PDA

Επιστροφή στο Forum : Φωτοαντίσταση για levitation system



Nik0s21
10-11-10, 12:48
Χαίρετε, λέγομαι Νίκος, είμαι στο πτυχίο των Ηλεκτρολόγων και θα ήθελα κάποια βοήθεια σχετικά με ένα κύκλωμα φωτοαντίστασης που θέλω να χρησιμοποιήσω.

Βασικά να πω οτι φτιάχνω ενα μοντέλο σχετικά με levitation system.
Εν ολίγοις δηλαδη, θελω μεσω ενος μαγνητικού πεδιου που θα δημιουργειτε απο ενα πηνιο να κρατα στον αερα μια σφαιρα.
Το ολο προτζεκτ εχει και αισθητηρα , που θα μετρα την αποσταση της σφαιρας και θα δινει σαν feedback στο συστημα μια ταση.

Σαν αισθητηρα ήθελα να χρησιμοποιήσω hall sensor , αλλά τελικά θα το κάνω με φωτοαντιστάσεις.

Εαν κάποιος έχει κάποιες γνώσεις πάνω σε φωτοαντιστάσεις για το συγκεκριμένο σκοπό, θα το εκτιμούσα εαν διεθετε το χρονο του να με βοηθησει.

Σας δίνω για βοηθητικό το ολο κυκλωμα -> (http://www.nt.ntnu.no/users/skoge/prost/proceedings/acc04/Papers/0228_WeMI.5.pdf).

Ευχαριστώ πολύ.

papalevies
24-11-10, 01:12
Καταρχάς οι hall effect sensors μετράνε την ένταση του μαγνητικού πεδίου στην θέση που βρίσκονται ενώ οι φωτοαντιστάσεις μετράνε την ένταση του φωτός που πέφτει στην επιφάνειά τους, πράγμα εντελώς διαφορετικό.
Εάν σκεφτείς ότι θα υπάρχει φώς στο περιβάλλον που θα βάλεις την κατασκευή σου που θα επηρεάζει την φωτοαντίσταση και το αντικείμενο που θα θέλεις να αιωρήσεις θα είναι αρκετά ελαφρύ και άρα μικρό για να το σηκώσει κάποιος ηλεκτρομαγνήτης και ότι δεν θα είναι εντελώς ακίνητο για να στέλνει το φώς στην κατεύθυνση της φωτοαντίστασης θα καταλάβεις ότι αυτό που θέλεις να κάνεις δέν είναι πολύ πρακτικό.

spyropap
24-11-10, 08:19
Καλώς τον Νίκο. Αρκετοί θα θελήσουν να βοηθήσουν.
Ενδιαφέρον έχει. Εφετζίδικη εφαρμογή, όχι πολύ χρήσιμο.

Δεν γράφεις γιατί δεν θέλεις να χρησιμοποιήσεις το U4 SS495AHall-effectsensor.
Είναι δύσκολο να βρεθεί? Και τα υπόλοιπα όπως το U3 LMD18201 motorH-bridgeIC?
Πόσο να κοστίζουν αυτά τα εξαρτήματα? Εάν τα αγοράσεις να μας ενημερώσεις.
Έχεις φτιάξει όλο το υπόλοιπο και σου λείπει το αισθητήριο?

Αφού κοίταξα το σχέδιο, νομίζω ότι θα μπορούσες να προσπαθήσεις με φωτοδίοδο ή φωτοτρανζίστορ.
Δηλαδή να έχεις το αιωρούμενο αντικείμενο ανάμεσα από δέσμη φωτός led– fotodiode.
Πρέπει να φέρεις το σήμα εξόδου από φωτοδίοδο ή φωτοτρανζίστορ στο επίπεδο που δίνει έξοδο το U4 sensor.
Τι έξοδο δίνει αυτό το αισθητήριο? Πιθανόν +-5V. Ίσως χρειαστεί να αντιστρέψεις..