PDA

Επιστροφή στο Forum : Eλλακτικος τροπος σβησιματος του υπολογιστη ?



jeik
11-11-10, 00:20
Να θεσω ενα ακομη ιδιοτροπο θεμα προς επιλυση :

Θελω (πρεπει) να σβηνω τον υπολογιστη ''ξερα'' , δηλαδη καθως τρεχουν τα windows και δυο τρεις εφαρμογες να του κλεινω το ρευμα , αυτο ομως ειναι νομιζω καταστροφικο.
Υπαρχει καποιος αλλος τροπος εκτος του ασφαλους κλασικου ?
Μηπως να εχει το λειτουργικο σε φλασακι ? δηλαδη σκεφτομαι οτι αν σαλταρει το φλασακι δεν χαλασε ο κοσμος.

Τι θα μπορουσα να κανω ?

navar
11-11-10, 01:01
αν δεν σε νοιάζει η αποθήκευση αρχείων !
deepfreeze !

tasosmos
11-11-10, 01:45
Εννοεις να βαλεις καποιον εξωτερικο χρονοδιακοπτη με ρελε πχ?

Αν ναι τοτε ξεχνα το και χρησιμοποιησε ειτε scheduling ειτε shutdown μεσω command για να το κλεινεις.

Για το 2ο τροπο πας start>run και βαζεις την εντολη shutdown -s -t Χ
Οπου Χ ο χρονος που θες να κλεισει σε δευτερολεπτα.

herctrap
11-11-10, 08:09
και αν θες να το ακυρωσεις γραφεις
shutdown -a

navar
11-11-10, 09:24
πρότεινα το deepfreeze μιας και παγώνει όλο το δίσκο , και δεν παθαίνει τίποτα το λειτουργικό οτι και να του κάνεις , όπως και αν το σβήσεις , ότι και αν σβήσεις απο αρχεία !!
το πως θα το σβήνεις εσύ είναι άλλο θέμα :)

klik
11-11-10, 10:04
Αν πατήσεις στιγμιαία το κουμπί ανάματος του υπολογιστή, θα κάνει τερματισμό (αν όχι κάποιος έχει κάνει αλλαγή στη ρύθμιση του bios).
Αν μπορείς να δουλέψεις σε linux, κάντο με live cd, δεν θα πάθει τίποτα με το σβήσιμο.
Το deepfreeze δεν είμαι βέβαιος αν θα λειτουργεί. Το deepfreeze χρησιμοποιεί το σύστημα αρχείων που υπάρχει και κάνει εγγραφές μετα απο αυτό αλλά στο σβήσιμο δεν ξέρω τι συμπεριφορά θα έχει ο δίσκος (που θα κάνει το accidental write όταν χάνετε ο έλεγχος απο τη μητρική).

navar
11-11-10, 10:09
Αν πατήσεις στιγμιαία το κουμπί ανάματος του υπολογιστή, θα κάνει τερματισμό (αν όχι κάποιος έχει κάνει αλλαγή στη ρύθμιση του bios).
Αν μπορείς να δουλέψεις σε linux, κάντο με live cd, δεν θα πάθει τίποτα με το σβήσιμο.
Το deepfreeze δεν είμαι βέβαιος αν θα λειτουργεί. Το deepfreeze χρησιμοποιεί το σύστημα αρχείων που υπάρχει και κάνει εγγραφές μετα απο αυτό αλλά στο σβήσιμο δεν ξέρω τι συμπεριφορά θα έχει ο δίσκος (που θα κάνει το accidental write όταν χάνετε ο έλεγχος απο τη μητρική).
klik σωστός !!!
απλά το παιδί λέει "ψερό" σβήσημο απο ρέυμα !
όσο για το deepfreeze , δοκιμασμένο αντέχει άπειρα ξερά σβησήματα ! δοκιμασμένο σε κάφρους :)

cloud_constructor
11-11-10, 10:20
ε αφου το freeze αντεχει σε νετ καφε φαντασου..

