PDA

Επιστροφή στο Forum : dremel



grg_e46
28-10-10, 19:25
Καλησπέρα. εχω βρεί αυτό το εργαλείο και θα ήθελα να μάθω αν αξίζει. αν το έχει κανένας και είναι ικανοποιήμενος. προορίζεται για hobby για τρυπημα pcb κυριως κτλ.

http://www.plus4u.gr/showitem.php?ID=120060001

dovegroup
28-10-10, 19:35
Dremel να ναι και οτι νάναι τομ έχω πολλά χρόνια δεν εχω αλλάξει καρβουνάκια, παίζει σκυλί εχω κόψει τα άπαντα, και εχω και άλλα 2 τύπου dremel που τα έχω βγάλει άχρηστα και τα κλαίω.
Εγγύηση είναι το εργαλείο

grg_e46
28-10-10, 19:39
δηλαδη για τρυπημα σε pcb κανει ε?

dovegroup
28-10-10, 19:51
:001_smile::001_smile::001_smile::001_smile::001_s mile: Ναί...

ikaros1978
28-10-10, 22:21
σωστος..dremel να ναι και οτι να ναι.....εκτος του οτι ειναι καλοκατασκευασμενο και με ισχυ...εχει και πολυ μεγαλη γκαμα αξεσουαρ.Απο την δικη του καθετη βαση μεχτι οτιδηποτε μπαινει στο τσοκακι του (δισκους κοπης,αριδες,λιαντηρες,κτλ). Για pcb ειναι κορυφη.Σε ολες τους τις δυνατοτητες παιρνει 10 στα 10 εκτος απο το βαρος του που ειναι 9 στα 10 οταν μιλαμε για τρυπημα pcb.

ΥΓ αν γκρινιαζει η γυναικα σου για τα λεφτα...πες της οτι κανει και για τα νυχια της!!!πιστεψε με πιανει!!!!χαχαχαχαχαχαχαχαχα

dj_mike
29-10-10, 00:21
Εγω αγορασα το συγκεκριμενο πριν 2 χρονια και ειναι απαιχτο! δεν εχω απολυτως κανενα παραπονο δεν εμφανισε κανενα προβλημα και με εχει βοηθησει σε πολλες δουλειες οπως πλακετες, κουτια κατασκευων κλπ. Αξιζει τα λεφτα του και με το παραπανω!

ΥΓ στο συγκεκριμενο μοντελο κυκλοφορει και μια προεκταση μπροστα με καλωδιο σαν αυτα που εχουν οι οδοντιατροι οταν σου κανουν τροχισμα για σφραγισμα πολυ λεπτο. Αν μπορεσεις παρ' το πακετο μαζι .Θα σου κοστισει λιγο παραπανω στην αρχη αλλα θα ειναι ακομια πιο ελαφρυ και βολικο για πλακετες. Αν το παρεις μετα ξεχωριστα ειναι αρκετα ακριβο. Εγω μετανιωσα που δεν το πιρα απο την αρχη.

shoco
29-10-10, 09:48
Εγω θα προτεινα κατι τετοιο, και μετα παιρνεις και τη βαση.

http://www.etools.gr/mikroergaleia/dremel-ergaleia/300-1-55-jf-dremel-poliergaleio-doro-odhgos-kophs.html

Επισης εμενα μου φανηκαν πολυ χρησιμα και τα παρακατω:

http://www.etools.gr/mikroergaleia/prosarthmata/multi-vise-meggenh-dremel-5.html

http://www.etools.gr/mikroergaleia/prosarthmata/220-dremel-prosarthma-5.html

tasosmos
29-10-10, 11:19
@dovegroup: Ακη απο περιεργεια τι μαρκα ηταν τα dremelοειδη που σου βγηκαν αχρηστα?
Εχει παρει ενας γνωστος ενα einhell (~35€) κι αν εξαιρεσουμε τα τροχακια κτλ που ειναι απο χαλβα αυτα που εχει μαζι μου φαινεται οκ καναδυο φορες που το εχω χρησιμοποιησει...


