PDA

Επιστροφή στο Forum : δημιουργία χρονοκαθυστέρησης



kobi
23-11-10, 11:08
παιδιά καλημέρα. Θα ήθελα να σας κάνω μια ερώτηση. Θέλω να βάλω στη μηχανή μου ένα κύκλωμα στο οποίο όταν ανοίγω τη μίζα να μην ανάβουν αμέσως τα φώτα αλλά να υπάρχει μια μικρή καθυστέρηση. Δεν θέλω να ενεργοποιείται με κάποιο μπουτόν αλλά μόλις ανοίξω τη μίζα. Κάτι διλαδι σαν χρονικό delay on. Όποιος μπορεί να με βοηθήσει………!:confused1::confused1::confused1:

cloud_constructor
23-11-10, 11:46
ολα τα φωτα?Δηλαδι και το πισω φαναρι και ολα?

Δηλαδι να το παρεμβαλεις στο διακοπτη της μιζας και στο ρελε (αν εχει που αναβει τα φωτα..)..Ενδιαφερον , το ειχα σκεφτει κ για τη δικια μου αλλα το ακυρωσα γιατι μου φανηκε λιγο κακη ιδεα σαν επεμβαση λογω οτι τα φωτα ειναι σουπερ σημαντικα.

kobi
23-11-10, 13:30
το ξερω φιλε cloud_constructor (http://www.hlektronika.gr/forum/member.php?u=40237) ότι είναι πολύ σημαντικά. Γι αυτό θέλω χρονικό για να ανάβουν μετά από 10 15 δευτερόλεπτα.

ΠΕΤΡΟΣ Κ.
23-11-10, 13:44
Θα σε βόλευε να ενεργοποιούνται τα φώτα αμέσως μόλις πάρει μπροστά ο κινητήρας, ανεξαρτήτως χρόνου??
Αν ναι, τότε γίνεται πολύ απλά με την χρήση ενός μόνο ρελέ και παίρνοντας σήμα από λαμπάκι της μπαταρίας.
Αν σε ενδιαφέρει κάτι τέτοιο να σου στείλω διάγραμμα.

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΛΑΖΑΡΙΔΗΣ
23-11-10, 14:29
16885 Το σκεπτικό έχει ως εξής όταν βάζεις μπροστά τι μίζα διακόπτονται τα φώτα μόλις αφήσεις το κλειδί ανάβουν τα φώτα .Τώρα θέλεις έναν ρελε 12 v με διπλή επαφή και διακόπτης τα φώτα από το κλειδί σχ. Α βάζεις ενδιάμεσα μια ασφάλεια νέα για φώτα σχ.γ και διακόπτης το καλώδιο τις μίζας σχ.β βάζοντας το ρελε .Δεν ξέρω εάν βοήθησα .

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΛΑΖΑΡΙΔΗΣ
23-11-10, 15:33
16886 Συγγνώμη έκανα λάθος με το προηγούμενο σχέδιο όταν άφηνες τον διακόπτη τις μίζας θα κοβόταν το ρεύμα από το κλειδί δες το νέο σχέδιο στην ίδια λογική.

