PDA

Επιστροφή στο Forum : SSD(SOLID STATE DRIVE) ΕΝΑΝΤΙΟΝ SAS(SERIAL ATTACHED SCSI)



BESTCHRISS
28-11-10, 12:56
ποιος τελικα ειναι ποιο γρηγορος ο ssd η ο sas (βεβαια συνοδευμομενος απο τον αντιστοιχο γρηγορο controller)
γιατι πολλους επαγγελματιες που ρωτησα μου προτειναν τον sas και οχι τον ssd

HFProject
28-11-10, 14:05
Αυτό που ρωτάς είναι άσχετο.

Δεν μπορείς να συγκρίνεις Μήλα με πορτοκάλια.

BESTCHRISS
28-11-10, 15:34
δηλαδη φιλε
ο sas ειναι καλυτερος με διαφορα απο τον ssd
και γιατι δεν μπορεις να τα συγκρiνεις αφου δουλεουν και οι δυο σε ολα τα pc

φιλικα

plouf
28-11-10, 17:34
δεν μπορεις για ο ssd ειναι τυπος αποθηκευτικου μεσου

ενω το sas ειναι τυπος bus συνδεσμολογιας-controller , σε sas πορεις να συνδεσεις και ssd δισκο και μαγνητικό..

sas vs IDE vs SATA
ssd vs optical vs magnetical

moutoulos
28-11-10, 17:47
... γιατι πολλους επαγγελματιες που ρωτησα μου προτειναν τον sas και οχι τον ssd

Υπάρχει SATA που είναι πιο γρήγορος απο έναν SSD ..., και όταν λες γρήγορος τι εννοείς ?.
Άλλο η ακαριαία εκκίνηση αυτού, και άλλο αν προσπαθήσεις να "περάσεις" 50GB και στους δυο ταυτόχρονα
(μεταφορά δεδομένων, Read/Write). Μπορεί δηλαδή ο Χ να έχει 2-3 ms λιγότερα απο τον Ψ, αλλά το
Read/Write του Χ να είναι το μισό του Ψ, οπότε μάλλον ο Ψ είναι πιο γρήγορος (στη μεταφορά δεδομένον).
Αυτό βέβαια δεν ισχύει όταν μιλάμε για SSD.

πχ. Αυτός (http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.345807) (SSD) είναι πιο γρήγορος στη μεταφορά δεδομένων απο αυτόν (http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.301829) (SAS). Αν το ψάξεις
θα καταλάβεις τι εννοώ ...

Αυτό που πρέπει να δείς, είναι τα παρακάτω:

Read Speed ----------- : xx(x) MB/sec
Write Speed ----------- : xx(x) MB/sec
Ταχύτητα περιστροφής : xxxx(x) RPM (O SSD δεν έχει)

... και να βγάλεις ένα (σωστό) συμπέρασμα, γιατί έτσι ξερά ..., αυτό είναι πιο γρήγορο απο το
άλλο ..., δεν υπάρχει.

Radiometer
28-11-10, 18:01
προφανώς λέγοντας SAS εννοεί τούς κλασικούς δίσκους με κινούμενα μέρη (μαγνητική εγγραφή)
μια γρήγορη σύγκριση μπορεί να γίνει στα Read και Write Speed

klik
28-11-10, 18:46
οι SAS είναι μια σειρά εξαιρετικά αξιόπιστων δίσκων για χρήση σε server.
Η επιλογή γίνεται ανάλογα με τη χρήση. Αν στον δίσκο γίνονται πολλές αναζητήσεις από χρήστες, χωρίς πολλές τροποποιήσεις δεδομένων, η καλύτερη λύση είναι η σειρά SSD της Intel για Server.

Αν έχουμε πολλές read/write προσπελάσεις, ένα raid 6 ή και παραπάνω δίσκων με SAS (Serial Access SCSI) είναι μονόδρομος.

Και στις δυο περιπτώσεις το κόστος είναι αρκετά μεγάλο.

BESTCHRISS
28-11-10, 22:36
ας πουμε οτι αγοραζω αυτον τον controller καλυτερα να συνδεσω σε αυτον ssd η sas για καλυτερη ταχυτητα Read/write
http://www.adaptec.com/en-us/products/controllers/hardware/ssd-caching/performance/sas-5805zq/

BESTCHRISS
28-11-10, 22:43
(δεν μπορεις για ο ssd ειναι τυπος αποθηκευτικου μεσου )
φιλε Χρήστο μαλλον σε αυτο κανεις λαθος γιατι laptop συνοδευοναται με ssd και εχουν windows μεσα

http://news.cnet.com/8301-17938_105-10241140-1.html

φιλικα

plouf
29-11-10, 10:59
oxi δεν κανω λάθος......

ssd = solid state disk = σκληρός δίσκος που αντι να έχει "δισκο μαγνητικό" έχει κυκλοωμα ηλεκρονικό με πύλες για να αποθηκευει τα δεδομένα, ssd ειναι σκληροι δίσκοι... αρα φυσιακ και τα λαπτοπ εχουν δισκουν είτε ssd είτε "κλασικους" μαγνητικούς

sas = serial aatached SCSI = σύνδεση , οπως το SATA για τα ΑΤΑ ειναι το SAS για το SCSI

εδώ άρθρο ενος δίσκου που είναι ssd με ΣΑΣ Interface
http://ca.news.finance.yahoo.com/s/08012009/31/link-f-prnewswire-toshiba-announces-sas-interface-solid-state-drive-servers.html

cmos
29-11-10, 12:15
To sas ειναι με απλα λογια ο τυπος καλωδιου που 8α εχει η συσκευη οπως λεμε sata,ide klp. Ψαξε στο google για hard disk interface και 8α καταλαβεις τι παιζει

http://www.stec-inc.com/ssd/technology/
Οι μαγκες εδω βαλανε sas interface σε ssd συσκευη.

