PDA

Επιστροφή στο Forum : κύκλωμα ελέγχου και αντιστροφής πολικότητας εφόσον χρειάζεται



dmitspan
11-11-10, 19:20
Καλησπέρα,

ψάχνω για ένα τρόπο να αντιστρέφω όποτε χρειάζεται την πολικότητα του ρεύματος.

πιο συγκεκριμένα:

όταν βάζουμε ένα ρευματολήπτη στην πρίζα δεν γνωρίζουμε κάθε φορά ποια είναι η φάση και ποιος ο ουδέτερος αφού μπορεί το φις να μπει και ανάποδα. οπότε το καλώδιο του ουδέτερου μετά το φις να έχει φάση και της φάσης ουδέτερο. λογικό αφού οι περισσότερες συσκευές δε δίνουν σημασία στην πολικότητα.

εγώ θέλω ένα κύκλωμα που το μπλε να επιστρέφει πάντα ουδέτερο και το καφέ πάντα γείωση. να ελέγχει δηλαδή την πολικότητα του κάθε καλωδίου και αν χρειάζεται να την αντιστρέψει.

να σημειώσω ότι αναφέρομαι σε εναλασσόμενο ρεύμα και για την είσοδο και για την έξοδο

ευχαριστώ

GeorgeVita
11-11-10, 22:11
Γειά σου Δημήτρη, δεν έχω να προτείνω 'κύκλωμα' αλλά θα δώσω μια ιδέα:

Θα ελέγχεις το δυναμικό των ακροδεκτών σε σχέση με τη Γείωση. Η Φάση θα έχει περίπου 230V ενώ ο Ουδέτερος σχεδόν 0V. Για τον έλεγχο θα 'τραβάς' πολύ λίγο ρεύμα προς τον ακροδέκτη Γείωσης για να μην ενεργοποιούνται τα ρελέ διαρροής. Δε γνωρίζω σχετικά αισθητήρια αλλά μάλλον θα είναι ευαίσθητα πηνία ή λαμπάκι NEON (όπως τα δοκιμαστικά). Το κύκλωμα ελέγχου θα τροφοδοτείται από τους 2 ακροδέκτες τάσης και εφόσον βρεθεί 'λάθος' στη σύνδεση θα ενεργοποιείται ένα ρελέ καστάνιας το οποίο θα αντιστρέφει τους πόλους.

Φιλικά,
Γιώργος

herctrap
12-11-10, 00:22
16690

*δικο μου το σχεδιο

η λογικη ειναι η εξης:

οταν εχουμε φαση στο AC1 και ουδετερο στο AC2:

- κατα την θετικη ημιπεριοδο:
στο - της ανορθωσης ειναι ο ουδετερος και στο αλλο ακρο του ρελε εχουμε θετικη ταση αρα το ρελε εχει ρευμα

-κατα την αρνητικη ημιπεριοδο
στο - της ανορθωσης εχουμε την φαση οπως και στο αλλο ακρο του ρελε αρα το ρελε δεν εχει ρευμα

*ισως χρειαζετε ενας πυκνωτης εδω ή DC ρελε - δεν ξερω




οταν εχουμε ουδετερο στο AC1 και φαση στο AC2:

- κατα την θετικη ημιπεριοδο:
στο - της ανορθωσης ειναι ο ουδετερος οπως και στο αλλο ακρο του ρελε
αρα δεν εχουμε ρευμα

-κατα την αρνητικη ημιπεριοδο
στο - της ανορθωσης εχουμε την φαση και στο αλλο ακρο του ρελε εχουμε τον ουδετερο
ομως τωρα παλι δεν υπαρχει ρευμα λογο της διοδου

-----------

το υπολοιπο ειναι απλο
*πρωτη φορα σχεδιασα στο EAGLE οποτε ολα τα εξαρτηματα ειναι στην τυχη
μπορει να εχω βαλει και 12V διοδο πχ

dmitspan
13-11-10, 13:13
άμα είναι στην τύχη δεν πρόκειται να το φτιάξω, χρειάζομαι κάτι που να δουλεύει :)
θυμίζω ότι θέλω οι δύο έξοδοι του κυκλώματος, έστω Ο1 και Ο2 η μία να έχει ΠΑΝΤΑ την φάση και η άλλη ΠΑΝΤΑ τον ουδέτερο

herctrap
13-11-10, 13:46
αυτο γινετε -τα ρελε αλλαζουν για να εχεις φαση παντα στην ιδια εξοδο


