PDA

Επιστροφή στο Forum : Χαρίστηκε πριν κάνει κιχ... και ήταν και με κλήρωση



electrifier
21-12-10, 00:25
Ρε σεις, για μισό λεπτάκι.

Μόλις τώρα πριν λίγο και συγκεκριμένα 12:02 μου έρχεται ειδοποίηση στο gmail για το subforum "Χαρίζεται" όπου είμαι και συνδρομητής.
Ανοίγω και βλέπω με τρομερή έκπληξη το εξής:
http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?threadid=54010
- Στις 09:58 το πρωί "χαρίζετε mini motherboard Piii 1GHz" και σημειώνω "ΜΕ ΚΛΗΡΩΣΗ".
- Στις 23:14 το βράδυ ΜΕ ΚΛΗΡΩΣΗ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΗΜΕΡΑ έχει ήδη... χαριστεί. Οπότε εγώ με το που ανοίγω την ενημέρωση ήδη είχε γίνει η κλήρωση κιόλας και βλέπω μια τελειωμένη αγγελία παρά του ότι δηλώνεται "κλήρωση.

Απορίες:
α) (γενικά) Τί νόημα έχει το να έχεις συνδρομή στο "Χαρίζεται" αν η ειδοποίηση έρχεται μετά το τέλος της ημέρας (μετά τις 12 το βράδυ) οπότε αν ήταν κάτι σόι έχει ήδη φύγει;
β) (ειδικά) Ρε συ KOKAR, μ'όλη τη συμπάθεια που σου έχω από τότε που σε θυμάμαι, αλλά εφόσον δηλώνεις πως θες να κάνεις κλήρωση και συνάμα οι ειδοποιήσεις για τα νέα θέματα έρχονται μετά το τέλος της ημέρας, πώς στο καλό είναι δυνατόν να αποφασίζεις τη κλήρωση εντός 15 ωρών πριν καν τελειώσει η μέρα, πριν καν έρθουν οι ειδοποιήσεις και πριν καν δούμε κάποιοι πως κάτι χαρίζεται; Δε μπορούσες να αφήσεις ένα 24ωρο τουλάχιστον; Γέμισε η κληρωτίδα με 4 άτομα; :blink:

Έμεινα ολίγον τί άναυδος. :001_unsure:

Υ.Γ. Είμαι απόλυτος υπέρμαχος του "δικό σου είναι, ό,τι θες το κάνεις", αλλά αφού δηλώνεις κλήρωση και δουλεύει όπως δουλεύει το forum, δε καταλαβαίνω τί νόημα έχει να το δώσεις σε <15 ώρες.

stom
21-12-10, 07:16
το forum δουλευει οπως του πεις..Αν του πεις να σου στελνει mail σε καθε post, τοτε το κανει.

ΚΥΡΙΑΚΟΣ 69
21-12-10, 09:22
Ναι όλα τα φόρουμ έχουν την συγκεκριμένη δυνατότητα ..
Άμεση αποστολή μηνύματος σε κάθε νέο μήνυμα ..
Αποστόλη μηνύματος μια φορά την ημέρα ..

Αθώος ο κατηγορούμενος .. :biggrin:

Αμαν βλέπω χιόνια , μέσα στο φόρουμ .... μήπως έγραψα κοτσάνα ? :laugh:

KOKAR
21-12-10, 11:12
μην ανησυχείς.....θα έρθουν και άλλα μίνι Μ/Β.....stay tuned

KOKAR
21-12-10, 11:21
Ρε σεις, για μισό λεπτάκι.

Μόλις τώρα πριν λίγο και συγκεκριμένα 12:02 μου έρχεται ειδοποίηση στο gmail για το subforum "Χαρίζεται" όπου είμαι και συνδρομητής.
Ανοίγω και βλέπω με τρομερή έκπληξη το εξής:
http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?threadid=54010
- Στις 09:58 το πρωί "χαρίζετε mini motherboard Piii 1GHz" και σημειώνω "ΜΕ ΚΛΗΡΩΣΗ".
- Στις 23:14 το βράδυ ΜΕ ΚΛΗΡΩΣΗ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΗΜΕΡΑ έχει ήδη... χαριστεί. Οπότε εγώ με το που ανοίγω την ενημέρωση ήδη είχε γίνει η κλήρωση κιόλας και βλέπω μια τελειωμένη αγγελία παρά του ότι δηλώνεται "κλήρωση.

