PDA

Επιστροφή στο Forum : Ελεγχόμενη γεννήτρια ημιτονων



yanis
24-10-10, 17:26
παιδιά ξέρει κανείς κάποιο ολοκληρωμένο που να παράγει ημίτονο περιπου 1KHz (δε με πειράζει το πλάτος) όταν πάρει από κάποια είσοδο μια τάση,
και όταν στην είσοδο του ολοκληρωμένου δώσω 0V τότε αντί για ημίτονο να δίνει 0V

yanis
24-10-10, 20:26
δηλαδή ένα αντίστοιχο 555

kitMAN
24-10-10, 20:56
Μήπως σου κάνει κάτι τέτοιο;
16385

yanis
27-10-10, 11:58
καλο ειναι, ταλαντωτής wien
αλλα επειδη θέλω πολλές συχνότητες θα χρειαστώ πολλά τέτοια κυκλώματα...
οπότε θα βόλευε να ήταν ένα ολοκληρωμένο, για να μήν παίρνει πολύ χόρο...

thassios_j
27-10-10, 13:01
Γιάννη νομιζω (το λέω με επιφύλαξη) πως η συχνότητα εξαρτάται από την R2. Για δοκίμαε να την έχεις μεταβλιτή. Δεν θυμάμε από ποιον τυπο υπολογίζεται και μεσα σε πια όρια, αν βρώ κάτι σχετικό θα στο γράψω. Καλή επιτυχία!

chip
27-10-10, 14:03
συγκεκριμένες συχνότητες?
ποιές? πόσες?

yanis
27-10-10, 15:47
απο 1 KHZ 20KHZ (το πλάτος δε με πειράζει)
θελω πχ 10 γεννήτριες που απο έναν μικροελεγκτή να ελέγχω ποιά γεννήτρια θα λειτουργεί.
και το κύκλωμα αυτο δεν βολεύει, γιατί θα πάρει πολύ χόρο...
το θέλω για ένα κύκλωμα με παρόμοιες λειτουργίες σαν το DTMF

cloud_constructor
27-10-10, 16:05
θα εχεις μια εξοδο μονο?Αμα εχεις μια μαλλον σε συμφαιρει να συνθεσεις το ημιτονο κατευθειαν απο το microcontroler . Αν ομως θες να παιζουν πολλες ταυτοχρονα ,,, χμ.. τοτε αναγκαστικα θα χρειαστεις αρκετες γεννητριες

yanis
27-10-10, 16:51
θα έχει μία έξοδο..
σκέφτηκα να το κάνω με microcontroler αλλα δε θα είναι καθαρό ημίτονο, αλλα αν δε βρώ κάποιο κύκλωμα (μικρό), η λύση θα είναι κύκλωμα με microcontroler

tasosmos
27-10-10, 16:59
Μπορεις να βαλεις μια γεννητρια και ειτε να εχεις ξεχωριστες αντιστασεις και να τις αλλαζεις με ρελε πχ ειτε να εχεις ενα ψηφιακο ποτενσιομετρο συνδεδεμενο με τον μΕ και να αλλαζεις κατευθειαν την αντισταση του.

yanis
27-10-10, 17:24
τελικά μάλλον θα το κάνω το κύκλωμα με μικροελεγκτή, γιατί αλλιώς θα μου πάρει πολύ χόρο..
αλλα δέν είναι παράξενο που δέν υπάρχει κάποιο τέτοιο ολοκληρωμένο? σαν το 555...

tasosmos
27-10-10, 17:26
Σαφως και υπαρχουν γεννητριες κυματομορφων κτλ, υπαρχει πχ το xr2206 που σε καλυπτει ανετα.

http://www.exar.com/Common/Content/ProductDetails.aspx?ID=XR2206

Αλλιως μπορεις να φτιαξεις κι ενα μικρο vco ισως...

yanis
23-03-11, 17:29
εχω φτιάξει το κύκλωμα και τον κώδικα.
ο κώδικας είναι απλός με loop και delay_ms
τώρα θέλω να το βελτιώσω και να προσθέσω κ άλλες συχνότητες, και σκέφτομαι να το κάνω με timer interrupt, το θέμα είναι πως δέν έχω δουλέψει με timer, και θέλω ο κύκλος εργασίας να είναι μεταξύ 3μs (ιδανικό) και 9μs
πιστεύω να γίνεται.

και άν έχει κανείς κανένα παράδειγμα σε γλώσσα c....
δουλεύω με mikroc