PDA

Επιστροφή στο Forum : Φθηνό service αυτοκινήτου



Mihos
25-10-10, 13:53
Καλησπέρα σας! Σήμερα το πρωί πήγα για αλλαγή λαδιών σε ένα εξουσιοδοτημένο συνεργείο fiat. 4 λίτρα λάδια (Selenia Gold 10w 40) + φίλτρο λαδιου + συμπλήρωση υγρών (φρένων, ψυγείου, τιμονιού). Μου πήρε μαζί με τα "εργατικά" 55 εβρώ. Πως σας φαίνεται η τιμή; Εμένα μου φάνηκε ακριβά. Έχετε να προτείνετε κάποιο συνεργείο για οικονομικό service; Κατά προτίμηση στα βόρεια προάστια...

gsmaster
25-10-10, 14:02
Σε αντιπροσωπεία, τα 55 ευρώ δεν θα σου φτάνουν ούτε για τα λάδια.

DT200
25-10-10, 14:36
εγώ έχω συνεργείο και νομίζω ότι η τιμή είναι σωστή.

SakisMS
25-10-10, 15:15
Δηλαδή με πόσα θα σου ήταν φτηνά και οικονομικά;

navar
25-10-10, 16:22
μια χαρά είναι η τιμή !
μπορεί να ειναι μπόλικα σαν ευρώ αλλα για service μια χαρά είναι !
μην το ψάχνεις περαιτέρω !!!

Λυκιδευς
25-10-10, 17:14
Καλησπέρα σας! Σήμερα το πρωί πήγα για αλλαγή λαδιών σε ένα εξουσιοδοτημένο συνεργείο fiat. 4 λίτρα λάδια (Selenia Gold 10w 40) + φίλτρο λαδιου + συμπλήρωση υγρών (φρένων, ψυγείου, τιμονιού). Μου πήρε μαζί με τα "εργατικά" 55 εβρώ. Πως σας φαίνεται η τιμή; Εμένα μου φάνηκε ακριβά. Έχετε να προτείνετε κάποιο συνεργείο για οικονομικό service; Κατά προτίμηση στα βόρεια προάστια...
με 25 ευρω σε βενζιναδικο κανεις την δουλεια σου!!!25 ευρω κοστιζει μονο η αγορα των λαδιων...αυτα που πληρωσες τα θεωρω πολλα...

SakisMS
25-10-10, 18:36
Το φίλτρο λαδιού και τα υπόλοιπα υγρά στο βενζινάδικο σου τα κάνουν δώρο;

Λυκιδευς
25-10-10, 19:06
Το φίλτρο λαδιού και τα υπόλοιπα υγρά στο βενζινάδικο σου τα κάνουν δώρο;
οχι αλλα 4-5 ευρω υγρο φρενων (για συμπληρωση) που σε πολλα αμαξια κανει και για τον συμπλεκτη...φιλτρο λαδιου και αερα δεν κανουν πανω απο 20 ευρω!!!για κανε τις προσθεσεις

SakisMS
25-10-10, 19:16
20 ευρώ τα διάφορα συν 25 ευρώ τα λάδια ίσον 45 ευρώ. Στο service πλήρωσε 55. Δηλαδή πήρανε 10 ευρώ παραπάνω. Ούτε τους καφέδες δεν έβγαλαν.

Λυκιδευς
25-10-10, 19:21
20 ευρώ τα διάφορα συν 25 ευρώ τα λάδια ίσον 45 ευρώ. Στο service πλήρωσε 55. Δηλαδή πήρανε 10 ευρώ παραπάνω. Ούτε τους καφέδες δεν έβγαλαν.