*αν το ρελε μπορει να μεινει ανοιχτο με το 0- +310AC

safetec
13-11-10, 16:28
[QUOTE=GeorgeVita;397779]Γειά σου Δημήτρη, δεν έχω να προτείνω 'κύκλωμα' αλλά θα δώσω μια ιδέα:

Θα ελέγχεις το δυναμικό των ακροδεκτών σε σχέση με τη Γείωση. Η Φάση θα έχει περίπου 230V ενώ ο Ουδέτερος σχεδόν 0V. Για τον έλεγχο θα 'τραβάς' πολύ λίγο ρεύμα προς τον ακροδέκτη Γείωσης για να μην ενεργοποιούνται τα ρελέ διαρροής. Δε γνωρίζω σχετικά αισθητήρια αλλά μάλλον θα είναι ευαίσθητα πηνία ή λαμπάκι NEON (όπως τα δοκιμαστικά). Το κύκλωμα ελέγχου θα τροφοδοτείται από τους 2 ακροδέκτες τάσης και εφόσον βρεθεί 'λάθος' στη σύνδεση θα ενεργοποιείται ένα ρελέ καστάνιας το οποίο θα αντιστρέφει τους πόλους.

Φιλικά,
Γιώργος




αν το κανει αυτο θα πευτει το ρελλε και θα εχει προβλημα

safetec
13-11-10, 16:35
1/ ξυλωσε ολλες της μπριζες σου στο σπιτι

2/βαλε βιομηχανικες μονοφασικες εχουν χαραγμενα πανο τους και τα φης και η μπριζες που παει ο ουδετερος και η φαση και μπενει μονο με συγλεκτριμενο τροπο και δεν γινετε να αλαξει φωρα !!!

3/αλαξε ολλα τα φις σε ολλες της καταναλωσεις και βαλε τα αντιστηχα !!

εισε οκ :lool::lool::lool::lool::lool::lool:

ελπιζω η γυνεκα σου να εχει ελευρη χερη γιατι οι βηομιχανικες μπριζες μπενουν βιδωτες και θα πρεπει να κανεις τριπες στον τοιχο :cursing:

GeorgeVita
13-11-10, 17:40
άμα είναι στην τύχη δεν πρόκειται να το φτιάξω, χρειάζομαι κάτι που να δουλεύει
Περίγραψε την εφαρμογή σου μήπως υπάρχει άλλη λύση όπως λ.χ. ενας μετασχηματιστής απομόνωσης.



... κατά την θετική ημιπερίοδο ...
Ηρακλή το κύκλωμά σου δεν λειτουργεί γιατί 'ημιπερίοδοι' υπάρχουν πάντα στους δυο ακροδέκτες του εναλλασσόμενου και δεν προσδιορίζουν τη φάση και τον ουδέτερο.


... αν το κάνει αυτό θα πέφτει το ρελέ και θα έχει πρόβλημα
Τα ρελέ διαρροής επιτρέπουν πολύ μικρή διαρροή. Στην προδιαγραφή τους υπάρχει η σχετική παράμετρος I Δn
16712
Οταν είσαι 'κάτω' από αυτό το όριο δεν υπάρχει πρόβλημα, όπως βέβαια με τη χρήση ενδεικτικής λυχνίας NEON!


... ξήλωσε όλες τις πρίζες στο σπίτι ...
Καλά τα αστεία αλλά μπορεί να έχει το πρόβλημα στο ... γραφείο του!

Φιλικά,
Γιώργος

safetec
13-11-10, 17:54
το πιο ασφαλες εινε αυτο

μπριζα βιομηχανικου τυπου και ποτε δεν γινετε ετσι το παραμικρο λαθος σε θεμα πολικοτητας

οσο χωρο θα πιασει ενα κουτι που θα βαλει την πλακετα του τοσο θα εινε και το βησμα με την μπριζα

το ηλεκτρονικο εινε αυτοσχεδιο που σιμενει πος θα εχει περιορισμενες δυνατοτητες

π.χ ενα μικρορελλε που λετε εινε για 10 αμπερ !!

με φης αντεχει εως και 32 αμπερ !!! εινε πολυ αξιοπηστα και δεν θα σε προδοσουν ποτε !!!

