PDA

Επιστροφή στο Forum : Προβλημα με μετασχηματιστή



xmaze
03-01-11, 13:44
Ξήλωσα εναν μικρο μ/τ απο ένα παλιό walkie talkie και το συνδεσα σε ενα κυκλωμα με τιμερ 555, το αποτελεσμα ηταν να βγαζει μια τάση 2 φορές το πολύ παραπάνω, κανα 5 βολτ περιπου. Επίσης έβγαζε έναν ήχο λες λαι ηταν έτοιμος να εκραγει.
γιατι δεν πολλαπλασιάζει την ταση?

Damiano
03-01-11, 16:33
Καλή χρονιά σε όλους!

Γεια σου Νίκο!
Η ερώτησή σου έχει κάποιες … ερωτήσεις!
- πως έχεις συνδέσει το μετασχηματιστή; Μάλλον του δίνεις συνεχή συνιστώσα (παλμούς μιας πολικότητας) …
- τι είδους μετασχηματιστής είναι; Για παράδειγμα, είναι τροφοδοσίας ή ακουστικών συχνοτήτων;
- σε τι συχνότητα δουλεύει το "555";
- ποιος είναι λόγος παλμού προς περίοδο;
- τι λόγο μετασχηματισμού έχει;
- πως μετράς την τάση;

Χαιρετώ,
Δαμιανός

xmaze
03-01-11, 19:37
Καλή χρονιά σε όλους!

Γεια σου Νίκο!
Η ερώτησή σου έχει κάποιες … ερωτήσεις!
- πως έχεις συνδέσει το μετασχηματιστή; Μάλλον του δίνεις συνεχή συνιστώσα (παλμούς μιας πολικότητας) …
- τι είδους μετασχηματιστής είναι; Για παράδειγμα, είναι τροφοδοσίας ή ακουστικών συχνοτήτων;
- σε τι συχνότητα δουλεύει το "555";
- ποιος είναι λόγος παλμού προς περίοδο;
- τι λόγο μετασχηματισμού έχει;
- πως μετράς την τάση;

Χαιρετώ,
Δαμιανός

1) Απο την μία ο μ/τ εχει 3 πινσ και απο την αλλη 5, εγώ έχω συνδέσει την χαμηλη τάση απο την μεριά των 3 πιν, και πιο συγκεκριμένα απο τα 3 σύνδεσα το μεσαίο και ένα ακριανό.
2) Ειναι μάλλον ακουστικός μ/τ γιατι ηταν συνδεμενος πριν με το ηχείο του ασυρματου.
3)Θεωρητικά το 555 δουλέυει στα 3Κhz, f=1,44/((R1+R2)*C).
4)Δεν ξέρω.
5)Δεν ξέρω.
6) Την τάση την μετράω με το πολύμετρο στο Dc ;exv 0 στο Αc ;εχω 4-5 βολτ

xmaze
03-01-11, 20:58
Θέλω να προσθέσω για την ερωτηση 4, (θεωρητικά και δεν είμαι απολύτως σίγουρος)
Το 555 είναι συνδεμένο σαν ασταθής πολυδονητής,

Το ευρος είναι W= 33,2 millisec (0,639*(R1+R2)*C)

xmaze
04-01-11, 15:28
καμιά βοήθεια παιδιά...κρεμομαι απο τα πληκτρολογια σας....

Damiano
04-01-11, 22:41
Για να "αφαιρέσεις" τη συνεχή συνιστώσα, βάλε ένα πυκνωτή, 1μF έως 10μF, σε σειρά με την έξοδο του ταλαντωτή.

Ψάξε με το Ωμ-όμετρο και φτιάξε ένα πινακάκι με τα ποδαράκια και τις συνδέσεις τους (ποια συνδέονται μεταξύ τους). Γράψε και τι τιμή αντίστασης έχουν μεταξύ τους. Αυτά με την μεγαλύτερη τιμή είναι (πιθανότατα) αυτά με τις περισσότερες σπείρες (υψηλότερη τάση).

Δοκίμασε διάφορους συνδυασμούς, τροφοδοτώντας διαφορετικά πηνία και καταγράφοντας τι παίρνεις στα υπόλοιπα.

