PDA

Επιστροφή στο Forum : ξεκλειδωμα κινητου



TSAKALI
30-11-10, 21:20
Μια φιλη εχει ενα κινητο νοκια 6131 και ειναι κλειδωμενο , δηλ, βαζει αλλη σιμ και δεν
ανοιγει. Υπαρχει τροπος να ξεκλειδωσει ωστε να το χρησιμοποιησει ? και πως ?
θα προτιμουσα να μου συστηνατε καποιο μαγαζι στη Θεσσαλονικη ,που να κανει τετοιες
δουλειες , δεν θελω να το κανω εγω γιατι δεν σκαμπαζω απο κινητα...

υ.γ δεν ειναι κλεμμενο , οπου πηγε της ζητησαν τιμολογιο
αγορας και αυτη δεν εχει .

rep
30-11-10, 21:28
ολα τα bb5(σειρα τηλ νοκια) κινητα ξεκλειδωνουν μονο με καποιο μηχανημα τυπου ufs κλπ .δεν ειναι δυσκολο να βρεις τα περισσοτερα καταστηματα παιρνουν 15 ευρω γιαυτη τη εργασια.

TSAKALI
30-11-10, 21:32
Ζητανε τιμολογιο αγορας για να το ξεκλειδωσουν.. εχεις κανεναν συνεργατη σου εδω , φιλε Χρυσοστομε ? να την στειλουμε την γυναικα?
Αμα ερθει σε σενα θα το ξεκλειδωσεις ? αντε να τους στειλω να παρουν καθαρο αερα εκει στη Βεροια...

rep
30-11-10, 21:40
κατα 99% δεν θελει τιμολογιο.τωρα αν η φιλη σου ειναι πολυ μελαχρινη και φοραει παρδαλα ρουχα και οταν παει να το κανει τρεμει απο φοβο μπορει να το ζητησουν.αν μου το στειλεις δεν θα σου παρω χρηματα.

TSAKALI
30-11-10, 21:46
Ευχαριστω φιλε , αλλα επειδη ειναι η δουλεια σου πρεπει να πληρωθεις..
στειλε σε μηνυμα που να σε βρουν οι ανθρωποι, εγω να τους δοσω τα στοιχεια σου
και αυτοι ας κανουν οτι νομιζουν , μπορει να το στειλουν και με το κτελ , η με κουριερ..
..η ας επικοινωνισουν μαζι σου.. και ΠΡΕΠΕΙ να πληρωθεις...
ευχαριστω και παλι.

υ.γ δεν ειναι μελαχροινη , ειναι μεγαλη κυρια ,γυναικα γειτονα , που εχασε το αδερφο της
και αυτο το κρατησε ως ενθυμιο (του αδερφου της ηταν)

leosedf
30-11-10, 23:00
Στην τελική αν δεν θέλεις να το στείλεις είμαι κι εγώ εδώ. Στο ξεκλειδώνω σε δευτερόλεπτα. Βρίσκομαι Θεσσαλονίκη, αν χρειαστεί στείλε μου ένα ΠΜ να σου δώσω τηλέφωνο οποτε χρειαστεί να περάσει να το ανοίξουμε να τελειώσει η υπόθεση :) Χωρίς χρήματα φυσικά, δεν έχω κατάστημα κλπ.

maouna
30-11-10, 23:49
καλησπέρα.εγώ έχω ένα LG gs290 το οποίο είναι κλειδωμένο στην ισπανική vodafone. έχω την κάρτα sim που είχε μεσα. στο ιντερνετ που εψαξα διάβασα ότι ξεκλειδώνετε μόνο με τη χρήση ενός κουτιού ,οπότε και το παράτησα το θέμα.

μπορει κανεις να βοηθήσει ¨?

leosedf
01-12-10, 08:17
Κουτιού?? Anyway αν είσαι Θεσσαλονίκη πές μου.

maouna
02-12-10, 18:30
οχι κουτιου.το κινητό ανήκε σε ισπάνό προφανώς ,του οποιου του επεσε στ αμάξι μιας εταιριας μεταφορων που δουλευει ενας φίλος μου.το κινητό δεν το ζήτησε κανεις και το κρατησε ο φιλος μου.μετα του το ζήτησα εγώ μιας και παλια που ειχα ενα ericsson k750i του ειχα αλλαξει τον αδοξαστο σε φλασαρισματα και mods. nomisa oti to lg θα απαιτει κατι παρομοιο αλλα τελικα χρειαχεται ενα κουτι για να διαβασεισ το κωδικό απτη sim...

leosedf
02-12-10, 18:33
Η ο φίλος rep ή εγώ είμαστε στη διάθεση σου ανάλογα με την τοποθεσία σου.

