PDA

Επιστροφή στο Forum : ΚΑΝΕΙ ΤΟ ΚΑΛΩΔΙΟ?



takhs764
19-12-10, 10:09
καλησπερα θα ηθελα να ρωτισο κατι με τα καλωδια της τηλεφωνικης μου γραμμης λεω να παρω κατευθιαν για το μοντεμ γραμμη απο το κουτι της ποληκατικιας μου ηθελα να ρωτησο τα εξης εχω αναμονη καλωδιου απο συναγερμο κανει να το χρισιμοποιησω για την γραμμη τηλεφωνου? και δευτερη ερωτηση να βαλω το σπιντερ στο κουτι της ποληκατικιας μου ? (γιατι αποσηνδεσης και χαμηλες ταχητητες και οταν τους περνω τηλεφωνο στην 4νετ παντα μου λενε οτι φταινε τα καλωδια της ποληκατικιας ,μου και αφου το κανω και εχω τα ιδια αποτελεσματα θα τους σκισω?

stom
19-12-10, 10:48
Σκιστους...
Υπαρχουν ακομα μοντεμ?
τι ειναι το σπιντερ?

Εγω λεω να φοναξεις κανενα που να ξερει απο αυτα να σου περασει κανα καλωδιο...

ILI
19-12-10, 10:58
Καλημέρα,
Το καλώδιο του συναγερμού έχει διαφορετική αντίσταση απ' αυτή του τηλεφωνικού.
Για δοκιμή μπορείς να μπείς από το μποξάκι αλλά για να ρίξεις νέο καλώδιο φαντάζομε ότι πρέπει να μιλήσεις με τον διαχειριστή.
Καταλαβαίνω ότι είναι κακή η εγκατάσταση του υπάρχοντος αλλά αν είναι δυνατό καλύτερα να το μετρήσεις.
Φαντάζομε ότι χρεάζεσε κοντά και 220V εκεί που θα βάλεις το μηχάνημά σου.
Η λύση που προτείνω είναι νέο καλώδιο αλλά θα πρέπει να το συζητήσεις με τον διαχειριστή και εάν και οι άλλοι έχουν πρόβλημα τότε καλύτερα από το αποθεματικό της πολυκατοικίας να πληρώσετε έναν ηλεκτρολόγο να ελέγξει τα καλώδια και εαν χρειάζεται να τα αλλάξει.

Καλή τύχη.

Όταν ο εγκαταστάτης βιάζετε ή δεν πλειρώνετε σωστά τότε ο πελάτης τρέχει.........

takhs764
19-12-10, 16:56
Σκιστους...
Υπαρχουν ακομα μοντεμ?
τι ειναι το σπιντερ?

Εγω λεω να φοναξεις κανενα που να ξερει απο αυτα να σου περασει κανα καλωδιο...

για να κονομισης εσυ?

takhs764
19-12-10, 17:04
Καλημέρα,
Το καλώδιο του συναγερμού έχει διαφορετική αντίσταση απ' αυτή του τηλεφωνικού.
Για δοκιμή μπορείς να μπείς από το μποξάκι αλλά για να ρίξεις νέο καλώδιο φαντάζομε ότι πρέπει να μιλήσεις με τον διαχειριστή.
Καταλαβαίνω ότι είναι κακή η εγκατάσταση του υπάρχοντος αλλά αν είναι δυνατό καλύτερα να το μετρήσεις.
Φαντάζομε ότι χρεάζεσε κοντά και 220V εκεί που θα βάλεις το μηχάνημά σου.
Η λύση που προτείνω είναι νέο καλώδιο αλλά θα πρέπει να το συζητήσεις με τον διαχειριστή και εάν και οι άλλοι έχουν πρόβλημα τότε καλύτερα από το αποθεματικό της πολυκατοικίας να πληρώσετε έναν ηλεκτρολόγο να ελέγξει τα καλώδια και εαν χρειάζεται να τα αλλάξει.

Καλή τύχη.

Όταν ο εγκαταστάτης βιάζετε ή δεν πλειρώνετε σωστά τότε ο πελάτης τρέχει.........
καλη σπερα και ευχαριστω μαλον αυτο θα κανω θα περασω καινουργιο καλωδιο τηλεφωνου μιας και μπωρο εγω αφου δεν κανει το καλωδιο του συναγερμου απλος ειχα ετοιμο και ειχα αφησει αναμονες αν χρειαζοτανε κατι αλλο να περασω(και αυτο δεν θα το εκανε κανενας ειδικος γιατι το μονο που τους ενδιαφεροι ειναι η κονομα και το γρηγορο και σιγα μην σκευτουνε να εχουν παντα αναμονες για το καθε τι αντιθετος εγω σαν ιδιοτης και πιανοντας λιγο τα χερια μου οτι καλωδιο περναω παντα αφηνω αναμονες για μελοντικες συνδεσης)

navar
20-12-10, 19:50
για να κονομισης εσυ?
τάκη μήν είσαι τόσο επιθετικός , δεν νομίζω να ήξερε κανένας το τί επίπεδο γνώσεων έχεις και αν μπορείς να το κάνεις μόνος !
δεν σημαίνει οτι όποιος προτείνει επαγγελματία ηλεκτρολόγο η ηλεκτρονικό θέλει να κονομήσει ο ίδιος !
αλήθεια το sprinter τί είναι ?