εγω θα σου πω την γνωμη μου το να ανοιξεις την ταπα απο τα διαφορα κουτια και να ριξεις το υγρο μεσα δεν ειναι κατι τραγικα δυσκολο...το να αλλαξεις τα λαδια μονος σου πρεπει να εχεις και εναν στοιχειωδη εξοπλισμο...εν κατακλειδι δεν νομιζω πως αξιζει να δωσεις για τετοιου τυπου service λεφτα...ειναι η γνωμη μου και δεν την επιβαλλω σε κανεναν...και τα 10 ευρω δεν ειναι λιγα ειναι αρκετα αν σκεφτεις οτι ενας ανιδεικευτος εργατης παιρνει περιπου 5 ευρω την ωρα

SakisMS
25-10-10, 19:41
Εγώ προσπαθω να πω ότι όταν πρηρώνεις μια υπηρεσία είναι πολύ υποκειμενικό να πεις αν είναι πολλά ή λίγα αυτά που έδωσες αν δεν υπολογίσεις και κάποια άλλα πράγματα. Ο ανιδείκευτος εργάτης παίρνει 5 ευρώ αλλά αυτός που αλάζει λάδια στο service δεν είναι ανιδείκευτος. Ο χρόνος που χρειάζεται για να κάνει κάποιος αυτές τις δουλειές δεν τον υπολογίζεις στο κόστος; Όταν αλάζεις λάδια μόνος σου που πετάς τα καμμένα; Πόσο κοστίζει σε όλους τους υπόποιπους και στο περιβάλον αυτά που πετάς στην αποχέτευση ή στη χειρότερη στο δρόμο. Αν όλα αυτά κοστίζουν λιγότερα από 10 ευρω τότε ναι έχεις απόλυτο δίκιο σε όλα.

Λυκιδευς
25-10-10, 19:48
Εγώ προσπαθω να πω ότι όταν πρηρώνεις μια υπηρεσία είναι πολύ υποκειμενικό να πεις αν είναι πολλά ή λίγα αυτά που έδωσες αν δεν υπολογίσεις και κάποια άλλα πράγματα. Ο ανιδείκευτος εργάτης παίρνει 5 ευρώ αλλά αυτός που αλάζει λάδια στο service δεν είναι ανιδείκευτος. Ο χρόνος που χρειάζεται για να κάνει κάποιος αυτές τις δουλειές δεν τον υπολογίζεις στο κόστος;αυτο σε γενικα πλαισια δεν με ενδιαφερει γιατι τωρα εξεταζουμε την τσεπη του ατομου που πληρωνει!!!!
Όταν αλάζεις λάδια μόνος σου που πετάς τα καμμένα; Πόσο κοστίζει σε όλους τους υπόποιπους και στο περιβάλον αυτά που πετάς στην αποχέτευση ή στη χειρότερη στο δρόμο. Αν όλα αυτά κοστίζουν λιγότερα από 10 ευρω τότε ναι έχεις απόλυτο δίκιο σε όλα.
αν το παμε σε περιβαλλοντικο επιπεδο τοτε δεν χρησιμοποιουμε αμαξι για ασκοπες μετακινησεις αλλα μονο οταν υπαρχει αναγκη!!!δεν κανουν ζημια μονο τα λαδια αλλα και τα καυσαερια...

Thansavv
25-10-10, 19:50
Όπως θέλουμε να αμοιβόμαστε για τις υπηρεσίες που προσφέρουμε σαν τεχνικοί, έτσι πρέπει να πληρώνουμε και για τις υπηρεσίες που μας προσφέρουνε.
Ο υπάλληλος που κάνει την αλλαγή λαδιών κτλ , πρέπει να πληρωθεί, να πληρωθεί η ασφάλειά του, το ενοίκιο, το ρεύμα, οι φόροι κλπ κλπ. Δεν θα πληρωθεί μόνο το κόστος των λαδιών.
Φαντάσου να χρεώναμε εμείς μόνο το κόστος της αντίστασης που βρήκαμε καμμένη!!

Λυκιδευς
25-10-10, 19:59
Όπως θέλουμε να αμοιβόμαστε για τις υπηρεσίες που προσφέρουμε σαν τεχνικοί, έτσι πρέπει να πληρώνουμε και για τις υπηρεσίες που μας προσφέρουνε.
Ο υπάλληλος που κάνει την αλλαγή λαδιών κτλ , πρέπει να πληρωθεί, να πληρωθεί η ασφάλειά του, το ενοίκιο, το ρεύμα, οι φόροι κλπ κλπ. Δεν θα πληρωθεί μόνο το κόστος των λαδιών.
Φαντάσου να χρεώναμε εμείς μόνο το κόστος της αντίστασης που βρήκαμε καμμένη!!

ναι αλλα πρεπει να υπαρχει λογικη σε οτι γινεται οχι να βαραμε οτι τιμες θελουμε...

