PDA

Επιστροφή στο Forum : Εφαρμογή διόδων



crableg
07-12-10, 21:16
Καλησπέρα. Σε μια τοστιέρα η οποία δεν λειτουργούσε βρήκα ότι φταίει μια δίοδος που παρεμβάλεται μεταξύ του διακόπτη (+) και της αντίστασης της τοστιέρας. Την αφαίρεσα και η τοστιέρα λειτουργεί κανονικά. Πόιός είναι ο ρόλος της διόδου? Ευχαριστώ.

ΜΑΚΗΣ ΔΟΡ
07-12-10, 21:56
Αυτό που αφαίρεσες δεν είναι δίοδος αλλα θερμοασφάλεια υπαρχει σε διάφορες συσκευές όπως τοστέρες σομπες αλογόνου κ.λ.π. να την ξαναβάλεις αγοράζεις μια καινολυργια στα καταστήματα ηλεκτρονικών και προσοχή σφιξε καλά τα καλωδια με ακροδέκτες στα ποδαράκια της θερμοασφάλειας και προσοχη γιατί τα 220V δεν αστειεύονται.

ikaros1978
07-12-10, 21:57
Παναγιωτη δεν ειναι διοδος αυτο..ασφαλεια ειναι..και την βρισκεις πανευκολα

spirakos
07-12-10, 22:01
Οταν λες την αφερεσες εννοεις πως βραχυκυκλωσες τα ακρα της σωστα?
Δε πιστευω οτι βρισκει χρηση μια διοδος στη τοστιερα
Μηπως ηταν θερμικο?αν την αφησεις αναμενη για ωρα σβηνει η ειναι μονιμα ανοιχτη?
Γενικοτερα μια διοδος αγει(περναει ρευμα) οταν ειναι ορθα πολωμενη και δεν αγει αναποδα(κραταει την ταση πανω της)
Υ.Γ.
Φανταστειτε ποσο αργα γραφω που μεχρι να πατησω υποβολη ειδα αλλες 2 απαντησεις..

spirakos
07-12-10, 22:03
Και μια ερωτηση για μενα περι διοδων μην ανοιγω αλλο 8εμα
Φωτοδιοδος ποιες οι εφαρμογες της και τα χαρακτηριστικα αυτης?

crableg
07-12-10, 22:09
Ίσως να είναι ασφάλεια αλλά στην μια της άκρη έχει μια γραμμή όπως η δίοδος γι αυτό υπέθεσα ότι είναι δίοδος. Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

crableg
07-12-10, 22:14
Ναι, βραχυκύκλωσα τα άκρα της και δούλεψε. Δεν την άφησα αναμμένη για πολύ ώρα.

Αποστόλης1
07-12-10, 22:15
Και μια ερωτηση για μενα περι διοδων μην ανοιγω αλλο 8εμα
Φωτοδιοδος ποιες οι εφαρμογες της και τα χαρακτηριστικα αυτης?
Άγει όταν πέσει φως. Ψάξε φωτοδίοδος/φωτοτρανζίστορ.

spirakos
07-12-10, 22:35
Δε βρηκα κ πολλα ερωτησεις:
Ενισχυει το ρευμα οταν εχει φως?
Αν τη βαλουμε αναποδα σε μια πηγη(ηχου) πως συμπεριφερεται αναλογα με τη φωτεινοτητα?

Αποστόλης1
08-12-10, 22:18
Άγει όταν πέσει φως.
http://en.wikipedia.org/wiki/Photodiode
http://wikipedia.qwika.com/en2el/Photodiode
http://en.wikipedia.org/wiki/Opto-isolator

Damiano
08-12-10, 23:51
Αποστόλη,
αυτό που λες δεν συμφωνεί με το περιεχόμενο των συνδέσμων που δίνεις!

... μια επαφή PN, όταν εκτίθεται στο φώς, παράγει φωτόρευμα.
Σαν παράδειγμα, τα ηλιακά (φωτοβολταϊκά) κύτταρα είναι μεγάλες φωτοδίοδοι...

Δαμιανός

Αποστόλης1
09-12-10, 21:23
Υπάρχουν αρκετές "οικογένειες" αναλόγως προσμίξεων και υλοποίησης και γιαυτό έδωσα διαφορετικά λινκ .
Το θέμα είναι δημοσιευμένο στις Συζητήσεις Ηλεκτρονικών που το μεγαλύτερο πεδίο εφαρμογών είναι οι οπτοζεύκτες, στο τρίτο λίνκ, δεύτερη παράγραφος:
" which detects incoming light and either generates electric energy directly, or modulates electric current flowing from an external power supply" πιστεύω ότι με καλύπτει έστω και κατά το ήμισυ.

