εργαστήριο είναι σε κεντρικότατο δρόμο , ! ο καθένας με άνεση μπορεί να τους είχε πάρει ! και ρωτάω εγώ το AIr mail δεν είναι συστημένο ? δεν έπρεπε να υπογράψω και να μου το δώσει στα χέρια ? εντάξει αν ήταν φάκελος ας τον έριχνε απο κάτω , αλλα αυτό δεν χώρεσε και απλά το άφησε πάνω στην πόρτα , δίπλα απο το πόμολο , ούτε κάν απο κάτω !
και αν ήταν 4 οι φάκελοι με τα πράγματα και εγώ βρήκα μόνο τους δύο ? τι γίνεται με τους άλλους ? και αν το ίδιο είχε γίνει και με το δέμα απο Virtual Village ?

δεν έχω δίκιο άυριο να πάω και να τους ξεχέσω ?

navar
12-10-10, 23:46
http://tro-ma-ktiko.blogspot.com/2010/10/getitnowgr.html#more

για να μην ανοιγουμε αλλο θεμα ριξτε μια ματια και εδω ο καθενας βαραει οσο θελει..:blink::blink:
αυτό τί ακριβώς είναι ? εμένα αυτό μου έκατσε σαν πρώτη απορία (εντάξει είδα και το 1/2 τις τιμής ) , ωράιο είναι !!!! έχουμε specs ?

SIERA
13-10-10, 00:02
πρωτον κωσταντινε θελουν πολλα μπινελικια με το να σου αφηση τον φακελο εξω την πορτα και εχεις δικαιο ποιος σου λεει οτι δεν στον αφησαν το φακελο που ψαχνεις απο εξω και στον πηρε κανενας περαστικος αυτο το φαινομενο το βλεπω συνεχεια στην πολη που κατοικω πρωινες ωρες εξω απο μαγαζια φακελους με εμπορευμα μεσα οχι λογαριασμους και τετοια τη να πει κανεις...


το δευτερο post ειναι να δουμε την διαφορα τιμων η μαλλον την αισχροκερδια καποιον...

Nemmesis
13-10-10, 08:58
συμπληρώνοντας τον Γρηγόρη έχω να πώ το εξής . απο τα 23 προιόντα που έχω παραγγείλει έχω παραλάβει τα 22 ! το μόνο που έχει χαθεί ήταν ενα σετ με PCB USB female απο VirtualVillage !
κατόπιν επικοινωνίας μαζί τους , μου είπαν οτι το δέμα είχε αποσταλεί κανονικά απο αυτούς αλλα εγώ κακός ΔΕΝ ζήτησα να ασφαλιστή οπότε δεν ευθύνονται αυτοί για την απώλεια του αλλα τα ελληνικά ταχυδρομεία!
παρόλαυτα όμως μου έκαναν μια προσφορά για να πάρω το ίδιο προιόν πληρώνοντας μόνο τα μεταφορικά ξανά μιας και δεν θέλουν δυσαρεστημένους πελάτες !!!



σήμερα ερχόμενος στο γραφείο βρήκα δύο φακέλους (αυτούς τους προστατευτικούς ) σφηνομένους απο την έξω πλευρά της πόρτας , το γραφείο εργαστήριο είναι σε κεντρικότατο δρόμο , ! ο καθένας με άνεση μπορεί να τους είχε πάρει ! και ρωτάω εγώ το AIr mail δεν είναι συστημένο ? δεν έπρεπε να υπογράψω και να μου το δώσει στα χέρια ? εντάξει αν ήταν φάκελος ας τον έριχνε απο κάτω , αλλα αυτό δεν χώρεσε και απλά το άφησε πάνω στην πόρτα , δίπλα απο το πόμολο , ούτε κάν απο κάτω !
και αν ήταν 4 οι φάκελοι με τα πράγματα και εγώ βρήκα μόνο τους δύο ? τι γίνεται με τους άλλους ? και αν το ίδιο είχε γίνει και με το δέμα απο Virtual Village ?

