PDA

Επιστροφή στο Forum : ΑΣΥΡΜΑΤΟΣ ΤΗΛΕΧΕΙΡΙΣΜΟΣ ΣΕ ΗΛΕΚΤΡΙΚΟ ΠΑΛΑΓΚΟ



anmits2008
15-12-10, 14:12
ΚΑΤΑΡΧΗΝ ΧΑΙΡΕΤΩ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΦΙΛΟΥΣ ΤΟΥ FORUM.
ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΕΝΑΣ ΦΙΛΟΣ ΑΓΟΡΑΣΕ ΕΝΑ ΗΛΕΚΤΡΙΚΟ ΠΑΛΑΓΚΟ ΑΠΟ ΤΟ ΠΡΑΚΤΙΚΕΡ (250W) ΠΟΥ ΤΟ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΑΝΕΒΑΖΕΙ ΤΙΣ ΤΣΑΝΤΕΣ ΑΠΟ ΤΟ ΣΟΥΠΕΡ ΜΑΡΚΕΤ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΜΙΚΡΟΠΡΑΓΜΑΤΑ ΣΤΟΝ 2 ΟΡΟΦΟ ΤΟΥ ΣΠΙΤΙΟΥ ΤΟΥ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΣΑΝΣΕΡ. ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΑΝ ΓΙΝΕΤΕ ΤΗΛΕΧΕΙΡΙΖΟΜΕΝΟ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΑΝΕΒΟΚΑΤΕΒΑΙΝΕΙ .
ΚΑΙ ΕΔΩ ΑΡΧΙΖΕΙ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.
ΠΗΡΑ ΛΟΙΠΟΝ ΕΝΑ ΣΕΤ ΤΗΛΕΧΕΙΡΙΣΜΟΥ ΜΕ 2 ΚΑΝΑΛΙΑ ΚΑΙ ΚΑΙ ΣΥΝΕΔΕΣΑ ΤΑ ΡΕΛΕ ΠΑΝΩ ΣΤΟΝ ΔΙΑΚΟΠΤΗ ΤΟΥ ΕΝΣΥΡΜΑΤΟΥ ΤΗΛΕΧΕΙΡΙΣΤΗΡΙΟΥ ΤΟΥ ΠΑΛΑΓΚΟΥ. ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΗΤΑΝ ΟΛΑ ΜΙΑ ΧΑΡΑ.
ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΟΜΩΣ ΕΝΩ ΤΟ ΠΑΛΑΓΚΟ ΑΝΕΒΑΖΕ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΑΤΗΘΗΚΕ ΚΑΤΑΛΑΘΟΣ ΚΑΙ ΤΟ ΑΛΛΟ ΜΠΟΥΤΟΝ ΣΤΟ ΤΗΛΕΧΕΙΡΙΣΤΗΡΙΟ ΚΑΙ ΟΠΛΙΣΕ ΚΑΙ ΤΟ ΡΕΛΕ ΚΑΘΟΔΟΥ, ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΝΑ ΠΑΡΟΥΜΕ ΤΟ ΠΑΛΑΓΚΟ ‘’ΣΤΟ ΧΕΡΙ’’. ΜΗΠΩΣ ΚΑΠΟΙΟΣ ΦΙΛΟΣ ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΑΠΟ ΤΕΤΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΩΣΤΕ ΝΑ ΜΗΝ ΜΑΣ ΞΑΝΑΓΙΝΕΙ ΤΟ ΙΔΙΟ???
ΕΔΩ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ΣΚΕΦΤΙΚΑ ΤΙΣ ΠΛΑΚΕΤΕΣ ΤΗΛΕΧΕΙΡΙΣΜΟΥ
ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΣΤΙΣ ΓΚΑΡΑΖΟΠΟΡΤΕΣ ΑΛΛΑ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΕ.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΡΟΚΑΤΑΒΟΛΙΚΑ ΚΑΙ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΤΙΣ ΙΔΕΕΣ ΣΑΣ.