Απορίες:
α) (γενικά) Τί νόημα έχει το να έχεις συνδρομή στο "Χαρίζεται" αν η ειδοποίηση έρχεται μετά το τέλος της ημέρας (μετά τις 12 το βράδυ) οπότε αν ήταν κάτι σόι έχει ήδη φύγει;

τι εννοείς οτι έχεις συνδρομή στο χαρίζετε ????

β) (ειδικά) Ρε συ KOKAR, μ'όλη τη συμπάθεια που σου έχω από τότε που σε θυμάμαι, αλλά εφόσον δηλώνεις πως θες να κάνεις κλήρωση και συνάμα οι ειδοποιήσεις για τα νέα θέματα έρχονται μετά το τέλος της ημέρας, πώς στο καλό είναι δυνατόν να αποφασίζεις τη κλήρωση εντός 15 ωρών πριν καν τελειώσει η μέρα, πριν καν έρθουν οι ειδοποιήσεις και πριν καν δούμε κάποιοι πως κάτι χαρίζεται; Δε μπορούσες να αφήσεις ένα 24ωρο τουλάχιστον; Γέμισε η κληρωτίδα με 4 άτομα; :blink:

Έμεινα ολίγον τί άναυδος. :001_unsure:

Υ.Γ. Είμαι απόλυτος υπέρμαχος του "δικό σου είναι, ό,τι θες το κάνεις", αλλά αφού δηλώνεις κλήρωση και δουλεύει όπως δουλεύει το forum, δε καταλαβαίνω τί νόημα έχει να το δώσεις σε <15 ώρες.

είπα μια και είμαστε λίγες μέρες πριν απο τα ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ να επιταχύνω την κλήρωση η οποία έγινε με το site που παραθέτω στο πρώτο ποστ
ήθελα δηλαδή να συνδυαστεί με δώρο ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΩΝ
αλλωστε όπως είπες και εσυ περάσαν 15 ώρες , δεν το "έδωσα" την επόμενη ώρα
αλλωστε είπα οτι θα γίνει κλήρωση αλλά δεν ανάφερα το πότε θα γίνει αρα που είμαι ΛΑΘΟΣ ρε φίλε ?
τώρα το οτι εσύ περιμένεις τα e-mail για να μπεις στο φόρουμ .....δεν φταίω εγώ

KOKAR
21-12-10, 11:40
μήπως εννοείς αυτό το site ?
http://www.xarizete.gr/
και έχεις παράπονο οτι το site δεν σε ειδοποίησε έγκαιρα ?

electrifier
21-12-10, 14:56
το forum δουλευει οπως του πεις..Αν του πεις να σου στελνει mail σε καθε post, τοτε το κανει.
Παίδες, όταν κάνεις συνδρομή σε ένα sub-forum όπως πχ "Αγγελίες > Χαρίζεται" η καλύτερη επιλογή που έχει είναι η ειδοποίηση να έρχεται ημερησίως (μετά πάει εβδομαδιαίως) και αυτό συμβαίνει αφού περάσει η 12η βραδυνή ώρα. Δεν έχει δυνατότητα άμεσης ενημέρωσης με email όπως στα θέματα. Δυστυχώς έτσι δουλεύει αυτή η λειτουργία στο board του φόρουμ (ίσως για να μη στέλνει ατελείωτες ειδοποιήσεις).

