PDA

Επιστροφή στο Forum : αλλαγη κεραιας σε μονοκατοικια



Κώστας87
11-11-10, 01:28
καλημερα, θελω να αλλαξω την κεραια στο εξοχικο μου, η οποια ειναι μεγαλυτερη απο 20ετια και αρχιζει τα νερα.(μαζι με καλωδια και τα παρεμφερη). Επειδη δεν εχω διακλαδωτη επανω στη κεραια καθως το μοναδικο καλωδιο που φευγει παει στη μοναδικη τηλεοραση του σπιτιου,αφου πρωτα περασει απο εναν μικρο ενισχυτη που ειναι διπλα απο τη τηλεοραση. Οι συνολικες απωλειες που θα εχω θα ειναι μονο αυτες του καλωδιου ? (καθως ουτε διακλαδωτες εχω,ουτε πριζα) και το ρωταω αυτο για να μπορεσω να υπολογισω τον ενισχυτη που θα χρειαστω για VHF και UHF . Οι ενισχυτες αυτοι που δεν προοριζονται για κεντικη εγκατασαση πως ονομαζονται? Αν το εβαλα σε λαθος ενοτητα παρακαλω να μεταφερθει και να ενημερωθω με pm ευχαριστω

Πανοςbmw
11-11-10, 08:51
για σου φίλε μου
η καλύτερη κεραία για σένα νομίζω είναι μια televes τριπλή και αν είναι σε δύσκολη περιοχή πάρε την μεγάλη
η ενισχυτές κεραίας ορίζονται από τα πόσα db είναι από 100 και πάνω κάνουν για κεντρική κεραία που δίνη σε πάνω από μια tv
η τιμή της μεγάλης είναι περίπου 110 ε
http://www.antenna-shop.gr/terrestrial_antennas_out/DAT75.html
και για ενισχυτή...
http://www.antenna-shop.gr/terrestrial_amplifiers/ATP-322.html

her
11-11-10, 09:39
Εγώ δεν συνιστώ την κεραία Televes. Εξίσου αξιόπιστες και ποιο οικονομικές είναι οι Condor. Επίσης ο ενισχυτής που θα χρειαστείς είναι προτιμότερο να είναι ένας ενισχυτής ιστού. Αποτελείται από δυο κομμάτια. Ένα τον ενισχυτή που θα πάει στον ιστό της κεραίας και ένα κομμάτι επιπλέον που είναι τροφοδοτικό που πάει στην TV. Δεν είναι σίγουρο ότι θα χρειαστείς ενισχυτή αλλά αν χρειαστείς είναι προτιμότερος αυτής της κατηγορίας.

Κώστας87
11-11-10, 12:26
ενισχυτη εχει ήδη επανω οχι επανω στον ιστο,αλλα διπλα απο την τηλεοραση,θα τον αλλαξω ομως,να τον παρω στη τυχη? να μη βγαλω ακριβως απωλειες με το μηκος του καλωδιου και μετα να αγορασω? μικτη για UHF VHF δε χρειαζομαι?

sakis
12-11-10, 13:59
αρχικα φιλε κωστα ...θα πρεπει να καταλαβεις οτι στο σετ που εχεις εκει δεν υπαρχει μικτης με την εννοια που τον εχεις φανταστει κατα 99% αυτο που εχεις εκει πανω στην κεραια ειναι ο ενισχυτης και το κατω μερος ειναι το τροφοδοτικο του .... απο την καθοδο ταξιδευουν μεσα ταυτοχρονα η τροφοδοσια του ενισχυτη αλλα και το ενισχυμενο πλεον σημα της τηλεορασης ....

Κατα τα αλλα αποψεις τυπου """"παρε την μεγαλη televes""""" ειναι του ελληναρα που συνηθως δεν ξερει την τυφλα του μπαινει με την πορτοφολα του σε ενα καταστημα αγοραζει την γκουμουτσα τριπλη televes.... ( βαλε καμμια 150αρα ) ετοιμασε και τον αναλογο ενισχυτη ....τυπου καμμια 100αρα και οταν πλεον φτασεις στην εγατασταση το πακετο κατεβαζει τοσο πολυ σημα που δεν μπορεις να δεις τιποτα

γενικα οι κεραιες μεγαλες televes αλλα και αλλες αντιστοιχες απο αλλους κατασκευαστες ενω κατεβαζουν παρα πολυ σημα εχουν ενα μειονεκτημα...ειναι εξαιρετικα κατεθυντικες οπου σημαινει οτι αν απεναντι του τα καναλια ειναι στημενα σε ενα μερος και μακρυα τοτε ολα καλα ....αν ομως εινα στημενα σε δυο οι τρεις βουνοκορφες εστω και με μικρες αποστασεις τυπου 800 μετρα ο ενας με τον αλλον η κατευθυντικη κεραια δεν μπορει να λειτουργησει σωστα

για παραδειγμα στα Νεα Στυρα η ληψη γινεται απο Υμητο στον υμητο ειναι ολα τα καναλια μαζι η αποσταση μεγαλη αρα μια τριπλη μεγαλη τελεβες εκει θα κενταει

Αντιθετα στη νεα μακρη που ειμαι εγω η ληψη γινεται απο τα Νεα Στειρα οπου η ερτ ειναι στημενη στην ταδε βουνοκορφη ο αντενα αλλου το σταρ αλλου κλπ κλπ ...αποτελεσμα οσοι βαλουν κατευθυντικη δεν εχουν καλα αποτελεσματα σε ολα τα καναλια ...Αντιθετα με ενα μικρο κεραιακι τυπου πανελ το οποιο δεν ειναι κατευθυντικο και ας μην εχει πολυ δυνατο σημα ( για αυτο και μπαινει ενισχυτης ) η ληψη εχει ομοιογενεια σχεδον σε ολα τα καναλια ασε που κοτιζει και κατω απο 20 ευρω και ειναι και Φρακαρο

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ
η επιλογη μιας κεραιας συν τον ενισχυτη δεν προκυπτει απο τις αποψεις του καθε ελληναρα ουτε απο την μεγαλη πορτοφολα αλλα απο τις αναγκες της συγκεριμενης περιοχης και της συγκεκριμενης εγκαταστασης ....

αυτα

KarlBarks
12-11-10, 15:16
+1

τι κεραια εχεις τωρα ? εβλεπες καλα μεχρι τωρα ? ποια περιοχη εισαι που εχει εκπομπους ?

μηπως απλα θελει συντήρηση η κεραία σου ? δλδ κατέβασμα και λιγο αντισκοριακο η μονο αντικατάσταση του ενισχυτή σου ?

η απλα καθάρισμα του ενισχυτή ? εγω στα λεω αυτα για να γλυτώσεις χρήματα 150 - 200 ευρω !

Κώστας87
12-11-10, 21:55
καταρχην ευχαριστω για τις απαντησεις σας,η περιοχη που βρισκεται ειναι στη κορινθο.η κεραια που ειχε μεχρι τωρα ειναι κλασικη με πλεγμα οχι τριπλη σαν την televes αλλα μονη.μαρκα δε γνωριζω. Μικτη που ανεφερα ενοοω να φευγουν 2 καλωδια απο τη κεραια που μπαινουν στο μικτη το ενα με UHF και το αλλο με VHF και βγαζει απλα και τις δυο μπαντες σε ενα καλωδιο.Παντως διπλα απο τη τηλεοραση εχει ενα κουτακι που νομιζα οτι ειναι ενισχυτης γραμμης,γιαυτο και ειπα και για μικτη επανω :-)