Οσον αφορα το πακετακι με το 300αρι dremel μαζι με ευκαμπτο και οδηγο κοπης ψηνομαι κι εγω τωρα αλλα υπαρχει ενα προβληματακι...
Το εχει πετυχει κανεις σε μαγαζι στην Αθηνα σε λογικη τιμη? Με μια γρηγορη ερευνα μονο σε εναν το βρηκα κι αυτος το εχει 85€... δλδ συμφερει καλυτερα να το παρω απο θεσσαλονικη!

shoco
29-10-10, 13:26
@dovegroup: Ακη απο περιεργεια τι μαρκα ηταν τα dremelοειδη που σου βγηκαν αχρηστα?
Εχει παρει ενας γνωστος ενα einhell (~35€) κι αν εξαιρεσουμε τα τροχακια κτλ που ειναι απο χαλβα αυτα που εχει μαζι μου φαινεται οκ καναδυο φορες που το εχω χρησιμοποιησει...


Οσον αφορα το πακετακι με το 300αρι dremel μαζι με ευκαμπτο και οδηγο κοπης ψηνομαι κι εγω τωρα αλλα υπαρχει ενα προβληματακι...
Το εχει πετυχει κανεις σε μαγαζι στην Αθηνα σε λογικη τιμη? Με μια γρηγορη ερευνα μονο σε εναν το βρηκα κι αυτος το εχει 85€... δλδ συμφερει καλυτερα να το παρω απο θεσσαλονικη!


Στο Praktiker ειδες;

tasosmos
29-10-10, 13:59
Δεν προλαβα να παω απο κει αλλα δεν φημιζονται και για τις καλες τιμες τους σε προιοντα εκτος φυλλαδιου...
Ξερεις κατι περαιτερω?

leeperik
29-10-10, 17:52
Κοιτα και στα Praktiker ,τυχαινει φορες που εχει φθηνα dremel(με κασετινα ή χωρις).Εγω πηρα ενα μαρκα μεκαψες,η προεκταση απο την αρχη δεν καθοταν καλα και δεν λειτουργουσε,μετα απο κανα 2μηνο το κουμπι του στοπ δεν λειτουργουσε και δεν μπορουσα να αλλαξω εξαρτημα.Το πηρα περιπου 20ε,με 40-50ε βρισκεις dremel με διαφορα παρελκομενα,το σκυλομετανιωσα.

shoco
29-10-10, 20:56
Εγω τα ειχα παρει απο πρακτικερ και οι τιμες ηταν πολυ καλες.

dovegroup
29-10-10, 21:20
@dovegroup: Ακη απο περιεργεια τι μαρκα ηταν τα dremelοειδη που σου βγηκαν αχρηστα?
Εχει παρει ενας γνωστος ενα einhell (~35€) κι αν εξαιρεσουμε τα τροχακια κτλ που ειναι απο χαλβα αυτα που εχει μαζι μου φαινεται οκ καναδυο φορες που το εχω χρησιμοποιησει...


Οσον αφορα το πακετακι με το 300αρι dremel μαζι με ευκαμπτο και οδηγο κοπης ψηνομαι κι εγω τωρα αλλα υπαρχει ενα προβληματακι...
Το εχει πετυχει κανεις σε μαγαζι στην Αθηνα σε λογικη τιμη? Με μια γρηγορη ερευνα μονο σε εναν το βρηκα κι αυτος το εχει 85€... δλδ συμφερει καλυτερα να το παρω απο θεσσαλονικη!