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΛΑΖΑΡΙΔΗΣ
15-12-10, 14:46
Πάρε ρελε με βοηθητικές επαφές και πέρνα τα πηνία των ρελε από αυτές οπότε όταν οπλίζει ο ένας να μην επιτρέπει στον άλλο να οπλίσει

thomasskoy
15-12-10, 16:00
Πάρε ρελε με βοηθητικές επαφές και πέρνα τα πηνία των ρελε από αυτές οπότε όταν οπλίζει ο ένας να μην επιτρέπει στον άλλο να οπλίσει
Ακριβως κανε ηλεκτρικη μανδαλωση.

anmits2008
15-12-10, 20:16
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΜΕΣΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ. ΒΑΣΙΚΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ ΟΤΙ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΑ ΕΝΑ ΤΗΛΕΧΗΡΙΣΜΟ ΤHΣ AUTOTECH ΔΙΚΑΝΑΛΟ ΚΑΙ ΟΔΗΓΗΣΑ ΑΠΟ ΤΑ ΡΕΛΕ ΤΟΥ Τ/Χ 2 ΑΛΛΑ ΡΕΛΕ ΙΣΧΥΟΣ ΤΥΠΥ ΛΥΧΝΙΑΣ. ΚΑΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΗΓΕ ΛΑΘΟΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΜΙΑ ΠΑΡΕΜΕΝΑΝ ΚΛΕΙΣΤΕΣ ΟΙ ΕΠΑΦΕΣ ΤΟΥ ΕΝΟΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΔΕΝ ΟΠΛΙΖΕ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ. ΜΕ ΛΙΓΑ ΛΟΓΙΑ ΕΧΩ ΚΥΡΙΟΛΕΚΤΙΚΑ ΘΟΛΩΣΕΙ!!!. ΚΑΙ ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΟΝ ΠΩ ΓΙΑ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΟΥΜΕ ΚΑΤΙ ΑΛΟ.... ΖΗΤΩ ΑΠΕΓΝΩΣΜΕΝΑ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ.
ΛΑΜΒΑΝΟΝΤΑΣ ΥΠΟΨΗΝ ΟΤΙ Ο ΔΙΑΚΟΠΤΗΣ ΤΟΥ ΕΝΣΥΡΜΑΤΟΥ Τ/Χ ΕΧΕΙ 6 ΠΟΔΙΑ ΚΑΙ 3 ΘΕΣΕΙΣ ( 2 ΑΝΟΔΟΥ-2 ΚΑΘΟΔΟΥ ΚΑΙ 2 ΚΕΝΤΡΙΚΑ) ΚΑΙ Ο Τ/Χ ΕΧΕΙ 2 ΡΕΛΕ NC,NO,COM ......ΘΑ ΤΟ ΕΚΤΙΜΟΥΣΑ ΑΦΑΝΤΑΣΤΑ ΑΝ ΜΕ ΒΟΗΘΟΥΣΑΤΕ ΜΕ ΚΑΠΟΙΟ ΣΧΕΔΙΟ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗ ΤΑ ΚΑΝΩ ΠΑΛΙ ΜΑΝΤΑΡΑ!!!.

stom
15-12-10, 20:39
Απο την πολυ απογνωση πρεπει και να φωναζεις?
Ο διακοπτης εχει 3 θεσεις πανω - off- κατω ενω το ρελε εχει δυο.
Υπαρχουν τερματικοι διακοπτες για τις δυο ακραιες θεσεις?

