Σύνδεση

Επιστροφή στο Forum : Θεωρητικές ερωτήσεις για ένα κύκλωμα ήχου



xmaze
15-10-10, 00:15
16224
γεια έχω κάνει στο μουλτισιμ το παραπάνω κύκλωμα και καλά για να ενισχύω ένα μικρόφωνο που είναι η πηγή ενναλασόμενου και να το πηγαίνω στα ακουστικά που είναι η αντίσταση R3. Θέλω να μου πείτε τί μπορεί να είναι λάθος και μου βγάζει μόνο κάτι νάνο βολτ και επίσης τί μπορώ να πειράξω ώστε να ενισχύσω το σήμα περισσότερο για να μπορώ πχ να ακούω ήχους απο πολύ μακρυά , το κύκλωμα το είδα από ένα datasheet του ολοκληρωμένου.

FILMAN
15-10-10, 11:13
Πολύ θα ήθελα να δω αυτό το datasheet που δείχνει το κύκλωμα έτσι, χωρίς καθόλου ανάδραση.

xmaze
15-10-10, 12:04
Κοιταξε να δεις δέν μπορω να βρω το datasheet αλλά έχω κάνει και άλλο κύκλωμα απο το tda2030 -->16230

το προηγούμενο είναι απο το tda2822..μπορώ να μάθω με τί αλλαγες μπορώ να ενισχύσω και άλλο το σήμα?

FILMAN
15-10-10, 12:10
Πώς τις σχεδιάζεις έτσι τις γραμμές ρε φίλε; Κάνε ένα πιο ευανάγνωστο σχέδιο! Τα εσωτερικά κυκλώματα όλων των ολοκληρωμένων ενισχυτών δεν είναι τα ίδια! Ποιος σου είπε ότι μπορείς να κρατήσεις το κύκλωμα γύρω από το TDA2822 και να αλλάξεις μόνο το ολοκληρωμένο με το TDA2030; Την έξτρα ενίσχυση δεν γίνεται να την έχεις από το ίδιο το 2030. Πρέπει να προηγηθεί μια βαθμίδα προενίσχυσης με ένα τελεστικό πριν από το 2030. και το δεύτερο κύκλωμα είναι λάθος. Πού το βρήκες ότι πρέπει να γειώσεις την - είσοδο του 2030; Όλα τα άλλα υλικά που πάνε εκεί, για ομορφιά πάνε;

xmaze
15-10-10, 16:25
έκανα λαλακία αλλά επειδή δεν είχε το 2822 έβαλα το 2030 μπάς και δουλέψει.....
16236
εδώ το καλλώπισα λίγο το σχέδιο για να είναι πιο εμφανές...αλλά πάλι μου βγάζει νανο βολτ, τί φταιει??
Το σχέδιο είναι αντιγραφη απο το datasheet
Και στο προηγούμενο δεν ήταν γειωμλενη η (-) μάλλον φαινόταν γειωμένη!!

FILMAN
15-10-10, 16:50
To σχέδιο μοιάζει να είναι αντιγραφή από το datasheet... Πού είναι ο κόμβος εκεί που σου έχω το κυκλάκι; Και φτιάξε τη γραμμή κάτω να είναι μια, όχι δυο...

kitMAN
15-10-10, 17:04
Δεν είναι κακό να βάζεις παραπάνω από μια γείωση. Θα ήταν πιο απλό και κατανοητό και για εσένα και για τους υπολοίπους, από το να ψάχνεις να βρεις που πάνε οι γραμμές, που καβαλάνε και που όχι.

xmaze
15-10-10, 17:49
16239
ούπς τώρα οκ??

Αν θέλετε μου απαντάτε και στις εξής ερωτήσεις:
α) Αν βάλω το ποντεσιομετρο στο 5% έχω μεγαλύτερη τάση στην έξοοδο απο ότι στα 70 % π.χ.!!! γιατί??
β) Αν βάλω ένα τελεστικό ενισχυτή (lm358) και το ενισχύσω πρώτα κατα 10 φορές θα δουλέψει μετά??
γ) που μπαίνει η προενίσχυση??
δ) πόση τάση μπορώ να δώσω στην έξοδο χωρίς να καούν τα ηχεία? (μήπως κάθε ηχείο έχει διαφορετική ανοχή και ποιες είναι οι συνιθισμένες τιμές\
?)??