Τάσο καλησπέρα, το ένα είναι minicraft (made in german) έτσι έλεγε ο Γερμανός που μου το πούλησε τουλάχιστον και έμεινε απο μοτέρ, αγοράστηκε πρό 10ετίας, το άλλο No Name Mini Rotary Tool (made in china) που πήρα βιαστικά στις διακοπές μου πρίν 2 χρόνια επειδή δεν είχα το dremel μαζί μου για κάτι ψιλοδουλιές των παιδιών, είχε πολλά εξαρτήματα αλλά άχρηστα όλα τα δισκάκια έλιωναν για πλάκα.
Τάσο μην το ψάχνεις εγώ ήμουν μεταξύ Proxxon & Dremel αλλά με κέρδισε η δεύτερη λόγω τιμής και ποικιλίας εξαρτημάτων και προσαρτημάτων.
Εχω πάρει τη βάση, το δισκοπρίονο προσάρτημα, το κιτ με το flexible με πολλά άλλα μέσα δεν το εχω μετανιώσει. Τρύπημα πλακέτας όμως μόνο με βάση στο χέρι ποτέ, πολύ βαρύ όπως είπε πρίν και ένας φίλος.
Αυτό θα έπαιρνα αν έπαιρνα σήμερα.
http://www.etools.gr/mikroergaleia/dremel-ergaleia/dremel-4000-4000-4-65.html

tasosmos
29-10-10, 21:57
Ακη ωραιο το 4000 δεν λεω αλλα υπαρχει και το θεμα €€€ στην μεση οποτε για τωρα τουλαχιστον το πολυ να παρω ενα 300/55 αν το βρω πακετο με τον οδηγο κυκλων απο Αθηνα.

Αρχικα σκεφτομουν για einhell μιας που αυτο εχει ο προαναφερθεις γνωστος και εχει ~40€ μαζι με ευκαμπτο αξονα αλλα δεδομενου οτι ο οδηγος κυκλων εχει καμια 15αρια € και ειναι ενα χρησιμο εργαλειο νομιζω σαφως αξιζει το dremel για 10-15€ επιπλεον...


Για τρυπημα πλακετας ουτως η αλλως δεν το χρειαζομαι μιας που διαθετω ενα δραπανακι (το οποιο κατα σατανικη συμπτωση ειναι minicraft :001_tongue: και απ οτι θυμαμαι ειναι κατασκευασμενο στην αγγλια) εδω και 4-5 χρονια και εχω φτιαξει ανταπτορακι για την βαση του μεγαλου δραπανου.


Για κανα μικρο κοψιμο σε μεταλλο, κουτια κτλ κυριως το θελω, ισως και για πλακετες αν βρω καμια καλη πατεντα.

navar
29-10-10, 22:19
η βάση που το κάνει δισκοπρίονο , πού περίπου κυμαίνεται απο ρευστό ?

dovegroup
29-10-10, 22:39
η βάση που το κάνει δισκοπρίονο , πού περίπου κυμαίνεται απο ρευστό ?
Δεν είναι βάση είναι προσάρτημα, http://www.dremeleurope.com/dremelocs-gr/Product.jsp;jsessionid=E5B9A8FE037E30AF4D1B45561AA DCB99.s032?&ccat_id=528&prod_id=236
βάση έφτιαξα αυτοσχέδια εγώ και κόβω πλακέτες.
Τώρα αν σου πώ...έφταξα αυτοσχέδια βάση με μέγγενη και ενα κομμάτι αλουμίνιο και κόβω όμορφα πλακέτες.
Αλλά πρόσεχε το προσάρτημα αν σου φύγει το χέρι....κλάφτα.
Αυτό ισχύει για όλα τα rotary tools.

dovegroup
29-10-10, 22:44
Για τρυπημα πλακετας ουτως η αλλως δεν το χρειαζομαι μιας που διαθετω ενα δραπανακι (το οποιο κατα σατανικη συμπτωση ειναι minicraft :001_tongue: και απ οτι θυμαμαι ειναι κατασκευασμενο στην αγγλια) εδω και 4-5 χρονια και εχω φτιαξει ανταπτορακι για την βαση του μεγαλου δραπανου.
Χμμμ :001_tongue: κοίτα σύμπτωση δεν θα πείς...και μένα μιά πενταετία μου κράτησε!!!

navar
29-10-10, 22:52
Ακη τιμή δεν βλέπω πουθενά και αγχώνομαι , μιας και τα γνήσια πράγματα dremel είναι κάπως ....... πως να το πώ...... πονάει ο ποπός !

dovegroup
30-10-10, 19:16
Ακη τιμή δεν βλέπω πουθενά και αγχώνομαι , μιας και τα γνήσια πράγματα dremel είναι κάπως ....... πως να το πώ...... πονάει ο ποπός !

