PDA

Επιστροφή στο Forum : ethernet to wifi και αντιθετα



george1
26-11-10, 20:40
Καλησπερα σας

εχω ενα μεγαλο-συνθετο προβλημα για εμενα αλλα πολυ μικρο για καποιους απο εσας.
Σε ενα υπαρχον δικτυο που διαθετει σερβερ (win small business server 2003), modem-router usb robotics 9107 (νομιζω για το μοντελο, δυστυχως οχι ασυρματο) και 16port switch θελουμε
α) να μοιρασουμε internet και δικτυο (π.χ καποια φορητα να μπορουν να εκτυπωνουν στον δικτυακο εκτυπωτη ή να σερφαρουν)
β) να συνδεσουμε καποιες ΙP καμερες στο δικτυο

ξερω οτι υπαρχουν τα wireless usb που λαμβανουν δικτυο, αλλα δεν ειμαι σιγουρος πως μπορω να μοιρασω δικτυο και απο που (δεν ξερω αν μπορει να χρησιμοποιηθει ΑP και πως συνδεεται? ή αν υπαρχουν wireless usb που ειναι δεκτες και δοτες συγχρόνως)

Σας ευχαριστω εκ των προτερων

ΥΓ Αν αναρωτηθηκατε γιατι δεν μας τα κανει εξωτερικη εταιρεια αυτα, δυστυχως αυτη που μας υποστηριζε αλλαξε δραστηριοτητα, και μειναμε αμανατι. Αλλα καποια πραγματα πρεπει να προχωρησουν στην εταιρεια ομως ωσπου να δουμε τι θα κανουμε.

leosedf
26-11-10, 22:21
http://www.aerial.net/shop/product_info.php?products_id=885

dalai
26-11-10, 23:01
Δεν θα συμφωνησω με τον leosef. Δεν εχει omni κεραια και θα ελεγα οτι ειναι και λιγο περιπλοκο στις ρυθμισεις για τη δουλεια που το θελει,μιας και εχει ετοιμο σερβερ.
Αλλα και δεν θα σου προτεινω τιποτε george1 αν πρωτα δεν μας πεις:
Ποσα μετρα μακρια θα βρισκονται οι client (maax) και ποσοι τοιχοι θα παρεμβαλονται?
Η κεραια θελεις να ειναι στο κεντρο του χωρου ή στην ακρη (σε ακριανο δωματιο)?
Θα υπαρχουν ανθρωποι πολυ κοντα στη κεραια (30 εκατοστα) ή θα βρισκεται σε server room?
Ψαχνεις φτηνη ή καλη λυση?
Ποσσα Μbps ταχυτητα ζητας minimum?Π.χ. το ιντερνετ θελει 4-5Mbps,καθε IPcam 2-3Mbps οταν βλεπεις ,αλλα για διακινηση αρχειων ενδοεταιρικα (videos klp) θελεις το λιγοτερο 100Mbps για να μην σπανε τα νευρα.Για ενγραφα και εκτυπωσεις δεν υπαρχουν ιδιετερες απαιτησεις σε Μbps

dalai
26-11-10, 23:09
ξερω οτι υπαρχουν τα wireless usb που λαμβανουν δικτυο, αλλα δεν ειμαι σιγουρος πως μπορω να μοιρασω δικτυο και απο που (δεν ξερω αν μπορει να χρησιμοποιηθει ΑP και πως συνδεεται? ή αν υπαρχουν wireless usb που ειναι δεκτες και δοτες συγχρόνως)

.
Αυτο δεν το καταλαβα. USB να το συνδεσεις στο server, ή σε καποιο τυχαιο PC που να εχει δικτυο και εχει να μοιραζει?
Γενικα Ολοι χρισιμοποιουν APs με Ethernet,και το συνδεουν στο switch. Μαλιστα ειναι "transparent" .Δηλ απο την στιγμη που θα το συνδεσεις στο switch σου και ενας client κανει επιτυχη συνδεση στο wifi δικτυο του AP ,θα εχει ακριβως τις ιδιες ιδιοτητες με καπιο PC που συνδεθηκε με καλωδιο πανω στο switch, ασχετως τι IP exei to AP.Αρκει να κανει επιτυχη συνδεση

leosedf
26-11-10, 23:20
Θα τον παρέπεμπα σε ενα ΑΡ εσωτερικού χώρου αλλα ποιός ξέρει. Ίσως μας πεί περισσότερα στοιχεία.

