PDA

Επιστροφή στο Forum : απλο κυκλωμα



stinger
26-12-10, 22:03
γεια σας θα ηθελα ενα απλο κυκλωμα για λειτουργια κυκλωματος 10 δευτερολεπτα περιπου στα 12 βολτ....δηλαδη με το που παρει το ρευμα-εντολη το κυκλωμα να λειτουργει 10 δευτερολεπτα και μετα να κλεινει.ενοειται οτι θελω να καταληγει σε ρελε C,N/O,N/C .καλο θα ηταν να μην υπαρχει καποιο μπουτον ενεργοποιησης διοτι αυτο θα ηθελα να γινεται απο το ρευμα...και καθε φορα που παιρνει εντολη να γινεται το ιδιο..αν ειναι δυνατον παρακαλω ενα σχηματικο και μια λιστα με τα υλικα θα με βοηθουσε αφανταστα.....ευχαριστω προκαταβολικα

navar
26-12-10, 22:12
ψάξε λίγο τις δυνατότητες του 555 , έυκολο στην υλοποίηση είναι αυτό το κύκλωμα !

tasosmos
26-12-10, 22:13
http://www.hlektronika.gr/forum/forumdisplay.php?f=298

stinger
26-12-10, 22:48
http://www.hlektronika.gr/forum/forumdisplay.php?f=298
αυτα τα κοιταξα αλλα δεν μου κανουν διοτι εχουν μπουτον κι επιπλεον αυτα κανουν χρονοκαθυστερηση....εγω θελω λειτουργια 10 περιπου δευτερ και μετα διακοπη..

tasosmos
26-12-10, 23:44
Αφου θες ρελε ουτως η αλλως μπορεις να χρησιμοποιησεις οποιοδηποτε κυκλωμα ανεξαρτητως του τι δινει αυτο στην εξοδο.

Απλα παιρνεις ενα ρελε που εχει ΝΟ και ΝC επαφη και χρησιμοποιεις αυτη που θελεις μονο.
Θα μπορουσες να κανεις αντιστροφη και με τρανζιστορ αλλα τεσπα, αφου θα υπαρχει το ρελε δεν υπαρχει λογος να ασχοληθουμε καν.

Οσον αφορα το μπουτον και την καταργηση του... ειναι προφανης η λυση.

stinger
27-12-10, 15:36
αν ηταν για εμενα τοσο προφανης η λυση δεν θα ζητουσα βοηθεια...εστω ενα κυκλωμα που να μην εχει ρελε και να διαρκει 10 sec δεν υπαρχει??? η ποια ειναι η λυση για την αποφυγη μπουτον???καποιο σχηματικο αν ειναι δυνατον

navar
27-12-10, 16:00
λογικά αν κάνεις αυτό !
http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=35694
και συνδέσεις μόνιμα τις δύο γραμμές του μπούτον , τότε λογικά θα οπλίζει και θα ξεκινά μόλις δώσεις ρέυμα !
και θα σβήνει στον χρόνο που θα ρυθμίσεις απο το τρίμμερ , το κύκλωμα σου κάνει μιας και ρυθμίζει απο 0-20 , αρα περίπου στην μέση τις ρύθμισεις θα καταφέρεις να πάρεις τα 10 secs σου !

επίσης ξηλώνεις D1 D2 και ρελέ και βάζει το led που θέλεις με μία αντίσταση ανάλογη με την τάση που θα το δουλέψεις !

stinger
30-12-10, 18:06
λογικά αν κάνεις αυτό !
http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=35694
και συνδέσεις μόνιμα τις δύο γραμμές του μπούτον , τότε λογικά θα οπλίζει και θα ξεκινά μόλις δώσεις ρέυμα !
και θα σβήνει στον χρόνο που θα ρυθμίσεις απο το τρίμμερ , το κύκλωμα σου κάνει μιας και ρυθμίζει απο 0-20 , αρα περίπου στην μέση τις ρύθμισεις θα καταφέρεις να πάρεις τα 10 secs σου !

