PDA

Επιστροφή στο Forum : πως θα δει το pc τους sata σκληρούς



haris_216
14-10-10, 14:06
καλημέρα σε όλους
έχω ένα θέμα (δεν είναι καν πρόβλημα) με το pc. συγκεκριμένα έχω να ένα παλιό P4 3,2Ghz. το m/b έχει 2 ide και 2 sata slots. αρχικά όταν το είχα πάρει είχε ένα ide σκληρό. αυτή τη στιγμή έχω τον ide ως c και έχω εκεί το λειτουργικό και έχω άλλους 2 sata για αποθηκευτικό χώρο. μετά από format δεν "βλέπει" τους sata σκληρούς και πρέπει πρώτα να βάλω κάποιο από τα service pack για να τους αναγνωρίσει. απ' ότι καταλαβαίνω υπάρχει στο sp κάποιο update.
αν θελήσω κάποια στιγμή να καταργήσω τον ide σκληρό και να έχω και το λειτουργικό σε sata, πως μπορεί (αν μπορεί) να γίνει. με δεδομένο ότι χωρίς φπρτωμένα windows και κάποιο sp δεν βλέπει καθόλου τα sata.

georgz
14-10-10, 14:41
Μέσα από το BIOS πιστεύω μπορείς να το ρυθμίσεις.

kitMAN
14-10-10, 15:25
Τον καιρό εκείνο, οι μητρικές εφοδιασμένες με SATA είχαν ένα ξεχωριστό τσιπάκι εταιρίας Promise, SiliconImage, Broadcom, ή και Via, για αυτή τη δουλειά. Ο λόγος που δεν βλέπει του δίσκους το λειτουργικό είναι γιατί δεν έχουν εγκατασταθεί οι drivers αυτού του chip. Το CD που συνοδεύει τη μητρική σου σίγουρα εμπεριέχει και αυτούς μέσα. Οπότε το βρίσκεις και κάνεις εγκατάσταση.

Αν κάποια στιγμή χρειαστείς να βάλεις λειτουργικό, (WinXP φαντάζομαι), σε κάποιον SATA δίσκο, τότε θα πρέπει να αντιγράψεις τους drivers από το CD σε μια δισκέτα. Κατά την νέα εγκατάσταση των Windows στην αρχή σε ρωτάει αν θέλεις να φορτωθούν επιπλέων driversγια κάποια άλλη συσκευή, πατώντας F2 ή F6 δεν θυμάμαι καλά. Κάποια στιγμή στη συνέχεια σου ζητάει τη δισκέτα, τη βάζεις και από εκεί και πέρα το πρόγραμμα εγκατάστασης μπορεί να αναγνωρίσει τους δύο επιπλέων δίσκους και επιλέγεις σε ποιόν θα γίνει η εγκατάσταση.

Και φυσικά επιλέγεις και από το Bios να κάνει boot από τον ελεγκτή SATA όπως είπε ο Γιώργος.

haris_216
14-10-10, 16:59
σας ευχαριστώ πολύ και τους δύο για την βοήθεια και την αμεσότητα

Αποστόλης1
14-10-10, 21:36
Αν τους βλέπεις στο Βιος είναι θέμα οδηγών μητρικής ,οπως είπε και ο Γιώργος.

navar
14-10-10, 21:44
στην διαχείριση συσκευών στους βλέπει ???
μήπως απλά θέλουν map ???

jim.ni
15-10-10, 01:01
και βάλε σε έναν sata το σύστημα και άσε τον IDE για αποθήκη

navar
15-10-10, 01:08
και βάλε σε έναν sata το σύστημα και άσε τον IDE για αποθήκη
η ακόμα καλύτερα ΣΤΗΝ αποθήκη !:lool::lool::lool::lool:

jim.ni
15-10-10, 01:17
ε οχι ρε συ στην αποθήκη (εκτός και αν ει ναι κάτω απο 80G), εγω ακόμα με IDE δουλεύω αλλα έχω και έναν 250 και 320

navar
15-10-10, 01:20
αυτό ψηλιάζομαι , πως είναι κανένας 40αρης , αν κρίνω απο την παλαιότητα του μήχανήματος !

haris_216
15-10-10, 08:47
θα μπορούσε να είναι και 40άρης, καθώς δεν τον χρησιμοποιώ για αποθήκευση:001_smile:. είναι όμως 80άρης και πάλι μόνο λειτουργικό και προγράμματα του έχω εκεί.
μετά από φορμάρισμα και επανεγκατάσταση λειτουργικού, τα sata drives τα βλέπει σαν drives αλλά όχι και τα αρχεία που έχουν γραμμένα. και ζητάει να τους κάνω format. μόλις όμως φορτώσω sp2 τότε ολα καλά

Αποστόλης1
17-10-10, 11:18
θα μπορούσε να είναι και 40άρης, καθώς δεν τον χρησιμοποιώ για αποθήκευση:001_smile:. είναι όμως 80άρης και πάλι μόνο λειτουργικό και προγράμματα του έχω εκεί.
μετά από φορμάρισμα και επανεγκατάσταση λειτουργικού, τα sata drives τα βλέπει σαν drives αλλά όχι και τα αρχεία που έχουν γραμμένα. και ζητάει να τους κάνω format. μόλις όμως φορτώσω sp2 τότε ολα καλά


Νομίζω ότι τα XP(χωρίς SP..), δεν διαβάζουν την τελευταία έκδοση NTFS.