GeorgeVita
15-10-10, 23:26
Γειά σου Νίκο. Το raster στα προγράμματα σχεδίασης είναι για να ευθυγραμμίζεις (ευθεία γραμμή) τα στοιχεία του ώστε να είναι πιο ευδιάκριτο το αποτέλεσμα. Η 'αυτόματη' τοποθέτηση υλικών και συνδέσεων δεν είναι πάντα και ανθρώπινη! Οπως είπαν και παραπάνω μπορείς να χρησιμοποιείς περισσότερα σύμβολα γείωσης (ή και Vcc) εφόσον αυτά είναι στα ίδια δυναμικά (ίδια τάση ή ίδια γείωση/0V στο κύκλωμα).

Πιθανό σχέδιο το παρακάτω:

16242

Δώσε λίγο χρόνο να κατανοήσεις τη λογική και φτιάξε το δικό σου αντίστοιχα. Ευθείες γραμμές ενώνουν τα υλικά (οριζόντιες ή κάθετες) εφόσον δεν περνά πάνω από άλλο υλικό. Αν χρειαστεί μετακινούμε τα υλικά, Οι πυκνωτές που αφορούν την τροφοδοσία είναι νοητά και πραγματικά κοντά στο Vcc. Η γείωση μπορεί να μπει σε διάφορα σημεία αλλά ας είναι σε νοητές ευθείες. Αριστερά η είσοδος, δεξιά η έξοδος. Πάνω τα Vcc, κάτω οι γειώσεις. Το σχέδιο να 'μιλάει' μόνο του.

Προσπαθώ να απαντήσω όσο πιο απλά μπορώ στα ερωτήματά σου:


α) Αν βάλω το ποτενσιόμετρο στο 5% έχω μεγαλύτερη τάση στην έξοδο από ότι στα 70% π.χ.; γιατί;
Το ποτενσιόμετρο είναι δύο μεταβαλλόμενες αντιστάσεις συνδεδεμένες σε σειρά με άθροισμα την ονομαστική του τιμή (λ.χ.22ΚΩ). Ο δρομέας είναι το κοινό σημείο των αντιστάσεων. Οταν λέμε 'ποτενσιόμετρο στο 5%' εννοούμε ότι ο δρομέας είναι σε τέτοια θέση που έχει αντίσταση 5% της ονομαστικής τιμής σε σχέση με τον αριστερό ακροδέκτη (από εμπρός) που συνήθως γειώνεται. Εσύ τοποθέτησες το σήμα στον αριστερό ή στο δεξιό ακροδέκτη; Η αντίθετη σύνδεση δίνει το αντίθετο αποτέλεσμα άρα αντέστρεψε τους ακροδέκτες ή ρύθμισε στο 95%.


β) Αν βάλω ένα τελεστικό ενισχυτή ( LM358 ) και το ενισχύσω πρώτα κατά 10 φορές θα δουλέψει μετά;
Ολα δουλεύουν εφόσον είναι εντός των ορίων λειτουργίας των υλικών. Με σήμα 50mV και ενίσχυση x10 θα έχεις αποτέλεσμα 500mV. Το κύκλωμά σου έχει μονή τροφοδοσία 18V και το σήμα είναι πολωμένο στα μισά της τάσης τροφοδοσίας (9V). Δεν υπάρχει πρόβλημα.


γ) που μπαίνει η προενίσχυση;
Προ-ενίσχυση σημαίνει ενίσχυση πριν από την κύρια ενίσχυση. Αν βάλεις στην είσοδο το LM358 θα είναι η προ-ενίσχυση του TDA.


δ) πόση τάση μπορώ να δώσω στην έξοδο χωρίς να καούν τα ηχεία; (μήπως κάθε ηχείο έχει διαφορετική ανοχή και ποιες είναι οι συνηθισμένες τιμές;)
Η μέγιστη τάση που 'αντέχει' κάθε μεγάφωνο είναι αντίστοιχη με την μέγιστη ισχύ του στη συχνότητα που λειτουργεί.
Γενικά ισχύει: P=V^2/R ή V=sqr(P*R) δηλαδή για μεγάφωνο 8Ω/5Wrms η μέγιστη τάση είναι 6.32Vrms.
Για να ισχύσουν τα παραπάνω πρέπει να υπάρχει φίλτρο (crossover) για προστασία του μεγαφώνου. Πιθανό κίνδυνο έχουν τα twitter και midrange αν δεχθούν μεγάλη ισχύ σε χαμηλότερες συχνότητες.