GrgVavric
23-12-10, 15:05
Για χαρά ψάχνω λύση στο εξής: πρόσφατα αγόρασα ένα nokia 5800 xpress music (δώρο για τη γυναίκα μου, οπότε είναι σημαντικό να λυθεί το πρόβλημα) από ebay Αγγλίας και είναι κλειδωνένο στο 3 network. Δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί και ψάχνω λύση να το ξεκλειδώσω......οπότε κάθε βοήθεια δεκτή!!!!! Ευχαριστώ!!!

leosedf
24-12-10, 00:10
Γιώργο δεν πρόλαβα να σου απαντήσω με ΠΜ λόγω του οτι ήμουν στους δρόμους και τώρα γύρισα.
Σχετικά με το τηλέφωνο πάνε στο http://www.sfiflasher.ro/downloads.php?do=file&id=10 και κάνε download to SFI flasher.
Εγκατέστησε το και τρέξτο, τσέκαρε το dead usb και πάτα connect, μετά πάνε στο support tab και δές το HW ID σου και μετά πάνε στο http://register.sfiflasher.ro/ και κάνε εγγραφή με όλα τα στοιχεία και το HW ID σου και περίμενε email με τον κωδικό του προγράμματος. Ξαναπάνε στο support μέσα στο πρόγραμμα κάνε επικόλληση τον κωδικό και πάτα update licence και πάτα yes.

Μετά απο όλα αυτά άνοιξε το τηλέφωνο σου και ξεκίνα το χωρίς κάρτα sim και σύνδεσε το με USB στον υπολογιστή, άνοιξε το πρόγραμμα και πάτα connect (με dead usb)και στο unlock settings τσέκαρε το codes unlock και στα δεξιά πάτα το UNLOCK και ακολούθα τίποτα οδηγίες αν έχει.
Λογικά θα στο ξεκλειδώσει, αν όχι δώσε χρήματα σε κατάστημα και άνοιξε το.
Επίσης καλό θα ήταν να βιαστείς γιατί το πρόγραμμα θα σταματήσει να λειτουργεί δωρεάν μετά τις 31/12/2010

leosedf
24-12-10, 00:16
Επίσης αν δεν δουλέψει το codes unlock χρησιμοποίησε την επιλογή enter codes, μετά πάτα το INF και unlock.

GrgVavric
27-12-10, 09:41
Χρειάζομαι βοήθεια σχετικά με το εξής ζήτημα...... Έχω ένα nokia 5800 xpress music κλειδωμένο σε 3 network από Αγγλία. Το πήρα μέσα από ebay και δεν μπορώ να το χρησιμοποιήσω. Τι μπορώ και τι πρέπει να κάνω για να το ξεκλειδώσω. Υπάρχει κάποια λύση ? Ενοείται ότι είμαι διατεθιμένος να πληρώσω για να ξεκλειδωθεί το κινητό. Θα σου ήμουν υπόχρεως αν με βοηθούσες.

GrgVavric
27-12-10, 09:42
ΟΚ ΤΗΑΝΚΣ!!!!! ΕΙΣΑΙ ΘΕΟΣ!!!!!!!!!

Zak
04-01-11, 18:01
έχω ένα samsung omnia 2 και θέλω να σπάσω το λογισμικό για να βάζο δωρεάν εφαρμογές

leosedf
04-01-11, 18:10
Ζακ εδώ μέσα σεν συζητάμε για παράνομες πράξεις όπως το να βάζεις δωρεάν εφαρμογές που κανονικά πρέπει να πληρώσεις.

button
04-01-11, 18:37
Καλησπέρα Κωνσταντίνε επειδή είδα οτι ανέφερες το θέμα με flash και επειδή το myphone δεν δίνει απάντηση σε σχετικό ερώτημα..
Θέλω να περάσω διαφορετικό FW απο χρηστές που έφτιαξαν στο impart foroum και εχω λίγο μπερδευτώ με τα χάλια αγγλικά μου αν κάνω λάθος η κάτι πάει στραβά το κινητό είναι dead άλλα γίνεται να το επαναφέρω γιατί δοκίμασα με JAF έκανα οτι είδα απο youtube και οδηγίες άλλα δεν γίνεται τίποτα ...