http://www.etools.gr/mikroergaleia/prosarthmata/670-dremel-prosarthma-5.html

SIERA
30-10-10, 22:39
εγω παιδια εχω παρει ενα απο τα alex pak το εχω 5 χρονια, το δουλευω σε καθημερινη βαση σχεδον και βγηκε σκυλι,τιμη 20ε....

aser
30-10-10, 23:34
Μιας και υπαρχει θεμα εδω να ρωτησω το εξης, λεω να παρω αυτο http://mypraktiker.gr/Product/polyergaleio-einhell-bt-mg-135-360?catNavId=432 δεν ασχολουμαι επαγγελματικα με τα ηλεκτρονικα μονο ερασιτεχνικα και σε αραια διαστηματα, ασχολουμαι ομως αρκετα συχνα με κατασκευες διαφορων μοντελων αξιζει να το παρω η οχι;

tasosmos
30-10-10, 23:42
Κι εγω ακριβως αυτο σκεφτομουν να παρω αρχικα αλλα με την παραπανω προσφορα το ξανασκεφτομαι...

Παντως αφου εισαι κι απο Αθηνα αν καταληξεις σε αυτο μπορεις να το βρεις πιο φτηνα εδω: http://www.e-toolsmarket.com/index.php?target=products&product_id=33886

aser
30-10-10, 23:55
Φιλε ευχαριστω για την πληροφορια αλλα ειναι αυτο που λενε οτι πληρωνεις παιρνεις. Το θεμα ειναι το εχεις καποιος απο δω να μας πει αξιζει για τα λεφτα του η θα τα κλαψουμε συντομα.

navar
01-11-10, 10:58
παρατήρησα προσεκτικά , πάρα πολύ προσεκτικά το EINHELL BΤ-MG 135 που λέτε !
και είναι φασόν μηχάνημα (μιλάμε φτυστό ) μόνο το χρώμα αλλάζει με το Doit του alex pack ! εκείνο με μικρότερη συλλογή απο εργαλεία αλλα κανονικά με ντίζα και λοιπά καλούδια βγαίνει στα 23€ !
το έχω μια τριετία και δουλεύει άψογα , δεν μου έχει εμφανίσει κανένα πρόβλημα !
κατα διαστήματα του έχω κάνει και πολύ σκληρη χρήση ! μέχρι να βράζει απο το ζόρι και να μην πιάνονται τα πλαστικά του !
είχε και ένα σετ μέσα επιπλέον καρβουνάκια !

shoco
01-11-10, 11:42
Εγώ με το dremel νιώθω ασφάλεια και με το service. Είχα πάρει μια βάση(από praktiker) η οποία δεν είχε την ακρίβεια που χρειαζόμουν όταν τρύπαγα πλακέτες. Έτσι πήρα τηλέφωνο την bosch και του είπα τους προβληματισμούς μου, χωρίς όμως να απαιτήσω κάτι, περισσότερο για καμιά συμβουλή. Όταν, λοιπόν, τους είπα το επάγγελμα μου και το πρόβλημα μου με ρώτησαν ποιο είναι το μοντέλο της βάσης, μόλις τους απάντησα μου είπαν ότι το συγκεκριμένο μοντέλο(δεν είναι προβληματικό, έτσι είναι η λειτουργία του) έχει αντικατασταθεί με νέο, και θα πρέπει να τους την πάω. Το αποτέλεσμα: ήρθε ο υπεύθυνος του service μου ζήτησε συγνώμη, που δεν με κάλυψαν σαν επαγγελματία και για την ταλαιπωρία, και μου έδωσαν το νέο μοντέλο με νέα εγγύηση.

navar
01-11-10, 12:03
και ναι τελικά υπάρχουν και σωστές αντιπροσωπείες που δουλεύουν επαγγελματικά !

