PDA

Επιστροφή στο Forum : Soft Start



spirakos
01-11-10, 14:27
Exει κανεις υπ'οψιν καποιο κυκλωματακι δοκιμασμενο να ανεβαζει σταδιακα ταση?Να αντεχει 350βολτ και 2 αμπερ?

Λυκιδευς
01-11-10, 17:49
Exει κανεις υπ'οψιν καποιο κυκλωματακι δοκιμασμενο να ανεβαζει σταδιακα ταση?Να αντεχει 350βολτ και 2 αμπερ?

κατι ετοιμο σου κανει;

spirakos
01-11-10, 23:25
Θα προτιμουσα να το κανω μονος αλλα αν υπαρχει κατι ετοιμο να το ξεπατηκωσω μου κανει
Να εχει και βατη τιμη παντα

Λυκιδευς
02-11-10, 16:08
Θα προτιμουσα να το κανω μονος αλλα αν υπαρχει κατι ετοιμο να το ξεπατηκωσω μου κανει
Να εχει και βατη τιμη παντα

εννοουσα ετοιμο soft starter
σου προτεινω την εταιρια TELEMECANIQUE

spirakos
02-11-10, 16:14
Παραξηγησις.Μαλλον το εδωσα λαθος ερμηνεια
Δε το θελω για μοτερ
Για σταδιακη αυξηση υψηλης τασης σε ενισχυτη ηχου ψαχνω

Λυκιδευς
02-11-10, 16:25
συγνωμη λαθος καταλαβα!!

spirakos
16-03-11, 01:21
Συμπληρωνω εδω για να μην ανοιγω νεο θεμα
Πως μπορω να υπολογισω την ωμικη αντισταση ενος θερμιστορ NTC για να αποφυγω το τρομακτικο ρευμα εκκινησης σε ενα τοροειδη 800VA?
Επισης αν μπουν θερμιστορ και στα 2οντα τυλιγματα γινεται και εκει ομαλη εκκινηση?

Hulk
16-03-11, 03:42
Φιλε Σπυρο επειδη ασχολουμε πολυ με ενισχυτες ηχου θα σου προτινω ενα κυκλωμα απο το ΕΛΕΚΤΟΡ ομαλης εκκινησης τροφοδοσιας του δικτυου. Απλα στην εκκινηση περιοριζει το ρευμα στο πρωτευον τυλιγμα στα 5-6 αμπερ και στη συνεχεια τροφοδοτειτε κανονικα.1914819147 Αν εχεις 2 Μ/Τ θα χρειαστεις ενα κυκλωμα για τον καθενα.

Κοπρίτης
16-03-11, 10:06
19149 Δες εδω μια εφαρμόσιμη λύση

spirakos
16-03-11, 16:26
Φιλε Σαββα (Ηαλκ) πολυ ενδιαφερον το σχεδιο του ελεκτορ.Καταλαβενω οτι οι αντιστασεις περιοριζουν αρχικα το ρευμα και επειτα τις βραχυκυκλωνει το ρελε
Ομως το ρελε 8α πρεπει να ειναι 230 σωστα? Μεγαλο σε μεγεθος. Επισης πως καθοριζεται ο χρονος που θα κλεισει η επαφη?

Κοπριτη..Το σχεδιο αυτο δε το καταλαβαινω καλα.Φορτιζει μια αντισταση εναν πυνωτη εως οτου φτασει το τρανσιστορ στη ονομαστικη ταση της πηγης και να κλεισει κυκλωμα?
Ως τοτε το ρευμα που 8α καταναλωνεται για να εχω ομαλη εκκινηση. Δε φενεται καλα το σχεδιο

Ευχαριστω και τους 2 για τις απαντησεις.Απλα το 8ελω οσο γινεται με λιγοτερα υλικα (λογο χωρου) γι αυτο προτεινα και θερμιστορ NTC

Δειτε και ΑΥΤΟ (http://sjostromaudio.com/pages/hifi-projects/36-hifi-projects/85-sst01-softstart-for-toroid-transformers?start=5) το σχεδιο

spirakos
17-03-11, 16:29
Για παμε ρε παιδια 7/11 ποστ τα εχω κανει εγω. Μονος μου μιλαω? :(
Ενας διαχειριστης να σταματησει καθε κινηση στο φορουμ μεχρι να τελιωσει αυτο το θεμα...

FILMAN
17-03-11, 16:37
Αν κατάλαβα καλά θες ένα κύκλωμα για τη σταδιακή εφαρμογή της ανοδικής τάσης; Πέρα από τη χρησιμότητά του (που δεν την καταλαβαίνω εφόσον οι λάμπες είναι ζεστές), μιλάς για 2Α. 2Α στα 350V είναι 700W. Τι μηχάνημα είναι αυτό; 2Α ανοδικό ρεύμα είναι πολύ. Για πόσες λυχνίες μιλάμε;

ultra
17-03-11, 16:53
[QUOTE=spirakos;421208]Φιλε Σαββα (Ηαλκ) πολυ ενδιαφερον το σχεδιο του ελεκτορ.Καταλαβενω οτι οι αντιστασεις περιοριζουν αρχικα το ρευμα και επειτα τις βραχυκυκλωνει το ρελε
Ομως το ρελε 8α πρεπει να ειναι 230 σωστα? Μεγαλο σε μεγεθος. Επισης πως καθοριζεται ο χρονος που θα κλεισει η επαφη?