Damiano
09-12-10, 22:28
… επειδή ξέρω ότι είσαι "διαβαστερός" (αυτή την εντύπωση έχω), κοίτα την αμέσως επόμενη φράση!
Αν έχεις χρόνο και όρεξη ακολούθα και τους συνδέσμους (δεν το έκανα).
Σε κάθε επαφή PN, όταν "πέφτουν" φωτόνια, ελευθερώνουν ηλεκτρόνια, που λόγω της επαφής… φεύγουν, "αφήνοντας πίσω τους" τρύπες και … κάπως έτσι δημιουργείται το φωτόρευμα…
Μόνο στην φωτοαντίσταση δεν έχουμε παραγωγή ρεύματος, αλλά αλλαγή της τιμής της, επειδή το υλικό είναι ομοιογενές και, απλά, ελευθερώνονται ηλεκτρόνια.

Δαμιανός

thomasskoy
09-12-10, 23:22
μια αλλη ερωτηση.Αν βαλουμε μια διοδο δε εναλασομενο ρευμα θα μας κανει δουλεια η θα εχουμε σαν αποτελεσμα ημιανορθωση?
Ρωταω γιατι θελω να βαλω διοδους σε ρολλα για να μην εχω επιστροφες στα ρευματα,επειδη εχω κανει αυτοματισμο και τα κατεβαζω ολλα μαζι.
τα ηλεκτρικα ρολλα λοιτουργουν με εναλασομενο ρευμα 230v.

thomasskoy
10-12-10, 18:28
μια αλλη ερωτηση.Αν βαλουμε μια διοδο δε εναλασομενο ρευμα θα μας κανει δουλεια η θα εχουμε σαν αποτελεσμα ημιανορθωση?
Ρωταω γιατι θελω να βαλω διοδους σε ρολλα για να μην εχω επιστροφες στα ρευματα,επειδη εχω κανει αυτοματισμο και τα κατεβαζω ολλα μαζι.
τα ηλεκτρικα ρολλα λοιτουργουν με εναλασομενο ρευμα 230v.
για να δω γνωμες?

Damiano
10-12-10, 20:22
Μια δίοδος σε εναλλασσόμενη/ο τάση/ρεύμα μπορεί:
- να κάνει ημιανόρθωση
- να κάνει "ημι-βραχυκύκλωμα"
- να κάνει βραχυκύκλωμα
- να μην κάνει καμιά "δουλειά"
- να κάνει κάτι … "άλλο"
Εξαρτάται από τον τρόπο σύνδεσης, το υπόλοιπο κύκλωμα, τα χαρακτηριστικά της, …

Τι είναι αυτές οι "επιστροφές" που δεν θέλεις;
Αν γίνεις πιο συγκεκριμένος, για αυτό που έχεις και για αυτό που θέλεις, θα αυξηθούν οι πιθανότητες να βοηθηθείς και να βρεις λύση.

Δαμιανός

navar
10-12-10, 23:22
το πιο λογικό είναι η χρήση μετασχηματιστή ένα προς ένα και όχι διόδου αν κατάλαβα καλά αυτό που ζητάς

thomasskoy
11-12-10, 10:01
λοιπον εχω φτιαξει 1 αυτοματισμο σε 1 σπιτι με 5 ηλεκτρικα ρολλα.εχω βαλει τοπικους διακοπτες σε καθε ρολο και εναν κεντρικο κατω απο τον πινακα για να ανεβοκατεβαινουν ολλα μαζι.εχω βαλει ρελε σε ολλα και εχω περασει επιστροφες και ρευμα απο καθε ρολο και τα παω στα ρελε.ετσι πατωντας το μπουτον του κεντρικου ρολου πχ για το ανεβασμα οπλιζουν τα ρελε και ανεβαινουν ολλα τα ρολλα.ταυτοχρονα απενεργοπιοω το ρευμα στους τοπικους διακοπτες και κανω ηλεκτρικη μανδαλωση στο κατεβασμα στα ρελλε του κατεβασματος.μου ειπε ο τεχνικος με τα αλουμινια οτι εφοσον κατεβαινουν ολλα μαζι η ανεβαινουν μπορει καποια επιστροφη να καψει τα ρολλα.εγω παλι το βλεπω περιεργο να καουν γιατι εχω κανει την μανδαλωση.ελεγα λοιπον για καλυτερη ασφαλεια να εβαζα διοδους σε καθε επιστροφη στην εξοδο των ρελε για να μην εχω επιστροφες.ομως φοβαμαι μηπως μου κανει ημιανωρθωση και εχω χειροτερα αποτελεσματα.απο την αλλη παλλι σκευτωμαι αν δεν ειχα τον αυτοματισμο και κατεβαζαν 2 ατομα 2 διαφορετικα ρολλα δεν θα ηταν το ιδιο με αυτο που κανω με τον αυτοματισμο μου? αρρα γιατι να καουν?

thomasskoy
12-12-10, 12:31
κανενας παιδια?

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΛΑΖΑΡΙΔΗΣ
12-12-10, 12:57
1) Όχι διόδους
2) Τερματικούς διακόπτες
3) Ραντάρ κίνησης για ασφάλεια
4) Θέλει ποιο πολύπλοκο σύστημα για σωστή λειτουργία
5) Πάρε τηλέφωνο