Ρε συ ΚΟΚΑR μια χαρά είσαι, αλλά αφού το έδινες με κληρωση, ας όριζες κι ένα όριο λήξης πχ 24 ωρες, Αν θες να το δώσεις απλά, τότε μη βάζεις κλήρωση, πες πως ο πρώτος που θα ικανοποιεί τις συνθήκες παραλαβής θα το πάρει. Έτσι που το έκανες δεν είχε νόημα όπως εξηγώ. Τέλος πάντων, μάλλον κακώς απευθύνθηκα σε εσένα, δε τρέχει τίποτα, τί είχαμε τί χάσαμε. Απλά εκείνη τη στιγμή που άνοιξα το forum αμέσως μετά την ειδοποίηση, ομολογώ πως ήταν τρελό το άκυρο που έφαγα.

Υ.Γ. παρακαλώ να μπει το timout στο πιο γρήγορο στο javascript με τα χιόνια, για να αρχίσει να το στρώνει :laugh:

moutoulos
22-12-10, 22:26
Ρε σεις, για μισό λεπτάκι.

Μόλις τώρα πριν λίγο και συγκεκριμένα 12:02 μου έρχεται ειδοποίηση στο gmail για το subforum "Χαρίζεται" όπου είμαι και συνδρομητής.
Ανοίγω και βλέπω με τρομερή έκπληξη το εξής:
http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?threadid=54010
- Στις 09:58 το πρωί "χαρίζετε mini motherboard Piii 1GHz" και σημειώνω "ΜΕ ΚΛΗΡΩΣΗ".
- Στις 23:14 το βράδυ ΜΕ ΚΛΗΡΩΣΗ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΗΜΕΡΑ έχει ήδη... χαριστεί. Οπότε εγώ με το που ανοίγω την ενημέρωση ήδη είχε γίνει η κλήρωση κιόλας και βλέπω μια τελειωμένη αγγελία παρά του ότι δηλώνεται "κλήρωση.

Απορίες:
α) (γενικά) Τί νόημα έχει το να έχεις συνδρομή στο "Χαρίζεται" αν η ειδοποίηση έρχεται μετά το τέλος της ημέρας (μετά τις 12 το βράδυ) οπότε αν ήταν κάτι σόι έχει ήδη φύγει;
β) (ειδικά) Ρε συ KOKAR, μ'όλη τη συμπάθεια που σου έχω από τότε που σε θυμάμαι, αλλά εφόσον δηλώνεις πως θες να κάνεις κλήρωση και συνάμα οι ειδοποιήσεις για τα νέα θέματα έρχονται μετά το τέλος της ημέρας, πώς στο καλό είναι δυνατόν να αποφασίζεις τη κλήρωση εντός 15 ωρών πριν καν τελειώσει η μέρα, πριν καν έρθουν οι ειδοποιήσεις και πριν καν δούμε κάποιοι πως κάτι χαρίζεται; Δε μπορούσες να αφήσεις ένα 24ωρο τουλάχιστον; Γέμισε η κληρωτίδα με 4 άτομα; :blink:

Έμεινα ολίγον τί άναυδος. :001_unsure:

Υ.Γ. Είμαι απόλυτος υπέρμαχος του "δικό σου είναι, ό,τι θες το κάνεις", αλλά αφού δηλώνεις κλήρωση και δουλεύει όπως δουλεύει το forum, δε καταλαβαίνω τί νόημα έχει να το δώσεις σε <15 ώρες.


Λοιπόν Ανδρέα ...

Καταρχήν δεν βλέπω το λόγο να αντιδράς, σε κάτι που δεν θα έπρεπε. Τι εννόω?.

Έχεις επιλέξει "Καθημερινή ειδοποίηση μέσω email", και όχι "Άμεση ειδοποίηση μέσω email"* εφόσον
αναφέρεσαι σε αυτό. Το "λάθος" εδώ είναι δικό σου. Οπότε μια χαρά σου ήρθε το email. Αυτό όσον αφορά
την πρώτη σου απορία.

Απο κει και πέρα ..., μη τρελαινόμαστε. Ο άνθρωπος βάζει κάτι (το χαρίζει), θα βάλουμε κανόνες με ποιόν
τρόπο θα το χαρίσει?. Είναι δικαίωμά του, αν θα κάνει άμεση κλήρωση με δυο τρία ή δέκα μέλη. Η και ακόμα
αν θα ορίσει μια συγκεκριμένη ημερομηνία (όσοι έχουν δηλώσει συμμετοχή).