μια μπριζα απλη αντεχει 16 αμπερ

δεν εχει δωσει στηχεια !!! για τι εντασεις μιλαμε ??? τι θελει δουλεια θελει να κανει να ξερουμε αν εινε να του σχεδιασουμε εναν αυτοματισμο αν εινε ισχηρα τα ρευματα η μια πλακετα αν οι εντασεις δεν ξεπερνουν τα 10 αμπερ

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΛΑΖΑΡΙΔΗΣ
13-11-10, 18:09
16714tlp3041

herctrap
13-11-10, 18:29
ωραιο δεν ηξερα οτι υπηρχε

1 οποιο και απο τα δυο να αγει - θα αγει κατα την θετικη ημιπεριοδο της φασης - μηπως εχουμε προβλημα με το ρελε εκει
2 καλυτερα να βαλει ενα μονο ρελε οπως εγω πιο πανω και ενα tip3041 για να ειναι πιο απιθανο το τσαφ και ισως εναν πυκνωτη στο led για να λυσει το 1

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΛΑΖΑΡΙΔΗΣ
13-11-10, 18:39
Ναι μπορεί και έτσι το έκανα κάπως πρόχειρα η Φώτο δίοδος είναι 15 m A νομίζω ότι δεν πρέπει να ρίχνει ρελε δ/φ που θέλει 30 m A

GeorgeVita
13-11-10, 20:55
http://acomelectronics.com/GeorgeVita/various/reverse_phase.jpg

herctrap
13-11-10, 21:04
οριστε?????

GR_KYROS
13-11-10, 21:37
σωστός ο Δημήτρης με την προϋπόθεση να μην ενεργοποιηθεί ο αυτόματος ηλεκτροπληξίας

δικλίδες ασφαλείας μπορούν να τοποθετηθούν διάφορες, το θέμα είναι ο αυτόματος

Γιώργο σου διαφεύγει ο αυτόματος, κατά τα άλλα είναι λογικό το σχέδιο ...

GeorgeVita
14-11-10, 00:09
Γιώργο σου διαφεύγει ο αυτόματος ...

Γειά σου Βαγγέλη, θα προτιμούσα να 'προωθούσες' την ιδέα με το λαμπάκι NEON + φωτοαντίσταση για πραγματικά 'floating' λύση εφόσον τα ενδεικτικά ΝΕΟΝ ανάβουν από 300μA (http://www.farnell.com/datasheets/57560.pdf).

Αν διαβάσεις την πρώτη απάντηση στο θέμα αναφέρω το πιθανό πρόβλημα των 'αυτομάτων'.


... Για τον έλεγχο θα 'τραβάς' πολύ λίγο ρεύμα προς τον ακροδέκτη Γείωσης για να μην ενεργοποιούνται τα ρελέ διαρροής ... μάλλον θα είναι ευαίσθητα πηνία ή λαμπάκι NEON ...

... Τα ρελέ διαρροής επιτρέπουν πολύ μικρή διαρροή ... Οταν είσαι 'κάτω' από αυτό το όριο δεν υπάρχει πρόβλημα, όπως βέβαια με τη χρήση ενδεικτικής λυχνίας NEON!
(στη συνημμένη φωτογραφία (http://www.hlektronika.gr/forum/attachment.php?attachmentid=16712&d=1289662662) φαίνονται τα '30mA' ...)

Ομως είναι εφικτή και η λύση με τα ρελέ (αν δεν υπάρχει άλλο πρόβλημα στο δίκτυο) εφόσον τα βιομηχανικού τύπου με πηνίο 230V έχουν αντίσταση 32ΚΩ (FINDER σειρά 46 (http://www.findernet.com/comuni/pdf/S46EN.pdf)) ενώ τα λίγο ακριβότερα και πιο 'ευαίσθητα' έχουν πηνίο 47ΚΩ (OMRON G5RL-AC (http://www.farnell.com/datasheets/38784.pdf)) που αντιστοιχεί σε ρεύμα πηνίου 5-7mA.

http://acomelectronics.com/GeorgeVita/various/relay_coil.jpg


Δοκίμασα το κύκλωμα του σχολίου #13 και λειτουργεί κανονικά!
Τα ρελέ της δοκιμής δεν ήταν τα 'αποδοτικά' με πηνίο 47ΚΩ αλλά τα OMRON G2R-1-230AC (http://downloads.components.omron.eu/OCB/Products/Relays/PCB%20Power%20Relays/Up%20to%2030A/G2R/K013/K013-E2-12A-X.pdf) (27ΚΩ)
Ρελέ ρεύματος διαφυγής το Hager CD742H.


Το βασικότερο είναι να περιγράψει την εφαρμογή του ο Δημήτρης (dmitspan).