Επειδή το πολύμετρό σου πιθανόν να μην αποκρίνεται σωστά στη συχνότητα και τη μορφή της τάσης, δοκίμασε να κάνεις ανόρθωση και να μετρήσεις τάση κορυφής και στα δύο τυλίγματα (είσοδο – έξοδο). Με μια δίοδο ή γέφυρα ανόρθωσης, φορτίζεις ένα πυκνωτή γύρω στα 10μF, με μια αντίσταση μεταξύ 10kΩ και 100kΩ παράλληλα σ' αυτόν. Μετράς την συνεχή τάση που φορτίζεται ο πυκνωτής.

xmaze
05-01-11, 00:37
Δαμιανέ με μπερδευεις στο θεμα του πυκνωτή, η εξοδος το 555 συνδέεται με ενα τρανσιστιορ, τον πυκνωτη να των βάλω πριν την βάση του τρανσίστορ ή μετά?

KOKAR
05-01-11, 00:48
η βαζεις ανάποδα τον Μ/Τ η απλα ο Μ/Τ δεν κάνει για την δουλειά που το θέλεις

αλήθεια stun gun θέλεις να φτιάξεις ?

http://www.electro-tech-online.com/images/projects/stun_gun.gif

xmaze
05-01-11, 00:58
κοντα έπεσες, θελω να φτιαξω ενα bug zapper με μπαταρια γιατι ειχα βρει εν κύκλωμα με ρευμα δικτυου αλλα δεν το ριισκαρω. Βασιζομαι στις τεχνικες των stun αλλα θελω αντι-κοθυνουπικο

xmaze
05-01-11, 01:48
Απο τις μετρησεις του μ/τ έχω τις εξής, απο την μεριά που είνα τα 3 πίν έχω 25 Ω μεταξύ του μεσαίου και του ενος ακραίου και μεταξυ των 2 ακραίων έχω 50 Ω. Και απο την μεριά των 2 πιν έχω μεταξύ τους 2,2 Ω.

Μετά την γέφυρα ανόρθωσης και στα ακρα του πυκνωτή έχω 36 βολτ με 100 ΚΩ αντίσταση παράλληλα με των πυκνωτή...

Κοπρίτης
05-01-11, 01:55
2-3 κουβέντες
Δεν χρειάζεσαι μετασχηματιστή για να οδηγήσεις μεγάφωνο, βάλε ένα Buzzer κατευθείαν όπως στο σχήμα στη θέση του μετασχηματιστή.
Για να μετρήσεις ένα μετασχηματιστή κάνεις 2-3 απλά βήματα:
-με το πολύμετρο βρισκεις τα τυλίγματα, λογικά θα βρεις 2 ή παραπάνω ομάδες. Τα Ωμ δεν παιζουν κανένα ρόλο.
-Το λεπτότερο σύρμα αντιστοιχεί στη μεγαλύτερη ΣΥΝΘΕΤΗ αντίσταση
-τροφοδότησε το τύλιγμα με το λεπτότερο σύρμα με μια χαμηλή εναλλασόμενη τάση γνωστής τιμής, μετρώντας ταυτόχρονα το άλλο τύλιγμα, έτσι θα βρεις το λόγο μεταξύ τους

Αν θες να το πας παρακάτω, τροφοδότησε το τύλιγμα με το λεπτότερο σύρμα με ημίτονο από μια γεννήτρια, έχοντας βραχυκυκλώσει το σήμα με ένα πυκνωτή. Παρακολούθησε το σήμα με ένα παλμογράφο και άλλαζε συχνότητα και πυκνωτές μέχρι να δεις να μικραίνει το σήμα. Στο σημείο που θα βρεις το μικρότερο ύψος παλμού είναι και η συχνότητα συντονισμού, άρα με γνωστή πλέον τη συχνότητα και την τιμή του πυκνωτή, μπορείς να βρεις την τιμή αυτεπαγωγής του τυλίγματος

xmaze
06-01-11, 15:05
Δεν εχω όλα αυτα τα εργαλεία που λές...

KOKAR
06-01-11, 19:31
η αρχική ερώτηση ειναι η παρακάτω.


Ξήλωσα εναν μικρο μ/τ απο ένα παλιό walkie talkie και το συνδεσα σε ενα κυκλωμα με τιμερ 555, το αποτελεσμα ηταν να βγαζει μια τάση 2 φορές το πολύ παραπάνω, κανα 5 βολτ περιπου. Επίσης έβγαζε έναν ήχο λες λαι ηταν έτοιμος να εκραγει.
γιατι δεν πολλαπλασιάζει την ταση?

εσύ λες τα παρακάτω....