* Αν και δεν είμαι σίγουρος, αν τα μέλη έχουν "Άμεση ειδοποίηση μέσω email". Για κοίταξέ το.

electrifier
22-12-10, 22:54
* Αν και δεν είμαι σίγουρος, αν τα μέλη έχουν "Άμεση ειδοποίηση μέσω email". Για κοίταξέ το.
Αν στο επιβεβαιώσω θα είναι η τρίτη φορά που θα το γράψω στο ίδιο θέμα. :001_rolleyes:


Απο κει και πέρα ..., μη τρελαινόμαστε. Ο άνθρωπος βάζει κάτι (το χαρίζει), θα βάλουμε κανόνες με ποιόν
τρόπο θα το χαρίσει?. Είναι δικαίωμά του, αν θα κάνει άμεση κλήρωση με δυο τρία ή δέκα μέλη. Η και ακόμα
αν θα ορίσει μια συγκεκριμένη ημερομηνία (όσοι έχουν δηλώσει συμμετοχή).
Μα δε τρελαινόμαστε, ένα παράπονο έκανα, όχι καμιά παρατήρηση φοβερή και τρομερή. ΠΡΩΤΟΣ ανέφερα τη φράση "δικό σου είναι, ό,τι θέλεις το κάνεις". Ούτε υπάρχουν κανόνες, αλλά όταν λες κάτι δεν είναι κακό να υπάρχει μια λογική και σου ομολογώ πως είναι η πρώτη φορά που βλέπω να χαρίζεται κάτι με κλήρωση και να μη τίθεται κάποιο χρονικό όριο και να γίνεται κλήρωση σε λίγες ώρες επειδή έτσι, είναι παράλογο, δεν έχει νόημα (και ειδικά εφόσον οι ειδοποιήσεις δουλεύουν έτσι). Έχω χαρίσει κι εγώ διάφορα πράγματα (υλικά και μη) και σε ξένα forums και ποτέ δεν είχε συμβεί κάτι τέτοιο (μη σου πω πως εγώ όταν έλεγα "κλήρωση" την έκανα με χαρτάκια όπως κάναμε στο σχολείο και την ανέβαζα στο youtube).

Δεν είπα τίποτα φοβερό ούτε με "ύφος" και πιστεύω πως έχω ένα α' δίκιο με τον τρόπο που συνέβησαν τα πράγματα. Αν είχε γράψει απλά πως το χαρίζει και το έδινε στον πρώτο που έστελνε δεν υπήρχε θέμα για το β) που ανέφερα (το ίδιο έχω κάνει κι εγώ και είναι το πιο σύνηθες). Για το α) περί τρόπου συνδρομής όντως υπάρχει θέμα και ισχύει για το ίδιο board και σε άλλα forums όχι μόνο εδώ.

KOKAR
22-12-10, 23:03
Αν στο επιβεβαιώσω θα είναι η τρίτη φορά που θα το γράψω στο ίδιο θέμα. :001_rolleyes:


Μα δε τρελαινόμαστε, ένα παράπονο έκανα, όχι καμιά παρατήρηση φοβερή και τρομερή. ΠΡΩΤΟΣ ανέφερα τη φράση "δικό σου είναι, ό,τι θέλεις το κάνεις". Ούτε υπάρχουν κανόνες, αλλά όταν λες κάτι δεν είναι κακό να υπάρχει μια λογική και σου ομολογώ πως είναι η πρώτη φορά που βλέπω να χαρίζεται κάτι με κλήρωση και να μη τίθεται κάποιο χρονικό όριο και να γίνεται κλήρωση σε λίγες ώρες επειδή έτσι, είναι παράλογο, δεν έχει νόημα (και ειδικά εφόσον οι ειδοποιήσεις δουλεύουν έτσι). Έχω χαρίσει κι εγώ διάφορα πράγματα (υλικά και μη) και σε ξένα forums και ποτέ δεν είχε συμβεί κάτι τέτοιο (μη σου πω πως εγώ όταν έλεγα "κλήρωση" την έκανα με χαρτάκια όπως κάναμε στο σχολείο και την ανέβαζα στο youtube).