δεν έχω δίκιο άυριο να πάω και να τους ξεχέσω ?

για αυτο το λογο υπαρχουν τα mail box...

navar
13-10-10, 10:52
για αυτο το λογο υπαρχουν τα mail box...
για εξηγήσου !!!!!!
το ζητάς απο τον πωλητή ? έχει κάποια παραπάνω χρέωση ?

Nemmesis
13-10-10, 12:25
για εξηγήσου !!!!!!
το ζητάς απο τον πωλητή ? έχει κάποια παραπάνω χρέωση ?

χαχα... οχι βρε... εννοω το κουτι που πρεπει να εχουμε εξω απο το σπιτι μας για την αλληλογραφια και τα δεματα που περιμενουμε...

navar
13-10-10, 15:45
χαχα... οχι βρε... εννοω το κουτι που πρεπει να εχουμε εξω απο το σπιτι μας για την αλληλογραφια και τα δεματα που περιμενουμε...
από μικρό με φώναζαν τούβλο !!! τώρα που μεγάλωσα και αναπτύχθηκα έγινα συστοιχία τούβλων !!! δηλαδή ντουβάρι :lool::lool::001_tt2::001_tt2::001_tt2:

kentar
13-10-10, 16:07
Tο χειρότερο με τα ΕΛΤΑ είναι οι ρυθμοι χελώνας που έχουν.
Δέματα απο Γερμανία (ebay) αφιξη στο Ελ.Βενιζέλος σε 3-4 ημέρες , και μετα 20-25 ημέρες για να
έρθει η ειδοποίηση παραλαβής στο σπίτι.Τα περισσότερα ειδοποιητήρια αναφέρουν οτι είναι δεύτερη
ειδοποίηση χωρίς ποτέ να έχει έρθει η πρώτη.
Δύο στα 30 δέματα επεστράφησαν στον αποστολέα ενώ είχαν σωστή διευθυνση!
Καί διάφορα άλλα χαρωπά και ωραία.
Μήπως να τα ονομάζαμε Ελληνικά Βραδυδρομεία?
Πως το λέει η διαφήμηση ; Φέεεταααααα!

navar
13-10-10, 16:19
Μήπως να τα ονομάζαμε Ελληνικά Βραδυδρομεία?

μπά νομίζω η ψευδή(λόγω ηλικίας) ξαδερφούλα μου τα λεεί καλύτερα ΤαχυΒρωμείο !!!!

Λυκιδευς
13-10-10, 21:20
διαφωνει παντως κανεις στο οτι προσπαθουν;

leosedf
13-10-10, 21:25
Απο Γερμανία τα δέματα θέλουν 3-4 εβδομάδες για κάποιο λόγο πάντα. Η καθυστέρηση δεν οφείλεται μόνο στα ΕΛΤΑ αλλα και στους Γερμανούς.
Απο Αγγλία πχ το πέρνω σε μερικές ημέρες, μάλιστα μια φορά μου είχε έρθει σε 2 μέρες.
Δεν είναι πάντα μαύρα τα πράματα, απλά με τον καιρό αγοράζοντας αποκτάς και μια εμπειρία πάνω κάτω πόσο θέλει απο διάφορα μέρη του κόσμου.

plouf
15-10-10, 11:07
και ρωτάω εγώ το AIr mail δεν είναι συστημένο ? δεν έπρεπε να υπογράψω και να μου το δώσει στα χέρια ?

όχι... ΑιρΜαιλ ειναι όλα σχεδον τα γραμματα
συστημένο ειναι άλλο και εμ διαφορετική χρέωση.. ακομά και "πιθανοι αγράμματοι" υππάληλοι των ΕΛΤΑ πολύ πολύ σπανια (ουσιαστικα ποτέ) να παραδώσει συστημένο χωρις εσένα