Φιλικά,
Γιώργος

safetec
14-11-10, 04:16
μην μπλεκετε με την γηωση !!!

εγω σκευτομε κατι αλλο (δεν ξερω καλλα ηλεκτρονικα μονο οσα απετουντε για τα συστηματα ασφαλειας)

ηπαρχουν κατι κατσαβιδια στο εμποριο που λεγοντε επαγωγηκα αυτα τα κατσαβιδια αν τα βαλεις σε μια μπριζα στην φαση αναβει ενα λεντακι μεσα χωρις να ακουμπας το κατσαβιδι

και σκευτομε αν εγω παρω αυτο το κατσαβιδι το λισω παρω απο μεσα της μπαταριουλες και την πλακετουλα που εχει και το συνδεσω στον ουδετερο αντι για το λαμπακι θα μπορουσε να διεγιρετε ενα μικρορελε και να κανει αλαγη στην πολικοτητα κατα 1 ????

κατα 2 θα μπορουσα αν εινε κανονικα το φις στην μπριζα να φωρτιζοντε οι 2 μπαταριουλες του κατσαβιδιου με την ταση της μπριζας για να δουλευει παντα ???

αν δεν εινε αυτο εθικτο και το ρευμα (που θα πιγενει απο λαθος στον ουδετερο) αντι για τιν πλακετιτσα του κατσαβιδιου θα μπορουσε να κατασκευαστει κατι αλλο που να δουλευει παλι επαγωγικα να ανηχνευει την ταση και το ρευμα που να βγαζει να εινε καταλιλο για να επαρκει για την διεγερση ενος ρελλε ??? μονο μια εντολη χρηαζετε

σας βοιθισα καθολου ??

GR_KYROS
14-11-10, 08:48
Γιάννη αυτά τα δοκιμαστικά που λες βασίζονται στην ανίχνευση της συχνότητας δικτύου.
Απλοϊκή η ιδέα σου , αλλά με πρακτικά προβλήματα.
Με δεδομένο ότι θα βασιστούμε στην γείωση ,θα κάνω κάποιες δοκιμές και θα επανέλθω.

Γιώργο τα relay που αναφέρεσαι έχουν θεωρητικά μικρό ρεύμα λειτουργίας, το ρεύμα εκκίνησης είναι πολύ περισσότερο.

herctrap
14-11-10, 09:46
εγω δεν καταλαβα γιατι αυτο (http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=53362&p=397798&viewfull=1#post397798) δεν δουλευει

GR_KYROS
14-11-10, 10:24
Ηρακλή είναι θέμα αντίστασης πηνίου....
τελικά
το led ανάβει με την γείωση χωρίς να ενεργοποιεί τον αυτόματο.
οπότε είναι εφικτό να διεγερθεί solid state relay
τα υπόλοιπα είναι εύκολα....
16729

GR_KYROS
14-11-10, 12:26
Η πρότασή μου
16732

herctrap
14-11-10, 12:53
δεν το βλεπουμε

dmitspan
14-11-10, 14:09
Λοιπόν να σας πω την εφαρμογή. λίγο πολύ την έχω περιγράψει εδώ (http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=53256)

έχω 2 συσκευές, ένα μύλο καφέ και μία καφετιέρα. το πρώτο δεν έχει ορισμό δόσης και η δεύτερη δεν έχει αυτόματο σβήσιμο και επειδή ο διακόπτης δεν είναι εμφανής τον ξεχνάω ανοιχτό πολλές φορές.

θα τα συνδέσω λοιπόν σε ξεχωριστά ρελέ delay off ράγας το καθένα, ο δε μύλος έχει ονομαστική ισχύ 300W και η καφετιέρα 1300W. επειδή όμως θα γκρινιάζει η γυναίκα του σπιτιού άμα κλέψω ρεύμα απ'την πρίζα ακόμα και με καναλάκι, γι'αυτό σκέφτηκα να το παίρνω κανονικά με ρευματολήπτη, ώστε να μπορώ να κρύψω και την κατασκευή κάπου να μην εμποδίζει. το πρόβλημα λοιπόν είναι ότι όταν παίρνεις ρεύμα από την πρίζα επειδή είναι τυφλό δε ξέρεις ποιο καλώδιο είναι η φάση και ποιο ο ουδέτερος, αφού και ανάποδα να βάλεις το φις πάλι θα μπει. τα ραγορελέ όμως έχουν συγκεκριμένη θέση φάσης και ουδετέρου και αν τα βάλω ανάποδα δε θα δουλέψουν, γι'αυτό χρειάζομαι ένα τέτοιο κύκλωμα που να ελέγχει την πολικότητα πριν πάει στα ραγορελέ και να έχει 2 εξόδους που η μία να έχει πάντα την φάση και η άλλη πάντα τον ουδέτερο. για βιομηχανική δε το κόβω :biggrin:

