PDA

Επιστροφή στο Forum : Ηλιακός θερμοσίφωνας: τι προτείνετε;



panagiotis_x
31-10-10, 10:13
Σκεφτομαι να αλλαξω το ηλιακο θερμοσιφωνα που ηδη εχω γιατι ειναι πολυ παλιος και εχει αρχισει ηδη τις βλαβες.Τι μου προτεινετε εχω ακουσει για maltezos και μου ειπαν για εναν διπλης ενεργειας 160 λιτρων εμαγιε 1040+80 για τοποθετηση και inox 1400+80 για τοποθετηση.Υπαρχει καμμια προταση καλυτερη??

Λυκιδευς
31-10-10, 13:04
http://www.diana-skordas.gr/times-timokatalogos/category/48/%CE%97%CE%9B%CE%99%CE%91%CE%9A%CE%9F%CE%99-%CE%98%CE%95%CE%A1%CE%9C%CE%9F%CE%A3%CE%99%CE%A6%C E%A9%CE%9D%CE%95%CE%A3---%CE%97%CE%9B%CE%99%CE%91%CE%9A%CE%9F%CE%A3-%CE%98%CE%95%CE%A1%CE%9C%CE%9F%CE%A3%CE%99%CE%A6%C E%A9%CE%9D%CE%91%CE%A3.html
για κοιτα εδω καποιες τιμες

spirakos
31-10-10, 16:49
Maltezos αν οχι η πιο ακριβη βιοτεχνια σιγουρα απο τις ακριβοτερες στην ελλαδα
Ολοι οι ηλιακοι πανω κατω ειναι πανομοιοτυποι με διαφορα στο ποσοστο λαθους μαχ 0.1%
Οποτε κοιτα να παρεις κατεθειαν απο μια βιοτεχνια και να εχεις στο νου σου τα κατωθι
40λιτρα\ατομο και μποιλερ αν εχεις αυτονομια λεβητα
διπλης ενεργειας σημαινει πως θα πρεπει αν οχι να ανεβενεις ταρατσα να γυρνας τη βανα να σου περασει διπλους σωληνες να εχεις τη τριοδο βανα μεσα στο σπιτι
με 80 Ε εργασια σημενει θα ανεβαινεις ταρατσα..
160 λιτρα μπορεις ψαχνωντας να βρεις με κατω απο 1000Ε και αν παζαρεψεις κ φπα πας αλλου
Παρε ενα τηλ.εδω:NEW LIFE Βιοτεχνία ηλιακών θερμοσιφώνων Πειραιάς 210-4614951
The choice is yours

antonis_p
31-10-10, 17:03
εγώ έχω ηλιακό 200 λίτρα αλλά σκέφτομαι όταν χαλάσει να μην τον αλλάξω.

20-30 μέτρα σωλήνα μέχρι να έρθει το ζεστό νερό... Το πρωί που κάνω μπάνιο έχει κρυώσει...

Λέω να βάλω μέσα στο σπίτι έναν που να ζεσταίνει όταν ανάβω το καλοριφέρ.

Εξάλλου τις ζεστές περιόδους με 5 λεπτά στο ρεύμα έχει ζεστάνει. Το χειμώνα σε 10 λεπτά.

Η απόσβεση της αξίας του ηλιακού γίνεται μετά από πολύ-πολύ καιρό....

Πετρος Πετριδης
31-10-10, 21:40
Στην Χαλκιδική έχω ηλιακό και το καλοκαίρι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα φυσικά λόγω ηλιοφάνειας.
Στο σπίτι μου έχω ταχυθερμοσίφωνα Θέρμιτρον 3.6 KW και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος.Ανοίγεις την βάνα και τρέχοντας το νερό ζεσταίνεται αμέσως.Έτσι γλυτώνω από το να ζεσταίνω πχ 60 λίτρα σε έναν κλασικό θερμοσίφωνα και να χρησιμοποιώ τα 40.Επίσης από το να περιμένω να ζεσταθεί το νερό.

http://www.thermitron.gr/index_gr.htm

SIERA
02-11-10, 15:49
ειχα εναν 25 χρονια σχεδον της εταιριας κικις,παλι της ιδιας εταιριας πηρα εμεινα πολυ ευχαριστημενος και αρκετα φθηνα ψαξτο αμα σε ενδιαφερει

antonis_p
02-11-10, 17:00
ειχα εναν 25 χρονια σχεδον της εταιριας κικις,παλι της ιδιας εταιριας πηρα εμεινα πολυ ευχαριστημενος και αρκετα φθηνα ψαξτο αμα σε ενδιαφερει

έχει κανένα site η εταιρία; άνοιξέ μας τα μάτια.