SakisMS
25-10-10, 20:12
Αυτή τη¨"λογική" μπορεί κάποιος να μας την εξηγήσει. Αυτός που πλήρωσε 55 ευρώ για λάδια πόσο έπρεπε να πληρώσει ετσι ώστε να είναι μέσα στα όρια της "λογικής";

kentar
25-10-10, 20:46
Ημαρτον ! 10 ευρώ εργατικα ειναι πολλα ?
Αντε να δούμε τι αλλο θα ακουσουμε ακόμη......

Λυκιδευς
25-10-10, 20:50
απο την στιγμη που θα πας στο βενζιναδικο και θα πληρωσεις μονο την αγορα των λαδιων(25 ευρω) και δεν πληρωνεις εργατικα μεχρι τα 55 που πληρωσε ο φιλος πως προεκυψαν 10 ευρω εργατικα;

Λυκιδευς
25-10-10, 20:52
ενδεικτικες τιμες λαδια 25 ευρω
καινουργιο φιλτρο αερα (αν δεν θελουμε απλα να καθαρισουμε το παλιο) 8 ευρω
φιλτρο βενζινης 3 ευρω
υγρα συμπλεχτη φρενου(συμπληρωσης) 4 ευρω

Λυκιδευς
25-10-10, 20:55
οι τιμες ειναι σε βενζιναδικο στο παλαιο φαληρο...οπως ειπα σε προηγουμενο post επιλεγω να αλλαζω οτι μπορω μονος τωρα αν καποιος θελει να παει σε μαστορα εγω δεν εχω προβλημα ουτε προσπαθω να μποϋκοταρω τους μαστορες...

Πετρος Πετριδης
25-10-10, 21:24
Μία αντιπροσωπεία δεν βγάζει παραπάνω από 600 ευρώ σε κάθε αμάξι που πουλάει.
Εκεί που βγάζει είναι τα σέρβις και τα υποτιθέμενα γνήσια ανταλλακτικά.Τα ανταλλακτικά γιατί τα αγοράζει από εξωτερικούς προμηθευτές, οι ίδιοι που πουλάνε ανταλλάκτικά χωρίς το όνομα της εταιρείας πάνω σ' αυτά.
Τα σέρβις γιατί υποτίθεται θα χάσεις την εγγύηση.Όμως δεν την χάνεις ακόμα και αν κάνεις σέρβις στο συνεργείο της γειτονιάς σου αρκεί να κάνεις αυτά που ορίζει ο κατασκευαστής.
Με την εμπειρία που έχω τώρα δεν θα πήγαινα το αυτοκίνητό μου για σέρβις στην αντιπροσωπεία.Τίθεται βέβαια το θέμα αξιοπιστίας του συνεργείου που θα το πας, αν σου κάνει αυτά για τα οποία θα σε χρεώσει.
Για 5 λίτρα συνθετικά λάδια Αράλ (ο κινητήρας παίρνει 4.5) και φίλτρο λαδιού, πλήρωσα πριν τρεις μέρες 40 ευρώ.

moutoulos
25-10-10, 22:35
4 λίτρα λάδια (Selenia Gold 10w 40) + φίλτρο λαδιου + συμπλήρωση υγρών (φρένων, ψυγείου, τιμονιού).
Μου πήρε μαζί με τα "εργατικά" 55 εβρώ.
Ε οχι και ακριβά 55ε Gold Selenia 4Λτ, μαζί με φίλτρο κτλ σε συνεργείο ...
Μια χαρά τιμή είναι.

Λυκιδευς
25-10-10, 22:38
Ε οχι και ακριβά 55ε Gold Selenia 4Λτ, σε συνεργείο ...
Μια χαρά τιμή είναι.