Το ρελε αυτο ειναι στα 24V. Τροφοδοτειται απο τις R1, R2 και C1, που υποβιβαζουν την ταση του δικτυου (220V), και στην συνεχεια η ταση αυτη ανορθωνεται απο την γεφυρα και οπλιζει το ρελε.
Ο χρονος που θα κλεισει το ρελε εξαρταται απο την χωρητικοτητα των C2, C3.

spirakos
17-03-11, 17:14
ULTRA τωτα το προσεξα..δικιο εχεις..νοιωθω χαζος..

FILMAN Δεν τα τραβαει και τα 2Α το 1Α ομως σιγουρα επειδη ειναι ζεστες γινεται αυτο.Το προβλημα ανοδου λυνεται με σταδιακη φορτιση πυκνωτων.Εκει ειμαι οκ
Το θεμα μου ειναι το 1ον γτ ριχνει ασφαλεια δωματιου στην εκκινηση (τοροειδης 800). Και θελω κατι λυτο λογω χωρου
Το σχεδιο του Κοπριτη δε φενεται καθαρα.Μοιαζει φορτιση πυκνωτη πανω σε FET.Αλλα δεν ειδα αντιστασεις καταναλωσης
Ξεχασα και ΑΥΤΟ (http://sjostromaudio.com/pages/hifi-projects/36-hifi-projects/85-sst01-softstart-for-toroid-transformers?start=5)

FILMAN
18-03-11, 16:32
Η όλη φιλοσοφία είναι να βάλεις μια αντίσταση σε σειρά με το πρωτεύον του μ/ς την οποία θα γεφυρώσεις λίγο μετά την εκκίνηση.

d.antonis
09-07-14, 13:36
Παιδες λιγο βοηθεια! Εφτιαξα το soft start του ελεκτορ το δοκιμασα στον αερα πριν το βαλω σε τελικο. Ομως στα ποδια του 24βολτου ρελε που εχω χρησιμοποιησει μετρω μολις 14-15 βολτ. Εχω τριπλοτσεκαρει το κυκλωματακι μου (ειναι σε διατρητη φτιαγμενο) και ολα ειναι σωστα. Εχω κανει καποιο λαθος αραγε η μηπως πρεπει να παιξω με τιμες καποιων υλικων ? Καθε βοηθεια δεκτη διοτι ειναι για μεγαλο τελικο pro απο μαγαζι και τον χρειαζονται σχετικα γρηγορα. Μηπως πρεπει να βαλω 12βολτο ρελε?

radiofonias
09-07-14, 18:44
Δοκιμασε το με μια λάμπα 220V/100W για φορτιο και πες μας. Εγω το ειχα φτιάξει δυο τρεις φορές και δούλευε μια χαρα.

klik
09-07-14, 18:58
Παιδες λιγο βοηθεια! Εφτιαξα το soft start του ελεκτορ το δοκιμασα στον αερα πριν το βαλω σε τελικο. Ομως στα ποδια του 24βολτου ρελε που εχω χρησιμοποιησει μετρω μολις 14-15 βολτ....
Ο πυκνωτής σου είναι 330nF;
Το ρελέ όταν δεν είναι συνδεδεμένο στο κύκλωμα, τι αντίσταση έχει στο πηνίο του;
Βάλε και φωτογραφίες πάνω και κάτω από την κατασκευή σου.
Αν έχεις δυνατότητα να κάνεις μέτρηση με ασφάλεια (κύκλωμα υπό τάση): τι τάση AC μετράς πάνω στην αντίσταση 220Ωμ;

d.antonis
10-07-14, 15:19
Τελικα υπο φορτιο λειτουργει μια χαρα. Ισως με πιο μεγαλους πυκνωτες να ειχε λιγο περισσοτερη καθυστερηση γιατι ειναι μεγαλος τελικος ( 2χ500 βατ περιπου με 2χ15000 μF βαρελακια / +- 95 βολτ) αλλα ξεκινα σωστα πλεον. Το δικο του soft start ειχε γινει ψητο επειδη το τροφ. των ανεμιστηρων χαλασε κι ο τελικος ανεβασε τρελλες θερμοκρασιες. Ευχαριστω παιδες για ολα....

klik
10-07-14, 16:08
Τελικα υπο φορτιο λειτουργει μια χαρα. Ισως με πιο μεγαλους πυκνωτες να ειχε λιγο περισσοτερη καθυστερηση γιατι ειναι μεγαλος τελικος ( 2χ500 βατ περιπου με 2χ15000 μF βαρελακια / +- 95 βολτ) αλλα ξεκινα σωστα πλεον. ....
Και 1F πυκνωτές να είχε, δεν έχει σχέση με το χρονισμό στο ρελέ 24V του κυκλώματος. Όπως βλέπεις είναι ξεχωριστός κλάδος η τροφοδοσία του ρελέ 24V από την τροφοδοσία του μηχανήματος σου (και των πυκνωτών τους). Τα μόνα κοινά, είναι το φις παροχής και η ασφάλεια.
Εκτός αν δεν πέρνεις από την πρίζα, αλλά έχεις κάποια αντίσταση από το παλιό soft start ξεχασμένη στην είσοδο.