SIERA
02-11-10, 22:06
http://www.who-is.gr/starter.php?id=181941

αντωνη εδω ειναι τα στοιχεια του εργοαστασιου παρε κανενα τηλ και ρωτα που δινουν θερμοσιφωνες στην αθηνα αυτος απο οσο ξερω δινει σε ολη την ελλαδα....

angel_grig
03-11-10, 10:04
Eγω εδω και 4 περιπου χρονια εχω Μαλτεζο 200 λιτρων.Αν και ειμαι στον 1ο οροφο και ο ηλιακος ειναι στον 5ο ζεστο νερο υπαρχει ακομη και το καταχειμωνο.Αφου ανοιξω την βρυση μετα 1-2 λεπτα ερχεται πολυ ζεστο-καυτο νερο (δεν εχω το προβλημα δηλ.που λεει ο φιλος antonis_p).Ο Μαλτεζος ειναι βεβαια ο ακριβοτερος αλλα εχει πολυ καλη μονωση αφου αν βγει ηλιος μια ημερα και δεν τραβηξεις νερο μπορει να εχει πολυ ζεστο και μετα απο 2-3 ημερες συννεφιας.Ολα αυτα βεβαια ειναι προσωπικη εμπειρια και γιαυτο λαβε υποψιν σου και τις γνωμες των υπολοιπων για κατι φθηνο και εξισου καλο.

antonis_p
03-11-10, 16:11
Eγω εδω και 4 περιπου χρονια εχω Μαλτεζο 200 λιτρων.Αν και ειμαι στον 1ο οροφο και ο ηλιακος ειναι στον 5ο ζεστο νερο υπαρχει ακομη και το καταχειμωνο.Αφου ανοιξω την βρυση μετα 1-2 λεπτα ερχεται πολυ ζεστο-καυτο νερο (δεν εχω το προβλημα δηλ.που λεει ο φιλος antonis_p).Ο Μαλτεζος ειναι βεβαια ο ακριβοτερος αλλα εχει πολυ καλη μονωση αφου αν βγει ηλιος μια ημερα και δεν τραβηξεις νερο μπορει να εχει πολυ ζεστο και μετα απο 2-3 ημερες συννεφιας.Ολα αυτα βεβαια ειναι προσωπικη εμπειρια και γιαυτο λαβε υποψιν σου και τις γνωμες των υπολοιπων για κατι φθηνο και εξισου καλο.

δεν είναι πρόβλημα το ότι κάθε φορά που θέλεις ζεστό νερό πρέπει να πετάξεις περίπου 2 κουβάδες νερό; (σε 2 λεπτά ίσως γεμίζουν παραπάνω από 2 κουβάδες, θα το δω !!!!! )

stom
03-11-10, 17:32
Να προτεινω να βαλεις ενα κυκλοφορητη ανακυκλοφοριας ισως?

Edison
04-11-10, 15:35
τώρα άνοιξε και άλλο θέμα.

Ταχυθερμοσίφωνας ή κανονικός θερμοσίφωνας?

antonis_p
04-11-10, 15:40
τώρα άνοιξε και άλλο θέμα.

Ταχυθερμοσίφωνας ή κανονικός θερμοσίφωνας?

