PDA

Επιστροφή στο Forum : Προβλημα με laptop...(ξανα)



Phatt
13-11-10, 21:53
Δεν παει πολυς καιρος που ειχα γραψει για το προβλημα που ειχε το laptop μου και δεν λειτουργουσε τιποτε εαν δεν εκλεινα τον explorer...Τελοσπαντων, εγινε το format, ξηλωθηκαν τα vista και μπηκαν τα 7...Δεν εχει ουτε μηνα που εγινε αυτη η δουλεια, δεν προλαβα να τον δουλεψω τον υπολογιστη αρκετα, και πριν μερικες μερες αρχισε να κολλαει παλι, αν και δεν εχω πολλα προγραμματα η πραγματα μεσα, ουσιαστικα τον χρησιμοποιω για internet, καμια ταινια και εχω μονο ενα παιχνιδι εγκατεστημενο.Κολλαει στον browser τραγικα (και στον Iexplorer αλλα και στον mozilla), βγαζει συνεχως μηνυμα "το προγραμμα δεν ανταποκρινεται", ξεκολαει μετα απο λιγο και καπακι παλι τα ιδια...Επισης κολλαει και οταν παιζω το παιχνιδι.Ενοχληθηκα αρκετα γιατι δεν εχω μπει σε τιποτα περιεργες σελιδες και τα σχετικα, προσπαθω να ειμαι προσεκτικος.Εχω το AVG free το οποιο δεν βρηκε τιποτε, και το wise registry cleaner (free) το οποιο βρηκε καποια προβληματα στο scan τα οποια ομως δεν βοηθησαν...Απο τις επιδοσεις μεσα απο την διαχειρηση εργασιων δεν δειχνει να χρησιμοποιει πολυ CPU και σπανια ξεπερναει το 1GB RAM απο τα 3 που εχει το laptop.Μου την εχει δωσει που αρχισαν τα προβληματα τοσο γρηγορα και χωρις προφανη λογο...Ειμαι ετοιμος για ιδεες και προτασεις, Ευχαριστω.

moutoulos
13-11-10, 23:28
Παναγιώτη, απο θερμοκρασία πως πάει?

klik
13-11-10, 23:33
Ρίξε και μια ματιά στα events συστήματος, μήπως έχεις κανένα θέμα με σφάλματα read/write στο δίσκο.

Radiometer
13-11-10, 23:57
κανε έναν ελέγχω την μνήμη και μετά τον δίσκο για bad sectors.

Phatt
14-11-10, 08:05
Λοιπον...Απο θεμοκρασια παει καλα, το λυνω και το φυσαω τακτικα, θα το ξανακανω και αυριο αν και ειναι σε καλη κατασταση (το καταλαβαινω γιατι το fan σταματαει συχνα, οταν ειναι μπουκωμενο απο σκονη δεν σταματαει ποτε).Αυτα τα events συστηματος πως τα κοιταμε;Την μνημη πως την ελεγχουμε;Τον δισκο τον εκανα ελεγχο και ανασυγκροτηση απο τα εργαλεια των windows.Nα σημειωθει οτι ο δισκος ειναι καινουριος αλλαχτηκε μαζι με το format.Ευχαριστω.

Radiometer
14-11-10, 11:34
εάν έχεις κάποιο CD με linux ubuntu στο boot από το cd στην αρχή έχει το memtest που σου κάνει τεστ την μνήμη http://www.memtest.org/

BESTCHRISS
15-11-10, 14:44
δες αν το ανεμιστηρακι του επεξαργαστη ειναι καθαρο αλλα και η εσοχη που βαζει αερα
αν θελεις βγαλε την ψυκτρα του επεξαργαστη και ξαναβαλε νεα κρεμα καλυτερης ποιοτητας
κανε ελεγχο και τισ μνημεσ μηπωσ δεν καθονται καλα καλυτερα βγαλτεσ και ξαναβαλτες
απεγκατεστησε ολα τα προγραμματα που τρεχουν στην εκκινηση (εκτελεση-msconfig-εκκινηση)
ρυθμιση του υπολογιστη για βελτιστη αποδοση (πινακας ελεγχου-συστημα-για προχωρημενους-εφε προβολης)

BESTCHRISS
15-11-10, 18:30
αν θελεις βαλε το everest για να ελενξεις τις θερμοκρασιες

BESTCHRISS
16-11-10, 14:13
Επισης κανε εγκατασταση το directx SDK full και οχι το απλο
DXSDK_Jun10 full 585mb

Phatt
22-11-10, 21:13
Αγαπητοι δε σας εχω "γραμμενους" απλα το λαπτοπ μπηκε σε αναστολη λειτουργειας λογω αφορτιστης μπαταριας και απο τοτε δεν ξανα εκανε σωστα boot με αποτελεσμα να θελει format το οποιο δεν εχω κανει ακομη.Θα το πατησω και ενα partition γιατι με κουρασε να το φορμαρω ανετος.Τοσες μερες δεν ειχα net να σας γραψω το βρεθηκα σε ενα σταθερο.Να ειστε καλα ολοι.

Radiometer
22-11-10, 23:43
Επισης κανε εγκατασταση το directx SDK full και οχι το απλο
DXSDK_Jun10 full 585mb

περνώντας το παραπάνω που ακριβός θα βοηθήσει ?

BESTCHRISS
24-11-10, 12:35
αν θελεις την γνωμη βαλε τα windows σαν αυτα που εχει στο pc
και οχι αυτα που συνοδευουν τα laptop ειναι καλυτερα και πιο σταθερα και πιο ολοκληρωμενα

BESTCHRISS
24-11-10, 12:55
ενας φιλος που ειχε προβλημα στα παιχνιδια του εδωσα το DXSDK_Jun10 full 585mb
και δεν ειχε πια κολληματα δεν ξερω αν ηταν τυχαιο
παντος περιλαμβανει περισσοτερα αρχεια απο το απλό
μπορεις να το κατεβασεις ειναι δωρεαν