PDA

Επιστροφή στο Forum : Απορίες στην λειτουργια ψηφιακών πολυμέτρων



Prinios
06-01-11, 20:54
1773817739177401774117742Καλησπέρα και χρόνια πολλά
Καλώς σας βρήκα μιας και είναι το παρθενικό μου ποστ στο forum σας.
Πρώτα πρώτα να ξεκαθαρίσω ότι δεν είμαι ηλεκτρονικός, οπότε να δικαιολογήσετε αν υπάρχουν κάποιες αυτονόητες ερωτήσεις. Είμαι καθηγητής φυσικής και προσπαθώ να φτιάξω κάποια πειράματα για τους μαθητές μου αλλά έχω βρεί το δάσκαλο μου με δύο ψηφιακά βολτόμετρα που αγόρασα. Θέλω να μετρήσω τάσεις απο 5 VDC μεχρι 24 VDC αλλά και την μέτρηση μέχρι τα 20 να κάνω βολεύομαι.
Τα βολτόμετρα είναι τα vellemann led 9vdc digital panel meter το οπόίο τροφοδοτώ με μία 9v μπαταρία και το UP5135 -i νομίζω της JYINS αγνώστων λοιπόν στοιχείων (το μονο που κατάφερα ήταν να βρω αυτό το link http://en.jyins.com/products-view.asp?id=32 και κατι manual στα κινεζικα) το τροφοδοτώ με 6v απο ΑΑΑ μπαταριές.
Δεν έχω καταφέρει να τα κάνω να μετρήσουν τάση. Στο δε velleman οι αντιστάσεις RA,RB είναι 10ΜΩ και 0 αντίστοιχα. Αλλά όταν λέει να αποκόψω την RB πώς θα το κάνω αφού είναι σταθερή; και πώς θα λειτουργήσεις ο διαιρέτης τάσης με τις σταθερές αντιστάσεις αυτές που έχει; Η δε μεταβλητή αντίσταση δεν έχει ένδειξη R2 όπως αναφέρει αλλά VR1.Επίσης το P0 που αναφέρει ότι πρέπει να βραχυκυκλωθεί με το P2 δεν υπάρχει. Προσπάθησα να συνδέσω μια 100ΚΩ τόσο στις τρύπες του RΒ όσο και του RΑ αλλά τζίφος μου βγάζει μόνο το 1 στην αριστερή μεριά του πάνελ που βγάζει όταν η τάση ξεπερνάει αυτή που μπορεί να μετρήσει το βολτόμετρο (το ίδιο και με τα δύο βολτόμετρα). Να σημειώσω ότι ως τάση δοκιμών χρησιμοποιώ μια μπαταρία 4,5v
Για το velleman παραθέτω εκτός από τις φωτογραφίες και το manual που περιείχε ενώ για το άλλο μόνο φωτογραφίες (δεν είχε manual)
Θα εκτιμούσα οποιαδήποτε βοήθεια, έχω δοκιμάσει ό,τι μπορούσα να σκεφτώ.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων

tasosmos
06-01-11, 21:16
Οσον αφορα το velleman εχουμε κ λεμε:

Για να βγαλεις την RB πρεπει να χρησιμοποιησεις προφανως κολλητηρι αφου εκει εχει μια smd αντισταση.

Αν δεν εχεις καθολου πειρα με κολλησεις τοτε ισως ειναι καλη ιδεα να το πας σε καποιον γνωστο πιο σχετικο γιατι μπορει να ξηλωσεις τα pads και να εχεις μετα αλλα προβληματα...
Αφου βγει η smd αντισταση (πρεπει να βγουν και οι 2 αν ειναι οι τιμες οπως αναφερεις) μπορεις να βαλεις τις καταλληλες στην θεση τους, ειτε smd ειτε κανονικες.

Το τριμμερακι που λες ειναι μοναχα για να διορθωσεις μικρες αποκλισεις στην μετρουμενη τιμη.

Δες στο κεντρο και χαμηλα, εκει που γραφει Ρ1,2,3. Το Ρ0 ειναι η κατω τριαδα των επαφων που ειναι ενωμενες μεταξυ τους. Εκει επιλεγεις που θα εμφανιζεται η υποδιαστολη, αν την θελεις αλλου απομακρυνεις με το κολλητηρι το υπαρχον βραχυκυκλωμα και ενωνεις καποιο απο τα διπλανα κενα.

Υποθετω αντιστοιχα θα ισχυουν και για το αλλο βολτομετρο σου αλλα προφανως θα πρεπει να το ψαξεις.


Παντως θα προτεινα να ξεχασεις τελειως αυτα τα βολτομετρα, ειναι κατασκευασμενα για να δουλευουν απο τροφοδοτικο κι οχι απο μπαταρια κι εχουν μεγαλη καταναλωση, θα σου αδειαζουν την μπαταρια γρηγορα.
Επισης δεν βολευουν για εκπαιδευτικους σκοπους γιατι δεν εχουν προστασιες και ειναι πολυ... εκτεθειμενα.

Μπορεις αντι γι' αυτα να προμηθευτεις καναδυο απλα πολυμετρα του κιλου με <10€ εκαστο. Ειναι αρκετα ευκολο να βρεις στα μαγαζια και σιγουρα θα ειναι πολυ πιο βολικα για τον σκοπο που τα θελεις.

Prinios
06-01-11, 21:23
ευχαριστώ
έχω αρκετή πείρα με το κολλητήρι αλλά δεν φαντάστηκα ότι θα πρέπει να αφαιρέσω smd αντιστάσεις θεώρησα λογικό να υπάρχει κάποια λιγότερο μόνιμη λύση θα το εφαρμόσω το σαββατοκύριακο ευχαριστώ πολύ

tasosmos
06-01-11, 21:28
E αυτα τα οργανα ειναι σχεδιασμενα για να μπαινουν σε προσοψεις κατασκευων κτλ.
Δηλαδη θεωρει ο κατασκευαστης οτι η ρυθμιση θα γινει μοναχα μια φορα, θα μπει στην συσκευη και τελος.

Υπ' οψιν επισης οτι αν οι αντιστασεις που θα χρησιμοποιησεις δεν ειναι εστω 1% ακριβειας πιθανοτατα θα εχεις πολυ μεγαλες αποκλισεις στις μετρησεις.

weather1967
07-01-11, 12:27
Μια συμπληρωση στα πολυ σωστα που αναφερει ο Τασος ειναι ,να χρησιμοποιησεις ηλεκτρονικο κολητηρη με λιγα watts ,η αν εχεις σταθμο κολλησης σε θερμοκρασια πανω - κατω στους 280 c - 300 c ,γιατι τα smd ειναι υλικα ευεσθητα σε υψηλες θερμοκρασιες κολλητηριου, και πρεπει ο χρονος κολλησης να ειναι συντομος.