sembel
20-12-10, 20:44
Καταρχήν γράψε τί καλώδιο είναι αυτό που έχεις για συναγερμό (γιατί παίζει να είναι και τηλεφωνικό καλώδιο και να κάνει κ'αυτό !) , δέυτερον το spliter γιατί μάλον αυτό ενοείς δεν μπορείς να το βάλεις κάτω γιατί τότε θές δυο ζέυγη να ανεβούν πάνω στο σπίτι αν θες και internet και τηλέφωνο.
Και τρίτον αν μπορείς να αλλάξεις το καλώδιο με ένα UTP π.χ. τότε τί το συζητάς ?
Υπάρχει περίπτωση βέβαια να μην έχει τίποτε το καλώδιο σου γιατί και οι "ειδικοί" που λές πολλές φορές κάνουν σωστά την δουλειά τους και αφήνουν και υποδομές για κάτι παραπάνω , ενώ αυτοί που έρχονται ως τεχνικοί της 4net η άλλων εταιριών ακόμα και του ΟΤΕ δεν είναι καθόλου ειδικοί !!!

takhs764
24-12-10, 16:59
καλησπερα και ευχαριστω για της απαντησης σας το καλωδιο ειναι ενα απλο συγαγερμου διατομη δεν ξερω οσο για το spliter μα στην ουσια εχω δυο ζευγη ενα που παει σε ολες της μπιζες του τηλεφωνου και το καλωδιο του συναγερμου κατευθιαν στο ρουτερ και λεω κατω στο κουτι που ερχετε απο τον οτε να βαλω spliter η μια εξοδος για ολο το σπιτι και η αλλη για το ρουτερ? ευχαριστω και καλα χριστουγενα με υγεια πανω απο ολα και ολους

xifis
24-12-10, 21:02
χρονια πολλα κ καλα σε ολους,

φιλε με το προβλημα του καλωδιου,μετα το μηνυμα σου "για να κονομισης εσυ?" θα ηθελα να πω στους υπολοιπους να μη δινουν συμβουλες,γιατι εκτος απο αδαης,εισαι κ θρασυτατα θρασυς.παω στοιχημα πως αν ζητουσε καποιος τη βοηθεια σου κ ειχες τη δυνατοτητα να τον χρεωσεις θα το εκανες.

φιλε για να σου πει καποιος "στριψε αυτο κ κανε εκεινο" εχει φαει χρονια απτη ζωη του,στα θρανια κ στη δουλεια,για ναρθεις εσυ να πεις τη θεικη ατακα παραπανω?

εδω οτι συμβουλες δινονται,προσφερονται με καλη θεληση,κ αλτρουισμο οποτε επειδη απτη σκοπια σου αυτα που γραφω σιγουρα θα σε ξενιζουν,

αν ηταν στο χερι μου 8α ειχα κλειδωσει το ποστ.

χρονια πολλα σε ολους,κ ευχομαι με τον νεο χρονο να πεταξουμε την κουτοβλαχια στα σκουπιδια μπας κ γινουμε ανθρωποι ποτε.

φιλικα κ παλι χρονια πολλα
xifis

dovegroup
24-12-10, 21:08
Speeder οσο πιό κοντά το βάλεις τόσο πιό γρήγορα θα τρέχει:lool::lool::lool::lool::lool:
Αντε καλά Xmas...

takhs764
24-12-10, 21:18
λοιπον φιλαρακο ριχτα και ξαναδιαβασε ολο το θεμα και ελα και ξανα γραφτα απο την αρχη εκτος εαν εισαι και εσυ μαζι με της εταιριες οπως ο φιλος που γραφη σκηστους οσο για την δευτερη παραγραφο βεβαια και εχει φαει χρονια στα θρανια αλλα αυτο δεν ανερη αλλα μαθαινεις και να ξερεις οτι απο τους αρχαριους μαθαινεις πολλα περισοτερα απο αυτα που δεν εχει μαθει στο σχολειο και εξαλου δεν υποχρεωσα κανεναν ερωτηση εκανα εαν δεν ξερει δεν απαντας? σωστα?και τελευτεα καλα που δεν ειναι στο χερι σου οχι μονο το φορουμ αλλα φανταζομαι και πολλα αλλα ετσι οπως τα λες και τελος καλα χριστουγενα να εχουμε πανω απο ολα υγεια και χαρα φιλικα και χρονια πολλα σου

takhs764
24-12-10, 21:19
ευχαριστω οσο πιο κοντα στο κουτι του οτε ενοεις?

xifis
24-12-10, 21:30
οταν καποιος σου λεει,"φωναξε καποιον να σου κανει τη δουλεια" παει να πει οτι απτα λεγομενα σου,καταλαβε οτι μαλλον δε ξερεις πολλα απο αυτα κ δεν ειναι ντροπη κ κακο, οποτε για να προλαβει περαιτερω ταλαιπωρια κ πιθανη ζημια η τραυματισμο,σου λεει παρε αλλον.

αν ειχες συγκεκριμενη ειδικη απορια,να σου απαντησει,γιατι παει να πει οτι ξερεις.αλλα γενικολογιες,κ απο πανω να λες στον αλλο οτι εχει συμφεροντα,ε αυτο ηταν κατι που προκαλει οπτικα κ γιαυτο στην ειπα.δε μαρεσει αυτο αλλα δε μαρεσει επισης αυτη η γενικη αοριστια "μπας κ τα περνεις".

κ παλι χαπι νιου γιαρ.