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΛΑΖΑΡΙΔΗΣ
14-11-10, 14:27
Μετά από μετρήσεις που έκανα κανένα μικρό ρελε πηνίου δεν είναι κάτω από 40m A μόνο ρελε με led λειτουργεί είδα και τα μικρό ρελε του φίλου Γιώργου το ένα δίνη 24 v 40 m A και κάποια άλλα μόνο αυτά με led είναι κάτω των 30 m A . Νομίζω ότι το σχέδιο του Βαγγέλη είναι το σωστό με τα λιγότερα υλικά

GR_KYROS
14-11-10, 14:30
dmitspan
εάν σου πω πως κατάλαβα , ψέματα θα πω...:confused1:
το προτεινόμενο κύκλωμα όπως και να το βάλεις στην πρίζα πάντα στα ίδια καλώδια θα έχει την φάση και τον ουδέτερο.
αν σε κάλυψα μας λες , και ας μεταφράσει κάποιος συνάδελφος τι θέλει να κάνει ο ποιητής.
από την αρχή υποψιαζόμουν ότι είναι ένα άχρηστο κύκλωμα.:001_huh:

Λυκιδευς
14-11-10, 14:47
dmitspan
εάν σου πω πως κατάλαβα , ψέματα θα πω...:confused1:
το προτεινόμενο κύκλωμα όπως και να το βάλεις στην πρίζα πάντα στα ίδια καλώδια θα έχει την φάση και τον ουδέτερο.
αν σε κάλυψα μας λες , και ας μεταφράσει κάποιος συνάδελφος τι θέλει να κάνει ο ποιητής.
από την αρχή υποψιαζόμουν ότι είναι ένα άχρηστο κύκλωμα.:001_huh:

θελει ενα κυκλωμα οπου αν βαλει λαθος το φις στην πριζα να γινεται αλλαγη αναμεσα στην φαση και τον ουδετερο...

GR_KYROS
14-11-10, 15:02
και εγώ τι έφτιαξα Παναγιώτη ? :001_smile:

πάμε από την αρχή , έχουμε δυο συσκευές που θέλουμε να δουλέψουν κάποια στιγμή για συγκεκριμένο χρόνο...
γιατί να μην χρησιμοποιήσουμε 2 χρονοδιακόπτες πρίζας ?

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΛΑΖΑΡΙΔΗΣ
14-11-10, 15:04
Εκεί που όντος είναι χρήσιμο είναι στα οικιακά dimmer που θέλουν φάση για να δουλέψουν και εάν τα βάλεις σε προέκταση η μετακινούμενο φωτιστικό λύνεις το πρόβλημα σου το λέω αυτό γιατί εάν σε αυτά τα dimmer αλλάξεις το triac με ισχύος έχεις φτηνό dimmer για φώτα ισχύος που έχω στη δουλειά .
Η αλήθεια είναι ότι και εγώ δεν κατάλαβα το λόγο που το ήθελε ο φίλος

dmitspan
14-11-10, 15:30
Οι κλασσικοι χρονοδιακοπτες πρίζας δε μου κάνουν γιατί θέλω ακρίβεια δευτερολέπτων για τον μύλο.

dmitspan
14-11-10, 16:05
Η πρότασή μου
16732

μήπως είναι εύκολο να αναφέρεις τα υλικά που χρησιμοποιείς ? :)

GeorgeVita
14-11-10, 16:22
Μετά από μετρήσεις που έκανα κανένα μικρό ρελέ πηνίου δεν είναι κάτω από 40mA ... είδα και τα μικρά ρελέ του φίλου Γιώργου το ένα δίνει 24V 40mA ...
Στο σχόλιο#16 (http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=53362&p=398199&viewfull=1#post398199) έβαλα τμήμα του datasheet. Τα ρελέ αυτά θέλουν λιγότερο από 1VA (24V x 40mA) για να λειτουργήσουν. Στο πηνίο των 230V 'τραβάνε' 4-5mA. Ο χρόνος μεταγωγής είναι 20mSec και αν 'ελπίζουμε' σε αιχμές ρεύματος αυτές δεν μπερδεύουν το ρελέ διαφυγής (RCD (http://en.wikipedia.org/wiki/Residual-current_device)).
G