μα για συνεργειο ειναι φτηνα, οι τιμες πανε και πιο πανω...απλα λεω πως στα βενζιναδικα πληρωνεις μονο τα λαδια

SakisMS
25-10-10, 22:41
Μία αντιπροσωπεία δεν βγάζει παραπάνω από 600 ευρώ σε κάθε αμάξι που πουλάει.
Εκεί που βγάζει είναι τα σέρβις και τα υποτιθέμενα γνήσια ανταλλακτικά.Τα ανταλλακτικά γιατί τα αγοράζει από εξωτερικούς προμηθευτές, οι ίδιοι που πουλάνε ανταλλάκτικά χωρίς το όνομα της εταιρείας πάνω σ' αυτά.
Τα σέρβις γιατί υποτίθεται θα χάσεις την εγγύηση.Όμως δεν την χάνεις ακόμα και αν κάνεις σέρβις στο συνεργείο της γειτονιάς σου αρκεί να κάνεις αυτά που ορίζει ο κατασκευαστής.
Με την εμπειρία που έχω τώρα δεν θα πήγαινα το αυτοκίνητό μου για σέρβις στην αντιπροσωπεία.Τίθεται βέβαια το θέμα αξιοπιστίας του συνεργείου που θα το πας, αν σου κάνει αυτά για τα οποία θα σε χρεώσει.
Για 5 λίτρα συνθετικά λάδια Αράλ (ο κινητήρας παίρνει 4.5) και φίλτρο λαδιού, πλήρωσα πριν τρεις μέρες 40 ευρώ.

Και ζήσαν αυτοί καλά και μεις καλύτερα....:001_rolleyes:

DT200
25-10-10, 23:52
ενδεικτικες τιμες λαδια 25 ευρω
φιλτρο βενζινης 3 ευρω

4 λίτρα λάδι με 25 ευρώ (6€/Lit) μόνο σε super Market και από ποιότητα, ορυκτέλαιο.
φίλτρο βενζίνης με 3 ευρώ δεν υπάρχει για αυτοκίνητο με ψεκασμό.

το μόνο που θέλω να προσθέσω για τα βενζινάδικα, είναι ότι βάζουν ότι φίλτρο λαδιού έχουν
πρόχειρο αρκεί να βιδώνει και ότι έχω επισκευάσει πολλές τάπες με χαλασμένο σπείρωμα.
και φυσικά αν κάνουν ζημιά δεν φέρουν καμία ευθύνη (βλέπε πλυντήρια)

navar
26-10-10, 00:26
και αν ξεχαστεί μία τάπα χαλαρή και ξεβίδωτη ?
ακόμη θυμάμαι την χτυπημένη κεφαλή στο Ford transit που είχαμε εκεί που δούλευα πριν καμια 10ετια!
και γιατί ? γιατί ο πρατηριάς ήθελε να βάλει αντιψυκτικό , έλυσε την τάπα απο το ψυγείο για να συμπληρώσει, και μετά την έσφιξε.....πολύ καλά,................
δεν λέω γλυτώσαμε 1000 δραχμές , αλλα η κεφαλή που ράγισε λόγο θερμοκρασίας είχε 500 χιλιάρικα!!!!!

moutoulos
26-10-10, 01:16
Παιδιά ..., ας σοβαρευτούμε ..., αλλαγή λαδιών σε βενζινάδικο, δεν υφίσταται, θα είναι άδικο, γι'αυτό
το λένε και Β Ε Ν Ζ Ι Ν Α Δ Ι Κ Ο :laugh:, ειδικά αν έχεις ένα αμαξάκι νεας τεχνολογίας ...

Δηλαδή αν σου χαλάσει το σπείρωμα απο την τάπα του κάρτερ, τι θα κάνεις?, θα τρέχεις πανικόβλητος
ή θα ζητήσεις "ευθύνες"?. Ξεχνάτε βέβαια αυτοκίνητα που είναι στην εγγύηση, και αναγκαστικά πρέπει
να πάνε έστω σε εξουσιοδοτημένο.

Δεν ξέρω δεν το έχω κάνει ποτέ, και ούτε πρόκειται, το νοιώθω σα να έχω πονόδοντο, και ψάχνω
κτηνίατρο.

Δεν πιστεύω να είναι πολλά 20ε παραπάνω, όταν στο συνεργείο θα σου κάνει/κοιτάξει και δυο τρία
άλλα πράγματα (διαρροές κτλ).

Το να συντηρεί κάποιος το αμάξι μόνος του, και να κάνει ο ίδιος αλλαγές λαδιών σε βενζινάδικο, μιας
και υπάρχει "ανυψωτικό" και είναι τεχνικά καταρτισμένος, αυτό είναι άλλο, και είναι απόλυτα σεβαστό.