Ακου ομως και αυτο: Ειχα παρει ενα ups παλια το οποιο το συνδεεες μεσω ΥΣΒ και οταν επεφτε το ρεΒμα ειχε ενα μικρο ουτιλιτι που τον εκανε να σατ νταουνιαστει.
Ισως μπορειςι να κανεις κατι τετοιο , Αν παλι δε σε ψηνει να παρεις ΥΠΣ τοτε κανε ενα freeze η βαλτο να κανει boot απο στικ και νομιζω εκει μπορεις να κανεις ινσταλλ και windows..


englikish τα εγραψα εχεχε

Nemmesis
11-11-10, 10:37
βασικα το καλητερο ειναι αυτο το "πρεπει να σβηνω τον υπολογιστη 'ξερα'' να κοιταξεις να το κανεις "δεν πρεπει...."

Xarry
11-11-10, 15:43
Υπαρχει και ενα προγραμματακι (ενα ξερω εγω ενα σωρο θα υπαρχουν) το οποιο ρυθμιζεται ως χρονοδιακοπτης, και θετεις εσυ σε ποση ωρα θα σβησει η θα κανει restart η θα μπει στην αναμομη. WinOFF λεγεται. http://www.ampsoft.net/utilities/WinOFF.php

TeslaCoil
11-11-10, 16:24
Βασικα τι ακριβως θελεις να κανεις?? και τι λειτουργικο θα εχεις επανω?

jeik
12-11-10, 01:44
Βασικα τι ακριβως θελεις να κανεις?? και τι λειτουργικο θα εχεις επανω?

Το λειτουργικο θα ειναι windows xp , oσο για το τι θελω να κανω ειναι κατι που μαλλον απασχολει πολλους :ερχεται καποιος και σου τραβαει το καλωδιο ( ή σου ριχνει τον γενικο) , δεν θα' θελες να εχει την ''εξυπναδα'' ο υπολογιστης να προλαβει να σβησει με τον σωστο τροπο ? ε λοιπον αυτο θελω να κανω , πες οτι για καποιο λογο δεν θελεις UPS , και δεχεσαι να σβησει ο υπολογιστης αφου του βγαλαν την πριζα , αλλά σωστα κι οχι αποτομα.

>>>>>>>>>>> αυτο με το UPS που εχει προγραματακι μου αρεσε , μπορουμε να το αναλυσουμε λιγο ?

BESTCHRISS
12-11-10, 16:29
klain mine autoshutdown
με αυτο το προγραμμα ρυθμιζεις το pc ποτε θελεις να κλεινει ο υπολογιστης
του βαζεις το χρονο που θελεις φευγεις και αυτο αναλαμβανει να κλεισει τον υπολογιστη

sakis
12-11-10, 17:01
υπαρχει και μια αλλη λυση ενα ups το οποιο εχει καταληλο λειτουργικο για αυτη την δουλεια οπου εσυ θα κοψεις το ρευμα ξερα αλλα αυτο θα δουλεψει για λιγο ακομα και πριν να κλεισει σου κλεινει τα προγραμματα και shut down αναιμακτα ψαξε τα ups chroma πιθανον να το κανουν και αλλα

jeik
13-11-10, 11:09
υπαρχει και μια αλλη λυση ενα ups το οποιο εχει καταληλο λειτουργικο για αυτη την δουλεια οπου εσυ θα κοψεις το ρευμα ξερα αλλα αυτο θα δουλεψει για λιγο ακομα και πριν να κλεισει σου κλεινει τα προγραμματα και shut down αναιμακτα ψαξε τα ups chroma πιθανον να το κανουν και αλλα

Nα σαι καλα , αυτο μαλλον ψαχνω.

kypreos
15-11-10, 13:37
και εγω πιστεύω στην άποψη deepfreeze ειναι δοκιμασμένο απο νετ αλλα και απο πανεπιστήμια.. που κακομεταχειριζόμαστε τα pc για το λογο δεν ειναι δικά μας. δεν πιστεύω κανείς να πατάει στο shut down..

