PDA

Επιστροφή στο Forum : Ερώτηση σχετικά me jammer - άκι



kwstasn74xx
03-01-11, 19:08
Καλησπέρα σε όλους και καλό το νέο έτος...
Θα ήθελα να ρωτήσω αν μπορώ με κάποιον τρόπω να διαμορφώσω τα φάσματα συχνοτήτων / τις μπάντες που κόβει ένα jammer. Ξέρω ότι κυκλοφορούν διάφορα jammer - άκια με χαρακτηριστικές εμβέλειες κ' μπάντες λειτουργίας κι αναρωτιέμαι αν ο μόνος τρόπος να μπλοκάρει κανείς συγκεκριμένη συχνότητα είναι μέσω κατασκευής πομπού και "αποστολής" θορύβου στο συγκεκριμένο κανάλι (πιθανώς); Δεν γίνεται να πειράξω κάπως το jammer; Φάσμα και απόσταση είναι default από τα κεραιάκια του και το κύκλωμα μέσα;

Ευχαριστώ προκαταβολικά για τις απαντήσεις :001_cool:

leosedf
03-01-11, 22:10
Δεν είμαι σίγουρος για το τί θέλεις να κάνεις. Μπορείς να δώσεις παραπάνω στοιχεία?

kwstasn74xx
04-01-11, 00:19
Είναι για μια δουλειά σε χώρο σχολείου, όπου θέλουν την ασύρματη επικοινωνία μπλοκαρισμένη σε ένα αμφιθέατρο. Το πρόβλημα μου είναι ότι τα Jammer που κυκλοφορούν έχουν πολύ μεγαλύτερη εμβέλεια με αποτέλεσμα να μπλοκάρουν κι εκτός χώρου. Κι επιπλέον είναι μονταρισμένα σε φάσμα που κόβει πέραν των συχνοτήτων που εκπέμπουν οι κινητές, μπλοκάρουν και τα ασύρματα δίκτυα.

leosedf
04-01-11, 08:01
Ασύρματα ξένα δίκτυα δεν υπάρχουν σε αυτές τις μπάντες. Αν ενοείς gsm, dcs, wcdma. Επίσης μπορείς να βάλεις έναν εξασθενητή στην έξοδο του ωστε να μειώσεις την ισχύ εκπομπής.

johzaf
04-01-11, 08:28
Είναι λογικό να μπλοκάρονται και τα wi-fi διότι και αυτά δουλεύουν περίπου στην ίδια συχνότητα.

leosedf
04-01-11, 08:38
Η ανώτερη συχνότητα του 3G βρίσκεται στους 2170Mhz και το wi-fi ξεκινάει απο τους 2430 και άνω. Εκτός και αν είναι ΤΟΣΟ σκόρπιο που δύσκολο το κόβω γιατί συνήθως και τα εξαρτήματα αυτού του τύπου δεν βγαίνουν και πολύ απο τις μπάντες που είναι προορισμένα.

kwstasn74xx
04-01-11, 11:19
Το θέμα είναι ότι το jammer που είχα στα υπόψιν μου πιάνει την μπάντα των UHF, στην οποία είναι μέσα και τα wi / fi και οι κινητές. Έχει δηλαδή μεγάλο εύρος. Κυκλοφορούν μονταρισμένα jammers αποκλειστικά για το φάσμα συχνοτήτων κινητής τηλεφωνίας; ή πρέπει να προσθέσω κύκλωμα απόσβεσης προς της εξόδου του σήματος από το jammer για να περιορίσω το εύρος; :001_huh:

leosedf
04-01-11, 15:20
Μάλλον θα πρέπει να βρείς διαφορετικό jammer πιό μαζεμένο. Αν το πειράξεις αντί να το μαζέψεις θα το σκορπίσεις πιό πολύ.

kwstasn74xx
04-01-11, 19:37
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Θα ψάξω καλύτερα στην διαδικτυακή αγορά κι αν δεν βρω έτοιμη λύση θα δω αν μπορώ να πειράξω συχνότητα και μήκος (με τη βοήθεια συμβουλών σας, γιατί δεν έχω ασχοληθεί ιδιαίτερα με πομπούς και κυκλώματα ενίσχυσης / απόσβεσης).

hlektron5
05-04-16, 21:51
Καλό βράδυ. Θέλω να ρωτήσω που μπορώ να βρω ένα jammer να παρεμποδίζει ασύρματες κάμερες και κινητά που έχουν πρόσβαση σε κάμερες μέσω εφαρμογής. Διαβάζοντας παραπάνω κάποιο ποστ, θα ήθελα επίσης να το ρυθμίσω να μην κόβει άλλα σήματα όπως κινητών, δικτύων και ό,τι άλλο υπάρχει. Έχω ψάξει σε καταστήματα και στο διαδίκτυο αλλά δε βρήκα. Εσείς τι λέτε;

hlektron5
06-04-16, 10:33
Καλό βράδυ. Θέλω να ρωτήσω που μπορώ να βρω ένα jammer να παρεμποδίζει ασύρματες κάμερες και κινητά που έχουν πρόσβαση σε κάμερες μέσω εφαρμογής. Διαβάζοντας παραπάνω κάποιο ποστ, θα ήθελα επίσης να το ρυθμίσω να μην κόβει άλλα σήματα όπως κινητών, δικτύων και ό,τι άλλο υπάρχει. Έχω ψάξει σε καταστήματα και στο διαδίκτυο αλλά δε βρήκα. Εσείς τι λέτε;


