PDA

Επιστροφή στο Forum : Αφαίρεση σκουριάς με ηλεκτρολυση ή αλλη μέθοδο απο σασί ενισχυτών κ.λ.π.



JIM_6146B
27-10-10, 16:15
Έπεσε στα χέρια μου ενας dublex 35w . To σασί του είναι σε κακή κατάσταση , θαμπώ και με σκουριά .

Σε αναζητήσης στο internet διάβασα ότι ο καθαριμός του σασιού μπορεί να γίνει με ηλεκτρόλυση .

Σας περιγράφω τι βρήκα :

Πέρνουμαι σόδα μαγειρική την ρύχνουμαι σε νερό μέχρι να έχει αγωγιμότητα 1Ω .΄

Πέρνουμαι ένα καμμάτι μετάλου ανοξείδωτο (!) το βάζουμαι μέσα στο νερό το ίδιο κάνουμαι με το σκουριαμένο μας κομμάτι . Το μέταλλα δεν ακουμπάνε μεταξύ τους . Τροφοδοτούμαι με 12V συνεχές το + στο ανοξείδωτο και το - στο σκουριασμένο κομμάτι .

ετσι λέει ότι το σκουριαμένο κομμάτι καθαρίζει .


Τις γνώμες σας ή άλλες μεθόδους που γνωρίζεται και μπορούν να εφαρμοστούν στο σπίτι .


??????????

navar
27-10-10, 16:19
εχω ακούσει οτι θαύματα στην σκουριά και στην τουαλέτα κάνει η coca cola !!!! (για αυτό σταμάτησα να πίνω :P)

edgar
27-10-10, 16:27
παντως απο το ποδηλατο που ειχε πιασει σκουρια σε μερικα σημεια το περασα με λιγο WD-40 και ενα μαλακο πανακι
και οχι μονο απο το ποδηλατο αλλα και απο κατσαβιδια , κοφτακια κλπ που ειχαν πιασει μια υποψια σκουριας

dovegroup
27-10-10, 16:29
Το εχω κάνει φίλε μου πρίν μιά 5ετία.
Απο οτι θυμάμαι ο Dublex έχει επεξεργασία στο κυρίως σασί του ψευδαργύρωσης (χρώμα κίτρινο).
Εγώ αυτό όλο το έφτιαξα ως εξής σε έναν 100W.
Πήρα βουρτσάκι σύρματος και τον έριψα καλά μέσα έξω σε όλο το σασί.
Οπου δεν έφυγε η σκουριά έβαλα ψιλό σμιριδόπανο και με αρκετή υπομονή τον καθάρισα.
Επειδή υπήρχαν ακόμη σημεία με ψευδαργύρωση (μπορεί να μην το λέω σωστά) τον πέρασα 2 στρώματα βερνίκι για αλουμίνιο σπρέυ, μετά απο μιά μέρα τον έβαψα χρώμα μάτ μαύρο άλλα δυό χέρια σπρέυ σε φίλο που βάφει αυτοκίνητα.
Οτι αφορά την πρόσοψη που ήταν γδαρμένη και σχετικά χάλια πήγα σε τυπογράφο με έτοιμη πρόσοψη σχεδιασμένη και ζήτησα βινύλιο να το χαράξει, μετά κόλλησα το βινύλιο (εκεί μου έφυγε λίγο η ψυχή διότι ακριβό πράμα η εκτύπωση και φαντάσου να το κολλήσεις στραβά...).

Αν δεν έχεις κάνει πάλι επισκευή η δεν έχεις εμπειρία απο λαμπίτσες και πρόκειτε να το δυαλίσεις τελείως μέχρι βίδας βγάλε φωτογραφίες πρώτα και μετά προχώρα.