KarlBarks
01-11-10, 14:10
παρατήρησα προσεκτικά , πάρα πολύ προσεκτικά το EINHELL BΤ-MG 135 που λέτε !
και είναι φασόν μηχάνημα (μιλάμε φτυστό ) μόνο το χρώμα αλλάζει με το Doit του alex pack ! εκείνο με μικρότερη συλλογή απο εργαλεία αλλα κανονικά με ντίζα και λοιπά καλούδια βγαίνει στα 23€ !
το έχω μια τριετία και δουλεύει άψογα , δεν μου έχει εμφανίσει κανένα πρόβλημα !
κατα διαστήματα του έχω κάνει και πολύ σκληρη χρήση ! μέχρι να βράζει απο το ζόρι και να μην πιάνονται τα πλαστικά του !
είχε και ένα σετ μέσα επιπλέον καρβουνάκια !

αυτο το do it το εμπιστευόμαστε δλδ νομίζω παιζει και προσφορά τωρα στα αλεξ

τα εξαρτηματα του DREMΕl μπορουν να εφαρμοσουν στο do it ?

TSAKALI
01-11-10, 14:14
Να σας δειξω το δικο μου dremel που το πηρα το 1995 , νομιζω τα σημερινα μοντελα πανε
μεχρι 35000 στροφες , αυτο ειναι αμερικανικο και παει 37000.1647616477

tasosmos
01-11-10, 14:15
Βασικα το ειχα δει πριν καναδυο βδομαδες εκεινο στο alexpak και απ'οτι θυμαμαι ηταν παραπλησια η τιμη με το einhell, τωρα αν αλλαξε κατι...

Τα εξαρτηματα απο το dremel ειναι συμβατα, εκει που μπορει να εχεις προβλημα ειναι με τα προσαρτηματα, πχ αυτο για τις γωνιες που αναφερθηκε παραπανω δεν ξερω κατα ποσο ταιριαζει.

navar
01-11-10, 15:58
οση εμπιστοσυνη εχεις στο einhell αλλη τοση και στο DoIt ....ιδια είναι !
όλα ταιριάζουν, όλες οι προσαρτήσεις σίγουρα ! τωρα για καποιες βάσεις, όπως αυτην του δισκοπρίονου ......δεν ξέρω!

tasosmos
01-11-10, 16:02
Καλα εμπιστοσυνη δεν θα λεγα οτι εχω... απλα θεμα τιμης/εξαρτηματα ειναι. Οχι οτι ειναι και τπτ αξιολογο αυτα που εχουν μαζι αλλα τεσπα...

navar
01-11-10, 16:11
λέγοντας "όση εμπιστοσύνη" το point είναι το "όση" ! ήθελα απλά να πώ πως είναι στην ίδια μοίρα ! όχι οτι ειναι καλα η κακά !

navar
01-11-10, 16:19
και σε ParkSide λύση !
το συγκεκριμένο δεν το ξέρω , αλλα έχω ακούσει καλά λόγια για τα Parkside....λένε πως είναι τα καλύτερα απο τα χειρότερα !
στα 20€ με ξεχωριστό τροφοδοτικό ! http://lidl.gr/cps/rde/xchg/lidl_gr/hs.xsl/index_7971.htm

aser
01-11-10, 17:23
και σε ParkSide λύση !
το συγκεκριμένο δεν το ξέρω , αλλα έχω ακούσει καλά λόγια για τα Parkside....λένε πως είναι τα καλύτερα απο τα χειρότερα !
στα 20€ με ξεχωριστό τροφοδοτικό ! http://lidl.gr/cps/rde/xchg/lidl_gr/hs.xsl/index_7971.htm

Εχω parkside δραπανο και πιστολη θερμικης κολλας και δεν μου εχουν βγαλει προβλημα μεχρι στιγμης, σκεφτομαι να κανω αυτη την αγορα σε συνδυασμο με αυτο http://www.etools.gr/mikroergaleia/prosarthmata/225-dremel-prosarthma-5.html αλλα δεν γνωριζω θα προσαρμοσουν;

navar
01-11-10, 17:34
Εχω parkside δραπανο και πιστολη θερμικης κολλας και δεν μου εχουν βγαλει προβλημα μεχρι στιγμης, σκεφτομαι να κανω αυτη την αγορα σε συνδυασμο με αυτο http://www.etools.gr/mikroergaleia/prosarthmata/225-dremel-prosarthma-5.html αλλα δεν γνωριζω θα προσαρμοσουν;
το πιστόλι θερμοκόλλησης το έχει επίσης προσφορά στα 9,99€ την πέμπτη !
πάς με παχύμετρο στα lidl και μετράς την διάμετρο που κουμπώνει η ντίζα ! αν είναι 16χιλιοστα με σπείρωμα , κάνει :)

