PDA

Επιστροφή στο Forum : ρεύμα 12v+ στην είσοδο ενός 5V MIC



acmilangr
22-11-10, 11:26
είναι πρόβλημα που σε ενα INPUΤ PIN ενός microcontroller που δουλεύει με τάση 5v έχω pullup αντίσταση στα 12v+;

(εχω κοινή γή)

GeorgeVita
22-11-10, 15:06
Γενικά δεν είναι καλή σχεδιαστική πρακτική αλλά στους περισσότερους μC δέν πειράζει εφόσον η αντίσταση είναι μεγάλη >22ΚΩ (καλύτερα κοντά στα 100ΚΩ).

Πρέπει να διαβάσεις το datasheet του μC στην περιγραφή των I/O pins και να βρεις την παράμετρο Ιk (clamp current). Το πρόβλημα δημιουργείται από τις διόδους προστασίας στα I/O pins που είναι ανάστροφα πολωμένες για να διοχετεύσουν το 'λάθος' ρεύμα προς τις γραμμές τροφοδοσίας:

http://acomelectronics.com/GeorgeVita/various/uC_IO.jpg

Τα +12V θα περάσουν μέσα από την pull-up αντίσταση και μέσω της διόδου θα οδηγηθούν στα +5V. Οταν το ρεύμα είναι μεγαλύτερο από κάποιο όριο που αναφέρει το datasheet, καίγεται η δίοδος προστασίας, μετά το κύκλωμα εισόδου και ίσως τμήμα του μC.

Αν δεν μπορείς να το αλλάξεις σε 5V μια καλή λύση είναι η τοποθέτηση διόδου zener 5V1 (άνοδος στη γη, κάθοδος στο I/O pin) ή μια δεύτερη αντίσταση από το I/O pin προς τη γη υπολογισμένη σαν διαιρέτη τάσης με περίπου 5V στο I/O pin.

http://acomelectronics.com/GeorgeVita/various/uC_IO_2.jpg

Φιλικά,
Γιώργος

acmilangr
22-11-10, 16:21
Δηλάδη με βάση την ένταση και όχι την τάση σωστά;

GeorgeVita
22-11-10, 16:33
Δηλαδή με βάση την ένταση και όχι την τάση σωστά;
Ναί. Από το datasheet θα βρείς το όριο (λ.χ. 10mA) και θα προσπαθήσεις να είσαι αρκετά μακριά του. Με το νόμο του Ωμ θα υπολογίσεις την pull-up.
G

acmilangr
22-11-10, 19:44
δηλαδή για να καταλάβω ακόμα και όταν θέλουμε να διαβάσουμε λογικό 1 η 0 σε ένα Pin ενός μικροελενκτή, θα πρέπει να έχουμε πάντα αντίσταση ανάμεσα;
παράδειγμα αν έχω έναν μετασχηματιστή (5v) και θέλω να διαβάσω το + η - απο την έξοδο του θα πρέπει και εκεί να βάλω ανάμεσα αντίσταση;

GeorgeVita
22-11-10, 20:02
Αν το σήμα εισόδου είναι σίγουρο και εντός των επιτρεπτών ορίων τάσης (λ.χ. +5V και 0V από άλλο IC ή μετά από transistor ή opto coupler) δεν χρειάζεται έξτρα αντίσταση προστασίας. Οταν όμως έχεις είσοδο του μC συνδεδεμένη σε connector, ή το σήμα έρχεται από εξωτερική συσκευή μπορεί να έχεις υπέρβαση των ορίων. Η αντίσταση είναι μια απλή 'ασφάλεια'. Ολα βέβαια είναι μέρος του συνολικού σχεδιασμού.

Αν έχεις μετασχηματιστή 5V η έξοδος είναι AC. Τι θέλεις να μετρήσεις εκεί; Αν υπάρχει τάση, το μέγεθος της τάσης ή τη συχνότητά της;

Σε κάθε περίπτωση αν ξεπερνάς τα όρια >5V ή <0V θέλεις φιλτράρισμα και προστασία.

G

acmilangr
24-11-10, 01:30
και αν η pullup αντίσταση πρέπει να ειναι 1k;;;;

με το zener θα ειμαι οκ;

GeorgeVita
25-11-10, 12:33
και αν η pullup αντίσταση πρέπει να είναι 1k; με το zener θα είμαι οκ;
Μάλλον ναι. Καλύτερα να βάλεις αντίσταση 22ΚΩ-47ΚΩ σε σειρά στην είσοδο του μC (χωρίς τη zener). Εφόσον θα έχεις +12V ή 0V με την pullup 1ΚΩ, το ρεύμα προς το I/O pin θα είναι έως 0.35mA το οποίο θα διοχετευθεί στα +5V μέσω της εσωτερικής διόδου προστασίας.
16909

G