επίσης ξηλώνεις D1 D2 και ρελέ και βάζει το led που θέλεις με μία αντίσταση ανάλογη με την τάση που θα το δουλέψεις !
το κυκλωμα αυτο το εκανα αλλα τελικα δινει το αντιθετο αποτελεσμα απο αυτο που ηθελα...συνδεσα μονιμα τις επαφες του μπουτον αλλα καθως παιρνει ρευμα αυτο κανει καθυστερηση 0-20 δευτ και μετα οπλιζε(delay off)ι....εγω θελω το αντιθετο ομως.οταν δινω ρευμα να λειτουργει καποια δευτερολεπτα και μετα να σταματα ανεξαρτητος αν υπαρχει ρευμα στο κυκλωμα....
οποια ιδεα δεκτη

stinger
03-01-11, 14:20
καποια ιδεα??????

baladofatsas
03-01-11, 15:38
αυτο που μου ερχεται στο μυαλο ειναι η φορτιση ενος πυκνωτη ο οποιος αδειαζει σιγα σιγα πανω σε μια αντισταση... αν η αντισταση ειναι και dimer θα μπορεις να ρυθμισεις ακριβως οσο το θες... αν καταφερω να σχεδιασω κατι και με ικανοποιησει θα το ανεβασω...

Damiano
03-01-11, 16:52
το κυκλωμα αυτο το εκανα αλλα τελικα δινει το αντιθετο αποτελεσμα απο αυτο που ηθελα...συνδεσα μονιμα τις επαφες του μπουτον αλλα καθως παιρνει ρευμα αυτο κανει καθυστερηση 0-20 δευτ και μετα οπλιζε(delay off)ι....εγω θελω το αντιθετο ομως.οταν δινω ρευμα να λειτουργει καποια δευτερολεπτα και μετα να σταματα ανεξαρτητος αν υπαρχει ρευμα στο κυκλωμα....
οποια ιδεα δεκτη
... σύνδεσε το φορτίο μεταξύ εξόδου και θετικής τροφοδοσίας: http://www.national.com/ds/LM/LM555.pdf σελίδα 7, εικόνα 1.

Δ.

mihalas2
18-02-11, 20:02
18545αυτο πρεπει να ζητας

FILMAN
21-02-11, 16:41
το κυκλωμα αυτο το εκανα αλλα τελικα δινει το αντιθετο αποτελεσμα απο αυτο που ηθελα...συνδεσα μονιμα τις επαφες του μπουτον αλλα καθως παιρνει ρευμα αυτο κανει καθυστερηση 0-20 δευτ και μετα οπλιζε(delay off)ι....εγω θελω το αντιθετο ομως.οταν δινω ρευμα να λειτουργει καποια δευτερολεπτα και μετα να σταματα ανεξαρτητος αν υπαρχει ρευμα στο κυκλωμα....
οποια ιδεα δεκτηΡε παληκάρι βάλε ανάποδα τα καλώδια που έχεις στα NO και NC να τελειώνεις!

stinger
21-02-11, 19:55
Ρε παληκάρι βάλε ανάποδα τα καλώδια που έχεις στα NO και NC να τελειώνεις!
το εκανα κι αυτο αλλα χωρις αποτελεσμα η τουλαχιστον νομιζω πως κατι τετοιο εκανα...αν μπορεις με καποιο σχηματικο δειξε μου τι εννοεις ωστε να το κανω
θα κανω και το κυκλωμα που προτεινει ο φιλος μιχαλης και βλεπουμε..