εγώ πιστεύω κανονικός αλλά με δυνατότητα να ζεσταίνει όταν δουλεύει το καλοριφέρ.
Αυτό είναι το λεγόμενο boiler; (κανονικά ότι ζεσταίνει το νερό boiler είναι... )

Η οικονομία στον ηλεκτρικό είναι όταν δεν πάει το νερό στους 70.
Είναι τζάμπα ενέργεια γιατί ούτως ή άλλως δεν αντέχεται και θα το μπερδέψουμε με κρύο
για να το ξανακρυώσουμε. Άρα σωστή ρύθμιση του θερμοστάτη. Όχι υπερβολές.

nikolaras
04-11-10, 19:48
Ποτέ δεν κατάλαβα, γιατί τοποθετείτε ηλιακό θερμοσίφωνα, εφόσον με ένα μπόιλερ 3πλής ενέργειας μπορείτε να κάνετε τη ζωή σας πιο εύκολη.
Στην ταράτσα τοποθετείτε ΜΟΝΟ τα ηλιακά πάνελς και με ένα κυκλοφορητή μεταφέρετε το ζεστό νερό στο μποιλερ το οποίο βρίσκεται στο λεβητοστάσιο, ή μέσα στο σπίτι.
Το χειμώνα θα ζεσταίνει νερό με τον λέβητα και σε περιπτώσεις που δεν έχει ήλιο και δεν δουλεύει ο λέβητας με ρεύμα.

antonis_p
04-11-10, 21:45
Ποτέ δεν κατάλαβα, γιατί τοποθετείτε ηλιακό θερμοσίφωνα, εφόσον με ένα μπόιλερ 3πλής ενέργειας μπορείτε να κάνετε τη ζωή σας πιο εύκολη.
Στην ταράτσα τοποθετείτε ΜΟΝΟ τα ηλιακά πάνελς και με ένα κυκλοφορητή μεταφέρετε το ζεστό νερό στο μποιλερ το οποίο βρίσκεται στο λεβητοστάσιο, ή μέσα στο σπίτι.
Το χειμώνα θα ζεσταίνει νερό με τον λέβητα και σε περιπτώσεις που δεν έχει ήλιο και δεν δουλεύει ο λέβητας με ρεύμα.

ίσως λόγω ευκολίας εγκατάστασης.

paulinagreece
16-06-12, 19:42
Καλησπέρα σε όλους. Ψάχνωντας στο internet για θερμοσίφωνες (http://www.thermosifones.gr), επειδή ενδιαφέρονται οι γονείς μου, επικοινώνησα με κάποια εταιρεία, που εκτός των άλλων, μου πρότεινε να συνδέσω τον ηλιακό με το καλοριφέρ για να υπάρχει μία επικουρική θέρμανση τον χειμώνα. Να ζεστένονται δηλαδή τα σώματα με το νερό που θερμένει ο ηλιακός. Το σπίτι είναι 90 τετραγωνικά με 5 σώματα. Ξέρεται να μου πείτε αν ισχύει κάτι τέτοιο;

xsterg
16-06-12, 20:43
για καθιστε λιγο βρε παιδια. βγαλαμε αντιοικονομικους τους ηλιακους θερμοσιφωνες και οικονομικα τα μποιλερ που ζεσταινουν με πετρελαιο η με αεριο!! αν ειναι ποτε δυνατον! θεωρω μεγαλη βλακεια τα μποιλερ. ειναι πραγματικο πεταγμα χρηματων! αν ειναι ποτε δυνατον μεσα στο κατακαλοκαιρο να αναβει κανεις τον καυστηρα εστω και 5 λεπτα για να ζεστανει νερο την στιγμη που αν βγαλει εναν κουβα με νερο στον ηλιο μεσα σε 2 ωρες θα ειναι απο μονο του ζεστο!! εχω ηλιακο εδω και 1 1/2 ετη και ζητημα ειναι αν εχω αναψει τον ηλεκτρικο τον χειμωνα 10 φορες απο τοτε. και μιλαμε οτι το μπανιο η το ντουζ ειναι καθημερινο!!
ολοι οι ηλιακοι ειναι καλοι πλεον. οποια μαρκα και να επιλεξεις. αυτο που χρειαζεται προσοχη ειναι στην τοποθετηση του. εκει ειναι ολο το κλειδι για την μεγιστη αποδοτικοτητα του.
και για οσους λενε οτι πετανε δυο κουβαδες νερο μεχρι να ερθει το ζεστο εχω να τους πω οτι η εχουν σωληνες μεγεθους αποχετευσης η οτι δεν εχουν δει ποτε τους ηλιακο. εμενα με τον ηλιακο τοποθετημενο πανω απο το δωμα της ταρατσας δηλαδη στον 7ο οροφο και με το διαμερισμα μου στον 2ο οροφο, δηλαδη διαφορα 5 οροφων με 16 χιλ σωληνα το νερο που φευγει μεχρι να ερθει το ζεστο ειναι 3-4 λίτρα. οσο δηλαδη ενα μπετονι απιονισμενου νερου. το κοστος του νερου ειναι ασημαντο ενω το κοστος του πετρελαιου, του αεριου και του ρευματος υπολογισιμο και μαλιστα με αυξανομενους ρυθμους. ασε που αν πιο πριν εχεις τραβηξει απο την βρυση του ζεστου νερο για αλλες χρησεις μειωνεται ακομη περισσοτερο το νερο που χαλαει καποιος μεχρι να ερθει το ζεστο.
σε αυτα να συνυπολογισω οτι δεν χρειαζεται να περιμενεις για να ζεσταθει το νερο και οτι μπορεις οποιαδηποτε στιγμη να μπεις να κανεις το μπανιο σου χωρις να περιμενεις να ζεσταθει. και ολα αυτα δωρεαν αν εξαιρεσουμε την αρχικη αγορα του συστηματος. τι αλλο να ζητησει κανεις?