Γενικοτερα οι συσκευες ssd ειναι πιο γρηγορες για καμποσους λογους, το θεμα ειναι εσυ τι θελεις να κανεις και αν σε συμφερει να χωσεις τοσο χρημα που χρειαζεται για παρεις ssd (sata ή sas) ή κλασσικο scsi δισκο που σπιναρει στις 15000 στροφες.

O controller που δειχνεις παραπανω παιρνει και απο τους 2 τυπους, και ssd και κλασσικο σκληρο hdd kai μαλιστα ανακατεμενους.... ωραιο εργαλειο...

klik
29-11-10, 12:44
το πρότυπο συνδεσης sas είναι συμβατό προς τα κατω και αρα μπορεί να πάρει στο ίδιο βυσμα και sata (ssd ή απλούς) δισκους.
Το πρωτοκολλο επικοινωνιας scsi(σασ) είναι καλύτερο και απασχολεί πολύ λιγότερο τον υπολογιστη απο το sata (οπως γινοταν με τους pata και scsi)

BESTCHRISS
29-11-10, 14:17
για να μην σας κουραζω φιλοι μου θελω να κανω μονταζ video και χρειαζομαστε υψηλη ταχυτητα read/write σε full hd
εχω αναλαβει να κανω τετοιο pc για φιλο μου και δεν θελω να κανω κανενα λαθος
για μητρικη asus socket 1366,επεξεργαστης inτel 6πυρινος,μνημη 2000MHZ,καρτα γραφικων μετρια,controller adaptec με συνδεση sata και scsi,
μεχρι τωρα γνωριζαμε οτι ηταν μονοδρομος οι scsi αλλα με τους ssd αλλαξε το τοπιο
ερωτηση
οι scsi γνωριζουμε οτι ειναι σταθερη η ταχυτητα τους και ειναι αξιοπιστοι
οι ssd πιανουν τις ταχυτητες που αναφερονται ειναι σταθερές η ειναι το maximum σε ιδανικες συνθηκες και εχουν αξιοπιστια η θα καουν στα ζορια
η να παρω δυο δισκους και να τους κανω raid

BESTCHRISS
29-11-10, 14:26
δεν το θελω για server εκει θα πηγαινα σε xeon η opteron

jim.ni
29-11-10, 15:47
το ποιο "καλο" ειναι αυτο http://www.youtube.com/watch?v=96dWOEa4Djs&feature=fvw

πέρα απο την πλάκα συμφωνώ με τον plouf (παρότι σέβομαι πάντα τις γνώσεις του klik) δεν μπορούμε να συγκρίνουμε ανόμοια πράγματα.
Ο όρος ssd δηλώνει καθαρά τον τύπο του δίσκου και οχι τον τύπο της συνδέσεις του αν θα είναι sata, pata, fata ή this is sparta.
Αρα και το SAS σε λίγα χρόνια θα χτίζετε με δίσκους SSD.

BESTCHRISS
29-11-10, 17:56
μιλαω παντα με τα σημερινα δεδομενα πιο απο του δυο να επιλεξω sata ssd η scsi αυτο ρωταω
και για πιο λογο αν γνωριζετε

HFProject
29-11-10, 22:35
Για Video η καλύτερη και φθηνότερη λύση είναι SAS ή SATA HDD σε raid-0.

SSD όχι ακόμα λόγω κόστους

BESTCHRISS
30-11-10, 19:48
σε ευχαριστω
αλλα θα το ψαξω και αλλο
αλλα για σιγουρια κλεινω σε sas

klik
30-11-10, 20:45
Για video και εγώ θεωρώ τους ssd ακατάλληλους (περιορισμός αξιοπιστίας λόγω πολλών write, μικρό μέγεθος/τιμή). Προτίμησε καλό επεξεργαστή (απαιτούνται μαθηματικά), πολύυυυ μνήμη με καλές επιδόσεις (timings) και SAS ή Velociraptor (SATA) σε RAID διάταξη.

BESTCHRISS
01-12-10, 13:58
συμφωνω με ολα αλλα το βασικο προβλημα ειναι τα windows στα 32bit βλεπουν εως 3,5gb μνημη
ενω τα 64bit απεριοριστη δεν ξερω ομως αν τα προγραμματα video που εχω δουλευουν
Velociraptor (SATA) wd μου παρουσιασαν καποια κολληματα και καθηστερησεις που εβαλα σε ενα φιλο
ενω οι sas ποτε

navar
01-12-10, 15:22
Για video και εγώ θεωρώ τους ssd ακατάλληλους (περιορισμός αξιοπιστίας λόγω πολλών write, μικρό μέγεθος/τιμή). Προτίμησε καλό επεξεργαστή (απαιτούνται μαθηματικά), πολύυυυ μνήμη με καλές επιδόσεις (timings) και SAS ή Velociraptor (SATA) σε RAID διάταξη.
νομίζω οτι ο Klik έδωσε λύση και πρότεινε ακριβώς το τί πρέπει να κάνεις.
διαλέγεις απλά τα μοντελάκια που εσύ θέλεις με τις προδιαγρεφές που είπε και είσαι κύριος !
δεν νομίζω να υπάρχει κάτι να συμπληρώσουμε !