kobi
24-11-10, 18:40
Σας ευχαριστώ παιδιά για τις απαντήσεις σας αλλά μάλλον σας μπέρδεψα λίγο με την μίζα και τον διακόπτη. Να σας τα ξαδιαλύνω λίγο. Ο διακόπτης έχει τρείς θέσεις. Η μία ειναι που κλειδώνει το τιμόνι και δεν δίνει ρεύμα πουθενά. Αυτή η θέση δεν μας χρειάζεται καθόλου. Δεύτερη θέση τώρα. Ανάβουν τα μεσαία φώτα (μέσω ρελέ), που είναι και αυτά που μας ενδιαφέρουν, ανάβουν οι ενδικτικές λυχνίες στα όργανα ( άχρηστα ) και ο εγκέφαλος (επίσης άχρηστος). Όταν ο διακόπτης πάει στην τρίτη θέση τώρα δίνει απλά ρεύμα στην μίζα για να πάρει μπροστά το μηχανάκι και μετά επανέρχεται στην δεύτερη (Δηλαδή όσο τον κρατάς εσύ στην τρίτη δίνει στην μίζα και ΜΟΝΟ. Σαν μπουτον δηλαδη). Τα φώτα είναι μόνιμα αναμένα.
Σύχρονες μηχανές τώρα, μέσω εγκεφάλου λογικά, δίνουν εντολή στα φώτα να ανάψουν αφού πάρει μπροστά ο κινητήρας. Εμενα δεν με ενδιαφέρει ένα τόσο πολύπλοκο σύστημα. Απλά θέλω τα φώτα να ανάβουν μετά από ένα χρονικό διάστημα από την στιγμή που θα τροφοδοτηθει το κύκλωμα τους με τάση. Ακριβώς δηλαδή όπως και ένα ρελέ Delay ON στα 12V όμως. Επίσης θα πρέπει να λάβουμε ύπόψιν μας ότι το κύκλωμα θα τροφοδοτείτε μόνιμα με 12V περίπου, συνέχεια. Καταλάβατε τώρα ή τα έκαν χειρότερα χαχαχα

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΛΑΖΑΡΙΔΗΣ
24-11-10, 18:49
Χειρότερα αυτά που λες για το κλειδί τα ξέρουμε όπως επίσης ότι βάση του κοκ πρέπει να έχεις σε μηχανή μέρα νύχτα τα φώτα αναμμένα τώρα αν θες να οδηγείς με σβηστά τι σε εμποδίζει να τα σβήσεις δεν καταλαβαίνω το λόγο που θες το κύκλωμα. Χα χα

kobi
24-11-10, 19:06
Ακριβώς γιαυτόν τον λόγω φίλε δημήτρη. Διότι πέραν της ευρωπαικής οδηγίας για τα φώτα, σου παρέχουν και μεγαλύτερη ασφάλεια διότι σε βλέπουν!!! Εγώ δεν θέλω να τα έχω σβηστά, απλά δεν θέλω να έχω καταναλώσεις την ώρα που τραβάει η μίζα διότι ταλαιπωρείται όλο το ηλεκτρικό κύκλωμα που δεν είναι και στην καλύτερη του κατάσταση. Δεν ήθελα να το κάνω χειροκίνητα. Είπα να το παίξω επιστήμονας χα χα χα!!! Με βλέπω να πέρνω κανένα γομάρι ρελέ ράγας!!! χαχαχα

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΛΑΖΑΡΙΔΗΣ
24-11-10, 19:11
Για αυτό που λες σου έκανα σχέδιο πιο πάνω όταν γυρνάς στη μίζα σβήνουν μετά ανάβουν μόνα τους μόνο έναν ρελε θες 12 v

kobi
24-11-10, 19:23
Κατάλαβα...Ίσως αυτό να είναι και το καλύτερο γιατί η τάση πέφτει σημαντικά την ώρα της μιζιάς. Θα σκεφτώ και αυτό που είπε ο πέτρος μέσω εντολής από το φωτάκι της μπαταρίας. Σας ευχαριστώ παιδία! Αν ακούσεται για καμια φωτιά σε μηχανή θα ξέρεται από ποιόν είναι :D

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΛΑΖΑΡΙΔΗΣ
24-11-10, 19:33
Ο αγωγός τις μίζας έχει ρεύμα μόνο όταν το κλειδί είναι στη μίζα εάν βάλεις έναν ρελε να παίρνει το πηνίο του από αυτόν τον αγωγό και οπλίζοντας διακόπτης από τις επαφές τα φώτα τότε σβήνουν όταν αφήσεις το κλειδί τότε σταματά και ο ρελες και οι επαφές οπλίζουν τα φώτα απλό είναι δεν θα πάρεις καμία φωτιά .

safetec
02-12-10, 16:06
τα φωβαμε αυτα .....ο εγκεφαλος βλεπει τα παντα ακομα και αν εχεις καμενη λαμπα !!!! και τα κραταει στην μνημη ... μου ειχε πει ο μηχανικος μου

αυτο ειθελα να το κανω και εγω παραληλα με το μουτον της μηζας να εβαζα ενα ρελλε που θα περνει ταση οταν πατας την μιζα το οποιο οταν οπλιζε να δουλευε αναποδα και να μου εκοβε το + της παροχης του φωτησμου το οποιο στην δικη μου μηχανη ξεκηναει απο την μπαταρια μετα πηγενει διακοπτη και μετα καταναλωσεις

ο μηχανικος μου με απετρεψε απο αυτο λεγοντας μου πως 1/η μπαταρια ουτοση αλος σε 2 χρονια παλι 8α θελει αλαγη
2/η καλωδιωσεις δεν ταλεπωρουντε εινε μελετημενα ολα
3/μπορει να γινει ζιμια σε εγκεφαλο γιατι ελενχοντε ολλα


8ελω να παω και σε καταστηματα που βαζουν ηχο και χενον και κανουν διαφωρα σε οχηματα εινε ουσιαστηκα ηλεκτρολογοι οχηματων και ξερουν απο αυτα να το δω αλλα το φωβαμε !!

αν το κανεις ενημεροσε να ξερω αν επιασε η αν σου αναψε κανενα λαμπακι τηπου τσεκ

xmaze
02-12-10, 16:36
Ο μαλβίνο έχει ένα κύκλωμα αλλά όχι με χρονο καθυστέρηση αλλά ανάβει μια λάμπα μετά απο 6 δευτερόλεπτα σταδιακά, ομαλά.
Αντι για ρελέ έχει μοσφετ..και ο χρόνος εξαρτάται απο τον πολλάπλασιασμό R*C. p.x R1=2Mohm R2 =1 Mohm==> R=667Kohm kai R*C= 667K*10u=6.67 sec

Δες και σχεδιο-->17010 Στο βιβλίο έχει το μοσφετ ΜΤν10Ν100Ε αλλά επειδή δεν υπάρχει στο μουλτι σιμ έβαλα άλλο!!
Λειτουργεί κανονικότατα

safetec
02-12-10, 19:54
Ο μαλβίνο έχει ένα κύκλωμα αλλά όχι με χρονο καθυστέρηση αλλά ανάβει μια λάμπα μετά απο 6 δευτερόλεπτα σταδιακά, ομαλά.
Αντι για ρελέ έχει μοσφετ..και ο χρόνος εξαρτάται απο τον πολλάπλασιασμό R*C. p.x R1=2Mohm R2 =1 Mohm==> R=667Kohm kai R*C= 667K*10u=6.67 sec

Δες και σχεδιο-->17010 Στο βιβλίο έχει το μοσφετ ΜΤν10Ν100Ε αλλά επειδή δεν υπάρχει στο μουλτι σιμ έβαλα άλλο!!
Λειτουργεί κανονικότατα

ευκολο και ωρεο κυκλωματακι να σου πω ομως δουλευει το ιδιο και με 12 βολτ ταση ?? η για 12 βολτ πρεπει να αλαξουμε κατι το κυκλωμα ??

xmaze
02-12-10, 20:28
Oι R1 R2 είναι διαιρέτης τάσης οπότε αν θές να έχεις στο μοσφετ πάλι 10 βολτ με παροχή 12 βολτ, πρέπει να έχεις R1=400Kohm, R2=2Mohm, αντίστοιχα υπολογίζεις και την συνολική αντίσταση απο τον τύπο 1/R=1/R1+1/R2 και αλλάζεις και τον πυκνωτή ωστε να έχεις την χρονική καθυστέρηση που θέλεις. Αν είμαι λάθος ας με διορθώσει κάποιος σχετικότερος απο εμένα.. Thnks