δηλαδή η γεννήτρια τυχαίων αριθμών δεν είναι έγκυρη για σένα ?


Δεν είπα τίποτα φοβερό ούτε με "ύφος" και πιστεύω πως έχω ένα α' δίκιο με τον τρόπο που συνέβησαν τα πράγματα. Αν είχε γράψει απλά πως το χαρίζει και το έδινε στον πρώτο που έστελνε δεν υπήρχε θέμα για το β) που ανέφερα (το ίδιο έχω κάνει κι εγώ και είναι το πιο σύνηθες). Για το α) περί τρόπου συνδρομής όντως υπάρχει θέμα και ισχύει για το ίδιο board και σε άλλα forums όχι μόνο εδώ.

εδώ έχω να πω οτι από την στιγμή που το φορουμ δεν επιτρέπει άλλο ποστ πέρα του αρχικού της πώλησης δηλαδή πως θα διασφαλιζοσουν οτι
αυτο που λεω ειναι αλήθεια ?

και στο κάτω κάτω ρε αδερφέ ποιος είναι ο λόγος να μπω σε τέτοια ιστορία ?

electrifier
22-12-10, 23:07
εδώ έχω να πω οτι από την στιγμή που το φορουμ δεν επιτρέπει άλλο ποστ πέρα του αρχικού της πώλησης δηλαδή πως θα διασφαλιζοσουν οτι
αυτο που λεω ειναι αλήθεια ?

και στο κάτω κάτω ρε αδερφέ ποιος είναι ο λόγος να μπω σε τέτοια ιστορία ?
Εγκυρότατη, αλλά μπορείς να κάνεις 10 κλικ σε ένα δευτερόλεπτο.

Κανένας λόγος, μπορείς να το δώσεις ακόμα και στον τρίτο που θα στο ζητήσει και όχι στον πρώτο μόνο και μόνο επειδή έτσι γουστάρεις. Μη το αναφέρω και τρίτη φορά, το είπα από το πρώτο post. Πάντως μπορώ να σου πω πως εκεί που το είχα κάνει έτσι ήταν όλοι ικανοποιημένοι xωρίς λόγια.

Επίσης ξαναλέω, ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΟΡΙΣΜΟΣ ΚΛΗΡΩΣΗΣ χωρίς ορισμό ημερομηνίας/χρονικού ορίου για δήλωση συμμετοχής, δεν έχει νόημα. Άμα βρείτε πουθενά να γίνεται τέτοια κλήρωση να μου πείτε.

navar
22-12-10, 23:09
Εγκυρότατη, αλλά μπορείς να κάνεις 10 κλικ σε ένα δευτερόλεπτο.

Κανένας λόγος, μπορείς να το δώσεις ακόμα και στον τρίτο που θα στο ζητήσει και όχι στον πρώτο μόνο και μόνο επειδή έτσι γουστάρεις. Πάντως μπορώ να σου πω πως εκεί που το είχα κάνει έτσι ήταν όλοι ικανοποιημένοι ζωρίς λόγια.

Επίσης ξαναλέω, ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΟΡΙΣΜΟΣ ΚΛΗΡΩΣΗΣ χωρίς ορισμό ημερομηνίας/χρονικού ορίου για δήλωση συμμετοχής, δεν έχει νόημα. Άμα βρείτε πουθενά να γίνεται τέτοια κλήρωση να μου πείτε.
ανδρέα συγνώμη αλλα μου θυμίζεις το ρητό που λέει
"δυο γάιδαροι μαλώνανε σε ξένο αχυρώνα "
μόνο που εδώ είσαι μόνος και δεν είχες κανένα συμφαίρον !
νομίζω πως είναι λίγο υπερβολικό και τραγικό να τα βάζεις με κάποιον που χάρισε κάτι , με όποιον τρόπο και αν το έκανε !!!