αν και δεν είμαι σίγουρος οτι είναι βιδωτή και όχι κουμπωτή η συγκεκριμένη προσάρτηση !

tasosmos
01-11-10, 17:59
Για ψιλοπραγματα μπορει και να ναι καλυτερο αυτο του lidl απο dremelοειδες αλλα για πιο χοντρα δεν θα τραβαει αφου εχει μετασχηματιστη θα ναι καμια 50αρια W or sth.

aser
01-11-10, 18:22
Αν κάποιος τελικά αποφασίσει να πάρει το parkside εδώ οδηγίες χρήσης και τεχνικά χαρακτηριστικά http://www.kompernass.com/pages/index.php?page=1,2,1,1&product=1004&lang=gr

tasosmos
01-11-10, 18:28
Ok, τελικα παραειναι μικρο για χρηση σαν dremel, 22W λεει ισχυ για τη συσκευη αλλα ο μετασχηματιστης δινει μολις 12W.

Για δραπανακι βεβαια θα ειναι μια χαρα ή και για ψιλοδουλειες οπου δεν θα τραβαει ζορι.

baffidoro
01-11-10, 18:43
Η Rolls Royce των των τρυπανιών για κάθε ψιλοδουλειά έως και χοντροδουλειά !! Αξίζει 1000 % σαν αγορά. Εκοψα διακοσμητικό μασίφ τούβλο 4mm πάχος σαν βούτυρο με το δισκάκι απο fiberglass. Ρίξε ματιά στο Πράκτικερ στην Αλίμου έχει μεγάλο διαφημιστικό stand με ένα σωρό εξαρτήματα.

tasosmos
01-11-10, 18:59
baffidoro σε ποιο αναφερεσαι? Εχουν περασει καμια 5-6 συσκευες απο το θεμα...

baffidoro
01-11-10, 20:29
baffidoro σε ποιο αναφερεσαι? Εχουν περασει καμια 5-6 συσκευες απο το θεμα...
Συγνώμη !! Εννοώ το dremel. Πραγματικό σκυλί. Τα άλλα ντρεμελοειδή να σου πω την αλήθεια τα φοβάμαι, ειδικά τα εξαρτήματά τους. Αξίζει κατά την γνώμη μου να τα "χώσει" κάποιος μια και καλή και να έχει ένα αξιόπιστο απο όλες τις απόψεις εργαλείο.

tasosmos
09-11-10, 00:41
Ενημερωτικα πηγα σημερα απο praktiker να δω για το 300αρι dremel και δεν συμφερει...

Εχει μεν την προσφορα με τον οδηγο κοπης αλλα το εχει 85€!!!

aser
15-11-10, 18:43
Μετα απο αρκετη σκεψη διαβαζοντας και της αποψη σας πηγα και πηρα το doit με 32.90€

Μεσα η συσκευασια εκτος απο τον ευκαμπτο αξονα ειχε και μικρο στηριγμα. Περιλαμβανει 40 διαφορα εξαρτηματα.

Επισης να σας πω μην σας ξεγαλαει η προσφoρα που εχει τωρα, ετσι και αλλιως η διαφορα στην τιμη ειναι μικρη.

1675416755

SIERA
15-11-10, 21:45
aser αυτο εχω εδω και 5 χρονια,εχω κοψει τα παντα το ταλαιπωρησα οσο δεν μπορεις να φανταστεις και ακομα δουλευει αψογα,εγω το ειχα παρει απο τα alex pak καμια 20-25ε δεν θυμαμε καλα παν και 5 χρονια απο τοτε....