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΛΑΖΑΡΙΔΗΣ
15-12-10, 20:54
Το χειριστήριο του μοτέρ το έχεις εκτός η έχεις συνδέσει επάνω σε αυτό ?

sembel
16-12-10, 00:37
Καλησπέρα σ'ολους καταρχήν (είμαι νέο μέλος της παρέας σας ) !
Για σένα Ανέστη αν το ενσύρματο τ/χ είναι έτσι όπως κατάλαβα και το ασύρματο δουλέυει σαν push button (δηλ. όσο κρατάς πατημένο το κουμπί τόσο μένει οπλισμένο) τότε τα πράγματα είναι έυκολα : κατάργησε το ενσύρματο τ/χ και αντικατέστησέ το με δύο μπουτονάκια παράλληλα συνδεμένα με την επάφη του ρελέ (του ασύρματου τ/χ) , για κύρια ρελέ βάλε δύο τύπου λυχνίας που έχουν μεταγωγικές επαφές γιατί θα χρειαστείς 2*n.o λειτουργίας και 1*n.c. μανδάλωσης .ΠΡΟΣΕΞΕ μόνο τον πυκνωτή που έχει στο ενσύρματο τ/χ πως είναι συνδεμένος να τον σύνδέσεις ανάλογα στα ρελέ που θα κάνουν την δουλειά του διακόπτη.
Δές το σχέδιο νομίζω οτι είναι αρκετά κατανοητό.17350

leosedf
16-12-10, 01:39
Ανέστη αν μπορείς επεξεργάσου τα μηνύματα σου και γράψε με πεζούς χαρακτήρες.
Επίσης διάβασε εδώ http://www.hlektronika.gr/index.php?page=rules

anmits2008
16-12-10, 11:00
Zητώ συγνώμη εκ των προτέρων. Δέν είχα ιδέα οτι τα κεφαλαία σημαίνουν κάτι τετοιο.
Καταρχήν απαντώντας στον φίλο stom να πώ οτι δέν εχει τερματικούς διακόπτες το μοτέρ.
Στον φίλο Λαζαρίδη .....ναι σύνδεσα πάνω στον διακοπτη.
Οσο για τον φίλο sembel....ο διακόπτης είναι αυτου του τύπου που σχεδίασες και σε ευχαριστώ πολύ για τον κόπο που έκανες.
Οντως έχει πυκνωτές αλλα εινια 2. Ενας για την κάθοδο και ένας για την άνοδο.
Εκει που εχουμε πρόβλημα είναι με το Τ/Χ. Δεν επιτρέπει ο δέκτης το συνεχές πάτημα του τ/χ.3 δευτερόλεπτα μετα απενεργοποιηται το ρελε στον δεκτη και πρεπει να το αφησεις και να το ξαναπατησεις το μπουτον. Ρωτησα στην εταιρία και μου είπαν οτι ειναι πλεον κοινοτική οδηγια για να μπορουν να πάρουν τα τ/χ την αδεια CE.Οποτε δεν επιτρεπετε να εκπεμπουν πανω απο 3-5 sec συνεχως.
Οπότε εχουμε προβλημα σε αυτο το κοματι. επισεις αν γινοταν θα ηθελα να μη πειραξω το ενσυρματο τ/χ για να μπορεί να εχει ελεγχο του παλαγκου σε περιπτωση που κατι γινει με το ασυρματο συστημα.
Βασικα το καλήτερο συστημα ειναι αυτο με τις γκαραζοπορτες ..ενα πατημα ανεβαινει , ενα σταματαει και ενα κατεβαινει. αλλα να παρει ευχη μου ειπαν οτι για να γινει κατι τετοιο πρεπει το μοτερ να εχει τερματικους διακοπτες εσωτερικα.κατι που στην δικη μου περιπτωση δεν εχει.
Δεν ξερω τι να κανω......κυριολεκτικα εχω μπλοκάρει!!!!!

ΚΥΡΙΑΚΟΣ 69
16-12-10, 11:12
Τα πάντα παίζουν , και τηλεχειρισμοί για γκαραζόπορτες , αλλά θα πρέπει να κατεβάσεις κάτω το αισθητήριο για της υπέρυθρες.