leosedf
04-01-11, 18:45
Γιάννη για τί συσκευή μιλάς?

navar
04-01-11, 18:52
Γιάννη για τί συσκευή μιλάς?
ψηλιάζομαι οτι ο καημός του γιάννη είναι ενα Iphone !

leosedf
04-01-11, 19:00
JAF κλπ δεν θα βοηθήσουν σε iphone. Κάθε συσκευή έχει τα δικά της, δεν μπορείς με εργαλείο NOKIA να διορθώσεις apple.

button
04-01-11, 19:03
ψηλιάζομαι οτι ο καημός του γιάννη είναι ενα Iphone !

Οχυρέ τι λες δεν θα έδινα ούτε 10€ για iphone με το κουτό ξυπνητήρι που έχει αντίθετα εχω Nokia N97mini

charged
09-01-11, 02:16
:biggrin: free licences extended!!!! http://www.sfiflasher.ro/showthread.php?818-Free-licenses-extented

leosedf
09-01-11, 02:22
To ξέρουμε ήδη όσοι έχουμε κάνει register, δεν χρειάζεται δυό μηνύματα για να το διατυμπανίσουν, πόσο μάλλον τα πρώτα σου εδω μέσα Ευάγγελε.

button
09-01-11, 15:07
αυτό δεν το ξέρα:001_huh:

charged
10-01-11, 00:39
To ξέρουμε ήδη όσοι έχουμε κάνει register, δεν χρειάζεται δυό μηνύματα για να το διατυμπανίσουν, πόσο μάλλον τα πρώτα σου εδω μέσα Ευάγγελε.


sorry.... einai apo thn xara mou!!!!!!:lool:

leosedf
10-01-11, 09:09
lol πόσα τηλέφωνα ξεκλείδωσες δηλαδή? :P

button
10-01-11, 10:08
lol πόσα τηλέφωνα ξεκλείδωσες δηλαδή? :P

Η ποσες φορες κλειδωσε το ιδιο χαχαχ

charged
10-01-11, 17:14
Η ποσες φορες κλειδωσε το ιδιο χαχαχ

aurio vre paidia to pairnw sta xeria mou xalarwste!!!! :biggrin:

leosedf
10-01-11, 17:57
Κλειδωμένο? Ποια συσκευή είναι?

charged
10-01-11, 21:59
Κλειδωμένο? Ποια συσκευή είναι?


nokia 5800 express music (simlock: vodafone uk)

leosedf
10-01-11, 22:36
To κακό της υπόθεσης είναι οτι το λογισμικό δεν ξεκλειδώνει συσκευές μέσω USB αλλα μέσω FBUS interface. Αν δεν έχεις δηλαδή κάποια συσκευή όπως το jaf η ufs το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι αναβάθμιση και κάνα δυό άλλα.

charged
11-01-11, 01:08
To κακό της υπόθεσης είναι οτι το λογισμικό δεν ξεκλειδώνει συσκευές μέσω USB αλλα μέσω FBUS interface. Αν δεν έχεις δηλαδή κάποια συσκευή όπως το jaf η ufs το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι αναβάθμιση και κάνα δυό άλλα.


υπάρχει πιθανότητα να είναι ήδη ξεκλειδωμένο? αλλιώς θα πρέπει να το πάω σε κατάστημα Nokia????

charged
11-01-11, 01:55
http://www.sfiflasher.ro/showthread.php?682-Succesfully-Flash-5800-via-FBUS-and-USB :blink:

ή μήπως εδώ αναφέρει απλή αναβάθμιση???????? ωχ αγχώθηκα!!!!! :saad:

spirakos
11-01-11, 03:06
Γεια χαρα κ απο μενα
Εχω ενα νοκια 3310 express music εδω και 2 χρονια κ κα8εται,Μπορει και 3 εχω ξεχασει..
Η ιστορια εχει ως εξης:Το πηρα απο αγγλια κλειδωμενο σε Ο2
Αρχικα εμπενα κανονικα στο μενου χωρισ καρτα απλα δε μπορουσα να βαλω ελληνικο δικτυο
Το πηγα σε μερικους "ειδικους" και δε μπορεσαν να κανουν κατι
Ο τελευταιος πολυυυυυ "ειδικος" καταφερε να το κανει να μην ανοιγει καν!
Για την ακριβεια ανοιγει γραφει "contact service" και στα καπακια κλεινει
Υπαρχει περιπτωση να σωθει?Με τη ζελατινα ακομα το εχω

rep
11-01-11, 09:14
nokia 3310 xpress music δεν νομιζω να υπαρχει.ξαναδες το μοντελο κια πες μας.

