PDA

Επιστροφή στο Forum : camera



pinboy
29-12-10, 02:53
Καλησπερα και παλι με κανουργια απορια !
Βρηκα στην αποθηκη μου μια καμερα ασυρματη αλλα δεν βρηκα τον δεκτη της!
Θα μπορουσε να γινει η καμερα ενσυρματη να μπορουσα να την συνδεσω στην τηλεοραση η με usb στο pc ?Την ανοιξα και εχει 3 καλωδια στην καμερα που καταληγουν στο αντεννακι τις και 2 τροφοδοσιας !

pinboy
29-12-10, 12:58
Επειδη με τα πειραματα μου μαλλον την εκαψα ! Βρηκα αυτες εδω τις καμερες που ειναι ενσυρματες http://www.alifragis.com.gr/view_cat.php?cat_id=298 Οι αποριες μου τωρα ειναι οι εξης !
Επειδη η αποσταση ειναι μεγαλη 12μετρα θα εχουν καποιο προβλημα στην εικονα ?
Θελω να τις συνδεσω σε μια μικρη οθονη απο pc θα χρειαστω ειδκο ανταπτορα φυσικα θα δουλεψει ομως ?Την τροφοδοσια της οθονης θα την παρω απο ενα παλιο τροφοδοτικο μιας και δεν θα χω pc

sembel
29-12-10, 21:41
Με την απόσταση δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα (είναι πολύ μικρή 12μ) . Θα έχεις όμως με την οθόνη γιατί φαντάζομαι έχει είσοδο VGA μόνο αφού είναι απο PC . Αυτές οι κάμερες θέλουν τροφοδοσία 8-12v dc ανάλογα με την κάμερα (έυκολο δηλ. με ένα τροφοδοτικό PAC) και έξοδο εικόνας βγάζουν RCA . Αν έχεις οθόνη με είσοδο RCA η SCART είσαι ο.κ. αλλά αντάπτορας από RCA σε VGA δεν ξέρω αν υπάρχει (εγώ δεν έχω συναντήσει).
Όσο για την τροφοδοσία της οθόνης οι περισότερες θέλουν 220 με φίς τύπου Δ (όπως αυτά που έχουν τα PC ).