dalai
26-11-10, 23:44
εγω σε κανενα tplink,αλλα περιμενω αναλυση,γιατι τα φτηνιαρικα δεν ειναι παρα μονο για μικρες επιχειρησεις

george1
27-11-10, 07:54
Δεν θα συμφωνησω με τον leosef. Δεν εχει omni κεραια και θα ελεγα οτι ειναι και λιγο περιπλοκο στις ρυθμισεις για τη δουλεια που το θελει,μιας και εχει ετοιμο σερβερ.
Αλλα και δεν θα σου προτεινω τιποτε george1 αν πρωτα δεν μας πεις:
Ποσα μετρα μακρια θα βρισκονται οι client (maax) και ποσοι τοιχοι θα παρεμβαλονται?
Εως 2 δωματια μακρια, αρα max 10m και 2τοιχοι (ο ενας γυξοσανιδα)

Η κεραια θελεις να ειναι στο κεντρο του χωρου ή στην ακρη (σε ακριανο δωματιο)?
Ολα τα σχετικα (σερβερ & switch) ειναι στο κεντρο

Θα υπαρχουν ανθρωποι πολυ κοντα στη κεραια (30 εκατοστα) ή θα βρισκεται σε server room?
Αποσταση σερβερ - ανθρωπου 1m, αποσταση switch-ανθρωπου 0,3m. Ολα κοντα σε τοιχο και γωνια, με ψευδοροφη απο επανω (σε περιπτωση που μπορει να μπει κατι πιο ψηλα και να αυξηθει η αποσταση απο τον ανθρωπο)

Ψαχνεις φτηνη ή καλη λυση?
Περιπου εως 100€ δεν χρειαζεται να δωσω σε κανεναν λογαριασμο, απο εκει και επανω πρεπει να εξηγησω καποια πραγματα σε ανθρωπους που δεν τα πανε καλα με την τεχνολογια.

Ποσσα Μbps ταχυτητα ζητας minimum?Π.χ. το ιντερνετ θελει 4-5Mbps,καθε IPcam 2-3Mbps οταν βλεπεις ,αλλα για διακινηση αρχειων ενδοεταιρικα (videos klp) θελεις το λιγοτερο 100Mbps για να μην σπανε τα νευρα.Για ενγραφα και εκτυπωσεις δεν υπαρχουν ιδιετερες απαιτησεις σε Μbps
Κυριως κοινοχρηστα εγγραφα και εκτυπωσεις. επομενη χρηση Internet, επομενη χρηση ΙP καμερα (αλλα κυριως το βραδυ για θεματα ασφάλειας και οχι για πρωινη χρηση)

george1
27-11-10, 07:58
Αυτο δεν το καταλαβα. USB να το συνδεσεις στο server, ή σε καποιο τυχαιο PC που να εχει δικτυο και εχει να μοιραζει?
Δεν ξερω γιαυτο και το ρωταω

Γενικα Ολοι χρισιμοποιουν APs με Ethernet,και το συνδεουν στο switch. Μαλιστα ειναι "transparent" .Δηλ απο την στιγμη που θα το συνδεσεις στο switch σου και ενας client κανει επιτυχη συνδεση στο wifi δικτυο του AP ,θα εχει ακριβως τις ιδιες ιδιοτητες με καπιο PC που συνδεθηκε με καλωδιο πανω στο switch, ασχετως τι IP exei to AP.Αρκει να κανει επιτυχη συνδεση
Αυτο με αρεσε παρα πολυ.

george1
27-11-10, 08:03
εγω σε κανενα tplink,αλλα περιμενω αναλυση,γιατι τα φτηνιαρικα δεν ειναι παρα μονο για μικρες επιχειρησεις

