PDA

Επιστροφή στο Forum : Τοροειδεις που τριζουν...Ε οχι!



Kris99
25-12-10, 12:52
Εφτιαξα ενα τελικο 2χ70 τρανζιστορ κ αγορασα 2 μετασχηματιστες του Γιατρα για να παριστανω τον λαρτζ.Μετα απο 1 ωρα ενταση πριν το βαλω στο κουτι οι μετασχηματιστες τριζουν..ε δε μπορω ρε σεις να τους βαλω στο κουτι ετσι.Τι μετασχηματιστες ειναι αυτοι??? Πρωτη φορα βλεπω τετοια κολπα.Οτι αλλο εχω φτιαξει ειναι λαμπες κ ετυχε να βαζω παντα Αμπλιμο ή Λούνταλ. Τετοιο χαλι δεν εχω ξανασυναντησει.Τι τους σφιγγω, τους χαλαρωνω κλπ τιποτα. Εννοειται οτι ουτε καν ζεσταθηκαν. Εκτος κ αν επαθε κορεσμο ο πυρηνας..και αλλες τετοιες εξηγησεις...

antonis
25-12-10, 13:16
Πρωτότυπο!
Αλλά γιατί αναφέρεις το όνομα του επαγγελματία ο οποίος κατασκέυασε τους μετ/στες.
Τον ειδοποίησες πρότυνως για αντικατάσταση? επειδή δεν βλέπω να το αναφέρεις.
Ίσως είναι ελατωματικός ο πυρήνας και ο κατασκευαστής δεν το εντόπισε.
.................................................. ................

Kris99
25-12-10, 13:18
Καταλαβα..μια λεξη χιλιες εικονες :))

chip
25-12-10, 22:45
Πράγματι το σωστό θα ήταν να είχε ενημερωθεί ο κατασκευαστής πρώτα.

Το τρίξιμο, νομίζω, συχνά οφείλεται στο τύλιγμα. Βασικά μάλλον ήθελε περισσότερο βερνίκι.
Απο κει και πέρα εκτός από τη σύγκριση με άλλες μάρκες καλό θα ταν να ακούγαμε πόσο κάνει ο ένας μετασχηματιστής και πόσο ο άλλος.

Kris99
25-12-10, 23:10
Μπα, δεν ηταν κακοπροαιρετο.Το ανεφερα γιατι μου εκανε εντυπωση.Ασφαλως θα ζητησω αντικατασταση ή συμβουλη ή θα τον κρατησω οπως ειναι.Αλλα και να αναφερεις το κατασκευαστη δεν ειναι αρνητικη διαφημιση αφου συμβαινει.Τωρα το τριξιμο δεν πρεπει ναναι απλως βερνικι.Ο πατερας μου τυλιγε μετασχηματιστες οσο ζουσε κ παλιοτερα τυλιγα Ε Ι και γω και εχω τυχει να ακουσω διαφορους βομβους.Αυτος εκανε σαν μικρο μοτερ.Και δεν ηταν μονο ενας.Εβαλα 2 μετασχηματιστες ακριβως τους ιδιους με κοινουργιες γεφυρες και ηλεκτρολυτικους και εκαναν και οι δυο ακριβως τον ιδιο θορυβο που ηταν ακουστος στο ενα μετρο.Οχι απλα βομβουδακος.Εβαλα τον ενισχυτη να παιξει πολυ δυνατα 1 ωρα αλλα οι τοροειδεις δεν ειχαν ζεσταθει.Πιθανον ναναι και ηλεκτρονικης φυσης το θεμα και ο κατασκευαστης να μην φταιει απλα σε τιποτα.

KOKAR
25-12-10, 23:41
α) κάτω και πάνω από τον Μ/Τ εχεις βάλει την ελαστική ροδέλα ?
β) το τρίξιμο το κάνει χωρίς κανένα φορτίο στην έξοδο ?

Kris99
26-12-10, 00:35
Ναι,εβαλα τα λαστιχα κ το εφιξα.Αλλα κ στον αερα το ιδιο.Οταν εσβησα τον ενισχυτη και τον δοκιμασα ασυνδετο εντελως,τα ιδια.Οταν κρυωσε εντελως σταματησε να το κανει.Θα τον ξαναδοκιμασω οταν μπορεσω αλλα μπορει να ειναι και κατι σε σχεση με το δικτυο.Παντως ο ενισχυτης δουλευε εξαιρετικα.