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΛΑΖΑΡΙΔΗΣ
14-11-10, 16:36
Αυτοί οι ρελεδες που έδειξες είδα ότι είναι 24 v 40 m A και το ξανά είδα τώρα υποθέτω ότι για 220v θα βάλεις κάποια αντίσταση πως θα μειωθεί η ένταση μήπως μου διαφεύγει κάτι μου το εξηγείς σε παρακαλώ πολλή

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΛΑΖΑΡΙΔΗΣ
14-11-10, 16:41
Ναι λες για 230v relay αλλά και αυτός είναι led

GR_KYROS
14-11-10, 16:46
Σχετικά με relay υπάρχουν με μικρή κατανάλωση, μπορεί να ερευνηθεί το θέμα, ακόμα και με ζεύξη πυκνωτή.
Επιστρέφοντας σε αναζήτηση εναλλακτικής, θα μπορούσαν να τοποθετηθούν 2 τηλεχειριζόμενες πρίζες, τα ακριβείας χρονικά να ενεργοποιούν ανάλογα το τηλεκοντρόλ…

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΛΑΖΑΡΙΔΗΣ
14-11-10, 16:57
Ναι με τον πυκνωτή θα διορθώσεις την αυτεπαγωγή αλλά το led είναι πολλή πιο κάτω .Και αυτό είναι μια λύση με τον τηλεχειρισμό θα το ψάξω .Και κάτι άσχετο στο σολαρ που έφτιαξες δεν κατάλαβα στο τέλος εάν το έκανες με mos fet η ρελε σου είχα γράψει αλλά δεν μου απάντησες

GeorgeVita
14-11-10, 17:44
Αυτοί οι ρελεδες που έδειξες είδα ότι είναι 24 v 40 m A και το ξανά είδα τώρα υποθέτω ότι για 220v θα βάλεις κάποια αντίσταση πως θα μειωθεί η ένταση μήπως μου διαφεύγει κάτι μου το εξηγείς σε παρακαλώ πολλή
?
OMRON G5RL-1E 230/240AC http://uk.farnell.com/omron-electronic-components/g5rl-1e-230-240ac/relay-pcb-spco-230vac/dp/1257569?Ntt=OMRON+G5RL-1E+230/240AC
OMRON G2R-1 230AC http://uk.farnell.com/omron-electronic-components/g2r-1-230ac/relay-pcb-spco-230vac/dp/9949747?Ntt=OMRON+G2R-1+230AC
FINDER 46.61-AC230 http://www.schukat.com/schukat/schukat_cms_en.nsf/index/CMSFFEDE67DB7032C11C1256DF1003EF651?OpenDocument&wg=E6611&refDoc=CMSAC4922FFCFE6407FC125708A004D9F69&kb=E6611
TYCO XT374T30 http://search.digikey.com/scripts/DkSearch/dksus.dll?Detail&name=PB1193-ND
PANASONIC HC2-H-AC240V http://gr.mouser.com/Search/Refine.aspx?Keyword=PANASONIC+HC2-H-AC240V
Various 230V coil http://www.schukat.com/schukat/schukat_cms_en.nsf/index/suchergebnisse?OpenDocument&query=relay%20230v&news=true&katalog=true

GeorgeVita
15-11-10, 18:02
Και για να είμαστε πιο πρακτικοί, μιας και δεν είναι ευαίσθητη εφαρμογή, θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί απλά το σωστό ρελέ (R1 με πηνίο 230VAC 3-5mA) το οποίο θα οδηγεί το μεταγωγικό ρελέ ισχύος (R2):

http://acomelectronics.com/GeorgeVita/various/correctLIVE.jpg

Αν η Φάση βρίσκεται στο AC1 δεν συμβαίνει τίποτε. Αν βρεθεί στο AC2 θα γίνει η μεταγωγή. Θέμα απότομης μεταγωγής δεν υπάρχει εφόσον τηρείται το 'όλα OFF όταν μπαίνουν στην πρίζα'.
G

dmitspan
15-11-10, 23:54
ωραία :)
μπορώ να έχω τα υλικά παρακαλώ ?
τι θα γίνει σε περίπτωση επιστροφής ρεύματος από τον ουδέτερο;μήπως χρειάζεται και μια NOT ?

