PDA

Επιστροφή στο Forum : ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ : SATA to IDE & IDE to SATA ..



ΚΥΡΙΑΚΟΣ 69
09-12-10, 00:24
Πολλές φορές μετά από αναβάθμιση μητρικής , λόγο ότι η Νέα , έχει άλλο αριθμό εισόδων και πρωτόκολλο για σύνδεση δίσκων .

Βρισκόμαστε μπροστά στο πλασματικό αδιέξοδο , του να μην έχουμε που να συνδέσουμε τις συσκευές που έχουμε .

Το επόμενο βήμα , είναι να ψάξεις για λύση , η οποία ναι υπάρχει ..

Όμως εδώ ξεκινούν τα ευτράπελα ..

Οι υπάρχουσες λύσεις ως πλακέτα που μπορούν να βοηθήσουν στην μετατροπή,
απο SATA -> IDE ή ανάστροφα , τις ποιο πολλές φορές χρησιμοποιούν περιγραφή που μπερδεύει .

Και έτσι μου δόθηκε η αφορμή να παρουσιάσω τις δυο λύσεις που βρίσκουμε εύκολα στο Ebay , και τις πρακτικές διαφορές τους .


Η πρώτη έχει την περιγραφή IDE to SATA , που σημαίνει IDE δίσκος να συνδεθεί σε καλώδιο SATA = SATA Μητρική .


http://img406.imageshack.us/img406/4575/satatoideadapter.jpg






Η δεύτερη έχει την περιγραφή SATA to IDE , που σημαίνει SATA δίσκος να συνδεθεί σε καλώδιο IDE = IDE Μητρική .

http://img63.imageshack.us/img63/9435/idetosatareverse.jpg


Το κόστος της κάθε πλακέτας είναι χαμηλό , αλλά όπως και να έχει ,
τώρα, βλέποντας αυτήν την περιγραφή , λιγοστεύουν οι πιθανότητες να την πατήσετε αγοράζοντας λανθασμένα το ανάποδο από ότι ψάχνετε . :wiink:

ikaros1978
09-12-10, 01:39
καλοοοοο....δεν ηξερα οτι γινεται αυτο...εννοειται στα υποψιν!!!

leosedf
09-12-10, 07:25
Τα έχω δοκιμάσει εδώ και καιρό. Πολύ καλή λύση αλλα είχε και μερικά προβλήματα που εμφανίστηκαν στην πορεία.
Πάντως με αυτό γλιτώνεις δίσκο.

Damiano
09-12-10, 12:26
Καλό!
Όντως τα λένε με ασάφεια. "Ξεφυλλίζοντας" σελίδες με "τέτοια" προϊόντα, αναρωτιόμουν ποιό είναι το αριστερό μέλος της συνάρτησης!!!

navar
09-12-10, 15:55
και γιατί να μήν πάρεις εναν PCI promise controller και να έχεις 4 επιπλέον IDE και άλλα 2 sata ?

kitMAN
09-12-10, 16:03
Εκτός από τα προηγούμενα δύο που τοποθετούνται επάνω στο Drive, υπάρχει και αυτό που τοποθετείται επάνω στη μητρική. IDE to SATA γράφει επάνω αλλά ανήκει στη κατηγορία του δεύτερου, δηλαδή SATA Drive να συνδεθεί σε μητρική που έχει IDE.

1722517226

ΚΥΡΙΑΚΟΣ 69
09-12-10, 17:49
Εκτός από τα προηγούμενα δύο που τοποθετούνται επάνω στο Drive, υπάρχει και αυτό που τοποθετείται επάνω στη μητρική.




Γιώργο " ΝΑΙ ΑΛΛΑ " χαραμίζεις μια πόρτα IDE !! από τις δυο στο φις της μητρικής ..

KOKAR
09-12-10, 22:40
εάν δεν κανω λάθος υπάρχει ενα που κανει διπλη μετατροπή , δηλαδή IDE to SATA & SATA to IDE αναλόγως πως θα συνδεθει
αλλά αυτες οι συσκευές εχουν περιορισμό στο τι χωρητικότητα μπορούν να δουν , νομίζω οτι είναι 120 GB.
άρα εαν ειναι κάποιος να κάνει την αγορά ας το ψαξει καλύτερα να δει εαν τον καλύπτει

υ.γ
οι δίσκοι ειναι πλέον τοσο φθηνοί και σε τεράστιες χωρητικότητες που δεν αξιξει τον κόπο

ΚΥΡΙΑΚΟΣ 69
10-12-10, 00:57
Διαφωνώ οριζόντια κάθετα και διαγώνια , για το θέμα περιορισμού στο μέγεθος του δίσκου ..

Αμα σου έπεσε κανένας τέτοιος στα χέρια , να μας τον δείξεις ,
για να τον βάλουμε στην μαύρη λίστα .

ΚΥΡΙΑΚΟΣ 69
11-12-10, 05:51
Τελικά σήμερα κατάφερα να βρω χρόνο και να στήσω τον κοντρόλερ IDE to SATA στο δικό μου μηχάνημα .

Μιας και η νέα μου μητρική έχει φτωχή προίκα για IDE συσκευές.

Ταλαιπωρήθηκα λίγο , ώσπου να μάθω , ότι ο δίσκος πρέπει να ρυθμιστή οπωσδήποτε ως μάστερ .... διότι διαφορετικά δεν δουλεύει ..
Δεν πιάνουν τα μαγικά Slave - Cable sellect ... οπωσδήποτε ως μάστερ !!
( στις οδηγίες ο Κινέζος έδειξε την τσιγκουνιά του )

Ένα δεύτερο ψιλό σοκ , είναι ότι έχει πολλά λαμπάκια επάνω του ο κοντρόλερ,
με το που πήρε ρεύμα έγινε σαν χριστουγεννιάτικο δέντρο. :001_smile:
LED 1 = Power
LED 2 = SATA channel active
LED 3 = HD activity


Τέλος μια φοβία που είχα, μήπως δηλαδή έχει καμιά Ψιλό ασυμβατότητα ,
και καθυστερεί την εκκίνηση στο μηχάνημα .... διαψεύστηκε ολοσχερώς .
Δουλεύει τζάμι . :wiink:

Δεν ξέρω εάν τελικά είναι σωστή η περιγραφή του ως κοντρόλερ ,
'η θα έπρεπε να λέγεται ως "γέφυρα" , και το λέω αυτό διότι η μεσολάβηση του είναι σαν διάφανη , το BIOS βλέπει άμεσα στον δίσκο , και τα Windows δεν φορτώνουν κανένα driver .



17259

navar
11-12-10, 16:45
Δεν ξέρω εάν τελικά είναι σωστή η περιγραφή του ως κοντρόλερ ,
'η θα έπρεπε να λέγεται ως "γέφυρα" , και το λέω αυτό διότι η μεσολάβηση του είναι σαν διάφανη , το BIOS βλέπει άμεσα στον δίσκο , και τα Windows δεν φορτώνουν κανένα driver .

σωστή παρατήρηση ! στην κατηογορία adapter νομίζω θα ταίριαζε καλύτερα!
controller αποκλίεται να είναι , μιας και δεν κουμπώνει σε καμία θύρα με παιρεταίρω δυνατότητες , όπως η PCI ή PCIE