PDA

Επιστροφή στο Forum : ccfl ακτινοβολία



haris_216
17-12-10, 17:08
καλησπέρα σε όλους
ανοίγω αυτό το θέμα για να δω αν υπάρχει απάντηση σε κάποιο προβληματισμό που μου δημιουργήθηκε πρόσφατα
όπως σε πολλούς από το φόρουμ φαντάζομαι ότι συμβαίνει, έτσι κι από τα δικά μου χέρια περνάν διάφορες συσκευές που άλλοτε επισκευάζονται και άλλοτε "κανιβαλίζονται" για να βοηθήσουν μέλλοντικά project. μέσα στα διάφορα λοιπόν εξαρτήματα που μου βρίσκονται είναι και μερικές Cold cathode fluorescent lamps (ccfl επί το ελληνικότερον:001_rolleyes:) τις οποίες σκέφτηκα να αξιοποιήσω (εξαιτίας της λεπτής και διακριτικής τους παρουσίας) σαν φως είτε κάτω από το κάθε ράφι της βιβλιοθήκης είτε κάτω από την εταζέρα του αυτοκινήτου για να φωτίζει τον χώρο των αποσκευών κατά το άνοιγμα του τη νύχτα. πρόσφατα όμως, φίλος ηλεκτρονικός με τον οποίο το συζήτησα μου έθεσε το θέμα της uv ακτινοβολίας το οποίο, για να είμαι ειλικρινής, δεν είχα σκεφτεί
θέλω λοιπόν να ρωτήσω αν κανείς φίλος του φόρουμ ξέρει (ή μπορεί να με κατευθύνει σε κάποιο σχετικό θέμα) στο οποίο να μάθω αν όντως τίθεται θέμα ακτινοβολίας
σας ευχαριστώ εκ των πρότέρων για την όποια βοήθεια

klik
17-12-10, 18:01
Κάποιες που έτυχε να μετρήσω, είχαν μηδενική ή σχεδόν μηδενική ακτινοβολία. Δεν βλέπω το λόγο γιατί να έχουν τέτοια ακτινοβολία, αφού δεν χρησιμεύει πουθενά στις οθόνες (backlight) ή στα scanner(rgb). Οπότε οι κατασκευαστές θα έχουν φροντίσει να τη φιλτράρουν (αν υπήρχε).

haris_216
17-12-10, 18:11
ευχαριστώ πολύ φίλε klik για την απάντηση
λογικά δεν χρειάζεται να έχει τέτοιου είδους ακτινοβολία. απλά σκέφτηκα μήπως ήταν αθέμιτο αποτέλεσμα.
πως ακριβώς μετράς αυτή την ακτινοβολία; (μια που είπες ότι έχει μετρήσει)

klik
17-12-10, 19:20
Έχω όργανο μέτρησης uv (http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=53085&p=394788&viewfull=1#post394788). Το χρησιμοποιώ στα μηχανήματα που δουλεύουν με UV λάμπες (για φιλμ,τσίγκους,πλακέτες κλπ)

haris_216
17-12-10, 19:33
ευχαριστώ πολύ και πάλι