χωρίς να θέλω να διαπληκτιστώ μαζί σου , απλά έτσι το βλκέπω.... συγνώμη !

electrifier
22-12-10, 23:12
Δεν είμαι γάιδαρος, μηδέ αδερφός.

Δε μαλώνω και δε ζητάω ρέστα, κάνω μια λογικότατη επισήμανση προκειμένου να μπει κάτι εν γνώση όσων επιθυμούν να μπουν στην ίδια διαδικασία. Ήδη όπως αποδεικνύεται σχεδόν κανένας δεν είχε προσέξει πως η ενημέρωση είναι μόνο ημερήσια για τα θέματα. Νομίζω πως μιλάω καλά τα Ελληνικά, αναφέρομαι συγκεκριμένα και δεν έχω θίξει κανέναν.

KOKAR
22-12-10, 23:24
Εγκυρότατη, αλλά μπορείς να κάνεις 10 κλικ σε ένα δευτερόλεπτο.

ακόμα και εδω καχύποπτος είσαι.....
και γιατί να το κάνω αυτό ?

Κανένας λόγος, μπορείς να το δώσεις ακόμα και στον τρίτο που θα στο ζητήσει και όχι στον πρώτο μόνο και μόνο επειδή έτσι γουστάρεις. Μη το αναφέρω και τρίτη φορά, το είπα από το πρώτο post. Πάντως μπορώ να σου πω πως εκεί που το είχα κάνει έτσι ήταν όλοι ικανοποιημένοι xωρίς λόγια.

Επίσης ξαναλέω, ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΟΡΙΣΜΟΣ ΚΛΗΡΩΣΗΣ χωρίς ορισμό ημερομηνίας/χρονικού ορίου για δήλωση συμμετοχής, δεν έχει νόημα. Άμα βρείτε πουθενά να γίνεται τέτοια κλήρωση να μου πείτε.

υ.γ
ωραία, τότε επειδή εγώ θα κάνω τις κληρώσεις με τον ίδιο τρόπο μην μου στείλεις ΡΜ για καμιά από αυτές.

electrifier
22-12-10, 23:27
Δεν είμαι καχύποπτος, στο έγραψα απλά επειδή ρώτησες.

Και να ήθελα να σου στείλω ΠΜ δε θα προλάβαινα. :laugh:

Η κακία επιστρέφεται, γιατί δε νομίζω πως έγραψα κακό λόγο για εσένα (και λυπάμαι ειλικρινά που το λες αυτό), ίσα ίσα που στο #7 από μόνος μου είχα ήδη αποφορτίσει αυτό που ανέφερα αρχικά. Όπως καταλαβαίνει ο καθένας, τί να πω. Απλά μια επισήμανση έκανα για το πώς δουλεύει το φόρουμ και τί σημαίνει κλήρωση. Αν αυτό είναι παράλογο, στη πυρά, ξέρω 'γω...

KOKAR
22-12-10, 23:35
αφήνεις αιχμές και αυτό δεν μου αρέσει.....

electrifier
22-12-10, 23:38
Καλά, μπορείς να γράψεις ό,τι επιθυμείς για να με βγάλεις κακό, πάντως νομίζω πως γράφω καθαρά την Ελληνική, δε διακρίνω κάποια "αιχμή", απλά επισήμανα αυτό που συνέβη δε τα έγραψα από το μυαλό μου.

Σου ξαναλέω πως λυπάμαι πολύ που το αντιμετωπίζεις έτσι.

KOKAR
22-12-10, 23:45
σε ρώτησα εαν θεωρείς οτι το site είναι έγκυρο και μου απαντησες.....


Εγκυρότατη, αλλά μπορείς να κάνεις 10 κλικ σε ένα δευτερόλεπτο.

........

εάν αυτό δεν ειναι αιχμή τότε τι είναι ?

electrifier
22-12-10, 23:47
σε ρώτησα εαν θεωρείς οτι το site είναι έγκυρο και μου απαντησες.....