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΛΑΖΑΡΙΔΗΣ
16-12-10, 13:14
17356 relay καστανιας

anmits2008
16-12-10, 19:26
Xίλια ευχαριστώ φίλε δημήτρη.Δεν μπορείς να φανταστεις απο τι αγχος με εχεις βγαλει!!! να εισαι καλα και ελπιζω καποια στιγμη να σου φανω χρησιμος σε καποιο προβλημα σου.
Υ.Γ. επειδη δεν εχω ποτε χρησημοποιησει τετοια ρελε....τα ζηταω ρελε καστανιας 3 επαφων τυπου λυχνιας ή απλα ρελε καστανιας ??? . και απο οτι καταλαβενω με 5 Α αντοχη στις επαφες πρεπει να ειμαι καλα ? και κατι τελευταιο...ξερεις το ποσο περιπου εχουν???

sembel
16-12-10, 20:48
Ανέστη τέτοια ρελέ είναι έυκολο να βρείς σε καταστήματα υλ. υλικού ενδεικτικά σε μάρκα hager είναι :
EPN 525 2*N.O. + 2*N.C. 230V AC / 110V DC ρελέ ράγας - εγώ σαν ηλεκτρολόγος το παίρνω περίπου 30,50ε
Μήν βιαστείς όμως να τα πάρεις , εξήγησε λίγο πώς ακριβώς λειτουργεί ο τ/χ σου , πατάς ας πούμε μια φορά το μπουτόν 1 οπλίζει το ρελέ 1 το ξαναπατάς αφοπλίζει το ρελέ 1 και τα ίδια για το μπουτόν 2 ?
Σ'αυτό που σου είπαν για το χρόνο εκπομπής του τ/χ έχουν δίκιο όμως αν μπορεί να δουλέψει έστω στηγμιαία σαν push button τότε αλλάζει λίγο η συνδεσμολογία μπορείς να κάνεις τα ρελέ με αυτοσυγκράτιση (θέλεις μία n.o. ακόμη) υπάρχουν τέτοια ρελέ .
Γιατί στο σχέδιο που έδειξε ο Δημήτρης καλά άφησε το ενσ.τ/χ (μειονέκτημα είναι οτι δεν υπάρχει μανδάλωση έτσι στο ενσυρμ.) αν δηλ. την ώρα που δουλέυει το μηχ. με το ασυρ. καποιος πατήσει αντήθετη κίνιση στο ενσυρ. δεν υπάρχει προστασία γι'αυτό σου πρότηνα να το καταργήσεις .
Για το θέμα του ρελέ καστάνιας τωρα δεν νομίζω ότι θα μπορέσεις να τα δουλέψεις με το δικό σου τ/χ. Ρέλε καστάνιας δουλέυει ως εξής δίνεις μια φορα στιγμηαία ρέυμα οπλίζει ξαναδίνεις δέυτερη ξεοπλίζει και αλλάζουν κατάσταση οι επαφές .
Τεματικό υπάρχει στο μοτέρ μόνο για την πάνω κίνηση .γράψε ακριβώς πως δουλέυει ο τ/χ. ίσως σου βρούμε κάποια λύση.

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΛΑΖΑΡΙΔΗΣ
16-12-10, 21:09
Να είσαι καλά για τον ρελε απάντησε ο φίλος επάνω

anmits2008
16-12-10, 21:32
Nα' σαι καλα φιλε κωστα για την βοηθεια σου. Τωρα γι'αυτο που με ρωτησες το τ/χ εχει 2 λειτουργιες. Η μια ειναι οσο πατας το μπουτον στο τ/χ οπλιζει το ρελε στον δεκτη και μολις το αφησεις αφοπλιζει (λειτουργια μπουτον) και η αλλη πατας μια οπλιζει και παραμενει οπλιζμενο και το ξαναπατας και αφοπλιζει ( λειτουργια latch)
Το σχεδιο του κωστα ειναι απο οτι βλεπω αυτο που θελω με λειτουργια του τ/χ σε μπουτον.
Αν τωρα εχετε κατι αλλο στο μιαλο σας , ή κατι διαφορετικο....πειτε το.
Τελος θα ηθελα να πω οτι δεν υπαρχει περιπτωση καπιος να πατησει το ενσυρματο τ/χ την ωρα που λειτουργει με τον ασυματο τροπο. Απλα υπαρχει για καθε ενδεχομενο.

sembel
16-12-10, 21:44
Είπες όμως ότι δεν μπορείς να το κρατήσεις πατημένο πανω απο 3 sec. και ο χρόνος αυτός προφανώς δεν φτάνει για να ανεβεί στον 2ο όροφο.
σωστά ?