Ενα ηχείο είναι σύνολο μεγαφώνων. Αν είναι σχεδιασμένο σωστά τα παραπάνω ισχύουν για όλες τις συχνότητες λειτουργίας του.

Φιλικά,
Γιώργος

xmaze
16-10-10, 18:22
Ευχαριστώ πολ'υ για τις πληροφορίες αλλά έχω κάποιες απορίες 16256
στην εικόνα φαίνονται οι τάσεις...αυτό που θέλω να μάθω είναι ποιά τάση π΄ρεπει να μεγαλώσω ωστε να έχω ενίσχυση του ήχου. Π.χ. 9 βολτ βγαίνουν απο τον ενισχυτή αλλά στο ηχείο πηγαίνουν 1,36. Αν θέλει κανείς ας με βοηθήσει να καταλάβω τί ακριβώς παίζει!
Ευχαριστω

Damiano
16-10-10, 21:32
Για να πάρεις μεγαλύτερη έξοδο πρέπει να μεγαλώσει η τάση εισόδου. Προσθέτεις τον προ-ενισχυτή, που αναφέρθηκε στα προηγούμενα.

Στην έξοδο του ενισχυτή έχεις συνεχή τάση (9V) με εναλλασσόμενη συνιστώσα (3.85V p-p), ενώ στο φορτίο, μετά τον πυκνωτή, έχεις μόνο την εναλλασσόμενη τάση (αυτός είναι ο ρόλος του πυκνωτή).

Για ημιτονικές κυματομορφές:
- Η rms τιμή εναλλασσόμενης τάσης είναι: <τάση κορυφής> δια <ρίζα του 2>. Όπου <τάση κορυφής> = <τάση από κορυφή σε κορυφή> δια 2!
- Η rms τιμή με απόκλιση (offset), δηλαδή συνεχές με εναλλασσόμενη, είναι: η τετραγωνική ρίζα του αθροίσματος των τετραγώνων των rms τιμών.

Δηλαδή, στο παρόν παράδειγμα, είναι:
- Στο φορτίο: Urms = (3.85 / 2) / SQRT(2) = 1.925 / 1.414 = 1.361V
- Στην έξοδο του ενισχυτή: Urms = SQRT( 9^2 + ((3.85 / 2) / SQRT(2))^2) = SQRT(81 + 1.852) = 9.102V

…ελπίζω να είναι κατανοητά αυτά που γράφω και χρήσιμα για αυτό που ρωτάς!

xmaze
17-10-10, 00:30
Εννοείτε ότι είναι χρήσιμα και σε ευχαριστώ, έχω και πολλές άλλες απορίες αλλά θα προσπαθήσω να βγάλω άκρη μόνος και αν δεν τα καταφέρω θα σας ενοχλήσω ξανά!

xmaze
17-10-10, 02:33
16261
Ξανα ενοχλώ...έκανα αυτό το "πράγμα" και έχω έξοδο 15 βολτ...είναι καλή ενίσχυση ?? σε σχέση με την αρχική είσοδο??
Είναι σωστό το σχέδιο ή έχω καμιά πατάτα και δεν την διακρίνω??
Ευχαριστώ

xmaze
17-10-10, 13:21
Επιπλέον πως υπολογίζω και την σωστή χωρητικότητα του πυκνωτή?

FILMAN
20-10-10, 12:10
Ποιου πυκνωτή;

FILMAN
20-10-10, 12:17
Καλή, εξαρτάται από το τι θες... Σωστό είναι το σχέδιο μόνο που το έχεις παραφορτώσει... Οι R1, R2, R3 και οι C3, C5 δεν χρειάζονται...

grglaz
20-10-10, 13:08
Τι νοημα εχει να κοιτας τις Vp-p τιμες?
Οπως καταλαβες δεν εχεις 15V στην εξοδο αλλα 15V/2=7,5V...

xmaze
20-10-10, 13:42
Ποιου πυκνωτή;

Αν κατάλαβα καλά από το κύκλωμα πρέπει να επιλέξεις κάποιον πυκνωτή ωστε να περνάει το Vp-p όλο, αλλιώς περναέι λιγότερο..αυτό πώς το υπολογίζεις??


grglaz (http://www.hlektronika.gr/forum/member.php?u=33399)[/B]]Τι νοημα εχει να κοιτας τις Vp-p τιμες?
Οπως καταλαβες δεν εχεις 15V στην εξοδο αλλα 15V/2=7,5V...
Τι εννοείς?