GeorgeVita
19-11-10, 10:00
μπορώ να έχω τα υλικά παρακαλώ;
R1=Μεταγωγικό ρελέ πλακέτας με πηνίο 230VAC, στη γειτονιά σου (το βρήκα στο google): Καραχρήστος Ν. Νοταρά 53, 210 9701700
R2=μεταγωγικό ρελέ 2 φάσεων ισχύος (>16Α) μάλλον ηλεκτρολογικού τύπου
G

FILMAN
19-11-10, 13:22
Το χρονικό ράγας αδιαφορεί παντελώς για το ποιος αγωγός τροφοδοσίας είναι η φάση και ποιος ο ουδέτερος, κατά συνέπεια τζάμπα η όλη συζήτηση για το συγκεκριμένο πρόβλημα

Το κύκλωμά σου Ηρακλή δεν θα δουλέψει γιατί άσχετα με τη σύνδεση που κάνεις στην είσοδο εκεί έχεις πάντα 220V~ οπότε η συμπεριφορά του κυκλώματος θα είναι η ίδια και στις δυο περιπτώσεις

Το κύκλωμά σου Δημήτρη Λαζαρίδη δεν θα δουλέψει διότι θα καούν οι οπτοζεύκτες από υπερβολική ανάστροφη τάση στα led, αλλά ακόμα και αν δεν συνέβαινε αυτό (βάζοντας π.χ. δυο γέφυρες ανόρθωσης) οι οπτοζεύκτες θα παρείχαν τάση στα ρελέ μόνο κοντά στην κορυφή του ημιτόνου, αλλά και πάλι ακόμα και αν το διόρθωνες αυτό, μια αποσύνδεση του αγωγού γείωσης θα οδηγούσε και τα δυο ρελέ σε ενεργοποίηση με αποτέλεσμα ένα ωραιότατο βραχυκύκλωμα

Το κύκλωμά σου Βαγγέλη Γρανάζη δεν θα δουλέψει (γιατί; )

Η καλύτερη σκέψη ήταν του GeorgeVita με τις λυχνίες νέον (εγώ θα τις έβαζα να φωτίζουν από μια LDR η καθεμιά, μετά δυο συγκριτές - ολοκληρωτές και ένα ψηφιακό συνδυαστικό κυκλωματάκι που να αποφασίζει για τη διέγερση του κατάλληλου ρελέ), ή με τον μ/ς απομόνωσης. γειώνοντας το ένα άκρο του δευτερεύοντος αυτό πάντα θα είναι ουδέτερος και το άλλο φάση.

Αλλά όλα αυτά στη συγκεκριμένη εφαρμογή είναι απλά άχρηστα... Αλλού, εντάξει...

GR_KYROS
19-11-10, 18:48
16839αν και δεν μας λες γιατί δεν θα δουλέψει το κύκλωμά μου (πρόχειρης σχεδίασης)
και αν και έχω πολύ δουλειά, μπορούμε να στοιχηματίσουμε, και εγώ θα το κατασκευάσω (ίσως με ελάχιστες αλλαγές) το κύκλωμα.
έλα φίλιππε θάρρος...:001_smile:

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΛΑΖΑΡΙΔΗΣ
19-11-10, 19:36
Το δεν θα δουλέψει και ότι αφαιρώντας τι γείωση θα βραχυκυκλώσουν δεν ευσταθούν το έχω Βάλη και δουλεύει τώρα ο φίλιππος έχει εμμονές τι να κάνουμε βαγγελη παρά το ότι κάναμε πρόχειρα σχέδια θα το ανεβάσω και σε βίντεο να το δει και σε λειτουργία. Και εάν δουλεύει με την μια ημιπερίοδο δεν ανοιγοκλειεί ο ρελε 50 φορές το δευτερόλεπτο

GR_KYROS
21-11-10, 13:35
είδε κανείς τον φίλιππο ?

dmitspan
22-11-10, 00:02
Το χρονικό ράγας αδιαφορεί παντελώς για το ποιος αγωγός τροφοδοσίας είναι η φάση και ποιος ο ουδέτερος, κατά συνέπεια τζάμπα η όλη συζήτηση για το συγκεκριμένο πρόβλημα



πω μας γείωσες τώρα Φίλιππε :blush:
το χρονικό off που έβαλα στο άλλο post δε θέλει μία μόνιμη φάση, μία φάση που θα δώσει το σήμα, ένα ουδέτερο και μία φάση που θα τροφοδοτήσει την έξοδο κατά την έναρξη του ρελέ ? ελπίζω να κατάλαβες τι θέλω να κάνω. να παίρνω ρεύμα από πρίζα που δεν ξέρω ποιο καλώδιο φέρει τι καθώς μπορεί άνα πάσα στιγμή κάποιος να το βάλει κ ανάποδα :biggrin: κ τότε πώς θα λειτουργήσει το χρονικό μου λες ?