2-3 κουβέντες
Δεν χρειάζεσαι μετασχηματιστή για να οδηγήσεις μεγάφωνο, βάλε ένα Buzzer κατευθείαν όπως στο σχήμα στη θέση του μετασχηματιστή.
Για να μετρήσεις ένα μετασχηματιστή κάνεις 2-3 απλά βήματα:
-με το πολύμετρο βρισκεις τα τυλίγματα, λογικά θα βρεις 2 ή παραπάνω ομάδες. Τα Ωμ δεν παιζουν κανένα ρόλο.
-Το λεπτότερο σύρμα αντιστοιχεί στη μεγαλύτερη ΣΥΝΘΕΤΗ αντίσταση
-τροφοδότησε το τύλιγμα με το λεπτότερο σύρμα με μια χαμηλή εναλλασόμενη τάση γνωστής τιμής, μετρώντας ταυτόχρονα το άλλο τύλιγμα, έτσι θα βρεις το λόγο μεταξύ τους

Αν θες να το πας παρακάτω, τροφοδότησε το τύλιγμα με το λεπτότερο σύρμα με ημίτονο από μια γεννήτρια, έχοντας βραχυκυκλώσει το σήμα με ένα πυκνωτή. Παρακολούθησε το σήμα με ένα παλμογράφο και άλλαζε συχνότητα και πυκνωτές μέχρι να δεις να μικραίνει το σήμα. Στο σημείο που θα βρεις το μικρότερο ύψος παλμού είναι και η συχνότητα συντονισμού, άρα με γνωστή πλέον τη συχνότητα και την τιμή του πυκνωτή, μπορείς να βρεις την τιμή αυτεπαγωγής του τυλίγματος

εγώ γιατί έχω χαθεί ???

tasosmos
06-01-11, 19:49
Μαλλον μπερδεψαμε τις μεθοδους...
Ο κοπριτης προφανως αναφερεται σε χρηση υπερηχων για την απομακρυνση κουνουπιων ενω ο xmaze σε "ψηστηρι" κουνουπιων με υψηλη ταση.

Παντως δεν νομιζω οτι θα ειναι αρκετη η ισχυς του κυκλωματος για να εχει αποτελεσματα, σε εμπορικες κατασκευες χρησιμοποιουν κανονικους μετασχηματιστες καμια 100αρια W ή κ παραπανω...

xmaze
06-01-11, 20:56
το θέμα είναι οτι πρέπει να δουλέψει με 9 βόλτ και μετά αν είναι βάζω και με 12 βολτ μ/τ..

Damiano
06-01-11, 22:09
Δαμιανέ με μπερδευεις στο θεμα του πυκνωτή, η εξοδος το 555 συνδέεται με ενα τρανσιστιορ, τον πυκνωτη να των βάλω πριν την βάση του τρανσίστορ ή μετά?
Εννοούσα να πάρεις σήμα από την έξοδο του "555" (που παρέχει και απορροφά ρεύμα). Το "555" δίνει μέχρι 200 mA στην έξοδο.

Από αυτά που λες, μάλλον, το πηνίο χαμηλής τάσης είναι αυτό με τα δυο άκρα. Τα 36 βολτ με τι σύνδεση τα είχες;
Η σύνδεση που χρειάζεσαι είναι είσοδος στο "μικρό" πηνίο και έξοδος από τις δύο ακραίες συνδέσεις του "μεγάλου".

Δοκίμασε και το κύκλωμα της εικόνας 14, στη σελίδα 10, από εδώ (http://www.national.com/ds/LM/LM555.pdf), για συμμετρικό σήμα.

Αν σου κάνει συνεχής τάση, δοκίμασε πολλαπλασιαστική ανόρθωση. Στην έξοδο βάζεις ένα "μεγαλούτσικο" πυκνωτή, ώστε να αποθηκεύει αρκετή ενέργεια, για τη στιγμή του "ψησίματος".

Κοπρίτης
07-01-11, 00:21
Για σιγά ρε παίδες.....
Εβαλα μια μέθοδο για να μετράς μετασχηματιστές. Αμα κάτσει κάτω κάποιος με χαρτί και μολύβι θα τα βρει όλα ! Εγινε λόγος για μεγάφωνο και έγραψα για buzzer, εγινε λόγος για μετασχηματιστή από walkie talkie, ε δεν φαντάστηκα πως είχε και υψηλή τάση αυτό εκεί μέσα!
Πάντως, ηλεκτροπαγίδες για κουνουπάρες θέλουν πάνω από 300 V για να πεις ότι κάνουν κάτι εκτός από να παρέχουν ένα χώρο ξεκούρασης σε ζωύφια, άσε που θέλουν και ένα καγκελάκι. ...που σημαίνει ένα μετασχηματιστή 5/300 ή 1/60. Τα ηχητικά δουλεύουν καλύτερα πάντως

tasosmos
07-01-11, 00:32
Μα δεν ειπε κανεις οτι ειναι λαθος αυτα που εγραψες για τις μετρησεις κτλ.
Ουτε αυτο περι buzzer ειναι λαθος προφανως, απλα ειχε αναφερθει παραπανω οτι θελει να φτιαξει "ψηστηρι" οποτε δεν ταιριαζει αμεσα.