Διάβασα από κάποιον εδώ για το ebay. Δεν βρήκα εκεί κάτι αλλά στα διαφημιστικά από κάτω. Το θέμα είναι ότι έχω μεσάνυχτα από αυτά. Αν μπορείτε να βοηθήσετε θα ήμουν ευγνώμων. Ορίστε το link:
http://m.epshow.org/productlist.php?itemid=2

kioan
06-04-16, 11:08
Θέλω να ρωτήσω που μπορώ να βρω ένα jammer να παρεμποδίζει ασύρματες κάμερες και κινητά που έχουν πρόσβαση σε κάμερες μέσω εφαρμογής. Διαβάζοντας παραπάνω κάποιο ποστ, θα ήθελα επίσης να το ρυθμίσω να μην κόβει άλλα σήματα όπως κινητών, δικτύων και ό,τι άλλο υπάρχει.

Οι ασύρματες κάμερες στις οποίες έχει κανείς απευθείας πρόσβαση μέσω εφαρμογής, λειτουργούν στις συχνότητες WiFi. Θέλεις δηλαδή να κόψεις αυτές, αλλά ταυτόχρονα δε θέλεις να μπλοκάρεις τα δίκτυα που υπάρχουν στο χώρο.

Άρα θέλεις να μπλοκάρεις το WiFi χωρίς να μπλοκάρεις το WiFi. :001_unsure: Μάλλον δε γίνεται.

hlektron5
06-04-16, 13:54
Τώρα κόλλησα. Εγώ δεν έχω χρησιμοποιήσει ip camera και δεν έχω καταλάβει πώς μπορεί να το κάνει κανείς στον υπολογιστή του άλλου. Αυτό είναι άλλο θέμα βέβαια. Κάποιος το έχει κάνει και από ότι κατάλαβα το θέμα δεν είναι και τόσο εύκολο στη λύση, γιατί και το λάπτοπ έχω πάει για αναβάθμιση και δεν έγινε κάτι. Θέλω κάτι πιο δραστικό λοιπόν. Μου είπαν ότι γίνεται πάντως, αλλά λεπτομέρειες του τύπου πού θα το βρω και τέτοια δεν ξέρω.:confused1:

kioan
06-04-16, 14:02
Δεν καταλαβαίνω τι περιγράφεις ούτε τι θέλεις να κάνεις.

Υπενθυμίζω πάντως πως η πρόκληση παρεμβολών ή παρεμπόδιση συστημάτων που δεν σου ανήκουν, θα σε βάλει σε μπελάδες.

hlektron5
06-04-16, 14:18
Δεν πρόκειται για δίκτυο κινητής τηλεφωνίας. Έχω διαβάσει σχετικά, ότι μπορεί να το μάθει η εταιρεία αν μπλοκάρω τέτοιο σήμα. Βλέπω ότι πολλοί εδώ είναι μηχανικοί, μάλλον τα λέω λίγο περίεργα. Δεν γνωρίζω από αυτά, αλλά δε θέλω κάποιος να με παραμονεύει... Αυτό γίνεται και δεν ξέρω πώς να το λύσω. Έχω καταλάβει ότι το πιθανότερο είναι μέσω κάποιας ip camera που κάποιος άλλος έχει στο σπίτι του, παρακολουθεί εμάς στο δικό μας, ενδεχομένως και άλλους. Όταν λοιπόν ρώτησα γι'αυτό σε διάφορα μέρη όπως τεχνικούς υπολογιστών και εταιρεία κινητής τηλεφωνίας, μου είπαν ότι πρέπει να είναι χάκερ αυτός που το κάνει. Γι'αυτό γράφω στην ενότητα για jammer.

Στην αρχή έψαχνα κάτι σε συστήματα ασφαλείας και antivirus εταιρειών, αλλά μετά από πολλές προσπάθειες πίστεψα ότι δεν μπορώ να τους ανταγωνιστώ (δεν είχα λεφτά για να κάνω συνέχεια φορμάτ και λόγω εργασιών δε μπορούσα έτσι και αλλιώς να το πήγαινα για σέρβις). Δεν υπάρχει κάποιος άλλος πιθανός τρόπος να συμβεί (σιγά μη μου βάλανε και κοριό) και όταν πήγα ν'αλλάξω κωδικούς στο ρούτερ, γίνονταν κάτι περίεργα, δηλαδή έκανα αποσύνδεση και μετά δε μπορούσα να μπω ούτε με τον παλιό ούτε με τον καινούργιο κωδικό. Μάλιστα όταν πήγα τελικά το ρούτερ σε τεχνικό και του τα είπα, μου είπε ότι συνηθίζεται οι γείτονες ν'αλλάζουν κωδικούς ρούτερ. Από υπολογιστή γίνεται λοιπόν και ξέρω κάποιους που παρακολουθούν από κινητό. Άρα με εφαρμογή το κάνουν. Αυτά σε γενικές γραμμές. Από ότι καταλάβατε είμαι σε αρχάριο στάδιο γνώσεων! Αν πάλι κάνω λάθος και δεν υπάρχει τέτοιου είδους συσκευή, ξέρετε πώς μπορώ να το διορθώσω;