sakhs75
17-06-12, 06:59
Παρε ενα ματακι και εδω http://www.solarstar.gr/category.html?c=3&l=1&category=%CE%97%CE%BB%CE%B9%CE%B1%CE%BA%CE%BF%CE%A F%20%CE%98%CE%B5%CE%BC%CE%BF%CF%83%CE%AF%CF%86%CF% 89%CE%BD%CE%B5%CF%82

fyrogenis
17-12-13, 11:46
Προτείνω να ρίξετε μια ματιά εδώ http://www.fyrogenis-energy.gr (http://www.fyrogenis-energy.gr/)

primeras
17-12-13, 13:04
Σε δυόροφη κατοικία έχω πάρει από εδώ (http://www.thermansi-delibouras.gr/) 2 ηλιακούς 200lt 3πλης ενέργειας.
Ο πρώτος (για το ισόγειο) εδώ και 20+ χρόνια χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα και πριν από 7 χρόνια προστέθηκε ο 2ος για τον πάνω όροφο, επίσης χωρίς πρόβλημα.
Και οι 2 είναι συνδεμένοι και με το καλοριφέρ. Μέχρι σήμερα δεν χρειάστηκε ποτέ να τους ανάψω με ρεύμα.
Και από τιμές νομίζω είναι αρκετά καλές.

thanasisxask
17-12-13, 13:05
για καθιστε λιγο βρε παιδια. βγαλαμε αντιοικονομικους τους ηλιακους θερμοσιφωνες και οικονομικα τα μποιλερ που ζεσταινουν με πετρελαιο η με αεριο!! αν ειναι ποτε δυνατον! θεωρω μεγαλη βλακεια τα μποιλερ. ειναι πραγματικο πεταγμα χρηματων! αν ειναι ποτε δυνατον μεσα στο κατακαλοκαιρο να αναβει κανεις τον καυστηρα εστω και 5 λεπτα για να ζεστανει νερο την στιγμη που αν βγαλει εναν κουβα με νερο στον ηλιο μεσα σε 2 ωρες θα ειναι απο μονο του ζεστο!! εχω ηλιακο εδω και 1 1/2 ετη και ζητημα ειναι αν εχω αναψει τον ηλεκτρικο τον χειμωνα 10 φορες απο τοτε. και μιλαμε οτι το μπανιο η το ντουζ ειναι καθημερινο!!
ολοι οι ηλιακοι ειναι καλοι πλεον. οποια μαρκα και να επιλεξεις. αυτο που χρειαζεται προσοχη ειναι στην τοποθετηση του. εκει ειναι ολο το κλειδι για την μεγιστη αποδοτικοτητα του.
και για οσους λενε οτι πετανε δυο κουβαδες νερο μεχρι να ερθει το ζεστο εχω να τους πω οτι η εχουν σωληνες μεγεθους αποχετευσης η οτι δεν εχουν δει ποτε τους ηλιακο. εμενα με τον ηλιακο τοποθετημενο πανω απο το δωμα της ταρατσας δηλαδη στον 7ο οροφο και με το διαμερισμα μου στον 2ο οροφο, δηλαδη διαφορα 5 οροφων με 16 χιλ σωληνα το νερο που φευγει μεχρι να ερθει το ζεστο ειναι 3-4 λίτρα. οσο δηλαδη ενα μπετονι απιονισμενου νερου. το κοστος του νερου ειναι ασημαντο ενω το κοστος του πετρελαιου, του αεριου και του ρευματος υπολογισιμο και μαλιστα με αυξανομενους ρυθμους. ασε που αν πιο πριν εχεις τραβηξει απο την βρυση του ζεστου νερο για αλλες χρησεις μειωνεται ακομη περισσοτερο το νερο που χαλαει καποιος μεχρι να ερθει το ζεστο.
σε αυτα να συνυπολογισω οτι δεν χρειαζεται να περιμενεις για να ζεσταθει το νερο και οτι μπορεις οποιαδηποτε στιγμη να μπεις να κανεις το μπανιο σου χωρις να περιμενεις να ζεσταθει. και ολα αυτα δωρεαν αν εξαιρεσουμε την αρχικη αγορα του συστηματος. τι αλλο να ζητησει κανεις?