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΛΑΖΑΡΙΔΗΣ
16-12-10, 21:44
Το σχέδιο είναι για λειτουργιά Μπουτόν ότι και λάθος να πατήσεις δεν οπλίζουν και η δυο μαζί .Βαλε στην τροφοδοσία ασφάλεια . Ο μόνος τρόπος βραχυκυκλώματος είναι να κωλύσουν επαφές του ρελε πράγμα δύσκολο αλλά όχι απίθανο .

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΛΑΖΑΡΙΔΗΣ
16-12-10, 21:53
Όταν πατάς μπουτον ο ρελε καστάνιας οπλίζει πρέπει να ξαναπατήσεις για να σταματήσει δηλαδή πρέπει να το βάλεις σε λειτουργία μπουτον τη μανταλωση την κάνει η καστανια. Και το έκανα έτσι γιατί είπες ότι το μπουτον δεν βαστά πάνω από 5 sec .

sembel
16-12-10, 23:45
Θα μπορούσες Ανέστη να βάλεις και δυο χρονικά για κάθε ρελέ γιατί τερματικό στην κάθοδο είναι δύσκολο να προσαρμόσεις πάνω σε συρματόσχοινο αλλά αυτό που σου στέλνω τώρα νομίζω είναι το καλύτερο .
Το 1ο μπουτόν πατώντας το μια φορά πάει πάνω , το 2ο μπουτόν λειτουργεί σαν στόπ όπου και να πηγαίνει , αφου το σταματήσεις και ξαναπατήσεις το 1ο θα πάει προς αντίθετη κατέυθυνση απ'οπου πήγαινε , αν ξαναπατήσεις το 1ο ενώ κινείται ακόμα θα αλλάξει κατευθείαν κατέυθυνση .
Το χρονικό είναι προαιρετικό , αν θέλεις μετράς τον χρόνο που χρειάζεται να ανεβεί η να κατεβεί ορίζεις τόσο το χρονικό σου για να σταματάει αυτόματα τιμή περίπου 35,00ε
Για ρελέ Κ1 μπορείς να χρησιμοποιήσεις και τύπου λυχνίας αν τα έχεις πάρει ήδη (πρέπει να έχει τρείς επαφές) τιμή περίπου 19,00ε 17390

anmits2008
17-12-10, 13:58
Κωστα το σχεδιο σου καλο αλλα λιγο μπερδεμενο! Και απο οτι καταλαβα η πρωτη λειτουργια με το πατημα του μουτον ειναι παντα πανω. αυτο δεν ειναι και πολυ σωστο. Προσωπικα πιστεβω οτι το πρωτο σχεδιο του δημητρη ειναι το πιο 'βολικο' για την περιπτωση μου. Οσο για την περιπτωση να κολησουν οι επαφες πολυ απιθανο γιατι με ισχυως ρελε και με καταναλωση μοτερ 250watt, ο σπινθηρισμος στις επαφες θα ειναι πολυ μικρος ωστε να κολησουν οι επαφες.