Εννοείται δεν κατακρίνω την αλλαγή λαδιών σε βενζινάδικο, απλά λεω την προσωπική μου γνώμη.

Τουλάχιστον το καλό που έχει η αλλαγή λαδιών σε βενζινάδικο, είναι οτι μαζεύουν το παλιό λάδι, και
αποστέλνεται/συλλέγεται απο ειδικά βυτία για ανακύκλωση (CYCLON).

Πετρος Πετριδης
26-10-10, 12:01
Ξεχνάτε βέβαια αυτοκίνητα που είναι στην εγγύηση, και αναγκαστικά πρέπει
να πάνε έστω σε εξουσιοδοτημένο.

Δημοσιεύθηκε 29 Μάιος 2010 - 22:41:39
Σημαντικές αλλαγές στον τομέα της επισκευής και συντήρησης αυτοκινήτων, της εμπορίας και των ανταλλακτικών αναμένεται να επιφέρουν από τον ερχόμενο μήνα οι νέοι κανονισμοί για την ενίσχυση του ανταγωνισμού που υιοθέτησε χθες η Ε. Ε.

Η Κομισιόν ελπίζει ότι θα μειωθεί σημαντικά το κόστος για τη συντήρηση - επισκευή αυτοκινήτων, αλλά και το κόστος πώλησής τους. Στόχος της Επιτροπής είναι να ρίξει το κόστος επισκευής και συντήρησης αυτοκινήτων ιδιωτικής χρήσεως, λεωφορείων και φορτηγών, αλλά και το κόστος διανομής τους.

Από την 1η Ιουνίου, οι αυτοκινητοβιομηχανίες θα είναι υποχρεωμένες να παρέχουν σε ανεξάρτητα συνεργεία αυτοκινήτων όλες τις τεχνικές πληροφορίες που είναι απαραίτητες για την επισκευή και τη συντήρηση τους. Παράλληλα, οι κατασκευάστριες εταιρείες δεν θα μπορούν πλέον να «απειλούν» τους καταναλωτές ότι θα χάσουν την εγγύηση του αυτοκινήτου τους σε περίπτωση που εκτελέσουν εργασίες συντήρησης σε μη εξουσιοδοτημένο συνεργείο.
Οι αυτοκινητοβιομηχανίες θα μπορούν να απαιτούν επισκευές που καλύπτονται από την εγγύηση και πληρώνονται από την ίδια την εταιρεία να γίνονται σε εξουσιοδοτημένο συνεργείο.

Η Κομισιόν υπολογίζει ότι το κόστος επισκευής ενός αυτοκινήτου αποτελεί το 40% του συνολικού κόστους διατήρησής του.

Σχετικά με την προμήθεια ανταλλακτικών, αίρονται οι περιορισμοί που θέτουν οι αυτοκινητοβιομηχανίες για την πώληση αυθεντικών ανταλλακτικών σε ανεξάρτητα συνεργεία.
Σε ό, τι αφορά την εμπορία αυτοκινήτων, η Κομισιόν εκτιμά ότι ο ανταγωνισμός είναι πολύ έντονος στον τομέα και συνεπώς, δεν πρέπει να ισχύσουν στο μέλλον οι κανόνες που περιορίζουν τον ανταγωνισμό.
http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=36502
Συμπέρασμα η αλλαγή λαδιών (τουλάχιστον) σε ανεξάρτητο συνεργείο δεν σε βγάζει από την εγγύηση.

moutoulos
27-10-10, 00:04
Ευχαριστώ Πέτρο, δεν το ήξερα.

Βέβαια υπάρχει και αυτό:


Ωστόσο, μένει να δούμε τον τρόπο που θα τεθεί σε ισχύ στην ελληνική αγορά το συγκεκριμένο μέτρο,
καθώς π.χ. δεν έχει διευκρινιστεί ακόμη αν θα ισχύει η εγγύηση κάθε αντιπροσωπείας στην περίπτωση που κάποιος
επιλέξει από το 1ο έτος να κάνει σέρβις σε μη εξουσιοδοτημένο σημείο.

Πηγή (http://www.cityauto.gr/article.cityauto.gr?aid=5199)

Πετρος Πετριδης
27-10-10, 00:24
Ευχαριστώ Πέτρο, δεν το ήξερα.