Το Vp-p δεν είναι αυτό που μας ενδιαφέρει στον ήχο?

grglaz
20-10-10, 15:57
Βαλε ενα παλμογραφο στην εξοδο να δεις την κυμματομορφη...
Ποση ταση βλεπεις ανα χρονικη στιγμη σε καθε περιοδο...
Μηπως στα χρονικα σημεια 0/4π,1/4π,2/4π,3/4π,4/4π εχεις αντιστοιχα

0/4π=0V
1/4π=7,5V
2/4π=0V
3/4π=-7,5V
4/4π=0V

κοκ...

xmaze
21-10-10, 11:08
16332
Αυτό βγάζει ο παλμογράφος πο είνα αυτό που λές grglaz

grglaz
21-10-10, 14:34
Γιατι εχεις βαλει τετραγωνικο παλμο?
Ρυθμισε την πηγη να δινει ημιτονο...
και στο channel A του παλμογραφου πατα το κουμπακι AC

και ξαναβαλε την εικονα....

xmaze
21-10-10, 17:16
16334
Η πηγή είναι στο β και βγάζει κανονικά AC και άλλαξα και το κουμπακι που είπες αλλά βγαίνει το ίδιο!!

grglaz
21-10-10, 22:05
Χαμηλωσε το gain του tda....Ριξε την τιμη της R5 μεχρι να δεις καθαρο ημιτονο στην εξοδο...

xmaze
22-10-10, 01:32
την κατέβασα μέχρι το 1 Ω αλλά καθαρό ημίτονο δεν πείρα ... αλλά έγινε λίγο πιό καμπυλωτό το σήμα.

grglaz
22-10-10, 14:30
καπου εχεις υπεροδηγηση φιλε μου....βαλε την R5 ιση με την R4 και την R11 ιση με την R8...και τσεκαρε το παλμογραφο...

xmaze
22-10-10, 15:11
16346
Βρήκα καθάρο ημίτονο αλλά έχω πολύ μικρές τάσεις οπως φαίνεται και στην εικόνα

grglaz
22-10-10, 19:52
Παιξε με τις τιμες των αντιστασεων R5,R11 μεχρι να παρεις μεγιστο απαραμορφωτο σημα στην εξοδο....
Το κυκλωμα αυτο που το βρηκες?

xmaze
22-10-10, 20:15
Απο το datasheet του ολοκληρωμένου TDA 2030 ...λάθος είναι δηλαδή?? ούτε τα datasheet δεν θα εμπιστεύομαι πλέον!!!

Εβαλα 800 κΩ και έχω έξοδο V(p-p)=15.5 k Vrms=6.58...Καλά είναι??

grglaz
22-10-10, 22:56
οκ το δα το datasheet...

στην αρχη ειπες οτι θες να βαζεις μικροφωνο στην εισοδο και στην εξοδο ακουστικα,σωστα?Το tda2030 οδηγει φορτια 8 και 4 ωμ......και οχι ακουστικα...οποτε δε σου κανει...

grglaz
22-10-10, 23:07
α και αν αναρωτιεσαι γιατι δε σου δουλευει σωστα.....(επειδη το τσεκαρα λιγο)

εχει βαλει λαθος τιμη στο πυκνωτη C3
και εχεις κανει και λαθος στο κυκλωμα...ο C3 πηγαινει κατευθειαν στην εισοδο και η R2 ενωνεται με την R1.....

δινοντας 1V στην εισοδο (δλδ 2V p-p αφου σ αρεσουν τα p-p)
και μεταβαλοντας την R5 και την τροφοδοσια για καθαρο ημιτονο παιρνεις την εξοδο που θες....
Με 28v τροφοδοσια και R5 30k δινει 13w και κατι ψιλα στα 4ωμ...