PDA

Επιστροφή στο Forum : αντιγραφη κειμενου



fm344
15-12-10, 10:15
καλημερα.
εχω αρκετες σελιδες,τις οποιες θελω να τις στηλω με email(καποιες ολοκληρες,καποιες ,ορισμενες παραγραφους).να τις δακτλογραφησω ,θα μου παρει ωρα αρκετη.
τις εχω κανει scan.
υπαρχει καπιο προγραμμα,η,καπιος τροπος,που να μπορω απο τις scan σελιδες,να αντιγραψω το περιεχομενο και να το κανω επικολυση στο email και να τις στηλω?:blink:

cloud_constructor
15-12-10, 11:15
υπαρχει ενα προγραμμα που λεγεται fine reader.Ειναι λιγο μπελας αλλα κανει δουλεια

fm344
15-12-10, 12:16
οκ,ευχαριστω.αν υπαρχει καπιο αλλο πιο ευκολο ,και το γνωριζει καπιος,ας το δωσει

george1
15-12-10, 12:17
και γιατι δεν επισυναπτεις απευθειας τα αρχεια που προεκυψαν απο το σκαναρισμα? Πρεπει να ειναι σε μορφη doc?

fm344
15-12-10, 21:20
και γιατι δεν επισυναπτεις απευθειας τα αρχεια που προεκυψαν απο το σκαναρισμα? Πρεπει να ειναι σε μορφη doc?
..............
στο κειμενο υπαρχουν καποια που δεν χρειαζονται να σταλουν,ανουσια 8α τα ελεγα.
απο 5 σελιδεσ,χρειαζεται να στηλω 7 παραγραφους.αν στηλω και τισ 5 σελιδεσ,ισως να μην διαβαση αυτα που χρειαζονται.

tasosmos
15-12-10, 22:28
E μπορεις απλα να κοψεις τα επιπλεον με κανα προγραμμα στυλ paint, photoshop κτλ

HFProject
16-12-10, 00:41
http://www.livescribe.com/en-us/

Απίστευτο.

koze85
16-12-10, 00:53
Εγώ χρησιμοποίω το Readiris Pro και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος συνδέεται απευθείας με τον σκανερ και κάνει OCR recogn την αμέσως και στο εξάγει σε word αρχείο αυτόματα

Damiano
16-12-10, 16:57
Μια ακόμα λύση (όχι "ότι καλλίτερο"), αν έχεις το "MS Office 2003" (σε άλλες εκδόσεις δεν ξέρω).
Στα "εργαλεία" υπάρχουν τα "Microsoft Office Document Scanning" και "Microsoft Office Document Imaging" που περιέχουν και (στοιχειώδες) "OCR".
Από εκεί μπορείς να "στείλεις" τμήματα του κειμένου στο "Word".

Για επεξεργασία σαν "φωτογραφία" μπορεί να χρησιμοποιηθεί και το δωρεάν "Irfan view".