Βέβαια υπάρχει και αυτό:


Απ' ότι μου λέει ο ιδιοκτήτης του συνεργείου που πηγαίνω και μάλιστα μου έδειξε και ένα έντυπο που τα έλεγε αναλυτικά, ισχύει από το πρώτο σέρβις δηλαδή ακόμα κι αν δεν πας καθόλου στην αντιπροσωπεία.
Επειδή έχω παράπονα από το σέρβις της αντιπροσωπείας (αλλάγή τακάκια στις 32.000 και δίσκου μπροστά στις 50.000 σε τογιότα γιάρις) αλλά και γιατί είναι πανάκριβα τα σέβις τους με τα μυαλά που έχω τώρα δεν θα το πήγαινα καθόλου για σέρβις εκεί.
Εκεί που λέει εξουσιιοδοτημένο δεν εννοεί από την αντιπροσωπεία αλλά τα συνεργεία που έχουν άδεια κλπ.

Mihos
27-10-10, 14:28
Να κάνω κάποιες διευκρινίσεις. Τα λάδια και το φίλτρο που μου έβαλε τα έβρισκα τις προηγούμενες χρονιές μόνος μου με 30εβρώ από τοπικό μαγαζί με λάδια (τα ίδια ακριβώς). Η συμπλήρωση των υγρών που μου έκανε δεν έχει κάποιο ουσιαστικό κόστος... Μου έβαλε μία κουταλιά (κυριολεκτικά) λάδι φρένων και λίγο νερό στο ψυγείο (όχι ψυκτικό υγρό μιάς και ήδη το ψυγείο είχε κοινό νερό της βρύσης).
Εγώ θεωρόντας ότι το δικό του κόστος στην αγορά των υλικών θα είναι προφανώς πολύ μικρότερο από το δικό μου (αφού προφανώς αγοράζει χονδρική ή με πολύ καλές εκπτώσεις) σκέφτηκα ότι η τιμή θα μπορούσε να ήταν καλύτερη. Σίγουρα δε ζητάω να μου πάρει το κόστος των υλικών του μόνο. Πιστέυω όμως ότι γύρω στα 45 euro θα ήταν πιο σωστή τιμή.
Αν συγκρίνει κανείς με βάση τις τιμές που επικρατούν σε αντιπρωσοπίες κτλ. σίγουρα θα μου πει ότι είναι τσάμπα. Μα φυσικά. Στις αντιπροσωπίες κατα κανόνα τα service, επισκευές κτλ. αποτελούν σκέτη κλοπή. Πιστέυω όμως ότι στη περίοδο που διανύουμε, που είναι δεδομένο ότι οι Έλληνες έχουν αρχίσει πια να κάνουν αυτό που λέμε "έρευνα αγοράς", αυτός που παρέχει τις πιο "τίμιες" παροχές δεν θα βγει χαμένος αλλά κερδισμένος.
Όσο για την αλλαγή σε βενζινάδικα. Είμαι και εγώ κατά. Οι βενζινάδες είναι κάπως brutal... Ειδικά για Ιταλικά αυτοκίνητα:whistle:...

navar
27-10-10, 14:42
Μιχάλη θα ήθελες να μας πείς πόση ώρα έκανε για το service , καθώς επίσης και αν έλεγξε άλλα σημεία του αυτοκινήτου ?
αν το σύνδεσε σε κάποιο διαγνωστικό , αν τσέκαρε τακάκια/φίλτρα/ και γενικά κάποια σημεία που πρέπει να ελέγχονται στα service ?

Mihos
27-10-10, 15:51
Δεν έκανε κανένα έλεγχο. Απλά άλλαξε τα λάδια και το φίλτρο και συμπλήρωσε λίγο υγρό φρένων και λίγο νερό στο ψυγείο όπως του ζήτησα. Καθαρά αφιέρωσε περίπου μισή ώρα.

spirakos
28-10-10, 22:40
Δε κρατιεμαι πρεπει να μιλησω
Φιλε σου πηρε και τα σωβρακα
Εμενα ο μηχανικος για να μου αλλαξει λαδια μου δινει και ενα δεκαρικο για τη βενζινη που εκαψα
Ειναι τιμη του να με βλεπει στο μαγαζι!!
Σιγα επειδη εχει νοικια λογαριασμους υπαλληλους και αδεια πρεπει να πληρωσεις κιολας?