sembel
17-12-10, 20:13
Το σχέδιο είναι πολύ απλό (δεν ζωγράφησα μάλιστα το κύκλωμα ισχύος για να μην σε μπερδέυει ) η πρώτη λειτουργία δεν είναι πάντα πάνω !
όταν θα πατάς το 1ο μπουτόν θα κάνει πάντα την αντίθετη κίνηση απ'αυτην που είχε κάνει την τελευταία φορά , το 2ο μπουτόν λειτουργεί σαν στόπ .
Τέλος πάντων εφάρμοσε όποιο σε βολέυει καλύτερα . Αυτό που πρέπει να προσέξεις σ'αυτά τα μηχανήματα γιατί καλά τα λέμε στην θεωρία όμως στην πράξη υπάρχει ένα πρόβλημα .
Έχω και εγώ στο σπίτι μου τέτοιο παλάγκο στημένο στον 2ο όροφο ( όχι για ψώνια αλλά για υλικά γιατί ακόμα το φτιάχνω το σπίτι ) και δεν έφτιαξα ποτέ τ/χ γιατί όταν το κατεβάζεις άδειο χωρίς βάρος το συρματόσχοινο ξετυλήγεται ανώμαλα και μετά στο ανέβασμα δεν στρώνει σε καλές σπείρες με αποτέλεσμα να μπερδέυεται και και να τσακίζει μακροχρόνια . Γι'αυτό τον λόγο έφτιαξα μία μεταλλική λεκάνη σε διαστάσεις που με βολέυουν γι'αυτά που ανεβοκατεβάζω η οποία ζυγίζει περίπου 30 κιλά . Και έτσι το έχω πάντα μαζεμένο στο μπαλκόνι γιατί όπως καταλαβαίνεις είναι επικίνδυνο να κρέμεται τέτοιο πράγμα πάνω απ'το πεζοδρόμιο !!!
Βέβαια στην δική σου περίπτωση δεν μιλάμε για τέτοιες απαιτήσεις ( βάρος ) πάντος να το προσέξεις αυτό ! Επειδή θα ανεβάζει φορτία της τάξεως 10-50 κιλών θα μπορούσες ίσως να αλλάξεις το συρματόσχοινο με ένα καλό ναυτικό σχοινί ( ας πούμε Φ8 περίπου 10,00 ευρώ-20 μέτρα ) γιατί είναι πιο μαλακό και δεν θα έχει τέτοιο πρόβλημα να μπουρντίζεται.

anmits2008
19-12-10, 15:02
Σας ευχαριστω ολους για τις ιδεες που μου δωσατε. Θα σκεφτω απο εδω και περα και θα αποφασισω πιο απο τα 2 σχεδια θα ακολουθησω.Και παλι να ειστε καλα!!.

vasiliskok
22-10-11, 19:31
Καλησπερα παιδια, γραφω εδω οχι για να απαντησω αλλα γιατι το θεμα σας ειναι καπως σχετικο με το δικο μου προβλημα, εχω ανεβασει το προβλημα ( βλεπε: http://www.hlektronika.gr/forum/images/icons/icon1.png Αλαγή διακόπτη σε ηλ. παλάγκο) αλλα δεν εχω παρει απαντησει ακομα, δεν ξερω αν βιαζομαι γιατι ειναι η πρωτη φορα που συμετεχω σε forum και δεν ξερω ακριβως πως λειτουργει. αν κανω καποια παρατυπια στη διαδικασια ζηταω συγνωμη.

ΔΑΚΗΣ
10-09-20, 20:53
Αντιμετώπισα σήμερα ένα σχετικό πρόβλημα και έχω τις παρακάτω παρατηρήσεις , 1 : ο διακόπτης λειτουργεί και ως μεταλάκτης και όχι μόνο ως ενδιάμεσος ον οφ , 2 : ότι σύνδεση και να γίνει στο διπλό διακόπτη σε παράλληλο κύκλωμα χάνει την εκκίνηση του πυκνωτή με αποτέλεσμα να χάνει δύναμη το μοτέρ 3 : πιστεύω ότι χρειάζεται ρελε μεταλάκτης 10 επαφών , 6 για το παράλληλο κύκλωμα και 4 για τις εντολές του τηλεχειρισμού . Θα το δοκιμάσω τις επόμενες ημέρες και θα σας ενημερώσω για το αποτέλεσμα .