GeorgeVita
22-11-10, 09:27
... και τότε πώς θα λειτουργήσει το χρονικό μου λες;
Δημήτρη για το ερώτημα του τίτλου (κύκλωμα ελέγχου και αντιστροφής πολικότητας εφόσον χρειάζεται) έχεις πάρει απαντήσεις. Τελικά ΔΕΝ χρειάζεται έλεγχος και αντιστροφή πολικότητας για την εφαρμογή σου (σχόλιο#23 (http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=53362&p=398268&viewfull=1#post398268)). Απλά θα καλωδιώσεις το κύκλωμά σου θεωρώντας 'φάση' έναν από τους δύο αγωγούς.
G

FILMAN
30-11-10, 16:37
είδε κανείς τον φίλιππο ?Ο Φίλιππος καμιά φορά έχει δουλειά γι αυτό και χάνεται. Μπορείς να μου πεις με τι τάση τροφοδοτείται το πηνίο του ρελέ στο κύκλωμά σου όταν λειτουργεί ο οπτοζεύκτης; Αυτό στη σελίδα 4 του datasheet του MOC3042 το διάβασες; Αν ξέρεις κάτι παραπάνω από την MOTOROLA θα σε παρακαλούσα να μου το πεις...

FILMAN
30-11-10, 16:44
Το δεν θα δουλέψει και ότι αφαιρώντας τι γείωση θα βραχυκυκλώσουν δεν ευσταθούν το έχω Βάλη και δουλεύει τώρα ο φίλιππος έχει εμμονές τι να κάνουμε βαγγελη παρά το ότι κάναμε πρόχειρα σχέδια θα το ανεβάσω και σε βίντεο να το δει και σε λειτουργία. Και εάν δουλεύει με την μια ημιπερίοδο δεν ανοιγοκλειεί ο ρελε 50 φορές το δευτερόλεπτο
Δημήτρη νομίζω σου εξήγησα αναλυτικά πού πάσχει η σχεδίασή σου. Και μια λάμπα 240V δουλεύει μια χαρά στα 260V. Γιατί να μην το κάνω;

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΛΑΖΑΡΙΔΗΣ
30-11-10, 18:08
Όχι δεν κατάλαβα που γίνεται το βραχυκύκλωμα και σου ξαναλέω ότι το κατασκεύασα και λειτουργεί με ρελε όχι λάμπα τι να κάνω να στο ανεβάσω σε video .

GR_KYROS
01-12-10, 21:54
εκεί κολλάς φίλιππε ? θα χρησιμοποιήσω ένα άλλο solid-state relay
με τρόμαξες :confused1: γιατί νόμιζα πως βρήκες λάθος στην γενική φιλοσοφία του κυκλώματος.

FILMAN
07-02-11, 14:10
Όχι δεν κατάλαβα που γίνεται το βραχυκύκλωμα και σου ξαναλέω ότι το κατασκεύασα και λειτουργεί με ρελε όχι λάμπα τι να κάνω να στο ανεβάσω σε video .
Όπως σου εξήγησα ήδη το πρόβλημα με το βραχυκύκλωμα θα γίνει αν αποσυνδεθεί ο αγωγός της γείωσης αφού πρώτα τροποποιήσεις το κύκλωμα παρεμβάλλοντας από μια γέφυρα ανόρθωσης πριν το LED του κάθε οπτοζεύκτη ώστε α) η τάση που φτάνει στο κάθε ρελέ να πλησιάσει περισσότερο την ημιτονοειδή μορφή, και β) να μην έχεις μεγάλη ανάστροφη τάση στα άκρα του κάθε LED.

Έτσι όπως το έχεις ήδη κάνει, η ανάστροφη τάση στο LED του κάθε οπτοζεύκτη φτάνει ως και τα 325V, τη στιγμή που για το αντίστοιχο μέγεθος τα datasheets δίνουν ως ABSOLUTE MAXIMUM RATING τα 5V! Δηλαδή ξεπερνάς το μέγιστο όριο μόνο κατά 65 φορές.