PDA

Επιστροφή στο Forum : Κεραια για κινητο τηλεφωνο.



risk
04-01-11, 01:38
Αγαπητοι φιλοι καλησπερα!Θα ηθελα την βοηθεια σας....Λοιπον αγορασα ενα κινητο της vodafone με 9 ευρω και το εχω κανει βιδες για να το χρησιμοποιησω για εναν τηλεχειρισμο που θελω.Αυτο που θελω να ρωτησω ειναι το εξης...Η κεραια του ειναι αποσπωμενη οπως θα δειτε στο λινκ των φωτο που εχω επισυναψει και επειδη και λιγο δυσκολοβολευτη για το κουτακι που θελω να το τοποθετησω σκεφτηκα να κατασκευασω μια εγω.Ενας φιλος του φορουμ μου εδωσε καποια στοιχεια αλλα δεν εχω καληφθει πληρως......μου ειπε:

Παράδειγμα υπολογισμού σύρματος (χωρίς σπείρες) πχ 950MHz δια 300.000 (ταχύτητα φωτός) μας κάνει 31.5 πόντους και αν το διαιρέσουμε δια του 4 (λάμδα τέταρτα) μας κάνει 7.8 πόντους.
Χονδρικά όλα αυτά.

τωρα ρωτω....

το παχος συρματος ,οπως και το σχεδιο της κεραιας εαν ειναι ευθεια η ελικοειδης στην βαση και ισια επειτα η ολη ελικοειδες παιζουν ρολο???και εαν ναι πως υπολογιζονται?

Θα πειραματιστω κι'ολας αλλα να εχω και μια βαση....Εαν το βαλω σε ενα πλαστικο αδιαβροχο κουτακι και την κεραια μεσα επηρεαζεται το σημα?

Παρακαλω πολυ δειτε τις φωτο για να δειτε την "μαμα" κεραια που χρησιμοποιει


Ευχαριστω πολυ!!!

http://rapidshare.com/files/438323945/Photos.rar

atroul
11-04-11, 14:37
Καλησπέρα φίλε,
έχεις κάποιο link για το κινητό αυτό; γιατί κι εγώ ψάχνω ένα φθηνό κινητό για τον ίδιο λόγο.
Όποτε μπορείς απάντησε μου,
Ευχαριστω