Στα γραφεια ειμαστε 5 ατομα σε 5 δωματια, κουκια μετρημενα δηλαδη

dalai
29-11-10, 21:52
Sorry για την καθυστεριση...
Απο αυτα που διαβαζω οι λυσεις για εσενα ξεκιναν απο τα 20 ευρω.
Εδω http://www.wirelesslan.gr/index.php?cPath=15_179 και εδω https://www.aerial.net/shop/index.php?cPath=21 εχει Access points με 25 ευρω ,Access points+4-port Switch με 28 κλπ.
Η πρωτη εταιρια ειναι πιο ακριβη αλλα βρισκεται στη θεσσαλονικη και πας και τα βλεπεις.Αλλα πιο ακριβη...
Εγω θα σου προτεινα ενα http://www.tp-link.com/products/productDetails.asp?class=&content=spe&pmodel=TL-WR543G γιατι
Εiναι φτηνο, δουλευει στα 2,4GHz (οποτε μπορεις να συνδεεεις και παλια φορητα που δεν εχουν wifi στα 5GHz), εχει 79 mW (19dbm) transmit power ,που ειναι αριστα για εσωτερικο χωρο, και εχει και ενα 4πορτο Switch απο πισω .Χωρις Switch εχει 2 ευρω πιο φτηνα. Εχει δυνατοτητα για εξωτερικη κεραια (αν και δεν το χρειαζεσαι) .
Μια δευτερη λυση και ισως πιο εξυπνη θα μπορουσε να ειναι αυτο https://www.aerial.net/shop/product_info.php?products_id=979 . Ειναι οτι και η προηγουμενη προταση αλλα εχει και το το ADSL(isdn) modem ! Ετσι θα χρησιμοποιεις μονο μια συσκευη για modem και access point .Οικονομια στο ρευμα . Υποθετω οτι εχεις isdn γραμμες στην επιχειρηση, αλλιως θα παρεις pstn modem.

Αν θελεις κατι πιο ακριβο απλως παρε ενα ακομη και συνδεσε ασυρματα ολες τις καμερες πανω στο δευτερο.Οποτε το αγοραζεις και αργοτερα.
Για να συδεθεις πανω του απλως:
- ριχτο στο δικτυο,
- βαλτου μια στατικη ΙΡ για να το διαχειριζεσαι,
- Κλεισε το DHCP του( να μην μοιραζει ΙΡ αυτο στο δικτυο)
- ενεργοποιησε το ασυρματο
- βαλε wep ή wep2 key και
- συδεσου ασυρματα με ενα λαπτοπ

Υ.Γ1. Αν θελεις και USB στικακια για φορητους που δεν εχουν wifi δες αυτο http://www.tp-link.com/products/productDetails.asp?class=wlan&content=spe&pmodel=TL-WN422G Προσωπικα εχω παρει πολλα και δουλευοουν αριστα
Υ.Γ.2 σιγουρα δεν εχεις ηδη isdn modem με wifi ηδη απο την εταιρια που σας εδωσε ιντερνετ?? Αν εχεις ,τοτε μπορει να βολευτει με αυτο. Ακομη και αν εχει περισευουμενο μοντεμ μπορεις να το χρησιμοποιησεις

george1
30-11-10, 21:39
Sorry για την καθυστεριση...
Απο αυτα που διαβαζω οι λυσεις για εσενα ξεκιναν απο τα 20 ευρω.
Εδω http://www.wirelesslan.gr/index.php?cPath=15_179 και εδω https://www.aerial.net/shop/index.php?cPath=21 εχει Access points με 25 ευρω ,Access points+4-port Switch με 28 κλπ.
Η πρωτη εταιρια ειναι πιο ακριβη αλλα βρισκεται στη θεσσαλονικη και πας και τα βλεπεις.Αλλα πιο ακριβη...
Εγω θα σου προτεινα ενα http://www.tp-link.com/products/productDetails.asp?class=&content=spe&pmodel=TL-WR543G γιατι
Εiναι φτηνο, δουλευει στα 2,4GHz (οποτε μπορεις να συνδεεεις και παλια φορητα που δεν εχουν wifi στα 5GHz), εχει 79 mW (19dbm) transmit power ,που ειναι αριστα για εσωτερικο χωρο, και εχει και ενα 4πορτο Switch απο πισω .Χωρις Switch εχει 2 ευρω πιο φτηνα. Εχει δυνατοτητα για εξωτερικη κεραια (αν και δεν το χρειαζεσαι) .
Μια δευτερη λυση και ισως πιο εξυπνη θα μπορουσε να ειναι αυτο https://www.aerial.net/shop/product_info.php?products_id=979 . Ειναι οτι και η προηγουμενη προταση αλλα εχει και το το ADSL(isdn) modem ! Ετσι θα χρησιμοποιεις μονο μια συσκευη για modem και access point .Οικονομια στο ρευμα . Υποθετω οτι εχεις isdn γραμμες στην επιχειρηση, αλλιως θα παρεις pstn modem.

