Σύνδεση

Επιστροφή στο Forum : χαζη απορια



hidahogo
13-10-10, 10:58
γεια σας, ελπιζω να μην σας φανει χαζη η ερωτηση μου, αλλα φτιαχνω ένα κυκλωμα με αισθητηρα CYN70 και θελω να παρω ψηφιακή έξοδο. Το θεμα είναι οτι βρηκα ένα κυκλωμα στο διαδικτυο και δε ξερω πως να συνδεσω τα υλικά μεταξυ τους. επισης έκανα ενα πρόχειρο κυκλωμα στο χαρτι και εχω (+) και (GND) . Το dc (-) απο το τροφοδοτικό που το συνδέω;

το site με το κυκλωμα ειναι αυτο: παρακαλω ας μου εξηγησει καποιος να ξεκινησω.
http://www.x-robotics.com/sensores_ing.htm

ευχαριστω προκαταβολικά.

xampos
13-10-10, 11:17
Πιό από όλα τα κυκλώματα που έχει θες να κάνεις εσύ. Το - θα το βάλεις εκεί που έχει το σηματάκι τις γείωσης.

hidahogo
13-10-10, 12:42
έχω να κάνω το CNY70.
ευχαριστώ για την απάντηση :)

επισης , μπερδευομαι με την ρυθμιζομενη αντίσταση, το μεσαιο ποδαρακι παει στη 2 εισοδο του ολοκληρομένου;

STALKER IX
13-10-10, 13:06
ναι. ο μεσαιος ακροδεκτης στο 2.

antonis_x
13-10-10, 13:54
γεια σας, ελπιζω να μην σας φανει χαζη η ερωτηση μου

Δεν υπάρχουν χαζές απορίες...



...επισης έκανα ενα πρόχειρο κυκλωμα στο χαρτι και εχω (+) και (GND) . Το dc (-) απο το τροφοδοτικό που το συνδέω;

Επειδή το dc- που είπες με παραξένεψε λίγο, εννοείς οτι το τροφοδοτικό σου λεει dc+ και dc- μονο? αν ναι σωστά σου απάντησε ο xampos.
Αν το τροφοδοτικο σου εχει dc+, gnd , κσι dc- δηλαδή έχεις συμμετρικό-διπλό τροφοδοτικό, τότε θα χρησιμοποιήσεις μόνο το dc+ και το gnd.
Βασικά θα βοηθούσε περισσότερο αν μας έλεγες από τι θα το τροφοδοτήσεις.. για να μη γίνει καμιά παρεξήγηση....

hidahogo
14-10-10, 09:28
Παιδιά σας ευχαριστώ πολυ, τελικά δουλεψε με επιτυχια ο σενσορας. Τωρα πρέπει να ασχοληθω με το αλλο κομμάτι τις εργασιας που ειναι να προσθέσω μάλλον καποιο clock ώστε να μετράει τις γρήγορες στοφές ενός κινητήρα. Γιατι τώρα όταν βάζω τον κινητηρα σε λειτουργια, μετράει μονο τις χαμηλες στροφές. Όταν γυρνάει γρήγορα ο κινητήρας δε προλαβαίνει να πιασει τον αναφλεκτήρα. Ίσως χρησιμοποιήσω άλλο thread αργότερα μετά απο κάποια πειράματα.
Και πάλι ευχαριστω για τις απαντήσεις σας.
(όσο για το τροφοδοτικό, είναι με (+),(-) και (gnd). αλλα το σύνδεσα στο (-) και δούλεψε)

FILMAN
14-10-10, 10:08
Με αυτό που έκανες, η τάση που έστειλες στο κύκλωμα ίσως να ήταν η σωστή, ίσως όμως να ήταν και η διπλάσια. Έλεγξέ τη με ένα βολτόμετρο.

xampos
14-10-10, 10:31
Γιωργο συγνώμη ρε φίλε αλλά έτσι οπως το έγραψες δεν κατάλαβα οτι μιλούσες για συμετρικό τροφοδοτικό οπότε το (-) αστο στον αέρα και συνδεσε εκεί στη γείωση το gnd

xampos
14-10-10, 10:33
και έτσι που το σύνδεσες δεν υπάρχει πρόβλημα να καεί απλά στη έξοδο του τελεστικού που θές το ψηφιακό σήμα το λογικό 1 δεν θα είναι 5v αλλά 10v.