spirakos
11-01-11, 17:54
Ναι συγνωμη, το 5310 xpress music ειναι

leosedf
11-01-11, 18:04
http://www.sfiflasher.ro/showthread.php?682-Succesfully-Flash-5800-via-FBUS-and-USB :blink:

ή μήπως εδώ αναφέρει απλή αναβάθμιση???????? ωχ αγχώθηκα!!!!! :saad:
Ναι αναφέρει μόνο αναβάθμιση.
Μόνο αυτός που σου το πούλησε μπορεί να σου πεί αν είναι κλειδωμένο η όχι.


Γεια χαρα κ απο μενα
Εχω ενα νοκια 3310 express music εδω και 2 χρονια κ κα8εται,Μπορει και 3 εχω ξεχασει..
Η ιστορια εχει ως εξης:Το πηρα απο αγγλια κλειδωμενο σε Ο2
Αρχικα εμπενα κανονικα στο μενου χωρισ καρτα απλα δε μπορουσα να βαλω ελληνικο δικτυο
Το πηγα σε μερικους "ειδικους" και δε μπορεσαν να κανουν κατι
Ο τελευταιος πολυυυυυ "ειδικος" καταφερε να το κανει να μην ανοιγει καν!
Για την ακριβεια ανοιγει γραφει "contact service" και στα καπακια κλεινει
Υπαρχει περιπτωση να σωθει?Με τη ζελατινα ακομα το εχω
Λογικό να στο κατέστρεφαν τότε. Αν ήταν όντως ειδικοί θα σου λέγαν να το βάλεις στην άκρη μέχρι να βρεθεί τρόπος.

Πλέον υπάρχει τρόπος αλλα μάλλον θα πρέπει να τα στείλετε στον Χρυσόστομο (rep), κι εγώ θα μπορούσα αλλα δεν προλαβαίνω λόγω δουλειάς και είμαι και πιό μακριά. Πλέον τα BB5 ξεκλειδώνουν αλλα μόνο με εξοπλισμό.

button
11-01-11, 18:31
ωραία άμα κάνω πατάτα με Ν97μίνι και cystom firmwale έχουμε ειδικούς

spirakos
11-01-11, 18:46
Λεγοντας εξοπλισμο σιγουρα δεν εννοεις το usb καλωδιο
Μπορω να προσπαθησω με λιγη καθογηση
Ετσι κ αλλιως εχει παλιωσει το κινητο δεν εχω να χασω κατι περισσοτερο
Απλα για το γαμωτο..σα να το πηρα τσαμπα..

rep
11-01-11, 18:51
ο κωσταντινος λεει απλα οτι χωρις καποιο μηχανημα δεν γινεται τιποτα .κατι τετοιο http://www.techgsm.com/cat_Nokia_183.html

charged
03-02-11, 01:04
:001_smile::001_smile::001_smile: άργησα λίγο να το πω.... ευτυχώς ήταν ξεκλειδωμένο!!! έβαλα και τα ελληνικά (έγινε debrand), άλλαξα και την microSD της μάνας του με μια Kingstone για να μην μου κάνει κολλήματα και πετάει το μηχάνημα!!! όλα καλά!

goosey
03-03-11, 02:19
Γιώργο δεν πρόλαβα να σου απαντήσω με ΠΜ λόγω του οτι ήμουν στους δρόμους και τώρα γύρισα.
Σχετικά με το τηλέφωνο πάνε στο http://www.sfiflasher.ro/downloads.php?do=file&id=10 και κάνε download to SFI flasher.
Εγκατέστησε το και τρέξτο, τσέκαρε το dead usb και πάτα connect, μετά πάνε στο support tab και δές το HW ID σου και μετά πάνε στο http://register.sfiflasher.ro/ και κάνε εγγραφή με όλα τα στοιχεία και το HW ID σου και περίμενε email με τον κωδικό του προγράμματος. Ξαναπάνε στο support μέσα στο πρόγραμμα κάνε επικόλληση τον κωδικό και πάτα update licence και πάτα yes.