Αν θελεις κατι πιο ακριβο απλως παρε ενα ακομη και συνδεσε ασυρματα ολες τις καμερες πανω στο δευτερο.Οποτε το αγοραζεις και αργοτερα.
Για να συδεθεις πανω του απλως:
- ριχτο στο δικτυο,
- βαλτου μια στατικη ΙΡ για να το διαχειριζεσαι,
- Κλεισε το DHCP του( να μην μοιραζει ΙΡ αυτο στο δικτυο)
- ενεργοποιησε το ασυρματο
- βαλε wep ή wep2 key και
- συδεσου ασυρματα με ενα λαπτοπ

Υ.Γ1. Αν θελεις και USB στικακια για φορητους που δεν εχουν wifi δες αυτο http://www.tp-link.com/products/productDetails.asp?class=wlan&content=spe&pmodel=TL-WN422G Προσωπικα εχω παρει πολλα και δουλευοουν αριστα
Υ.Γ.2 σιγουρα δεν εχεις ηδη isdn modem με wifi ηδη απο την εταιρια που σας εδωσε ιντερνετ?? Αν εχεις ,τοτε μπορει να βολευτει με αυτο. Ακομη και αν εχει περισευουμενο μοντεμ μπορεις να το χρησιμοποιησεις

Εκ πρωτης να σε ευχαριστησω για την αναλυτικη & επεξηγηματικη απαντηση και για τις γνωσεις που απεκτησα εξαιτιας σου (ειτε αμεσα ειτε εμμεσα).
Μετα απο διαβασμα που εκανα απο τις μερες και μετα την ιδεα σου οτι ".....Ολοι χρισιμοποιουν APs με Ethernet,και το συνδεουν στο switch. Μαλιστα ειναι "transparent"........" εχω και εγω καποιες ιδεες.
Σκεφτομουνα να παω σε "καθαρο" ΑP (μια φορα θα το παρουμε, ας παρουμε κατι με προοπτικη) 802.11b/g/n 300Μbps, που τροφοδοτειται μεσω ethernet (π.χ. με την βοηθεια του TL-POE150S), με δυνατοτητα εξωτερικης κεραιας (οποτε να απομακρυνθει οσο γινεται παραπανω απο τον ανθρωπο). Ετσι ειχα οδηγηθει σε : TL-WA801ND ή TL-WA901ND (τιμες 40-50€ εκατσο) ή lever one WAP-6011 ( περι των 60€ αλλα θελει και ρευμα).

Σε ευχαριστω πολυ για τον χρονο σου

ΥΓ1 δεν ηξερα καθολου οτι τα καινουργια φορητα δουλευουν σε 5GHz, νομιζα οτι ολα ειναι 2,4GHz. Αρα μπορω να παω στα 5GHz αφου τα φορητα ειναι του τελευταιου εξαμηνου? Ασχετη ερωτηση : αυτα που δουλευουν στα 5GHz, δουλευουν και στα 2,4GHz?
ΥΓ2 Επειδη σιγουρα δεν εχουμε ασυρματο μοντεμ (ειναι καποιο us robotics καποιων χρονων -νομιζω το 9107) και δεν θελω να βαλω αλλο μοντεμ μονος μου (ξερω οτι ολες οι ip που μοιρασει το switch ειναι στατικες αλλα δεν ξερω κατι αλλο και ουτε θελω να το πειραξω) και σε συνδυασμο οτι το μοντεμ ειναι πολυ κοντα σε ανθρωπο γιαυτο και δεν θελω να οδηγηθω σε λυση ασυρματου μοντεμ.

leosedf
30-11-10, 22:06
Βέβαια τώρα αν ο άλλος κυκλοφορεί με καβούρια στις τσέπες και νομίζει οτι αγοράζοντας μια ξύστρα θα ξύσει 10.000 μολύβια είναι δύσκολο γι αυτόν που τα στήνει.
Φυσικά και τα 300mbps δύσκολο να τα πιάνεις αλλα είναι καλό να πάς εκεί για να εκμεταλλευτείς όση ταχύτητα μπορείς να πάρεις απ' το μηχάνημα.