SIERA
30-10-10, 22:24
νομιζω απολυτα λογικη τιμη για fiat pundo για αλλαγη λαδια,φιλτρο λαδιου,αερα,εδωσα τα ιδια χρηματα 57ε και αυτοι καπως πρεπει να ζησουν τα υλικα μονο εχουν 37 ευρω και βαλε ισως..

antonis_p
31-10-10, 05:35
μαζί με το αυτοκίνητο οι αντιπροσωπίες δίνουν και ένα βιβλιαράκι που λέει για τις απλές εργασίες οι οποίες μπορούν να γίνουν από τον καθένα.
Για τις περισσότερες από αυτές όπως αλλαγή λαδιών και φίλτρων δεν χρειάζεται ούτε το βιβλιαράκι,
αλλά επειδή αυτοκίνητα αγοράζουν και ξανθιές τις περιλαμβάνουν και αυτές.

Για αυτό έχουν και το σχετικό κλειδί στα εργαλεία.

Μην κάνουμε την αλλαγή λαδιών επιστήμη!!!! Είπαμε να κάνουμε κάποιος "μάγκες" αλλά με μέτρο...

geo1973
31-10-10, 12:11
ωραια ολα αυτα που γραφετε αναφορικα με τη πιασοκολε τιμη...να ρωτησω κατι?γιατι δε πηγες να αγορασεις τα λαδια απο καπου πρακτικερ ας πουμε (selenia 26€ το διλιτρο) να τα αλλαξεις μονος να βαλεις φιλτρο (10€ εχει στα βενζιναδικα) να συμπληρωσεις υγρα (τα περνεις τσαμπα νομιζω) .να δεις που θα σου μεινουν και λεφτα στη τσεπη...

Λυκιδευς
31-10-10, 12:58
παιδια καθ ενας επιλεγει τι τον συμφερει και τι τον εξυπηρετει...απο κει και περα τα υπολοιπα ειναι ψιλα γραμματα...προφανως με καποιους θα συμφωνουμε και με καποιους θα διαφωνουμε

antonis_p
31-10-10, 16:42
γιατι δε πηγες να αγορασεις τα λαδια απο καπου πρακτικερ ας πουμε (selenia 26€ το διλιτρο)

δεν έχω υπόψιν ακριβότερο μαγαζί !!!!!!

selenia (http://www.trade-wind.gr/index.php?page=shop.browse&category_id=41&option=com_virtuemart&Itemid=57&lang=el&vmcchk=1&Itemid=57)

antonis_p
31-10-10, 16:54
ειδικά το λάδι που αναφέρει ο φίλος είναι ακόμα φθηνότερο, 18,70 το 2 λιτρο....

http://www.kouzouloglou.gr/eshop/10w-40/291.html

πες 10 ευρώ το φίλτρο και 3 το μπουκαλάκι τα υγρά (που φτάνουν για 100.000 χιλιόμετρα)...

πήρε και 4-5 ευρώ εργατικά... Καλά είναι ρε Μιχάλη,εσύ θα έπαιρνες λιγότερα;;;

moutoulos
31-10-10, 17:18
Καλησπέρα σας! Σήμερα το πρωί πήγα για αλλαγή λαδιών σε ένα εξουσιοδοτημένο συνεργείο fiat. 4 λίτρα λάδια (Selenia Gold 10w 40) + φίλτρο λαδιου + συμπλήρωση υγρών (φρένων, ψυγείου, τιμονιού). Μου πήρε μαζί με τα "εργατικά" 55 εβρώ. Πως σας φαίνεται η τιμή; Εμένα μου φάνηκε ακριβά. Έχετε να προτείνετε κάποιο συνεργείο για οικονομικό service; Κατά προτίμηση στα βόρεια προάστια...


Ανακεφαλαίωση οπότε:

Δυο δίλιτρα Selenia Gold = 40-45ε
Φίλτρο --------------- = 5-10ε
Συμπλήρωση Υγρών --- = 2ε (Ας βάλουμε ένα συμβολικό ποσό 2ε)

Έχουμε λοιπόν 47-57ε τα "ανταλακτικά".

Τα εργατικά που είναι?

