PDA

Επιστροφή στο Forum : διαχωρηστής κεραίας



esvvidi
11-11-10, 17:15
Γεία σας!
εχω έναν διαχωρηστή κεραίας. Στην είσοδο μπαίνει η κεραία και η μία εξοδος πάει στον mpeg4 και η άλλη στην TV. Το πρόβλημα είναι ότι η ποιότητα στην TV με αυτόν τον τρόπο μειώνεται (σε σχέσει με την ποιότητα όταν δεν βάζω τον διαχωρηστή).
Τι μπορώ να κάνω για να μήν μιώνεται η ποιότητα;

geo1973
11-11-10, 18:09
δοκιμασε με ενισχυτη γραμμης

esvvidi
11-11-10, 18:25
είναι λίγο ακριβός :P. επίσεις όταν συνδέω τον διαχωρηστή τότε, ακόμα και αν στην αλλη έξοδο του διαχωρηστή δεν συνδέσω τίποτα,δηλαδη να έχω μόνο στην είσοδο(του διαχωρηστή) την κεραία και στην μια έξοδο την τηλεώραση,(άρα όλο το σήμα πάει στην τηλεώραση) η εικόνα πάλι χαλάει (λίγο) που σημαίνει ότι κάτι φταίει στον διαχωριστή!
μήπως φταίει η ποιότητα του διαχωρηστη; ή το ότι τα μέροι που συνδέονται είναι εκτεθιμένα; ή κάτι άλλο!

ggr
11-11-10, 23:20
Δεν φταιει η ποιοτητα του διακλαδωτη σου. Ολοι οι διακλαδωτες εχουν μια εξασθενηση στις εξοδους τους για να εξασφαλιζουν καλυτερη απομονωση μεταξυ των δεκτων. Προφανως το σημα σου ειναι χαμηλο και βαζοντας τον διακλαδωτη εξασθενει κι αλλο. Δοκιμασες να συνδεσεις την κεραια στην εισοδο του αποκωδικοποιητη και απο την εξοδο του να δωσεις σημα στην τηλεοραση?

sakis
12-11-10, 13:30
ΧΜΜΜ μου ετυχε και μενα παρομοια περιπτωση οπου τελικα καταλαβα οτι ο δεκτης ηταν ΓΤΠ αγορασε ενα δεκτη της προκοπης και πιστευω οτι ολα θα σου πανε καλυτερα ...( τουλαχιστον δοκιμασε καποιον αλλο ο οποιος να μην εχει απωλειες διελευσης )

esvvidi
17-11-10, 18:37
ναι το δοκίμασα και η ποιότητα είναι πολύ χειρότερη!!

esvvidi
17-11-10, 18:38
Δεν φταιει η ποιοτητα του διακλαδωτη σου. Ολοι οι διακλαδωτες εχουν μια εξασθενηση στις εξοδους τους για να εξασφαλιζουν καλυτερη απομονωση μεταξυ των δεκτων. Προφανως το σημα σου ειναι χαμηλο και βαζοντας τον διακλαδωτη εξασθενει κι αλλο. Δοκιμασες να συνδεσεις την κεραια στην εισοδο του αποκωδικοποιητη και απο την εξοδο του να δωσεις σημα στην τηλεοραση?

ναι το δοκίμασα και η ποιότητα είναι πολύ χειρότερη!!

esvvidi
17-11-10, 18:40
ΧΜΜΜ μου ετυχε και μενα παρομοια περιπτωση οπου τελικα καταλαβα οτι ο δεκτης ηταν ΓΤΠ αγορασε ενα δεκτη της προκοπης και πιστευω οτι ολα θα σου πανε καλυτερα ...( τουλαχιστον δοκιμασε καποιον αλλο ο οποιος να μην εχει απωλειες διελευσης )

όταν λες δέκτη εννοείς τον διαζωρηστή ή τον αποκωδικοποιητή;

weather1967
17-11-10, 19:06
όταν λες δέκτη εννοείς τον διαζωρηστή ή τον αποκωδικοποιητή;

Παναγιώτη τον αποκωδικοποιητή εννοεί ο Σάκης

Αποστόλης1
17-11-10, 22:52
Δηλαδή ο δέκτης είναι φθηνότερος απο ενισχυτή γραμμής ?

esvvidi
24-11-10, 00:19
Δηλαδή ο δέκτης είναι φθηνότερος απο ενισχυτή γραμμής ?
Ο δέκτης (αποκωδικοποιητής) δίνει πολύ χειρότερη ποιότητα στο TVout από τον διαχωρηστή (ο οποίος δεν ξέρω αν κάνει κάποια ενίσχυση). Δεν είναι όμως φθηνότερος είναι πολυ ακριβότερος! Ένας καλος ενισχυτής γραμμής πάντος είναι ακριβότερος απο τον δέκτη (απ'ότι ρώτησα και έμαθα).

BESTCHRISS
24-11-10, 14:24
οι ενισχυτες γραμμης δεν ειναι ακριβοι δες εδω
http://www.emimikos.gr/shop/home.php?cat=459