Μετά απο όλα αυτά άνοιξε το τηλέφωνο σου και ξεκίνα το χωρίς κάρτα sim και σύνδεσε το με USB στον υπολογιστή, άνοιξε το πρόγραμμα και πάτα connect (με dead usb)και στο unlock settings τσέκαρε το codes unlock και στα δεξιά πάτα το UNLOCK και ακολούθα τίποτα οδηγίες αν έχει.
Λογικά θα στο ξεκλειδώσει, αν όχι δώσε χρήματα σε κατάστημα και άνοιξε το.
Επίσης καλό θα ήταν να βιαστείς γιατί το πρόγραμμα θα σταματήσει να λειτουργεί δωρεάν μετά τις 31/12/2010
Καλώς σας βρήκα στο forum!
H παραπάνω απάντηση αφορά το 6131 που αφορά το θέμα? Ή δεν βοηθάει το συγκεκριμένο πρόγραμμα για το 6131?
Ρωτάω γιατι έχω ένα 6131 και μια στις τρεις φορές στο άνοιγμα μου βγάζει το γνωστό "τηλέφωνο με περιορισμούς" και ζητάει κωδικό.
Λέω 1 στις 3 γιατι το κλείνω, το ξαναανοίγω, και ανοίγει και δουλεύει κανονικά, με τη sim κλπ.

rep
03-03-11, 08:58
το προβλημα σου ειναι καθαρα στην πλακετα και οχι στο λογισμικο.

goosey
03-03-11, 17:42
Δηλαδή κάποιο κόλημα στην πλακέτα? Και να βγάζει το κόλημα ότι είναι και καλά κλειδωμένο? Δεν ξέρω, ασυνήθηστο μου φαίνεται... Μπορώ να κάνω κάτι?

leosedf
03-03-11, 18:48
Θα μπορούσες αρχικά να του κάνεις μια αναβάθμιση για να δείς πώς πάει.

goosey
04-03-11, 02:41
O.K. θα δοκιμάσω.
Πάντως πρέπει να πληρώσω σε ΝΟΚΙΑ Store ή μπορώ να το κάνω και με το καλώδιο για το pc και το ΝΟΚΙΑ PC SUITE ?
Και που θα βρω το νεότερο soft?

rep
04-03-11, 08:59
οι τελευταιες εκδοσεις του pc suite εχουν επιλογη για αναβαθμηση τεταρτη σειρα τριτο πληκτρο κανει μονο του την διαδικασια να φορτωσει το προγραμμα.

goosey
04-03-11, 12:18
Yπάρχει το πλήκτρο που λες "ενημέρωση λογισμικού τηλεφώνου" αλλά πατώντας το μου βγάζει "αυτή η εφαρμογή δεν είναι πια διαθέσιμη για το NOKIA PC SUITE. Μόνο απο το NOKIA OVI SUITE".
Άντε να το κατεβάσω κι αυτό να δούμε.
Πάντως η συσκευή πρέπει να είναι κλειδωμένη, αφού κι όταν ανάβει κανονικά, όπως νομίζω, έχει προβλήματα, άλλοτε δεν βρίσκει δίκτυο, άλλοτε δεν βγάζει όλο το μενου, κι άλλα πολλά περίεργα.
Επίσης δεν πρέπει να είχε ελληνικά "απο τη μάνα του" (αν και γράφει ελληνικά) αφού και το πληκτρολόγιο είναι όλο λατινικό.
Όχι οτι θα καιγόμουνα να το φτιάξω, απλά με έχει εντυπωσιάσει η ποιότητα της οθόνης του!
Τέτοια δεν έχω δει ούτε σε σημερινά μοντέλα!

goosey
05-03-11, 16:49
Πριν κάνω αναβάθμιση, κάτι άλλο που παρατήρησα.
Το κινητό με κάθε sim κάνει τα δικά του. Τα παραπάνω κόλπα τα έκανε με Q ενώ με Vodafone φαίνεται να ανοίγει και να δουλεύει κανονικά. Μόνο την ώρα-ημερομηνία δεν εμφανίζει στην οθόνη, με τίποτα, με ότι ρύθμιση και να κάνω.
Τι να πω, θα κάνω αναβάθμιση...

goosey
16-03-11, 15:56
'Εκανα αναβάθμιση με το ΝΟΚΙΑ PC SUITE κι ευτυχώς όλα μια χαρά. Δουλεύει κανονικά!:thumbup: