PDA

Επιστροφή στο Forum : PC Laptop USB Diagnostic



kypreos
25-11-10, 15:10
ξέρει κανεις τι κάνει αυτο ? και την προβλήματα μπορεί να σου βρει ? δεν κατάλαβα και πολη τη κάνει και πους βρίσκει τη πρόβλημα εχει το laptop

PC Laptop USB Diagnostic Motherboard Monitor Tool Kit


http://cgi.ebay.co.uk/PC-Laptop-USB-Diagnostic-Motherboard-Monitor-Tool-Kit-/260646750846?pt=UK_Computing_Laptops_EH&hash=item3cafc1ca7e

εσείς χρησιμοποιείτε κάτι για να βρείτε τη έχει το laptop/deskotop
δλδ απο που καταλαβαίνετε αν ειναι cpu πρόβλημα ή mobo

( γενικά τη εργαλεία χρησιμοποιείτε ? ) και σε hardware αλλα και software

για το τροφοδοτικό βρήκα αυτο .
http://cgi.ebay.co.uk/ATX-BTX-PC-Desktop-Computer-Power-Supply-Tester-Tool-/260662230004?pt=UK_Computing_DesktopComponents_RL&hash=item3cb0adfbf4

leosedf
25-11-10, 22:24
To πρώτο είναι συσκευή που τη βάζεις στε παράλληλη και usb κλπ (υπάρχουν και σε PCI) και σου δίνει διάφορα μηνύματα λάθος κατα το POST η οταν δεν σου ξεκινάει κλπ.
Σου βγάζει εναν κωδικό και κοιτάς στο βιβλιαράκι του τί βλάβη είναι.
Το δεύτερο το συνδέεις στις εξόδους του τροφοδοτικού για να δείς αν οι τάσεις που βγάζει είναι σωστές.

Δεν είναι και τρομερά αξιόπιστα αλλα πέρνεις μια ιδέα για τη βλάβη.

ΚΥΡΙΑΚΟΣ 69
25-11-10, 22:46
Όλες οι νέες μητρικές έχουν διαφοροποιηθεί στο θέμα διαγνωστικών εντολών στο BIOS .

Και έτσι τα όποια διαγνωστικά τέτοιου τύπου , έχουν περιορισμένη συμβατότητα - χρησιμότητα .

navar
25-11-10, 22:51
για το δεύτερο έχω να πώ , οτι είναι σχεδόν άχρηστο για να κρίνεις ένα τροφοδοτικό !!!
μιάς και το 95% των χαλασμένων τροφοδοτικών χωρίς φορτίο μία χαρά δουλεύουν !!!

απλά δίνει μια κάποια εικόνα , η οποία δεν είναι καθοριστική για την λειτουργικότητα του τροφοδοτικού !

Radiometer
26-11-10, 00:30
έχω παρόμοιο τεστερ για τα τροφοδοτικά που απλά βλέπω αν έχει τις σωστές τάσεις,
το θέμα είναι τι γίνετε με το φορτίο όπως είναι και ο navar, υπάρχει κάτι που να μπορούμε να δοκιμάσουμε ένα τροφοδοτικό για PC αν όντος λειτουργεί σωστά ?

kypreos
26-11-10, 01:12
http://www.thelab.gr/apo-to-ergastiri/project-faganas-thelab-gr-psu-load-tester-75191.html?garpg=3

σας παρουσιάζω το FAgana!

μπράβο στα παιδιά που thelαb που το κάνανε.


μπορούμε να κάνουμε κατι εμείς ποιο απλό ?

εγω της γνώσεις δεν της εχω ! άλλα με λίγοι βοήθεια νομιζω εδω υπάρχουν η γνώσεις

ΚΥΡΙΑΚΟΣ 69
26-11-10, 05:06
μπράβο στα παιδιά που thelαb που το κάνανε.



Μην τρελαίνεσαι ... ένας έβαλε πλάτη , και το να κάνεις ένα τεχνητό φορτίο , είναι άσκηση για παιδάκια πρώτης δημοτικού Ηλεκτρολόγων. :001_smile:

navar
26-11-10, 10:57
Μπράβο στα παιδία και για την κατασκευή , και για το εμπνευσμένο όνομα !
ας έβαλε και μισός πλάτη , άς είναι και επιπέδου νηπιαγωγείου !
ωραία κατασκευή !

kypreos
26-11-10, 17:09
Μην τρελαίνεσαι ... ένας έβαλε πλάτη , και το να κάνεις ένα τεχνητό φορτίο , είναι άσκηση για παιδάκια πρώτης δημοτικού Ηλεκτρολόγων. :001_smile:

χωρίς να θέλω να θίξω κανένα.. αλλα τη θες να πεις με το ενας έβαλε την πλάτη του ?

εκτος για το τεχνητό φορτίο το καταγραφουνε μεσω υπολογιστή με πρόγραμμα.

οκ.. για μενα δεν ειναι ευκολο .. δεν ξέρω για εσας ...

ΚΥΡΙΑΚΟΣ 69
26-11-10, 19:27
χωρίς να θέλω να θίξω κανένα.. αλλα τη θες να πεις με το ενας έβαλε την πλάτη του ?



Θέλω να πω οτι ένας το έφτιαξε .. μόνος του ... και ο χαρακτηρισμός " Μπράβο στα παιδιά " είναι λάθος .

kypreos
26-11-10, 23:38
η αλήθεια ειναι οτι δεν πρόσεξα! απλα νόμιζα οτι το κάνανε σας ομάδα!

ευχαριστώ για την διευκρίνηση.

crmaris
20-12-10, 22:57
Καλησπέρα στα μέλη του forum. Κάποιες διευκρινήσεις για το project μιας και μόλις τώρα πρόσεξα το συγκεκριμένο thread.


Η κατασκευή του Φαγάνα κρατήθηκε επίτηδες απλή (αντί για mosfets χρησιμοποιήθηκαν αντιστάσεις) μόνο και μόνο για να έχουμε όσο το δυνατόν περισσότερη αξιοπιστία. Σκεφτόμουν σε επόμενο project να ετοίμαζα κάτι με mosfets αλλά τελικά προτίμησα να αγοράσω κάτι έτοιμο, διότι αν τα αποτελέσματα ενός review/test δεν μπορούν να επαναληφθούν σε άλλο εργαστήριο τότε δε θεωρούνται αξιόπιστα. Αυτό είναι το μεγάλο μειονέκτημα των custom κατασκευών.


Πάντως εγώ ούτε στο νηπιαγωγείο αλλά ούτε και στην πρώτη τάξη, δε θα μπορούσα να τον φτιάξω :001_smile: και λόγω των επιμέρους κομματιών που χρησιμοποιήθηκαν (5 πλακέτες USB relays, LabJack, διάταξη για μέτρηση του ripple κτλ.) δεν είναι μόνο μια απλή διάταξη από αντιστάσεις αλλά κάτι αρκετά πιο πολύπλοκο.


Επίσης λίγο δύσκολο για ένα πρωτάκι :) να γράψει ένα πρόγραμμα 13000 γραμμών σε Delphi (χώρια οι custom βιβλιοθήκες, πρέπει να είναι 4-5 χιλιάδες γραμμές κώδικα και αυτές). Μιλάω φυσικά για το πρόγραμμα ελέγχου του Φαγάνα το οποίο έχω τροποποιήσει για να ελέγχει και τα έτοιμα DC loads που αγόρασα, έτσι ώστε να τους δώσω δυνατότητες αντίστοιχες των Chromas.

Τέλος ο Faganas παρότι φτιάχτηκε από μένα αναφέρεται σαν ομαδική δουλειά γιατί είχα τη στήριξη όλης της ομάδας του TheLab σε ότι και αν χρειάστηκα (είμαστε μια ομάδα και όχι ο καθένας ανεξάρτητος, γιαυτό και καταφέραμε να φτάσουμε εδώ που είμαστε σήμερα, 38 PSU reviews μέσα σε λιγότερο από 10 μήνες με πολλά PSUs σε παγκόσμια αποκλειστικότητα).


Καλά Χριστούγεννα σε όλους και άντε με το καλό να μπει ο καινούριος χρόνος!




http://www.youtube.com/watch?v=ym0ORihbv6M

tasosmos
21-12-10, 00:48
Καλωσηρθες Άρη,

Δεν νομιζω οτι χρειαζοταν καν να δωσεις εξηγησεις.

Πιστευω οτι κατα μεσο ορο η αποψη του φορουμ ειναι αρκετα διαφορετικη απο το "κατασκευη νηπιαγωγειου".
Μαλλον ο Κυριακος ειναι ο μοναδικος που εφτιαχνε τετοια πραγματα σε αντιστοιχη ηλικια.
Αν ψαξεις λιγο σε παλιοτερα θεματα θα καταλαβεις οτι οι υπολοιποι δεν ειμαστε τοσο καλοι μαστορες...

Φιλικα,
Τάσος

navar
21-12-10, 12:29
Μπράβο Αρη !
και καλώς μας ήρθες !
ελπίζουμε να μείνεις και όταν έχεις χρόνο να συμμετέχεις και ενεργά με τις γνώσεις που έχεις.
χαρά μας να έχουμε τέτοια μέλη !
και όπως καλά είπε και ο Τάσος παραπάνω , μπορείς απλά να αγνοήσεις μερικούς συμμετέχοντες !
είναι εκ φύσεως .............ιδιαίτεροι , και αν διάβαζες και σε άλλα θέματα θα καταλάβαινές και εσύ τι γίνεται !

και μήν ξεχνιόμαστε ! συγχαρητήρια για την εξαιρετική δουλειά !

crmaris
22-12-10, 01:51
Σας ευχαριστώ πολύ παιδιά για το θερμό καλωσόρισμα. Μακάρι να μπορώ να ξεκλέβω λίγο χρόνο και να σας επισκέπτομαι (βλέπετε η κανονική δουλειά, τα reviews, κάτι projects που τρέχουν και ένας μπόμπιρας 7 μηνών δε μου αφήνουν και πολύ χρόνο δυστυχώς).

Σε ότι μπορώ να σας βοηθήσω πάντως και ιδιαίτερα για ότι έχει να κάνει σχέση με PSUs ξέρετε που θα με βρείτε :001_smile:

dovegroup
22-12-10, 06:26
Πολλά συγχαρητήρια Αρη για την κατασκευή σου, είναι αρκετά προσεγμένο και σωστά με ωμικά φορτία PSU Tester και μέσα στο πνεύμα της ανακύκλωσης.
Εύχομαι καλές γιορτές και καλή χρονιά να έχεις.