απο την αλλει δεν ξερω αν ειπαρχει προγραμα μεσο δικτιου να ελεχεις να κλινεις ολα τα pc και μετα να κλινεις γενικο. και αν σε βολευει αυτο.

αλλα για ποιο λόγο θες να κλίνη ξερά το pc απο το διακόπτη. που θα χρησιμοποιήσεις το pc ?

kougianos
25-11-10, 04:55
Ομολογώ πως δε κατάλαβα τι θες να κάνεις!!
Σιγουρα σκοτώνει το δίσκο το απότομο κλείσιμο..
Υπάρχουν windows xp live!! Ξεκινάει δηλαδή το λειτουργικό απο cd ή dvd..
Απλά τα αρχεία που θές να τρέξεις, πρέπει να τα "κάψεις" στο cd.
Αν το κάνεις αυτό, αποσύσδεσε το σκληρό δίσκο (για ασφάλεια) και αν θές να αποθηκεύσεις κάτι, χρησιμοποίησε στικάκι...
Δε ειμαι σίγουρος.. αλλά το στικάκι δε νομίζω πώς παθαίνει τίποτα

Γιώργος Ανώνυμος
25-11-10, 10:10
Εννοεις να βαλεις καποιον εξωτερικο χρονοδιακοπτη με ρελε πχ?

Αν ναι τοτε ξεχνα το και χρησιμοποιησε ειτε scheduling ειτε shutdown μεσω command για να το κλεινεις.

Για το 2ο τροπο πας start>run και βαζεις την εντολη shutdown -s -t Χ
Οπου Χ ο χρονος που θες να κλεισει σε δευτερολεπτα.

Καλημέρα,

προσωπικά θα επέλεγα τον συγκεκριμένο τρόπο μέσω της εντολής shudown διότι είμαι υπέρ της αρχής ότι αν δεν χρειάζεσαι καλαμπαλίκια (που παρέχει μία εξωτερική εφαρμογή) αλλά stick to the basics. Κάτι δηλ. σαν το παιχνίσι της Μπαρτσελόνα που με απλές στρωτές κινήσεις έχεις το επιθυμητό αποτέλεσμα. Εκτός από το ότι δεν ξέρεις τι κάνει σε χαμηλό επίπεδο η X εφαρμογή, η κλασική περίπτωση shutdown έχει να κάνει και με προγράμματα που μία δεδομένη στιγμή είναι ανοιχτά και εκτελούν κάποιες ενέργειες και τα οποία θα πρέπει να τερμαστιστούν σωστά και ολοκληρωμένα πριν το κλείσιμο. Πχ. στη δικιά μου περίπτωση για ένα πρόγραμμα που εκτελεί παίρνει μετρήσεις και τις σώζει στο δίσκο για όσο χρόνο εκτελείται η εφαρμογή, προκειμένου να έχω επαρκή αριθμό μετρήσεων (π.χ. 4 ώρες processing) θα μπορούσαν να ρυθμίσω το shutdown για μεταμεσονύχτιο τερματισμό λειτουργίας αντί για manual τερματισμό με την πρωινή έγερση (αν το θυμηθώ)! Ο προβληματισμός μου έχει να κάνει με το πόσο σωστά κλείνει όλες τις εφαρμογές γιατί σε περίπτωση κολλήματος μπορεί να κρεμάσει και να μείνει ανοιχτός. Υποτίθεται ως command του λειτουργικού κάνει την πιό σωστή διαχείριση π.χ. με κλείσιμο των διεπαφών επικοινωνίας του προγράμματος πριν τον τερματισμό του. Θεωρητικά λοιπόν τουλάχιστον είναι πιο ασφαλές. Σε περιπτώσεις βέβαια που το αποτέλεσμα μίας διεργασίας δεν σώζεται από την εφαρμογή σε αρχείο αλλά απεικονίζεται στην οθόνη (ιδιαίτερα συνήθες σε command prompt εφαρμογές) το χρονο-shutdown είναι προφανώς άχρηστο!

Καλημερίζω!!