εάν αυτό δεν ειναι αιχμή τότε τι είναι ?
Συγνώμη, αφού με ρωτάς δε πρέπει να απαντήσω; Δηλαδή κάνεις μία ερώτηση για να μου πεις πως η απάντηση έχει "αιχμή"; Αφού τεχνικά έτσι είναι, με ρώτησες περί εγκυρότητας αυτού του τρόπου και απάντησα, εγώ φταίω; Στο κάτω κάτω, ανέφερα εγώ πουθενά για το πώς έγινε η κλήρωση, τί με νοιάζει; Μόνος σου το ανέφερες, εγώ άλλα επισήμανα και άλλο είναι το topic! Μη με βγάζεις τρελό και κακό τώρα με το ζόρι, please.

moutoulos
23-12-10, 00:10
Ανδρέα το ξαναλέω ..., μιλάμε για την ενότητα "Χαρίζεται", δεν υπάρχει λόγος να γράφεις οτι γράφεις.
Είπαμε πως δεν υπάρχουν κανόνες, όπως τους εννοείς. Αν υπήρχαν και εδώ, δεν θα χάριζε κανένας.

Γιατί αν βάζαμε κανόνες του τύπου:


Απαραίτητη προϋπόθεση για να βάλει κάποιος αγγελία με κλήρωση, είναι η παραμονή αυτής, 24 ώρες κτλ ...

... δεν θα είχε νόημα.

Γιατί θα πεί ο άλλος (που θα θέλει να βάλει αγγελία/"χαρίζεται"), "σιγά μην το στείλω και με δικά μου έξοδα".

electrifier
23-12-10, 00:25
Δεν είπα να βάλουμε κανόνες (όλο ακούω για λόγια που δεν έχω γράψει, πού να τα λέγαμε και προφορικά δηλαδή), απλά επισήμανα δύο πράγματα που αφορούν ξεκάθαρα τη τεχνική διαδικασία, να φαίνονται για όποιον ενδιαφέρεται. Πόσο δύσκολο είναι να γίνει κατανοητό το νόημα του 1ου μηνύματος και πόσες φορές να το ξαναγράψω τόσο αναλυτικά; Αν κάποιος άλλα διαβάζει και άλλα σκέφτεται δε φέρω ευθύνη.

Έχω κάποια ειδική ωφέλεια από αυτά που έγραψα; (Εδώ ο άλλος με έκανε blacklist κιόλας... ουάου)
Ύστερα από κάποια απουσία μηνών από το ηλεκτρόνικα, αν δεις τα τρία τελευταία θέματα που άνοιξα επιστρέφοντας είναι δύο χαρίζεται κι ένα που ζητάω μια απλή βοήθεια (που δε πήρα). Νομίζω πως είμαι πολύ ΟΚ ως μέλος, δεν έχω κάνει κάτι μεμπτό. Έκανα απλά μία επισήμανση, ανέφερα ακριβώς αυτό που συνέβη και τίποτα φανταστικό, προς κοινό όφελος πιστεύω. Αν ήσασταν στη θέση μου τη στιγμή που άνοιξα το email και το θέμα της αγγελίας, το ίδιο θα σκεφτόσασταν, απλά εγώ το είπα κιόλας, κυρίως αναφερόμενος στους τεχνικούς περιορισμούς και χωρίς να μιλάω ούτε υβριστικά, ούτε καχύποπτα, ούτε δεξερωγωτι προς τον KOKAR που έτυχε να έχει βάλει την αγγελία, ίσα ίσα που νόμιζα πως πρόκειται γι άτομο άλλου επιπέδου, με χιούμορ και δε περίμενα να μη δει την ουσία.