Το walkie talkie δεν εχει υψηλες τασεις αλλα μπορεις να χρησιμοποιησεις τον μετασχηματιστη ηχου (αν ειναι τετοιος) για να βγαλεις μια σχετικα μεγαλη ταση οπως στο σχεδιο εδω: http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=54193&p=407414&viewfull=1#post407414.

Οσον αφορα τις παγιδες οπως ανεφερα και παραπανω ακομα και να επιανες καταλληλη ταση δεν νομιζω οτι θα εχει αρκετη ισχυ για να τα σκοτωνει ενα τετοιο κυκλωμα.
Ενας μετασχηματιστης που ειχα τσεκαρει απο τετοια παγιδα εβγαζε καναδυο KV και ηταν 100-200VA.

xmaze
07-01-11, 00:37
Δηλαδή με 50% duty cycle λές να έχω μεγαλύτερη ταση?
Τον μ/τ τον ειχα συνδεμενο όπως λές με τα 2 πιν στην χαμηλή και τα 3 πιν στην υψηλη, με συνδεμενα τα 2 ακριανά. \
απο την ανάποδη συνδεση μεριά έχω 22 βολτ

Damiano
09-01-11, 15:59
Πιθανόν να έχεις μεγαλύτερη τάση (χωρίς φορτίο). Με φορτίο η τάση θα πέφτει λιγότερο.
Η συμμετρία του σήματος, στον μετασχηματιστή, θα δώσει την δυνατότητα για μεγαλύτερη ισχύ εξόδου. Η ασυμμετρία "παράγει" συνεχή συνιστώσα, που, αυτοί οι μετασχηματιστές, δεν την "θέλουν". Επειδή το κύκλωμα είναι μιας πολικότητας, σου είπα να δοκιμάσεις τον πυκνωτή σε σειρά με το πηνίο, όπως, για παράδειγμα, στους ενισχυτές ήχου με μονοπολική τροφοδοσία.
Αν ο παλμός είναι "στενός", μπορεί ο μετασχηματιστής να μην "προλαβαίνει" να δουλέψει! Δοκίμασε επίσης να χαμηλώσεις τη συχνότητα. Στους ασυρμάτους, η περιοχή συχνοτήτων περιορίζεται στα 3KHz, για ημιτονικά σήματα. Εδώ που έχουμε ορθογώνιους παλμούς, οι αρμονικές τους δεν "περνάνε"…
Πριν από μερικούς μήνες, έπαιξα με ένα παρόμοιο μετασχηματιστή (…-άκι) που έδωσε έξοδο γύρω στα 130V κορυφής. Είχα φτιάξει ένα κύκλωμα "της στιγμής", στο breadboard, αλλά το ξήλωσα, χωρίς να κρατήσω κανένα στοιχείο για να σου δώσω. Το μόνο που θυμάμαι είναι ότι "έπαιζα" με ένα "4049", με τροφοδοσία κάτω από τα 12V.

Στις δοκιμές που έκανες, έχεις παλμούς, περίπου 9V, και:
- όταν τροφοδοτείς το πηνίο Α, το πηνίο Β δίνει 36V, δηλαδή, χοντρικά, Β / Α = 4
- όταν τροφοδοτείς το Β, το Α δίνει 22V, δηλαδή Β / Α = 0.41
… μήπως το 22 είναι 2.2;

Κοίταξες μήπως "γονατίζει" η τροφοδοσία, όταν τροφοδοτείς το "μικρό" πηνίο; Δοκίμασε έναν "μεγάλο" πυκνωτή παράλληλα με αυτήν.

Μήπως έχεις κάποιο στοιχείο από την (πρώην) συσκευή προελεύσεως; Όπως τροφοδοσία, ισχύ εξόδου ακουστικού σήματος και αντίσταση μεγαφώνου.