dovegroup
30-11-10, 23:04
Λοιπόν επειδή πρέπει να μιλάμε με στοιχεία και με δοκιμασμένα πράγματα αν τύχει,
http://www.cisco.com/en/US/products/ps10092/index.html
Εχω βάλει σε 4 ορόφους εταιρείας προσωπικά "χαμαλοδουλειά αγάπη μου", επάνω στην ψευδοροφή, στο κέντρο του κάθε ορόφου απο ένα απο δαύτα, ο κάθε όροφος 500τμ, και πάνε άψογα σε όλα τα δωμάτια τριγύρω, στα προτείνω και δεν θα πετάξεις λεφτά για Β,Γ,Δ προϊόντα που είναι για θέέ μου συγχώραμε σήμερα είναι και γιορτή...
Αν θές να βράσεις εγκεφάλους υπάρχει λύση πάνω απο τα 45dbm (3W) αλλά θα βρείς μπελά...:001_wub:
Αν θυμάμαι καλά πάμε σαν ευρώπη μέχρι τα 23dbm αν τό 'χω...νομίζω πώς...
Περί ορέξεως κολοκυθόπιττα:001_rolleyes:
Υ.Γ. Θα σου πρότεινα να...δώσεις λόγο σε οποιονδήποτε δεν τα πάει καλά με την τεχνολογία και να του πείς πως με πρίτς δεν βάφουνε αυγά...

george1
30-11-10, 23:40
Βέβαια τώρα αν ο άλλος κυκλοφορεί με καβούρια στις τσέπες και νομίζει οτι αγοράζοντας μια ξύστρα θα ξύσει 10.000 μολύβια είναι δύσκολο γι αυτόν που τα στήνει.
Φυσικά και τα 300mbps δύσκολο να τα πιάνεις αλλα είναι καλό να πάς εκεί για να εκμεταλλευτείς όση ταχύτητα μπορείς να πάρεις απ' το μηχάνημα.

Γιαυτο και ειπα στην αρχη οτι εως 100€ συνολικο κοστος μονο για αυτην την δουλεια τα ξοδευω χωρις πολλες εξηγησεις.
Για τα 300Mbps ξερω οτι ειναι πολλα αλλα αστα να υπαρχουν. Η χειροτερη περιπτωση ειναι : να ειναι και τα 2 φορητα ταυτοχρονα μεσα και να δινουν εκτυπωσεις, να βλεπουν αρχεια του δικτυου, και να σερφαρουν στο internet συγχρονως και ταυτοχρονα αλλα 2 κινητα τηλεφωνα να συνδεονται στο internet.

dalai
01-12-10, 00:14
Σκεφτομουνα να παω σε "καθαρο" ΑP (μια φορα θα το παρουμε, ας παρουμε κατι με προοπτικη) 802.11b/g/n 300Μbps, που τροφοδοτειται μεσω ethernet (π.χ. με την βοηθεια του TL-POE150S), με δυνατοτητα εξωτερικης κεραιας (οποτε να απομακρυνθει οσο γινεται παραπανω απο τον ανθρωπο). Ετσι ειχα οδηγηθει σε : TL-WA801ND ή TL-WA901ND (τιμες 40-50€ εκατσο) ή lever one WAP-6011 ( περι των 60€ αλλα θελει και ρευμα).

Σε ευχαριστω πολυ για τον χρονο σου

ΥΓ1 δεν ηξερα καθολου οτι τα καινουργια φορητα δουλευουν σε 5GHz, νομιζα οτι ολα ειναι 2,4GHz. Αρα μπορω να παω στα 5GHz αφου τα φορητα ειναι του τελευταιου εξαμηνου? Ασχετη ερωτηση : αυτα που δουλευουν στα 5GHz, δουλευουν και στα 2,4GHz?
.

Αυτο με το TL-POE150S ηταν εντελως ασχετο! Γιατι να το τροφοδοτησεις μεσω POE ? Δεν εχει μια μπριζα να το βαλεις στο δωματιο? Μη σκεφτεσαι για POE , αυτα ειναι για απροσιτα σημεια(ταρατσες).
300Mbps δεν εχω δοκιμασει,για τον απλουστατο λογο οτι ο φορητος μου παει μεχρι 54Μbps.Αρα και 300αρι ΑΡ να ειχα δεν θα μου εκανε διαφορα.Μηπως το ιδιο συμβαινει και σε σας ? Να πω επισης (δυστηχως δεν θυμαμε με σιγουρια) οτι οταν συνδεθουν π.χ. 2 client sta 300Mbps μπει ενας client sta 54 Mbps ,δεν ειμαι σιγουρος τι συμβαινει στους 300αριδες client.
Δηλαδι αν συδεθουν 4 φορητοι στα 54Μbps δεν ειμαι σιγουρος αν θα μπορει να σερβιρει και στους 4 με 54Μbps ή κλειδωνει αναγκαστικα και το ΑΡ στα 54Μbps.ισως μπορει να μας διαφωτίσει καποιος απο εδω μεσα.
Οι φορητοι εχουν εσωτερικα ασυρματες καρτουλες που σου λενε ,σε πιες συχνοτητες δουλευουν .οι 802.11n-a-b einai στα 2,4. Οι 802.11a ειναι στα 5. Δες την καρτα σου και θα καταλαβεις αμεσως τι υποστηριζει.Αλλα οι καμερες δουλευουν στα 5?