Τώρα στη πυρά; Στη πυρά, ΟΚ, δε με ενδιαφέρει, μπορώ να λείψω άλλο ένα εξάμηνο από μόνος μου, δε χρειάζομαι τόσο σπρώξιμο. Άντε bye γιατί πολύ το κουράσαμε.

moutoulos
23-12-10, 00:50
Δεν είπα να βάλουμε κανόνες (όλο ακούω για λόγια που δεν έχω γράψει, πού να τα λέγαμε και προφορικά δηλαδή),
απλά επισήμανα δύο πράγματα που αφορούν ξεκάθαρα τη τεχνική διαδικασία, να φαίνονται για όποιον ενδιαφέρεται.
Πόσο δύσκολο είναι να γίνει κατανοητό το νόημα του 1ου μηνύματος και πόσες φορές να το ξαναγράψω τόσο αναλυτικά;
Αν κάποιος άλλα διαβάζει και άλλα σκέφτεται δε φέρω ευθύνη.

Ανδρέα, δεν είπες να βάλουμε κανόνες, σωστά, ... αλλά αυτό εννοείς με τα γραφόμενά σου. Προσπαθείς να "επιβάλεις" μια "διαδικασία",
που δεν υπάρχει σαν κανόνας.

Έχω κάποια ειδική ωφέλεια από αυτά που έγραψα; (Εδώ ο άλλος με έκανε blacklist κιόλας... ουάου) Ύστερα από κάποια απουσία μηνών από
το ηλεκτρόνικα, αν δεις τα τρία τελευταία θέματα που άνοιξα επιστρέφοντας είναι δύο χαρίζεται κι ένα που ζητάω μια απλή βοήθεια (που δε πήρα).
Νομίζω πως είμαι πολύ ΟΚ ως μέλος, δεν έχω κάνει κάτι μεμπτό.

Είπα εγώ οτι είσαι "κακό" μέλος?, κάνεις λάθος αν κατάλαβες αυτό. Απλά την γνώμη μου λεω, σαν απάντηση στην δικιά σου.

Έκανα απλά μία επισήμανση, ανέφερα ακριβώς αυτό που συνέβη και τίποτα φανταστικό, προς κοινό όφελος πιστεύω. Αν ήσασταν στη θέση μου
τη στιγμή που άνοιξα το email και το θέμα της αγγελίας, το ίδιο θα σκεφτόσασταν,

Εδώ κάνεις λάθος. Δεν θα ζητούσα "τα ρέστα" (γιατί αυτό φαίνεται), απο το μέλος που έβαλε την αγγελία, γιατί δεν την έκανε με τον δικό μου
τρόπο, ή τουλάχιστον με αυτόν που θεωρώ εγώ σωστό.

απλά εγώ το είπα κιόλας, κυρίως αναφερόμενος στους τεχνικούς περιορισμούς και χωρίς να μιλάω ούτε υβριστικά, ούτε καχύποπτα, ούτε
δεξερωγωτι προς τον KOKAR που έτυχε να έχει βάλει την αγγελία, ίσα ίσα που νόμιζα πως πρόκειται γι άτομο άλλου επιπέδου, με χιούμορ και δε
περίμενα να μη δει την ουσία.

Τώρα στη πυρά; Στη πυρά, ΟΚ, δε με ενδιαφέρει, μπορώ να λείψω άλλο ένα εξάμηνο από μόνος μου, δε χρειάζομαι τόσο σπρώξιμο. Άντε bye
γιατί πολύ το κουράσαμε.

Για ποια "πυρά" μιλάς Ανδρέα?, απλή συζήτηση κάνουμε ...

.............

Hary Dee
23-12-10, 01:46
@electrifier: Αντρέα χαλάρωσε please! Μην κάνεις σαν κάποια μωρά του forum που με την πρώτη παρεξήγηση εξαφανίζονται (προσωρινά :laugh:). Και να είσαι σίγουρος ότι οι περισσότεροι συμφορουμίτες δεν νοιάζονται για το τι γράφεις σε γενικά θέματα, αλλά ενδιαφερόμαστε για τα πολύτιμα συνήθως γραφόμενά σου στις υπόλοιπες κατηγορίες. :wiink:

@moutoulos

* Αν και δεν είμαι σίγουρος, αν τα μέλη έχουν "Άμεση ειδοποίηση μέσω email". Για κοίταξέ το.
Αυτό πάντως το ξεκαθαρίσαμε , έτσι; Με χαλάει και εμένα!