PDA

Επιστροφή στο Forum : Mεταφορά ήχου μέσα απο utp



giorgos
24-10-10, 12:36
Γειά σας έχω αγοράσει αυτο και έχω στηλει απο τον υπολογιστη εικόνα σε μια τηλεόραση περίπου 20 μέτρα διαδρομή.
Επειδή 'ομως η κάρτα γραφικών του υπολογιδτή έχει έξοδο dvi και επίσης η τηλεόραση έχει είσοδο dvi και καθόλου hdmi πήρα και 2 αντάπτορες και έκανα τις απαραίτητες μετατροπές.
Ετσι έχασα τον ήχο όμως.
Μπορώ μέσα απο ένα άλλο utp που έχω περάσει εφεδρικό να βάλω ενα καρφάκι 3.5mm ως έξοδο απο το πισί και απο την άλλη ακρη στην είσοδο του ενισχυτή που έχω τα ηχεία της τηλεόρασης μέσα απο 2 ανεστραμμένους αγωγούς?
θα δουλέψει? το έχει κάνει κανένας αν το γνωρίζει οτι γίνεται μην κάνω τσάμπα τη διαδικασία
http://cgi.ebay.com/HDMI-DVI-Cat5-Cat-5-6-UTP-AV-Extender-Balun-Repeater-/180578072041?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item2a0b4ab5e9

navar
24-10-10, 20:04
είναι δύσκολος ο ήχος απο Utp !
δεν ξέρω λεπτομέρειες αλλα απο ότι αναφέρθηκε σε άλλα θέματα , είναι η συχνότητα χαμηλή , και επιρρεπείς σε απώλειες και παρεμβολές !

dovegroup
24-10-10, 20:43
Γειά σας έχω αγοράσει αυτο και έχω στηλει απο τον υπολογιστη εικόνα σε μια τηλεόραση περίπου 20 μέτρα διαδρομή.
Επειδή 'ομως η κάρτα γραφικών του υπολογιδτή έχει έξοδο dvi και επίσης η τηλεόραση έχει είσοδο dvi και καθόλου hdmi πήρα και 2 αντάπτορες και έκανα τις απαραίτητες μετατροπές.
Ετσι έχασα τον ήχο όμως.
Μπορώ μέσα απο ένα άλλο utp που έχω περάσει εφεδρικό να βάλω ενα καρφάκι 3.5mm ως έξοδο απο το πισί και απο την άλλη ακρη στην είσοδο του ενισχυτή που έχω τα ηχεία της τηλεόρασης μέσα απο 2 ανεστραμμένους αγωγούς?
θα δουλέψει? το έχει κάνει κανένας αν το γνωρίζει οτι γίνεται μην κάνω τσάμπα τη διαδικασία
http://cgi.ebay.com/HDMI-DVI-Cat5-Cat-5-6-UTP-AV-Extender-Balun-Repeater-/180578072041?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item2a0b4ab5e9


Δεν έχασες τον ήχο απλά δεν έχεις επιλέξει σαν Audio Device το HDMI.
Digital audio/video connector
Διάβασε προσεκτικά τα specs του HDMI.
http://en.wikipedia.org/wiki/HDMI

giorgos
25-10-10, 18:18
Δεν ξέρω αν έγινα κατανοητός εννοώ ότι έχασα τον ήχο επειδη οι συνδέσεις έγιναν με ανταπτορα hdmi σε dvi καθως η τηλεόραση διαθέτει μόνο dvi είσοδο.
Επίσης το ίδιο έγινε και απο το πισί ξεκίνησε με αντάπτορα dvi σε hdmi λόγω έλλειψης εξόδου hdmi. Σωστά δεν το λέω...το dvi δεν μεταφέρει μόνο εικόνα και όχι τον ήχο μαζί?
Να σημειώσω ότι το hdmi to hdmi extender μέσω utp το αγόρασα για την περίπτωση που μελοντικά πάρω αλλη τηλεόραση και κάρτα γραφικών.

dovegroup
25-10-10, 18:34
Δεν ξέρω αν έγινα κατανοητός εννοώ ότι έχασα τον ήχο επειδη οι συνδέσεις έγιναν με ανταπτορα hdmi σε dvi καθως η τηλεόραση διαθέτει μόνο dvi είσοδο.
Επίσης το ίδιο έγινε και απο το πισί ξεκίνησε με αντάπτορα dvi σε hdmi λόγω έλλειψης εξόδου hdmi. Σωστά δεν το λέω...το dvi δεν μεταφέρει μόνο εικόνα και όχι τον ήχο μαζί?
Να σημειώσω ότι το hdmi to hdmi extender μέσω utp το αγόρασα για την περίπτωση που μελοντικά πάρω αλλη τηλεόραση και κάρτα γραφικών.