hlektron5
06-04-16, 21:30
Τι εννοείς dragonborn; Τι δε σου άρεσε από το ποστ;

kioan
07-04-16, 15:51
Διάβασα και τα αντίστοιχο μήνυνηματά σου στο topic για τις κάμερες (1 (http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=84415&p=761023&viewfull=1#post761023), 2 (http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=84415&p=761034&viewfull=1#post761034)) και προσωπικά ακόμα δεν έχω καταλάβει τι θέλεις να κάνεις.
Δε χρειάζεται να γράφεις σκόρπια σε πολλά θέματα, γράψε σε ένα και δώσε κάποιες πληροφορίες που να μπορεί να τις κατανοήσει και κάποιος τρίτος, πέρα από εσένα τον ίδιο.



Τι κάμερες είναι;
Ασύρματες ή ενσύρματες;
IP ή όχι;
Προσβάσιμες απευθείας ή μέσω καταγραφικού;
Εάν απευθείας, πως; Μέσω IP δικτύου ή με άλλο τρόπο;
Το καταγραφικό συνδεεται σε IP δίκτυο; Αν ναι πως;
Εάν υπάρχει IP δίκτυο, τι είναι αυτό; Ποιος το διαχειρίζεται;
Υπάρχει και WiFi πρόσβαση στο δίκτυο αυτό;
Εάν υπάρχει WiFi, τι encryption χρησιμοποιεί;
Το τοπικό δίκτυο είναι προσβάσιμο από το Internet με κάποιον τρόπο; Υπάρχει NAT προς το καταγραφικό ή την IP camera;

hlektron5
08-04-16, 01:37
Θα σου απαντησω με νουμερα για μην γινει μπερδεμα.
1. Δεν τις εχω δει.
2. Σιγουρα ειναι ασυρματες γιατι δεν ειναι μεσα στο σπιτι.
3. Το ip δε σημαινει οτι ειναι και ασυρματη;(δηλαδη δεν προκειται για web camera που πρεπει να την εχω εγω σπιτι).
4. Τι ειναι το καταγραφικο; Τι σημασια εχει;
5.Μεσω του οικιακου δικτυου.
6.Δεν ξερω.
7.Δικο μας ειναι το δικτυο, αλλα μηπως μπορει να το διαχειριστει και τριτος αν το εχει χακαρει; Tι σημαινει οτι "τα windows εντοπισαν μια διενεξη διευθυνσεων ip"; Αυτο το μηνυμα μου εβγαλε προσφατα ετσι ξαφνικα.
8.Ναι οι συσκευες που εχουμε συνδεονται ασυρματα.
9.Η ασφαλεια; Ειναι wpa2 psk.
10.Η λειτουργια lan; Ξερω οτι υπαρχει αλλα γιατι να ειναι ενεργοποιημενη; Σημαινει δηλαδη οτι μπορουν να μπουν και αλλοι εκτος απο τα ατομα στο σπιτι; Δεν εχω πειραξει τετοια ρυθμιση, μονο κωδικους. Εχω δει και την επιλογη nat. Ειναι αυτη η επιλογη που γραφεις σε μια λιστα συγκεκριμενες συσκευες, για να συνδεονται μονο αυτες;
11. Ειμαι γυναικα. :-)

leosedf
08-04-16, 05:52
Προς τι αυτή η φοβία με τις παρακολουθήσεις? Κυκλοφορείτε με τα βρακιά στους χώρους?

Ποιος σου είπε ότι γίνεται να σε βλέπουν? Και άντε να σπάσει WPA2 κάποιος γιατί να φάει τόσο χρόνο και δουλειά για να δει κάμερες σε οικιακό δίκτυο?


Δε χρειάζεται να κάνεις τίποτα δεν είναι τόσο απλό να μπει κάποιος και να σου τα πειράξει.

hlektron5
08-04-16, 10:04
Καλημερα. Επειδη δεν ειναι απλο το γραφω. Ειναι επιτειδιοι αυτοι. Και εγω εχω καποιες σκορπιες γνωσεις, πχ. χρηση υπολογιστη για απλη χρηση, χωρις παιχνιδια βαρια οπως τα λενε, και καποια gadget ασχετα με υπολογιστη, την υπαρξη τους δηλαδη ξερω οχι οτι χρησιμοποιησα ποτε. Νομιζω οτι θελουν να κανουν επιδειξη των γνωσεων τους.