PDA

Επιστροφή στο Forum : Κύκλωμα για ενεργοποίηση/απενεργοποίηση συσκευής



sermike75
05-11-10, 12:42
Χαιρετώ την παρέα.

Επειδή άρχισαν να σφίγγουν και τα κρύα και τα χρήματα, σκέφτομαι να κατασκευάσω ένα κύκλωμα, το οποίο θα παίρνει εντολή (έναρξης/λήξης) απο τον θερμοστάτη χώρου των καλοριφέρ και θα ενεργοποιεί ανεμιστήρες οι οποίοι θα τοποθετηθούν στα θερμαντικά σώματα (κάτι σαν αερόθερμο).
Το κύκλωμα όμως θέλω να ξεκινά τους ανεμιστήρες μετά απο π.χ. 3 λεπτά και να τους σταματά μετά απο π.χ 10 λεπτά.
Υπάρχει τρόπος να το πραγματοποιήσω; Υπάρχει κάτι σαν σχέδιο;

Ευχαριστώ

herctrap
05-11-10, 12:49
ποσα σωματα?

γινετε και αυτο που λες\

αλλα θα μπορουσες να διαβαζεις και την θερμοκρασια απο το καθε σωμα και να γυρνας τους ανεμιστηρες

sermike75
05-11-10, 15:08
Τέσσερα σώματα, από τα οποία τα δυο είναι σε ξεχωριστά δωμάτια.
Τώρα αυτό που μου είπες το να διαβάζω τη θερμοκρασία του κάθε σώματος μου φαίνεται πιο σωστό και μάλλον πιο εύκολα υλοποιήσιμο.
Υπάρχει κάτι σχετικό?

stdio
05-11-10, 15:47
να σου προτεινω κατι που εχω κανει εδω και πολλα χρονια και εχω δει φοβερη οικονομια, Εχω βαλει εναν εξτρα θερμοστατη πανω σε ενα κεντρικο σωμα και το κοβω απο εκει. Ετσι μολις το σωμα πιασει τη θερμοκρασια που θελω κλεινει το καλοριφερ και σταματαει η χρεωση. Αντιστοιχα μολις η θερμοκρασια στο σωμα πεσει ο θερμοστατης δινει σημα και το καλοριφερ αναβει. Η ιδεα ειναι να κρατας τη θερμοκρασια του σωματος σταθερη κατι που κανει πολυ οικονομια. Κοστος για ολα αυτα μηδεν : βρισκεις ενα θερμοστατη απο ενα παλαιο θερμοσιφωνο και τον συνδεεις σε σειρα με το θερμοστατη που υπαρχει. Ενδεικτικα θα σου πω οτι γραφω περιπου το ενα πεμπτο των ωρων απο τους αλλους (αυτονομια).

SIERA
05-11-10, 17:27
περα απο ολα αυτα μια μονιμη λυση θα ηταν να βαλεται καινουργια κουφωματα αν δεν εχετε ειδη,οπως και μονωση με φεροζολ νταουν εξωτερικα απο το σπιτι εγω παιδια αυτο εχω κανει εδω και χρονια και σωθηκα...

herctrap
05-11-10, 18:22
οχι νομιζω οτι ειναι ελαχιστα πιο δυσκολο

μιας και πρεπει να τραβηξεις ενα utp η κατι τετοιο απο ενα δωματιο στο αλλο

για να διαβαζεις το σημα και να στειλεις πισω σημα για τον ανεμιστηρα

αλλα τι ανεμιστηρα ?

που θα χωρεσει πισω απο το σωμα?

ή τι αποδωση θα εχει αν μπει απο μπροστα?

nveli
05-11-10, 18:36
αν μένεις σε πολυκατοικία με κεντρική θέρμανση αυτό που θες απαγορεύεται

navar
05-11-10, 18:55
για να καταλάβω μιλάμε για DIY fancoil ?

SIERA
05-11-10, 18:57
αν μένεις σε πολυκατοικία με κεντρική θέρμανση αυτό που θες απαγορεύεται

γιατι απαγορευεται???στο σπιτι μου οτι θελω κανω ετσι δεν ειναι??μιλαω για τους ανεμιστηρες που θελει να βαλει ο φιλος ποιο πανω...

nveli
05-11-10, 19:14
γιατι απαγορευεται???στο σπιτι μου οτι θελω κανω ετσι δεν ειναι??μιλαω για τους ανεμιστηρες που θελει να βαλει ο φιλος ποιο πανω...

στο σπίτι σου μπορείς να κάνεις ότι θες αρκεί να είναι νόμιμο, η παρέμβαση στα σώματα (μετατροπή σε fancoil, επέκταση), στις βαλβίδες θέρμανσης και στους ωρομετρητές αλλάζει την κατανομή ποσοστών θέρμανσης άρα είναι παράνομη.

SIERA
05-11-10, 19:30
ετσι ναι συμφωνω απολυτα εφοσον αλλαζεις την κατανομη και στους αλλους ναι.αλλα αμα εισαι αυτονομος δεν βλεπω κανενα προβλημα!!

nveli
05-11-10, 19:55
το επισήμανα ότι απαγορεύεται σε πολυκατοικίες με κεντρική θέρμανση. Άμα έχεις ατομικό λέβητα, μονοκατοικία ή κεντρική θέρμανση με θερμιδομετρητές είναι άλλο. Υπάρχουν θέματα στο ότι ζητάς περισσότερες θερμίδες από το σώμα από την μελέτη θέρμανσης αλλά αυτό μπορεί να ρυθμιστεί.

sermike75
06-11-10, 11:03
Η κατασκευή που ζητώ στα σώματα αφορά μονοκατοικία-εξοχικό σε ορεινή περιοχή. Όπως καταλαβαίνετε το πρόβλημα είναι οτι αργεί πολύ να ζεστάνει ο χώρος και φυσικά δεν περισσεύουν χρήματα για aircondition inverter (1200 ευρώ).
Έχω δοκιμάσει τη λύση ανεμιστήρα δαπέδου σε ένα σώμα και μπορώ να πω οτι αποδίδει ικανοποιητικά. Θέλω όμως να κάνω κάτι πιο σωστό λειτουργικά και φυσικά πιο αθέατο...
Σκεφτόμουν αρχικά τη λύση του να πάρω εντολή απο τον θερμοστάτη και μέσω χρονοδιακόπτη να τραβήξω καλώδια σε κάθε σώμα.
Ο φίλος herctrap όμως μου πρότεινε μια άλλη λύση: να διαβάζω την θερμοκρασία του σώματος και να ενεργοποιώ τους ανεμιστήρες του σώματος. Θεωρώ οτι έτσι θα αποφύγω τα καλώδια που θα διασχίζουν το σπίτι.
Με βάση αυτά λοιπόν χρειάζομαι κάτι πιο απλοϊκό, χωρίς χρονοδιακόπτες.
Να μετράω δηλαδώ την θερμοκρασία του σώματος και αν αυτή ξεπερνά τους π.χ. 30C να ενεργοποιεί τον ανεμιστήρα, ενώ αν η θερμοκρασία πέσει απο το όριο των 30C να τον απενεργοποιεί.