george1
01-12-10, 06:43
Αυτο με το TL-POE150S ηταν εντελως ασχετο! Γιατι να το τροφοδοτησεις μεσω POE ? Δεν εχει μια μπριζα να το βαλεις στο δωματιο? Μη σκεφτεσαι για POE , αυτα ειναι για απροσιτα σημεια(ταρατσες).
300Mbps δεν εχω δοκιμασει,για τον απλουστατο λογο οτι ο φορητος μου παει μεχρι 54Μbps.Αρα και 300αρι ΑΡ να ειχα δεν θα μου εκανε διαφορα.Μηπως το ιδιο συμβαινει και σε σας ? Να πω επισης (δυστηχως δεν θυμαμε με σιγουρια) οτι οταν συνδεθουν π.χ. 2 client sta 300Mbps μπει ενας client sta 54 Mbps ,δεν ειμαι σιγουρος τι συμβαινει στους 300αριδες client.
Δηλαδι αν συδεθουν 4 φορητοι στα 54Μbps δεν ειμαι σιγουρος αν θα μπορει να σερβιρει και στους 4 με 54Μbps ή κλειδωνει αναγκαστικα και το ΑΡ στα 54Μbps.ισως μπορει να μας διαφωτίσει καποιος απο εδω μεσα.
Οι φορητοι εχουν εσωτερικα ασυρματες καρτουλες που σου λενε ,σε πιες συχνοτητες δουλευουν .οι 802.11n-a-b einai στα 2,4. Οι 802.11a ειναι στα 5. Δες την καρτα σου και θα καταλαβεις αμεσως τι υποστηριζει.Αλλα οι καμερες δουλευουν στα 5?

Απολυτα κατανοητος.
Αφηνω την τροφοδοσια μεσω ethernet απο εξω, κοιταω τις καρτες των 2 φορητων (αν ειναι στα 5GHz μπορουν να δουλεψουν στα 2,4GHz?), τις συχνοτητες των καμερων (επειδη ειναι μαρκα με καψες μαλλον ειναι 2,4GHz), παραγγελνω το πιο ταιριαστο απο τα Tp-link και ελπιζω να πετυχω με την πρωτη την εγκατασταση.

Χιλια ευχαριστω ειναι λιγα

leosedf
01-12-10, 08:21
Και το 802.11n παίζει στα 5GHz.

HFProject
01-12-10, 08:38
το 802.11n παίζει KAI στα 5GHz.

dalai
01-12-10, 19:21
Αν εχεις 2,4 καμερες μη το σκεφτεσαι,παρε ενα 300αρι.Σε αυτη τη μαρκα εχει ελαχιστη διαφωρα με το 54αρι.Παντως καθαρα επαγγελματικες λυσεις ειναι μονο sisco κλπ.
αν η καρτα σου υποστηριζει αυτα τα προτοκολλα ειναι και στις αντιστοιχες συχνοτητες."οι 802.11n-a-b einai στα 2,4. Οι 802.11a-n ειναι στα 5"

HFProject
01-12-10, 23:18
Από Wikipedia:


802.11n is a recent amendment which improves upon the previous 802.11 standards by adding multiple-input multiple-output antennas (MIMO). 802.11n operates on both the 2.4GHz and the lesser used 5GHz bands.

leosedf
01-12-10, 23:20
Γνωστό αυτό, απλά οι περισσότεροι όταν δουλεύουν ΜΙΜΟ προτιμούν τα 5Ghz λόγω του μεγαλύτερου bandwidth.

george1
07-12-10, 13:27
Καλημερα σας παλι.

Πηραμε το μηχανηματακι μας (το WA901ND), το εστησα, και προσπαθησα, συμφωνα με τον οδηγο χρησης να το σεταρω (να του πω οτι ειναι access point). Δεν μπορω να βρω ομως την ip του (πια παιρνει απο το switch) ενω αυτη που προτεινει το manual δεν λειτουργει. Το αστειο της υποθεσης ειναι οτι τα δυο φορητα συνδεθηκαν μονα τους και πανευκολα, ενω τα κινητα θελουν να τους δωσω το password , που δεν το εχω.

Σας ευχαριστω εκ των προτερων για την βοηθεια σας (η οποια θεωρειται δεδομενη)