Είναι πολύ πιθανό να ισχύει αυτό που λέει ο Κώστας (KOKAR (http://www.hlektronika.gr/forum/member.php?u=31015)), να μην "κάνει" αυτός ο μετασχηματιστής. Μπορείς να δοκιμάσεις με άλλους, όπως από μικρά τροφοδοτικά.

xmaze
09-01-11, 21:08
O ασύρματος είχε 9 βολτ τροφοδοσία και το ακουστικο μου βγαζει στο πολύμετρο 8 Ω.
Τα υπόλοιπα που με προτείνεις θα τα δοκιμάσω και θα αναφέρω τα αποτελεσματα.

xmaze
11-01-11, 02:04
Δαμιανέ έκανα την μετατροπή για 50% Duty cycle, και έφτασα τα 110 βολτ και χαλασα 3 φορτιστες κινητών αλλά δεν ξεπερασα τα 10 βολτ...πρεπει να βρω κάποιον που να ταιριάζει..

xmaze
12-01-11, 01:42
Γεια και πάλι..δοκίμασα πριν λίγο έναν μ/τ απο φορτιστή μπαταριών και είναι λίγο κουμούτσα...αλλά έφτασα τα 835 βόλτ..:-Ρ όχι και άσχημα ε;

Damiano
12-01-11, 19:51
Καλησπέρα,
… ξέχασα να επισημάνω ότι αν δουλεύεις ένα εξάρτημα έξω από τις προδιαγραφές του, εμφανίζονται προβλήματα. Εδώ το πρόβλημα είναι στα μονωτικά υλικά των μετασχηματιστών. Ξεπερνώντας τις "αντοχές" τους, αρχίζουν "υπερπηδήσεις" τάσης μέχρι σπάσιμο του υλικού. Το ελάχιστο είναι οι απώλειες ενέργειας και, αν το παρακάνεις, κατάληξη σε αχρήστευση του.

Πρόσεχε που αγγίζεις και φρόντισε να μην μπορεί να αγγίξει κανείς τα σημεία που "κάνουν τζιζ"!
Είναι πολύ εύκολο να γίνει ζημιά: από ελαφρύ τραυματισμό έως τα … χειρότερα, αν τον οδηγείς με αρκετή ισχύ.

Για τους μετασχηματιστές των φορτιστών:
- αν είναι "κανονικοί" δικτύου, ίσως θέλουν χαμηλή συχνότητα
- αν είναι "διακοπτικού" τύπου, μπορεί να θέλουν υψηλή συχνότητα και πιθανόν στενό παλμό (λόγω χαμηλής αυτεπαγωγής)

Γενικά πρέπει να σκεφτείς τι μέτρα θα πάρεις για την περίπτωση αποτυχίας στο "ψήσιμο". Αν δουν τα κουνούπια ότι προσπαθείς τα τους κάνεις κακό, θα αγριέψουν και θα σε … "τσακίσουν"!

Καλή επιτυχία,
Δαμιανός

xmaze
12-01-11, 23:15
Γενικά προσέχω και μέχρι και προστατευτικά γυαλιά φοράω :-Ρ

Έχω κάποιες απορίες ηλεκτρολογικές, μπορεώ να συνδέσω 2 μ/τ διαδοχικά? π.χ να πηγανει 4 βολτ στον πρώτο να γίνονται 40 και μετά να πηγαίνουν σε έναν 2ο και να γίνονται 400?
Επίσης το πολύμετρο ποιάνει μέχρι 1000 βολτ και νομίζω οτι έχει "κόλλημα" με τα 830 βολτ γιατί οτι και να κάνω βγάζει αυτην την τιμή και δεν πάει παραπάνω.
(έβαλα εναν διερέτη τάσης με 2 αντιστάσεις αλλά μου έβγαλε 0 βόλτ) υπάρχει κάποιος τρόπος να μετρήσω την τάση πέρα απο τα όρια?

Η συχνότητα συμφωνα με το πολύμετρο είναι στα 2.63 ΚΗz , πως μπορώ να την μειώσω??

Damiano
13-01-11, 00:15
Για τους μετασχηματιστές:
Θεωρητικά, ναι! Στην πράξη το κάνουμε όταν τα πηνία που παραλληλίζονται, είναι φτιαγμένα για παραπλήσιες τάσεις. Η ισχύς του δεύτερου μετασχηματιστή θα πρέπει να καλύπτει το φορτίο και η ισχύς του πρώτου θα πρέπει να είναι τουλάχιστον ίση με αυτήν (ή μεγαλύτερη). Γενικά το αποφεύγουμε, γιατί αυξάνει τις απώλειες (δυο φορές απώλειες πυρήνων και επιπλέον των δύο ενδιάμεσων πηνίων). Σαν λύση "ανάγκης" όμως … τη δοκιμάζουμε! Πάντα "προετοιμαζόμαστε" για μεταφορά βραχυκυκλώματος στην είσοδο (περίπτωση χαμηλής αυτεπαγωγής).