Sorry Λάθος μου...
Δεν είδα το DVI που έλεγες...
Θεώρησα HDMI...
Ακυρο.

giorgos
26-10-10, 20:38
Εαν έπαιρνα κάτι τέτοιο και χρησημοποιύσα μόνο τα βύσματα του ήχου υπάρχει περίπτωση να δούλευε?
παίζει κανένα ρόλο η τροφοδοσία...εννοώ για να δουλέψει το balun η είναι άσχετη και μόνο για την περίπτωση της κάμερας?
http://cgi.ebay.com/1Pair-Audio-Video-Power-CCTV-Balun-BNC-Cat5-Transceiver-/230536205314?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item35ad075402

giorgos
28-10-10, 22:12
Καμιά γνώμη κανένας για το balun?
Στη τελική υπάρχει κάποιο συγκεκριμένο καλώδιο που μπορώ να περάσω τώρα έξτρα που να μπορώ να μεταφέρω τον ήχο?
υπάρχει πρόσβαση στη διέλευση ακόμα.
εννοώ κάποιο καλώδιο ηχείων ας πούμε....με 3 αγωγους καθώς πρόκειτε για στέρεο ήχο

gourtz
10-09-15, 00:20
αφου εχεις καλωδιο ειδη χρησιμοπιιησε το.... και βαλε ανα ζευγαρει.. δλδ ενα ζευγαρι γειωση ενα ζευγαρι left Και ενα right..

giannopoulos.stavros
10-09-15, 01:03
όπως έγραψε και ο gourtz (http://www.hlektronika.gr/forum/member.php?u=28983) χρησιμοποίησε 2 ζεύγη και δοκίμασε το.
Η απόσταση των 20 μέτρων είναι μεν λίγο μεγάλη για να μεταφέρεις unbalace audio, άλλα όχι απαγορευτική, έχεις ελπίδες να περάσει χωρίς θόρυβο.
αν έχεις πρόβλημα θα χρησιμοποιήσεις μετασχηματιστές unbalace to balance, ή εναλλακτικά μετασχηματιστές 1:1 600 ωμ που είναι οικονομικοί μεν αλλά αλλοιώνουν τον ήχο.

geoek4
10-09-15, 06:22
Παιδια ο φίλος μας ειχε το πρόβλημα αυτο πριν 5 χρονια.. Πιστεύω απο τοτε με κάποιο τροπο θα το εχει λύσει το θέμα!

f_chronis
10-09-15, 07:21
Χα χα χα! Και γω την πάτησα! Μπορεί και να μετακόμισε και ο υπολογιστής τώρα να είναι δίπλα στην tv! Πάντως οι λύσεις δόθηκαν έστω και αργά..

giannopoulos.stavros
10-09-15, 09:11
Βρε πως περνάει ο χρόνος!!!!!! σα ναταν χθες μου φάνηκε.....

spot
02-02-16, 11:03
Και τα παλιά θέματα έχουν την αξία τους :)
Μετά από τόσα χρόνια, υπάρχει κάτι αξιόπιστο που να μπορεί να μεταφέρει ήχο μέσω καλωδίων (πχ utp) σε 20-40 μέτρα απόσταση;
Μήπως είναι προτιμότερη κάποια ασύρματη λύση;
Θέλω να μεταφέρω ήχο από έξοδο κονσόλας, στα 15 μέτρα σε ενισχυτή (15 μ. στην ευθεία, 25 μ. αν πάει με καλώδιο από εκεί που μπορεί να περάσει καλώδιο).

Ευχαριστώ.

Dbnn
02-02-16, 13:46
Εγω τερματισα 5 μετρα καλωδιο utp με rca τα απλα, οχι κατι εξωτικο σε ποιοτητα για να μεταφερω ηχο απο το radio cd στον ενισχυτη στο αυτοκινητο.
Το καλωδιο περναει απο πλεξουδα με καλωδια ρευματος του αυτοκινητου και ναι κυριοι ΔΕΝ εχω θορυβο.
Το ιδιο καναμε και σε ενα μαγαζι που επαιζα μουσικη, αλλαξαμε θεση στους τελικους και τους πηγαμε στο υπογειο. Διαδρομη καλωδιου περιπου 18 με 20 μετρα.
Το ιδιο εκανα εγω προσωπικα μιας και το ανελαβα και ο ιδιοκτητης ηθελε το λιγοτερο κοστος. Παλι δεν υπηρξαν θορυβοι.

Θεωρω πως μεχρι τα 20 μετρα ειναι οκ το utp μιας και ειναι συννεστραμενα τα καλωδια. Αλλα παραπανω αποσταση καλο θα ειναι να μπει ενα line driver.
Εχει ο rod elliott στην σελιδα του ενα απλο και φθηνο στη κατασκευη κυκλωματακι για αυτη τη δουλεια.

spot
02-02-16, 14:17
Εχει ο rod elliott στην σελιδα του ενα απλο και φθηνο στη κατασκευη κυκλωματακι για αυτη τη δουλεια.

Ευχαριστώ Δημήτρη.
Μάλλον θα το δοκιμάσω κάποια στιγμή, για να δω πως θα πάει.
Ωστόσο θα ψαχτώ λίγο και για ασύρματη μετάδοση.
(αν δεν σε βάζω σε πολύ κόπο, το λινκ για το κυκλωματάκι που λες;)

Dbnn
02-02-16, 14:21
Καθολου κοπος. Ιδου.
http://sound.westhost.com/project51.htm