+10000!!!

tzitzikas
18-12-13, 09:50
ζητημα ειναι αν εχω αναψει τον ηλεκτρικο τον χειμωνα 10 φορες απο τοτε. και μιλαμε οτι το μπανιο η το ντουζ ειναι καθημερινο!!
ολοι οι ηλιακοι ειναι καλοι πλεον.
Επειδή είσαι Πάτρα. Στην πελλοπόνησο έχει συχνά ήλιο το χειμώνα. Εδω Θεσσαλονίκη που έχω βάλει καλό ηλιακό (NOBEL) 200λιτ με πανελ 4m2 και ενω το καλοκαιρι το νερο πιάνει θερμοκρασία κοντά 90οC σε σημείο που κατέστρεψε το τηλέφωνο του ντουζ και μια βρυση φθηνη, το χειμωνα με τοση συννεφια συνεχόμενες μέρες εδω αναγκάζομαι και ανάβω πολλές φορες το ηλεκτρικό στο 80 λιτ ηλεκτρομποιλερ που εχω στο παταρι.

vasilllis
18-12-13, 11:42
Επειδή είσαι Πάτρα. Στην πελλοπόνησο έχει συχνά ήλιο το χειμώνα. Εδω Θεσσαλονίκη που έχω βάλει καλό ηλιακό (NOBEL) 200λιτ με πανελ 4m2 και ενω το καλοκαιρι το νερο πιάνει θερμοκρασία κοντά 90οC σε σημείο που κατέστρεψε το τηλέφωνο του ντουζ και μια βρυση φθηνη, το χειμωνα με τοση συννεφια συνεχόμενες μέρες εδω αναγκάζομαι και ανάβω πολλές φορες το ηλεκτρικό στο 80 λιτ ηλεκτρομποιλερ που εχω στο παταρι.

και αθηνα που ειμαι εγω με 4μ² /200λτ τον αναβω καθημερινα.Μια τετραμελη οικογενεια δεν μπορει να κανει μπανιο με αυτο το νερο.Ειδικα αν υπαρχει και καθυστερηση στον επομενο το νερο εχει παγωσει.Μιλαω με τα τωρινα κρυα που το νερο ειναι κρυσταλλο.

σε καμια περιπτωση δεν υποστηριζω οτι ο ηλιακος δεν συμφερει.

antonis_p
18-12-13, 12:17
και αθηνα που ειμαι εγω με 4μ² /200λτ τον αναβω καθημερινα.Μια τετραμελη οικογενεια δεν μπορει να κανει μπανιο με αυτο το νερο.Ειδικα αν υπαρχει και καθυστερηση στον επομενο το νερο εχει παγωσει.Μιλαω με τα τωρινα κρυα που το νερο ειναι κρυσταλλο.

σε καμια περιπτωση δεν υποστηριζω οτι ο ηλιακος δεν συμφερει.

Και εγώ τον ανάβω τώρα το χειμώνα. Πιστεύω πως αν τρυπήσει δεν θα δώσω πάλι 700€ για να ξαναγοράσω επειδή έχω άπλετο ζεστό νερό το καλοκαίρι. Ούτως ή άλλως τότε δεν κάνω μπάνιο με ζεστό :) .