Αθανασιάδης Μιχαήλ
22-02-11, 01:02
Καλησπερα,
Ετσι όπως το ακούω το μόνο που μου έρχετε στο μυαλο (με τις λιγες γνωσεις που εχω) είναι να χρεισημοποιήσεις ένα ρελε delay off. δηλαδη Η τάση 12v τροφοδοτεί το πηνίο του ρελε, αμμεσα μία επαφη του n/o κλείνει και έχοντας ρυθμισμένο to delay off στα 10 sec η επαφή θα ξανα ανοίξει μετα απο αυτα τα 10 sec. Μεσα απο αυτή την επαφή θα τροφοδοτείς το κύκλωμα σου και έτσι το κύκλωμα θα έχει τάση για όση ώρα ρυθμίσεις εσύ το ρελε. Ελπίζω να μην ήμουν εκτος θεματος και να σε βοήθησα.

FILMAN
24-02-11, 15:25
Δες αυτό http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=40132&page=6&highlight=tzitzikas από το ποστ 52 και κάτω.

stinger
24-02-11, 20:00
αν θα μπορουσες να μου σχεδιαζες ενα κυκλωμα που οταν παιρνει ταση 12v dc να λειτουργει εως ενα λεπτο και μετα να σταματαει η ταση στην εξοδο (αυτο θα το κανω με ενα ρελε) ασχετου αν υπαρχει ταση στην εισοδο του κυκλωματος...πιο πανω εχει ο μιχαλης ενα κυκλωμα προτεινει αλλα δεν φαινονται καλα τα εξαρτηματα...ευχαριστω

cycler
25-02-11, 00:02
Μασημένη τροφή σου έχουν δώσει ο Φίλιππος (post16) και ο Δαμιανός (post11). Εσύ τη θες και χωνεμένη.... Η τα θρεπτικά συστατικά κατευθείαν με ένεση, να μη μασάς καθόλου!

stinger
25-02-11, 21:48
Μασημένη τροφή σου έχουν δώσει ο Φίλιππος (post16) και ο Δαμιανός (post11). Εσύ τη θες και χωνεμένη.... Η τα θρεπτικά συστατικά κατευθείαν με ένεση, να μη μασάς καθόλου!
ισως εχεις δικιο...ισως κι εγω στην θεση σου τα ιδια θα ελεγα..ισως ειναι τοσο ευκολο που οι πιο πολλοι ισως θα χαμογελουν ..αλλα εγω δεν ειμαι ηλεκτρονικος και προσπαθω πολυ ωστε να καταλαβω ολα αυτα τα απλα πραγματα...κι εμενα στην δουλεια μου αν με ρωτουσες κατι θα σου απαντουσα αμεσως αλλα για εμενα ειναι κυριως μια ενασχοληση σαν χομπυ αυτο οπως και πολλοι αλλοι ανθρωποι εδω πιστευω γιαυτο πρεπει να μας κρινετε με επιεικεια και οποιος μπορει ας μας βοηθα να μαθαινουμε καινουργια πραγματα...για εμενα στην φαση που ειμαι με βοηθουν πολυ τα σχηματικα ισως γιαυτο να επιμενω και τοσο σε αυτα

FILMAN
28-02-11, 12:18
Εντάξει λοιπόν, θα σου σχεδιάσω ένα!

mihalas2
01-03-11, 10:18
συγνωμη φιλε μου ,σημερα ειδα το μνμ σου18876

mihalas2
01-03-11, 10:25
το σωστο ειναι το επανω (οχι το συνημμενο) η διαφορα ειναι στο + του 33μ και το τριμερ ειναι 2,5ΜΩ

FILMAN
01-03-11, 10:44
Oρίστε... Το 555 πρέπει να είναι τύπου CMOS. Μπορείς να δοκιμάσεις και διπολικό 555, αλλά πιθανότατα θα χρειαστεί να μειώσεις τη R2 και να αυξήσεις τον C2. Η R1 δεν πρέπει να αφαιρεθεί, το ίδιο και η D1. Το ρελέ πρέπει να έχει πηνίο 12Vdc με αντίσταση όχι μικρότερη από 70Ω.