Και εντάξει έστω οτι του στοίχισαν 47ε ..., δεν αξίζει να πήρε 7ε εργατικά :blink:?

Πως κάνετε έτσι ...

Μιχάλη οχι απλά καλά σου πήρε, απλά σου το έφτιαξε τσάμπα.

antonis_p
31-10-10, 17:28
Μιχάλη οχι απλά καλά σου πήρε, απλά σου το έφτιαξε τσάμπα.

είπαμε.... δεν του έχει και υποχρέωση!!!!!
Το λάδι στη λιανική έχει 18,70 το δίλιτρο,
έβαλε και ένα κουταλάκι του γλυκού brake fluid...

Το συνεργείο προφανως πληρώνει σε άλλες τιμές.

Μιχάλη, απόδειξη σου έδωσε;;;

kostas007
31-10-10, 19:42
εγω παντως αγοραζω ολα τα αναλωσιμα απο την ευρωιαπωνικη η το ebay και τα παω σε ενα στη γειτονια και μου παιρνει 10 το πολυ 15 ευρω

navar
01-11-10, 11:22
εγω παντως αγοραζω ολα τα αναλωσιμα απο την ευρωιαπωνικη η το ebay και τα παω σε ενα στη γειτονια και μου παιρνει 10 το πολυ 15 ευρω
μα και εδώ για τόσα εργατικά μιλάμε , για ένα 10αρικο !
το ακριβό ακόμα δεν έχω καταλάβει πιο είναι !

navar
01-11-10, 11:36
λοιπόν θέλω να κάνω ένα ποστ !
για ολους τους ιδιότες του φόρουμ που πάνε την τηλεόραση , το αυτοκίνητο, τον ανεμιστήρα , τον δονητή :P :P και ότι άλλο σε ένα μάστορα για φτιάξιμο , έτσι για να υπάρχει ένας μπούσουλας !
τα ποσά είναι συμβολικά , είναι μέσος όρος , και αφορούν μια κλασική μικρή ελληνική επιχείρηση με έναν υπάλληλο ανα μήνα ! (προφανώς δεν θέλω σχόλια....ε όχι το τηλ είναι 65€ και όχι 80, μπλά μπλα )

ενοίκιο καταστήματος..................300
κοινόχρηστα/θερμανση................100
ρευμα ......................................120
τηλεφωνο .................................80
ΤΕΒΕ .......................................300
λογιστής....................................50
υπάλληλος(μεροκαματα-ασφαλεια) 900
μεροκάματα ιδιοκτήτη,
(και αυτος πρέπει να ζήσει)...........800
λοιπά έξοδα ...............................50
συνολο.....................................2700

λοιπόν πάμε τώρα 2700/ 25 εργάσιμες = 110€ έξοδα με το κλειδί !

λοιπόν 110 Χ 1,23 = 135€ μέρα

λοιπόν 2 εργατικά χέρια Χ 6 ωρες την μέρα (κανένας δεν δοιυλέυει παραπάνω αν βγάλουμε , διάλειμα για καφέ ,λίγο κολοβάρεμα κλπ κλπ) = 12 εργατοώρες !

135 / 12 = 11,25€ την ώρα ! ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ !!!!!!

και δεν βάζουμε την φορολόγηση , όπως επίσης δεν βάζουμε την πιθανότητα να μην πατήσει άνθρωπος μίοα μέρα και τα 135Ε να τρέχουν και να μετακιλήσουν στην επόμενη μέρα ! και την επόμενη μέρα να πρέπει να βγούν τα διπλά !!!
επίσης δεν έχουν υπολογιστεί καθόλου δώρα , πιθανές άδειες , αργείες κλπ κλπ
που σίγουρα εκτινάσουν την εργατοώρα τουλάχιστον στα 15€.

δεν θέλω να πώ και να δείξω τίποτα απλά να έχουν όλα τα μέλη μια εικόνα τί στοιχείζει ένα μαγαζί και μία επιχείρηση , και ακόμα δεν μιλήσαμε για την επένδυση σε εργαλεία και εξοπλισμό , που κάποια στιγμή πρέπει και αυτά να γίνουν απόσβεση !

δεν είναι όλοι απατεώνες , επαγγελματίες είναι..και μάλιστα απελπισμένοι απο την τρέχουσα κατάσταση !!!!!