Για τη μέτρηση τάσης:
… κάπου έχω "χαθεί"! Τι μετράς; Συνεχή ή εναλλασσόμενη; Τα … γνωστά (απόκριση οργάνου κλπ).
Για τα "παράξενα" 830 βολτ: μήπως ενεργοποιείται κάποιο κύκλωμα προστασίας; Κοίταξε το βιβλίο του οργάνου.

Ο διαιρέτης τάσης πρέπει να έχει:
- αντίσταση εισόδου πολύ μεγαλύτερη από αυτή του κυκλώματος, στα σημεία μέτρησης
- αντίσταση εξόδου πολύ μικρότερη από το φορτίο του (είσοδος βολτομέτρου)
- μονώσεις κατάλληλες για τις τάσεις που θα δουλέψει (οι κοινές αντιστάσεις είναι για 250 βολτ μέγιστο)
Άλλος τρόπος είναι με probe μέτρησης υψηλής τάσης, κατάλληλο για το όργανο που έχεις. Στην πράξη είναι διαιρέτης τάσης με τα "σωστά" υλικά και την κατάλληλη "συσκευασία".

Για τη συχνότητα:
στο datasheet του "555" λέει για τον καθορισμό της συχνότητας (με τις δύο αντιστάσεις και τον πυκνωτή). Μεγάλωσε τη χωρητικότητα του πυκνωτή.

xmaze
13-01-11, 00:24
Για το 555 πρόλαβα έριξα μια αναγνωαη και ανέβασα τον πυκνωτή αλλά είχα χαμηλώτερη τάση.

Μετράω τάση dc μετά απο γέφυρα ανόρθωσης όπως είχες αναφέρει τις προηγούμενες μέρες.
Για διαιρέτη έβαλα 2 αντιστάσεις των 530 Ω η καθε μία και μάλλον ηταν λάθος!!

Damiano
14-01-11, 20:13
Η γέφυρα και ο πυκνωτής σε πόση τάση "αντέχουν";
Επίσης η αντίσταση, παράλληλα με τον πυκνωτή, καλλίτερα να … γίνει δύο (ή περισσότερες) ίδιες, πχ των 100kΩ, σε σειρά. Από την "χαμηλότερη" από αυτές μπορείς να πάρεις μέτρηση "διαιρεμένη".

jimmy_66
03-12-17, 13:50
H χρήση του παρακάτω μετασχηματιστή είναι ως ηλεκτρικός αρμοστήρας κηρηθρών. Είναι το απαραίτητο εργαλείο για να κολλήσει η κηρήθρα (ειδικό φύλλο) στα σύρματα του τελάρου. Τοποθετώντας τα 2 καλώδια στις άκρες του σύρματος (0.6mm) του τελάρου, δημιουργείται κύκλωμα, ( ένα βραχυκύκλωμα στον μετασχηματιστή 55 Αmp), που ζεσταίνει το σύρμα, και έτσι το ειδικό φύλλο της κηρήθρας ενσωματώνεται με το σύρμα. https://www.youtube.com/watch?v=Siq9XDSFTX0
Υπάρχουν πολλά είδη αρμοστήρων από 12v στο δευτερεύον έως και 24V. Επίσης στο εμπόριο ξεκινούν από 50VA έως 120 VA ή και 200. To πρόβλημά τους είναι ότι σε παρατεταμένη χρήση...οι μικροί αρμοστήρες των 50VA... καίγονται. Άρα απαιτείται, η χρήση προστασίας από υπερφόρτιση, κάποιο κύκλωμα περιορισμού του ρεύματος στον μετασχηματιστή. Mήπως κάποιο dimmer στο πρωτεύον; Για τοποθέτηση ασφαλειών ή θερμίστορ δε νομίζω διότι με την παραμικρή υπερθέρμανση, θα διακόπτουν το κύκλωμα.Τι προτείνετε; Πάντως οι συσκευές του εμπορίου, δεν έχουν κανένα είδος προστασίας.

https://www.youtube.com/watch?v=IEvKHTkIwSs (https://www.youtube.com/watch?v=IEvKHTkIwSs)